Jump to content



Windows 7 Iso


apostolis159

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια αφήστε τα γιατροσόφια και τους θείους. Το κλειδί του είναι ΟΕΜ που σημαίνει πάει ότι ζητάει το (hidden partion) iso από τον κατασκευαστή του συστήματος "που δεν είνια και δωρεάν", αμφιβάλλω αν τα MSDN iso θα του δεχτούν το κλειδί του και αν ναι μετά απο μερικά windows updates θα πάρει το μύνημα έχετε πέσει θύμα μη νόμιμου λειτουργικού γιατί ακούτε τον καθένα και δεν παίρνετε τηλέφωνο στην υποστήριξη του προϊόντος σας.

Έτσι ξεκινήσανε τα γιατροσόφια και μετα πηγαίνανε στον γιατρό για να κόψουν ότι απέμεινε. :rip:

Link to comment
Share on other sites

Τα κλειδιά που έχουν κολλημένα από κάτω τα επώνυμα Laptop, (toshiba, dell κτλ) ΔΕΝ αντιστοιχούν σε αυτά που είναι εγκατεστημένα στο κρυφό partition...

Θέλεις να πεις ότι άν αγοράσω ένα λάπτοπ με κολλημένο από κάτω το product key και αποφασίσω αν κάνω recovery και στην διαδικασία που θα μου ζητήσει το κλειδί δεν θα μου το δεχτεί?

Κάτι τέτοιο δεν ισχύει εκτός αν ο ΟΕΜ ή ο κατασκευαστής έχει κάνει ******* και δεν χρησιμοποίησε το System Builder media (την λεγόμενη μήτρα) και έκανε το partition με οποιοδήποτε Windows dvd που βρήκε μπροστά του.

COA and Hologram

COA and Hologram

OEM System Builder Media Replacement

OEM System Builder Media Replacement

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει δεν υπάρχει πλέον το κρυφό partition όπως είπα και πιο πριν.

Θα δοκιμάσω με κάποια απείραχτα iso που έχω βρει μόλις εχω λίγο χρόνο και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει δεν υπάρχει πλέον το κρυφό partition όπως είπα και πιο πριν.

Θα δοκιμάσω με κάποια απείραχτα iso που έχω βρει μόλις εχω λίγο χρόνο και θα ενημερώσω.

Απλά χρόνο θα χάσεις φίλος :-(

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις ότι άν αγοράσω ένα λάπτοπ με κολλημένο από κάτω το product key και αποφασίσω αν κάνω recovery και στην διαδικασία που θα μου ζητήσει το κλειδί δεν θα μου το δεχτεί?

Κάτι τέτοιο δεν ισχύει εκτός αν ο ΟΕΜ ή ο κατασκευαστής έχει κάνει ******* και δεν χρησιμοποίησε το System Builder media (την λεγόμενη μήτρα) και έκανε το partition με οποιοδήποτε Windows dvd που βρήκε μπροστά του.

COA and Hologram

COA and Hologram

OEM System Builder Media Replacement

OEM System Builder Media Replacement

Εάν αγοράσεις ένα laptop και πας να κάνεις recovery, απλά ΔΕΝ θα σου ζητήσει το κλειδί εκτός κι αν το laptop αυτό είναι τίποτα TurboX ή Multirama κτλ.

Σε όλα τα υπόλοιπα, το recovery από το κρυφό partition ή από το συνοδευτικό dvd ή από το recovery media που έφτιαξες μόνος σου με το αντίστοιχο προγραμματάκι π.χ. της Dell ή της HP κτλ απλά ΔΕΝ θα σου ζητήσει κλειδί. Ο μόνος τρόπος για να σου ζητήσει κλειδί είναι να κάνεις εγκατάσταση από dvd της microsoft. Εάν λοιπόν το αυτοκολλητάκι γράφει ας πούμε home premium και εσύ πας και βάλεις ένα microsoft home premium οποιασδήποτε γλώσσας ή bit θα προχωρήσει κανονικά η εγκατάσταση και θα ολοκληρωθεί κανονικά το activation χωρίς χακιές και κόλπα.

Βέβαια πολλοί έξυπνοι πάνε και αντιγράφουν ένα εργοστασιακό DVD π.χ. της Dell που έχουν σταμπάρει ότι δεν ζητάει product key, το βάζουν σε ένα άσχετο μηχάνημα και έχουν πρόβλημα είτε από την άρχη είτε αργότερα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Θα έχει επίσης ενδιαφέρον να δοκιμάσω με ένα product key finder σε μία εργοστασιακή εγκατάσταση ενός επώνυμου laptop να δω εάν το product key του installation συμπίπτει με αυτό του αυτοκόλλητου... Αν θυμάμαι καλά το είχα κάνει παλιότερα σε 2-3 μηχανήματα HP και Acer και μου είχε βγει άλλα αντί άλλων αλλά μπορεί και να ήταν XP, δεν θυμάμαι 100%. Παρεπιπτόντως ούτε τα XP product keys ασχολούνται με γλώσσα. Αρκεί να είναι home αυτοκόλλητο με home cd ή pro με pro.

Το ότι τα product key δεν ασχολούνται με γλώσσα ισχύει και για το office. Π.χ. αγοράζεις ένα σκέτο license του ελληνικού office, μπαίνεις στο https://www7.downloadoffice2010.microsoft.com/row/registerkey.aspx?ref=pkc&culture=el-GR και κατεβάζεις όποια γλώσσα γουστάρεις και λειτουργεί κανονικά. Ή αγοράζεις ένα ελληνικό office κανονικά με το cd του και κατεβάζεις αγγλικό trial από την επίσημη MS και του βάζεις το product key του ελληνικού και όλα καλά.

Τα παραπάνω δεν είναι τίποτα καινούριο, είναι γνωστά εδώ και χρόνια.

Εκεί που μπορεί να υπάρχουν διαφοροποιήσεις και το λέω με επιφύλαξη απλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με τέτοια, είναι σε κάτι εκδόσεις open license, κάτι CAL, κάτι corporate, MSDN κτλ. Αλλά σε retail και σε dsp υπάρχει ευελιξία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τελευταία έκανα εγκατάσταση σε αρκετά Dell laptop Win7 απο win8 που είχαν. Κανένα δε μου ζήτησε cd αλλά το έκανα με dell oem win7. Δε σκέφτηκα βέβαια καθόλου να δώ τι κλειδί έβαλε σε όλα αλλά win update κάνει κανονικά σε όλα. Και μιλάμε για 2ψήγιο νούμερο εγκαταστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=17242]apostolis159[/MENTION], παίζει να έχει και δίκιο ο [MENTION=13500]env0y[/MENTION].

Προσωπικά, δεν μου έχει τύχει να βάλω OEM serial number σε retail έκδοση.

Αλλά αν θες να το δοκιμάσεις, προτείνω να κατεβάσεις ελληνικά Ultimate με SP1 (γνήσια, untouched) και να κάνεις universal το ISO πανεύκολα έτσι (απλώς διαγράφεις ένα αρχείο μέσα στο ISO).

Τα ελληνικά Ultimate τα έχω σε προσωπικό μου server*.

Αν θέλεις link για να μην ψάχνεις τους θείους, στείλε ΠΜ.

Και μετά θα τσεκάρεις το SHA1 και θα δεις ότι είναι untouched.

*Ξεκαθαρίζω ότι μιλάω για γνήσιο, untouched image, μη φρικάρετε εσείς οι admins.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά σε laptop (που είχε windows 7 αγγλικά) θυμάμαι είχα βάλει δικο μου dvd με windows 7 Ελληνικά διαγράφοντας το recovery partition κατά το format και αφού έγινε η εγκατάσταση των windows έγραψα το key απο το αυτοκόλητο που υπήρχε κάτω απο το laptop και ενεργοποιήθηκαν κανονικά. Ούτε στα updates είχε θέμα και το service pack 1 το πέρασε χωρίς πρόβλημα. Το μόνο που πρόσεξα ήταν να ταίριαζαν οι εκδόσεις των windows.

Link to comment
Share on other sites

Εάν αγοράσεις ένα laptop και πας να κάνεις recovery, απλά ΔΕΝ θα σου ζητήσει το κλειδί εκτός κι αν το laptop αυτό είναι τίποτα TurboX ή Multirama κτλ.

"Εάν λοιπόν το αυτοκολλητάκι γράφει ας πούμε home premium και εσύ πας και βάλεις ένα microsoft home premium οποιασδήποτε γλώσσας ή bit θα προχωρήσει κανονικά η εγκατάσταση και θα ολοκληρωθεί κανονικά το activation χωρίς χακιές και κόλπα."

Σε όλα τα υπόλλοιπα συμφωνώ εκτός από το παραπάνω σχόλιό σου, αν βάλεις ένα microsoft home premium οποιασδήποτε γλώσσας ή bit θα προχωρήσει κανονικά η εγκατάσταση και θα ολοκληρωθεί κανονικά το activation αλλά μετά από ένα συγκεκριμένο ΚΒ update (δεν θυμάμαι ποιό ακριβώς) σου βγάζει το μύνημα ότι η άδεια των windows που χρησιμοποιείται δεν είναι γνήσια μου το έχει δείξει ολλές φορές το MGAdiag.exe της Microsoft

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για το KB971033 το οποίο δεν επηρεάζει καθόλου την παραπάνω διαδικασία και εξακολουθεί να μη σου βγάζει κανένα πρόβλημα. Το KB971033 σου βγάζει πρόβλημα εάν έχεις κάνει διάφορες χακιές όπως loader, removewat κτλ αλλά και πάλι όχι πάντα.

Όταν το κλειδί είναι από αυτοκολλητάκι, δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα λόγω γλώσσας ή bit όποιο kb κι αν εγκαταστήσεις και όποιο genuine check της microsoft και αν κάνεις.

Και όσο για τα εργοστασιακά installation, μόλις τώρα έτρεξα το product key finder σε ένα HP CQ61 με εργοστασιακά 7ρια και εγκατεστημένο το KB971033 και κάθε άλλου διαθέσιμου update και εννοείται ότι το αυτοκολλητάκι από τη μία και το εγκατεστημένο κλειδί από την άλλη, δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους όπως είχα γράψει και πιο πάνω. Κάντε το πείραμα σε οποιοδήποτε επώνυμο laptop και θα διαπιστώσετε ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με iso απο εδώ Official Windows 7 SP1 ISO Image Downloads (home premium sp1 x64)

δεν καταφερα να το ενεργοποιήσω. Μου λέει πως το κλειδί είναι λάθος.

Δεν θυμάμαι αν είχε απ τη μανα του sp1 το λαπτοπ και σκέφτομαι μήπως φταιει αυτό.

Ωστόσο είναι αγορασμένο Αυγουστό του 2012 οπότε λογικά ήταν sp1.

[MENTION=2160]nickstamat[/MENTION] αν μπορείς να μου στείλεις με ενα πμ το λινκ για το untouched iso που έχεις χρησιμοποιήσει και σου δουλευει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλος το εχει αγορασμένο το DVD, ειναι x64, και πρέπει να ειναι home. Ειμαστεε Αθηνα όμως. Δε μας ειπες, x86 ή x64?

Εγώ θα περναγα του θειου, και την περιβόητη ΚΒ971033, και εκει που θα σε πιασει για πειρατικο, βαζεις του δικο σου S/N

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.