Jump to content




Anchron

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θέλω να στήσω ένα νέο σύστημα που θα χρησιμοποιείται κυρίως για επεξεργασία φωτογραφίας (Photoshop, Lightroom κλπ). Για τα υπόλοιπα κομμάτια έχω σχεδόν αποφασίσει, για επεξεργαστή, μητρική και μνήμες χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

CPU

Το κλασικό ερώτημα: Intel ή AMD; Και ποιο συγκεκριμένο μοντέλο; Θέλω έναν επεξεργαστή που θα με καλύψει στη συγκεκριμένη εργασία που ανέφερα. Παιχνίδια παίζω πολύ σπάνια οπότε αυτό δεν αποτελεί κριτήριο. Δεν ξέρω πόσο απαιτητικά είναι αυτά τα προγράμματα και τι επεξεργαστική ισχύ χρειάζονται για να τρέξουν απροβλημάτιστα. Αν με καλύπτει κάτι οικονομικό προφανώς θα το προτιμήσω. Αν όχι, είμαι διατεθειμένος να δώσω κάτι παραπάνω προκειμένου να κάνω τη δουλειά μου. Σε κάθε περίπτωση η τσέπη μου αντέχει μέχρι FX-8350 σε AMD και i5 σε Intel. Όπως είπα και πριν, αν καλύπτομαι με κάτι θνηνότερο δεν θα πω όχι και θα προτιμήσω να ρίξω όσα χρήματα γλιτώσω κάπου αλλού. Πχ σε μια καλύτερη οθόνη που είναι πολύ σημαντικό κομμάτι της αλυσίδας.

MB

Η απόφαση του επεξεργαστή προφανώς θα καθορίσει και την μητρική. Θέλω οπωσδήποτε Sata 3 γιατί θα βάλω SSD δίσκο και USB 3. Με Overclocking δεν ασχολούμαι.

RAM

Σκέφτομαι 16GB, ίσως και τα 8 να είναι αρκετά, δεν ξέρω...

Περιμένω λοιπόν τις συμβουλές και τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν ασχοληθείς με overclock πάρε κάναν "κλειδωμένο" i5 (4570 ή άμα δε σε παίρνει οικονομικά τον 4430). Ο 8320 που είναι κάνα 10ρικο πιο φτηνός είναι πιο αργός σε stock.

Από μητρική, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα, κάποια Η87/Β85 στα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις. Από budget επιλογές στα 80€ η Asrock H87M Pro4 είναι μια τίμια επιλογή.

Από μνήμη, δυστυχώς μας έχουν πιάσει κορόιδα, και οι τιμές έχουν πάει στο θεό. Αναφορικά τα ίδια 8gb που πήρα πέρσι 44€ έχουν πάει 75€. Παρ'αυτά θα σε συμβούλευα να πας σε 2x8 κατευθείαν (όχι 4x4) άμα σε παίρνει το budget. Δεν έχει σημασία τι θα επιλέξεις, αρκεί να είναι τουλάχιστον 1600ρες και από γνωστή μάρκα. Εφ'όσον θα πας σε stock cpu και δε θα βάλεις καμιά γομαρόψυκτρα δε χρειάζεται να βρεις low profile μνήμες, αν και θα στις συνιστούσα όμως ούτως ή άλλως. Δε ξέρεις το μέλλον τι σου επιφυλάσει.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο [MENTION=1199]Volrath[/MENTION]. i5 4570 + h87 είναι το καλύτερο για την περίπτωσή σου

τόσο από την σκοπιά των επιδόσεων όσο και του value for money.

Καλά θα ήταν να πας σε 16gb εξαρχής με δύο 8αρια modules. Υπεβολές δεν χρειάζονται,

τα φτηνότερα 1600αρια που θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα θα εκμεταλλευτεί τους παραπάνω πυρήνες, άρα γιατί να μην πάει σε 8350?

Στο photoshop ο i5 είναι έτσι κι αλλιώς μπροστά και το lightroom βλέπει μέχρι 6 πυρήνες. Ο 8350 σαν εξαπύρηνος

είναι αρκετά πίσω από τον i5. Αν συνυπολογίσεις και την ανώτερη πλατφόρμα, την κατανάλωση, τα ενσωματωμένα

γραφικά και την μεταπωλητική αξία, δεν νομίζω ότι είναι καλή επιλογή ο 8350.

Link to comment
Share on other sites

Στο photoshop ο i5 είναι έτσι κι αλλιώς μπροστά και το lightroom βλέπει μέχρι 6 πυρήνες. Ο 8350 σαν εξαπύρηνος

είναι αρκετά πίσω από τον i5. Αν συνυπολογίσεις και την ανώτερη πλατφόρμα, την κατανάλωση, τα ενσωματωμένα

γραφικά και την μεταπωλητική αξία, δεν νομίζω ότι είναι καλή επιλογή ο 8350.

και την μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος που θα έχει. Ειδικά τώρα με τα νέα τιμολόγια της ΔΕΗ πρέπει να τα κοιτάμε και αυτά γιατί σε βάθος χρόνου βγαίνουν αρκετά λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. i5 4570 + h87 λοιπόν, φαίνεται πολύ καλή επιλογή και είναι εντός προϋπολογισμού. Για την μητρική έχω ένα μικρό ενδοιασμό να πω την αλήθεια. Δεν είχα ποτέ Asrock, πάντα Gigabyte έβαζα στα συστήματά μου και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Υπάρχει λόγος (πέρα απ' τον ψυχολογικό) να προτιμήσω την Gigabyte GA-H87M-D3H με 10 ευρώ παραπάνω; Στα ίδια χρήματα με την Asrock υπάρχει και η ASUS H87M-E.

Επίσης θα ήθελα μια βοήθεια με το κουτί. Είχα αποφασίσει να πάρω το Zalman Z5 PLUS, αλλά με χάλασε που το USB 3 του Front Panel συνδέεται στο πίσω μέρος της μητρικής και όχι στο Header. Δεν ξέρω, ίσως κάθομαι και διυλίζω τον κώνωπα, αλλά ποιος ο λόγος να έχεις USB 3 μπροστά αν είναι να την πάρεις απο πίσω; (χωρίς καμία πρόθεση για υπονοούμενο :no:)

Θα ήθελα λοιπόν μια εναλλακτική πρόταση για ένα κουτάκι σε αυτήν την κατηγορία τιμής που:

1) Nα μην κάνει φασαρία

2) Nα έχει τα απαραίτητα φίλτρα σκόνης και να μη χρειάζεται να έχω μόνιμα δίπλα τον φυσητήρα.

3) Να έχει καλό αερισμό και ανεμιστήρες (αν είναι να τους πληρώσω έξτρα πάω απευθείας σε πιο ακριβό και καθαρίζω)

4) Να είναι λιτό και "σοβαρό", όχι "διαστημικό".

5) Να χωράει άνετα την 5850 που θα μπει στο σύστημα.

6) Να μπορώ να κρύψω τα καλώδια στο πίσω μέρος.

7) Να έχει USB 3 που να συνδέεται στο Header.

8) Να είναι καλή κατασκευή. Ούτε πλαστικούρα ούτε να κόβω τα δάχτυλα απο τις λαμαρίνες.

Ζητάω πολλά; Δεν νομίζω. Θεωρώ πως (με δεδομένες τις όποιες παραχωρήσεις της κατηγορίας) αυτά τα πράγματα πρέπει να θεωρούνται στάνταρ, ακόμη και για κουτιά γύρω στα 60 ευρώ. Ούτε πλαϊνά παράθυρα ζητάω, ούτε φωτάκια, ούτε τίποτα εξεζητημένο. Υδρόψυξη δεν πρόκειται να βάλω. Ούτε ψήκτρα επεξεργαστή, εκτός κι αν κρίνεται απαραίτητο ακόμη και χωρίς OC. Τέλος, στο σύστημα θα μπει ένας SSD και ένας μηχανικός. Το πολύ πολύ αργότερα να προσθέσω και έναν δεύτερο μηχανικό για αποθήκη. Δεν πρόκειται να το φορτώσω με δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Κουρσάρος, ευχαριστώ για την πρόταση! :T:

Δυο απορίες:

1) Αρκούν οι 2 ανεμιστήρες για το συγκεκριμένο σύστημα; Θα πρέπει να προσθέσω πχ ανεμιστήρα για τους δίσκους, ψήκτρα για τον επεξεργαστή ή οτιδήποτε άλλο; Ή να στήσω το σύστημα έτσι και παρακολουθώντας τις θερμοκρασίες να δω τι χρειάζεται;

2) Στο επάνω μέρος του κουτιού υπάρχει φίλτρο για σκόνη; Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι.

Μια ματιά στο συνολικό σύστημα:

CASE: Corsair Carbide 300R

PSU: XFX P1-550S-XXB9

M/B: Gygabyte GA-H87-D3H

CPU: Intel i5-4570

RAM: Kingston KHX16C10B1BK2/16X HyperX 16GB DDR3 1600MHz

SSD: KINGSTON SV300S37A 120GB

HDD: WD WD10EZEX 1TB

Για οθόνη σκέφτομαι την DELL U2412M.

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι, αρκούν. Αργότερα μπορείς να πειραματιστείς με το airflow σου αλλά κράτα στο

μυαλό σου ότι περισσότεροι ανεμιστήρες δεν σημαίνουν απαραίτητα καλύτερη απόδοση.

Κάπου χάνεται η μπάλα και προσθέτεις μόνο θόρυβο.

2) Όχι αλλά κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται κιόλας για τον εξής λόγο. Η φυσική ροή

του ζεστού αέρα είναι προς τα πάνω, άρα ένα φίλτρο δεν θα διευκόλυνε τη γρήγορη

εξαγωγή του. Νόημα θα είχε το φίλτρο αν τοποθετούσες στην οροφή ανεμιστήρες

εισαγωγής αλλά η οροφή δεν προσφέρεται για κάτι τέτοιο. Αν βάλεις στο μέλλον θα

βάλεις με φορά να βγάζουν τον αέρα γρηγορότερα έξω από το κουτί.

Πολύ καλό το σύστημα κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα και είμαι έτοιμος να το στήσω. :jump1:

Ένα δίλημμα που προέκυψε με το καλημέρα είναι το εξής: Τροφοδοτικό με τον ανεμιστήρα προς τα κάτω ή προς τα πάνω; :hm:

Προς τα κάτω.Νομίζω πως το 300r έχει και φίλτρο απο κάτω άρα θα είσαι μια χαρά.Απο μέσα αν το βάλεις θα τραβάει ζεστό αέρα απο το εσωτερικό του κουτιού.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.