Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

]Μαλλον θα επαληθευτω οτι η 290x δε θα παει ψηλα λογω watt-θερμοκρασια(Waterblock με το καλημερα).

Eμ σε 439mm^2 τι αλλο να βαλεις σ αυτη την λιθογραφια.Περιμενουμε mantle αλλιως δυστυχως μονο amd fanboys βλεπω να ψωνιζουν παλι

Επισης να κανω μια προβλεψη 290x στα 700€ και 290 στα 600€.

Mακαρι να διαψευστω για τις τιμες...

AMD Radeon R9 290X | techPowerUp GPU Database

NVIDIA GeForce GTX 780 | techPowerUp GPU Database

Kαντε ενα συγκριτικο στο περιπου τα 729$ φαινονται τελικη λενε.

Εχω διαβάσει πως οι 290 και 290X θα έρθουν με ΗPM που σημαίνει πως παίζει με χαμηλότερη τάση και καλύτερες θερμοκρασίες από το LP που είναι η 280X.

Link to comment
Share on other sites

Για τα γκέγκε τσίμπησες το report. Για τα άλλα που λε euro = usd στα τεχνολογικά προϊόντα και η asus μην περιμένεις να έχει κάτω από 350 στην Ελλάδα. Μη σου πω ότι τόσο θα έχουν οι απλές. Για 15 ευρώ παραπάνω πας στην 770, σκεπτόμενος λογικά τουλάχιστον.

Εντάξει δεν περίμενα τα νούμερα του Anand να σε τάραζαν τόσο πολύ έτσι ώστε να προβείς σε τακτικές δημοτικού (Δεν έχω τι να πω στην απάντησή του άρα report) :nada: . Εφόσον όμως το πας στο δημοτικό θα αναγκαστώ να σου εξηγήσω την θέση μου με αυτόν τον τόνο...

Έλα να σε πάρω από το χεράκι να σου δείξω περί μαθηματικών.

Εδώ ένα deal από το [ame=http://www.amazon.com/GTX770-DC2OC-2GD5-GeForce-256-bit-PCI-Express-OC-selected/dp/B00D3F7CFK/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1381242172&sr=8-4&keywords=gtx+770]Amazon Αμερικής[/ame]

Και εδώ ένα από το Skroutz.

Όπως βλέπεις ενώ η μετατροπή ευρώ δολλαριού δεν είναι ακριβής ,η απολυτη τιμή στα ευρώ (βλέπε νουμερακια) παραμένει χαμηλώτερη. Δώσε μου ένα λόγο γιατί να μην δω το ίδιο στην 280X. Εκτός αν έχεις κανένα κρυφό κονέ και δεν σε αφήνει το NDA να μας πεις.

Έγινε επεξεργασία από MavroManitari
Link to comment
Share on other sites

Τώρα να κάτσω να σου εξηγήσω τι; Ότι έχω 7950; Ότι δεν σκοπεύω να την αλλάξω; Ότι αυτά που λες δεν βγάζουν νόημα και ότι η αγορά τα τελευταία 5 χρόνια έχιε σταθερά άλλη πολιτική; Ψιλά γραμματα. Άλλο ένα report για το ύφος σου μπας και φιλοτιμηθεί κανένας μοντ να ησυχάσεις και συ να ησυχάσουμε και μεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σας καιει τοσο πολυ μερικους να σας λεμε οτι εχει λιγοτερη αποδοση μια καρτα (ανεξαρτητως εταιριας) πολυ μου αρεσει...

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει πως οι 290 και 290X θα έρθουν με ΗPM που σημαίνει πως παίζει με χαμηλότερη τάση και καλύτερες θερμοκρασίες από το LP που είναι η 280X.

Υπάρχουν όντως βάσιμες πληροφορίες για αυτό.

Οι τιμές είναι πολύ καλές 295 εuro για την 280Χ GB στα 1100 stok.

275 για την HIS 280Χ με custom cooler.

Και μιλάμε για τιμές pre-order, στανταράκι 10% κάτω σε ένα μήνα το πολύ.

355 η φτηνότερη (μη no-name) 770 στο ίδιο site.

Τραγικό λάθος η 770 2gb με αυτές τις τιμές.

Άσε που με 2GB το 2014 δεν πας πουθενά.

Edit

Hawaii-300x227.png

Τα παραπάνω παραπέμπουν σε τρίτη Hawaii καρτα στην αγορά ?

http://semiaccurate.com/2013/06/18/a-glimpse-of-future-amd-graphics-offerings/

θα βγεί ένα μοντέλο ακόμα ανάμεσα στην 280X και την 290, είναι φυσικό αφού έχουν 25% διαφορά στα shader.

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

Άσε που με 2GB το 2014 δεν πας πουθενά.

Εν ετη 2014 θα υπαρχουν και ατομα (και μαλιστα πολυ μεγαλο ποσοστο) που θα παιζουν με καρτες 1gb..

Εχεις φαγωθει εδω και απο διπλα να μας πεισεις οτι υπαρχει θεμα μνημης σε 1080 αναλυση!!!

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Hawaii-300x227.png

Τα παραπάνω παραπέμπουν σε τρίτη Hawaii καρτα στην αγορά ?

A glimpse of future AMD graphics offerings | SemiAccurate

Πιο πολύ το κόβω να είναι στο wait and see πως θα πάει το εγχείρημα Mantle μήπως καταντήσουν να αρμέγουν τις 200x τόσο που έριξαν τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

θα βγεί ένα μοντέλο ακόμα ανάμεσα στην 280X και την 290, είναι φυσικό αφού έχουν 25% διαφορά στα shader.

Τότε μιλάμε πως η σημερινή 280X αντικαθιστά την 7870 της HD7XXX γενιάς ...

290X --> 7970

290 --> 7950

290 PRO ? --> 7870 LE

280X --> 7870

270X --> 7850

260X --> 7770/90

κ.λ.π.

=====================

Καθόλου κακές επιδόσεις αν την βγάζουν για αυτή την κατηγορία, αρκεί να είναι χαμηλή η τιμή. 270€ για την 280X είναι πολύ καλά την στιγμή που μέχρι πριν 5 ημέρες έδινες 250-260€ για μια GTX760 .... και το έλεγες και VFM ...

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ το κόβω να είναι στο wait and see πως θα πάει το εγχείρημα Mantle μήπως καταντήσουν να αρμέγουν τις 200x τόσο που έριξαν τις τιμές.

Εγώ πιστεύω πως θα βγει λίγο αργότερα μόλις θα έχουν πλήθος από κομμένα chipάκια ...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κάρτα είναι η 280Χ.

Όσο και να "θέλουμε" να την υποτιμήσουμε απλά δεν γίνεται.

Η αποδοσή της αυτήν την στιγμή σε DX11 τουλάχιστον είναι εκεί που έπρεπε να είναι... έχουμε ακόμα boost μπροστά μας!

H R9280x είναι με 384bit ?

εδώ στα χαρακτηριστικά της την έχει με 256bit R9280X-DC2-3GD5 - Graphics Cards - ASUS

Ναι είναι στα 384!

Link to comment
Share on other sites

Εν ετη 2014 θα υπαρχουν και ατομα (και μαλιστα πολυ μεγαλο ποσοστο) που θα παιζουν με καρτες 1gb..

Εχεις φαγωθει εδω και απο διπλα να μας πεισεις οτι υπαρχει θεμα μνημης σε 1080 αναλυση!!!

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

όπα δίπλα είμαι εγώ στο BF4 που χτυπιέμαι και λέω ότι πλέων όλα τα games θα περάσουν στο επόμενο σταδιο το οποίο θα είναι να φορτώνουν το 70% του game Πάνω στην κάρτα γραφηκών κλπ κλπ κλπ !

θέλατε vram devs πάρτε τα τώρα

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση καπως ηλιθια.με τι drivers παιζουν αυτες οι καρτες.λογικα δεν ειναι πολυ νωρις για καλους drivers?

oi drivers είναι σχετικό επειδή υπάρχει πάντα συμβατότητα προς τα πίσω στα ηλεκτρονικά, δουλεύουν με ότι τους βάλεις επίσης μην ξεχνάμε καμία κάρτα καινούργια δεν πάει πουθενά δίχως ένα cdaki με τους αρχικούς drivers , το optimaziotion είναι όλο το θέμα .... μόλις βρούνε την σούπα μετά από αρκετούς drivers τους αφήνουν σταθερούς και απλά προσθέτουν μερικά πραγματάκια για τα νέα games

Link to comment
Share on other sites

Δε λέτε να καταλάβετε.. Είπαμε επειδή σε μερικά νέα games(βλ. Bugfield 4) βλέπουμε 2gb χρήση περίπου δε σημαίνει πως απαιτούνται και πάνω από 2GB VRam. Απλά οι devs εφόσον υπάρχει η ελεύθερη μνήμη την αξιοποιούν για cache. Επειδή έχεις και λιγότερη cache από άλλους δε σημαίνει πως δε θα μπορείς να παίζεις άνετα το game.. Μη λέμε και ότι θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτήν την στιγμή η AMD ανακοίνωσε την low/mid range σειρά της και η 280Χ στην τιμή που είναι χτυπάει άνετα 770 των 350-480 €!!! Θυμάστε πόσο κοστιζε η 7870 και η 7850 όταν βγήκανε??Οι επιδόσεις είναι ανεβασμένες..έκανα κι εγώ λάθος κριτική όταν είδα τα πρώτα reviews..το νέο δεν μας το έδειξε ακόμα.Την επόμενη εβδομάδα θα μάθουμε για την High End σειρά της!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε λέτε να καταλάβετε.. Είπαμε επειδή σε μερικά νέα games(βλ. Bugfield 4) βλέπουμε 2gb χρήση περίπου δε σημαίνει πως απαιτούνται και πάνω από 2GB VRam. Απλά οι devs εφόσον υπάρχει η ελεύθερη μνήμη την αξιοποιούν για cache. Επειδή έχεις και λιγότερη cache από άλλους δε σημαίνει πως δε θα μπορείς να παίζεις άνετα το game.. Μη λέμε και ότι θέλουμε.

Και για το Crysis 3 με όλα τα φίλτρα στο τέρμα τα ίδια έλεγαν..

Nαι μπορεί η μνήμη να φτάνει όντως 2000+ αλλά δεν σου κόβει frames.

Δείτε reviews από την ίδια κάρτα (770,760..) ανάμεσα σε 2 και σε 4gb..πόση διαφορά έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτήν την στιγμή η AMD ανακοίνωσε την low/mid range σειρά της και η 280Χ στην τιμή που είναι χτυπάει άνετα 770 των 350-480 €!!! Θυμάστε πόσο κοστιζε η 7870 και η 7850 όταν βγήκανε??Οι επιδόσεις είναι ανεβασμένες..έκανα κι εγώ λάθος κριτική όταν είδα τα πρώτα reviews..το νέο δεν μας το έδειξε ακόμα.Την επόμενη εβδομάδα θα μάθουμε για την High End σειρά της!!!

ουτε η 770 ειναι High End βλεπε 780/ΤΙΤΑΝ

αν η 280Χ αντικαθιστουσε την 7870 τοτε θα επρεπε να ειχε κατω απο 200e:p

ο adpanos γραφει οτι του κατεβει παλι!

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.