Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Αν το αδελφακι του αρεσει να στριβει ή να σκοτωνει τοτε οντως οι nvidia τα εχουν τα θεματακια τους.

Μπα, δε πρόκειται να ασχοληθεί με το F1. Από την άλλη με το Farcry3 είναι unplayable με τη 6870 που έχει τώρα. Ingame παίζει τζάμι αλλά στα μενού ΣΕΡΝΕΤΑΙ και γίνεται unplayable. Επίσης στο dirt3 κρασάρει που και που.

Με τις 460 στα ίδια παιχνίδια δεν είχα συναντήσει κανένα πρόβλημα.

Από προσωπική εμπειρία λέω ότι λέω.

Link to comment
Share on other sites

Αν το αδελφακι του αρεσει να στριβει ή να σκοτωνει τοτε οντως οι nvidia τα εχουν τα θεματακια τους.

ai6t.jpg

mksi.jpg

To παραπάνω δεν λέει απολύτως τίποτα γιατί:

Αφενός στο F2013:

-Οτιδήποτε κάτω από 20ms δεν δημιουργεί stutters. Μια απόλυτα smooth εμπειρία.

-Μεγάλα spikes πάνω από 40-50ms μπορούν να θεωρηθούν πρόβλημα τα οποία υποδεικνύουν χαμηλό framerate.

Αφετέρου στο BF4 η nvidia έχει πρόβλημα στο Beta - δεν θα έχει τέτοια απόδοση στο τελικό προϊόν σε καμιά περίπτωση

Παρόλα αυτά βλέπω ότι τα πάει πολύ καλά από τώρα ακόμη κι αν το παιχνίδι είναι της AMD

Μάλλον αυτό ήθελες να καταδείξεις με τα παραπάνω γραφήματα.

Έγινε επεξεργασία από zantetheo
Link to comment
Share on other sites

Απο τη μια υπαρχει μια απογοητευση σχετικα με το ρυθμο εξελιξης...

Δηλαδη, ειχαμε συνηθισει καθε ~6 μηνες ενα refresh και καθε ~1χρονο νεα γενια με τουλαχιστον 50% αυξηση αποδοσης στην ιδια καταναλωση. Αντ'αυτου, παρολο που περασαν 2 χρονια και ήδη "πηδηξαν" μια γεννια, τελικα και μετα απο 2 χρονια παλι ενα refresh ειδαμε... Την 290Χ δε την μετραω αφου απασχολει πολυ niche κοινο... Αν ειχε βγει εστω 1 νεος πθρηνας στα ~300 ευρω και 1 στα ~150 δε θα με πειραζε ολα τα γυρω γυρω να ειναι rebrands, αλλα τωρα μιλαμε πρακτικα για μηδενικη ανανεωση και απλα μια εξτρα high-end καρτα.

Αποκει και περα, εστω αυτη η κουτσουρεμενη ανανεωση φερνει καλα μαντατα οσον αφορα τις τιμες.

Αν η 280Χ παιξει στα ~280ε οπως φαινεται, ειναι πολυ ενδιαφερουσα η επιδραση της στις 7970 και 7950 της αγορας...

Δηλαδη αν ξαφνικα η 7970 παιζει με ταβανι τα 270ε ειναι ηδη πολυ καλη πτωση τιμης, και αντιστοιχα η 7950 δε γινεται να πωλειται πανω απο 230 σε αυτην την περιπτωση...Ειδικα δε αν η 270Χ λογω ανεβασμενων clocks εχει αποδοση ~7950 αυτο μονο καλο ειναι για εμας. Γιατι εμεις ξερουμε οτι η 7950 μετα το OC ειναι τερας και θα φαει τρελη σκονη η 270Χ, αλλα η τιμολογιση γινεται με βαση την stock αποδοση, οποτε με την 270Χ να παιζει με ταβανι τα 200ε ειναι πολυ καλο και για την τιμη της 7950...

Bottom-line, μηδενικη εξελιξη, αλλα μια καλη επισιμη πτωση τιμων για οσους μας απασχολει το VFM...

Περιμενουμε και απαντηση απο nvidia στις 760 και 770, μπορει να προκυψει κατι καλο και αποκει, αν και λογω VRAM και mantle θεωρω και σημερα καλυτερη επενδυση μια 7950/7970...

Link to comment
Share on other sites

Παιδακια ειναι απλα τα πραματα. Το θεμα ειναι σε ποιο παιχνιδι αφιερωνει καποιος το περισσοτερο χρονο του. Για παραδειγμα αν λιωνει cry-οτιδηποτε η nvidia ειναι μονοδρομος. Αν το BF4 με οποιεσδηποτε μαιμουδιες μεταξυ επιχειρηματιων, που οταν ακουνε frags βγαζουν το s και βαζουν ενα a, παιζει καλυτερα σε AMD και σκοπευει καποιος να αφιερωσει κανα 2000ρο ωρες (pick me pick me) πας με κλειστα τα ματια σε AMD και αφηνεις του fanboysmous κατα μερος. Αλλιως και στις 2 περιπτωσεις κατσε κλαψε στα φορα και συγκρινε το πουλακι σου με τα υπολοιπα 20χρονα που δε ξερουν τι να κανουν το χαρτζιλικι του μπαμπα. Αυτα! :upside:

Link to comment
Share on other sites

Από την υπογραφή σου

βλέπω ότι τους έχεις ταράξει στα εμπάργκο. Μάλλον για αυτό έχει πτώση στις πωλήσεις η PC πλατφόρμα.

Οπότε άσε τις ιστορίες για 50-50 fanboys. Κλασικά κηρύγματα "οι άλλοι φταίνε" κλασικές ιδέες/συμβουλές/προτάσεις για τους άλλους, εμείς εξαιρούμαστε.

Δεν εβγαλα τον εαυτο μου εξω και προσεξε το υφος σου...Γιατι αν μιλησω για fanboy σμους εισαι ο μονος εδω μεσα που εξυμνει την AMD πριν καν κυκλοφορησει.Οταν η AMD εβγαλε καλα κομματια πχ 9700 - 9800 pro ημουνα ο πρωτος που την τιμησα.Και οχι μονο σε GPU αλλα και Cpu ειχα opteron 64 στο launch πανω πριν καν βγει ο A64.

Oσων αφορα την υπογραφη μου θα εμενα και με την 670 που ειχα πριν την 780 η καμια 7950ΑΜD που ειναι τρομερη VFM καρτα μετα τον φετινο ιουλιο που βγηκε σοβαρος AMD driver αλλα παιζω με 3εις οθονες καλως η κακως.Οποτε προφανως ειμαι στο 1-3% εξαιρεση που εχω αναγκη μια top μονοπυρηνη.Eπισης αν δω οτι η 290x δε ειναι φουρνακι η εχει προβληματικες driver ασθενειες και οπως αναμενεται σκοτωνει σε surround λογω rops SP 4gb μπορει να κανω και την τραμπα με μικρη χρηματικη διαφορα.Κολημενος δε υπηρξα ουτε θα υπαρξω τα fanboy λικια και οι οπαδισμοι ειναι για τους ανεγκεφαλους...

Εγω παλι θα σου πω οτι την μαγια στις εταιριες δεν την κανουν τα fanboys.

Εμπαργκο στην @αυλα 1η φορα ακουω.

Δεν ειδες τι εγινε με την titan;

Οτι κομματια πουλησε η 690 σε ενα χρονο τα εκανε μολις σε 3 μηνες η "προβληματικη" τατιανα των 1000 ευρω.

Η φρεσκαδουρα πουλαει και οχι η φανελα.

Μιλαω παντα για τις TOP προτασεις των δυο εταιριων.

Εχεις δικιο ρε Zpaf και οπως ειπα παλιοτερα δυστυχως ο Ελληνας δε αποτελει το μετρο στην παγκοσμια αγορα .Να σου δωσω ενα αντιπαραδειγμα παντως αν η Τιταν ειχε το πρωτο μηνα πωλησεων τις μισες πωλησεις στο 1000ρικο δε πιστευεις οτι με την ελευση της 780 η τιμη θα ειχε πεσει χαμηλοτερα?

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Δεν εβγαλα τον εαυτο μου εξω και προσεξε το υφος σου...Γιατι αν μιλησω για fanboy σμους εισαι ο μονος εδω μεσα που εξυμνει την AMD πριν καν κυκλοφορησει.

Oh Really? Εγώ έχω ύφος? Εγώ δεν άρχισα να αποκαλώ τους άλλους fanboys - και συνεχίζεις δριμύτερος χωρίς προφανώς να έχεις ιδέα τι έχω γράψει.

Τα υπόλοιπα τώρα..... Δεν σου είπα ότι είσαι fanboy, ειδικότερα δεν σου είπα ότι είσαι fanboy της Nvidia για να μου αραδιάζεις το hardware της AMD που έχεις αγοράσει, εσύ βλέπεις fanboys παντού όχι εγώ, ούτε με ενδιαφέρει αν γίνεσαι fanboy μόνο όταν θεωρείς ότι το hardware το αξίζει, ούτε με ενδιαφέρει αν οι ανάγκες σου από το πολύ εμπάργκο περιλαμβάνουν hardware των 2000-3000€.

Εχεις δικιο ρε Zpaf και οπως ειπα παλιοτερα δυστυχως ο Ελληνας δε αποτελει το μετρο στην παγκοσμια αγορα .Να σου δωσω ενα αντιπαραδειγμα παντως αν η Τιταν ειχε το πρωτο μηνα πωλησεων τις μισες πωλησεις στο 1000ρικο δε πιστευεις οτι με την ελευση της 780 η τιμη θα ειχε πεσει χαμηλοτερα?

Θα είχε περιοριστεί η παραγωγή της. Ο Τιτάνας βγήκε για να υπάρχει όχι για να πουλήσει εκατοντάδες χιλιάδες κομμάτια.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Για τις προσωπικες μου αναγκες μια χαρα αγορα ηταν η 780 φυσικα θα θελα να ειχε 100-150 ευρω λιγοτερα.Γιατι 600€ ειναι πολλα για gpu στις μερες μας κακα τα ψεμματα.

Παντως fanboy δε με λες γιατι ουτε 1000αρικο εσκασα oυτε κανω τον κοκορικο εδω μεσα για την καρτα μου.Τωρα αν εσυ βλεπεις την υπογραφη μου και θεωρεις οτι ειρωνευομαι να σου πω οτι και γω βλεπω ατομα εδω μεσα που εχουν 5χιλιαρικα υπογραφη και ανανεωνεται και καθε 3 μηνο και οχι απλα δε ασχολουμε αλλα τους χαιρομαι τους μαγκες.

Ας τα χουν και ας τα σκανε στην κ!@#$@ τους.Εξαλλου εδω μεσα λιγο πολυ ολοι χομπυ εχουμε και σχετικα με pc hardware κ#$@ζουμε γιατι αλλιως θα χαμε ολοι εναν 2500κ μεταχειρισμενο με 8gb ram μια 660ti η 7950-7870xt και 24" ΤΝ απλο monitor.

Το τραγικο δε ειναι οτι τα σκαμε, το τραγικο ειναι ατομα που απλα δε εχουν η δε θελουν να εχουν(γιατι ξερω και παραδειγματα ατομων με πολλα χρηματα που εχουν καβουρια στις τσεπες) να καθονται και να κλαιγονται ασχολουνται με αλλους που τα εχουν λεγοντας τους fanboys και βλακες.

Δηλαδη και εγω δε εχω SLK 200AMG αυτο δε παει να πει οτι ολοι οσοι εχουν ειναι πλουσιοπαιδα και κακοι οδηγοι ?Εχω δει και γκαραζιερηδες πιτσιρικαδες χεραδες να εχουν μη τα βαζεις ολα στο ιδιο σακι.Ομοιως υπαρχουν και ατομα που δε βγαινουν για καφεδες καθημερινα και βραδυα,εχουν 2mbit γραμμη φθηνη και φθηνο ενοικιο και τα σκανε σε ΗW.Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε είπα fanboy. Στο λέω και στο προηγούμενο post, δεν με ενδιαφέρει. Απλά δεν αρχίζουμε να τσουβαλιάζουμε όλους τους άλλους (50+50=100%) έτσι στην ψύχρα. Και ειλικρινά όσο συνεχίζεις και αναλύεις το hardware σου τόσο ποιο άκυρο μου φαίνεται το post σου για εμπάργκο (από όλα εμάς τα fanboys).

Δηλαδή,

"Σας καλώ, όλους εσάς με τα FIAT και τα HONDA, τα μεγάλα fanboys της Ferrari και της Porsche, σε εμπάργκο, ώστε να ρίξουν τις τιμές. Και μην κοιτάτε εμένα που έχω και Ferrari και Porsche, εδώ άλλοι έχουν ιδιωτικά jet και κότερα" :upside:

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν ξαφνικα η 7970 παιζει με ταβανι τα 270ε ειναι ηδη πολυ καλη πτωση τιμης, και αντιστοιχα η 7950 δε γινεται να πωλειται πανω απο 230 σε αυτην την περιπτωση...Ειδικα δε αν η 270Χ λογω ανεβασμενων clocks εχει αποδοση ~7950 αυτο μονο καλο ειναι για εμας. Γιατι εμεις ξερουμε οτι η 7950 μετα το OC ειναι τερας και θα φαει τρελη σκονη η 270Χ, αλλα η τιμολογιση γινεται με βαση την stock αποδοση, οποτε με την 270Χ να παιζει με ταβανι τα 200ε ειναι πολυ καλο και για την τιμη της 7950...

Kαι η stock 280X τρώει πολύ σκόνη απο 7950 oc, περιμένω να παραλάβει κάποιος γιατί κάτι μου λέει ότι και η oced 280X θα τρώει σκόνη. Δεν με πέιθει να έχει μεγάλα περιθώρια τόσο λόγω της βλακείας της amd με το power management όσο και λόγω των στοκ ρολογιών σε σχέση με την 7970.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε είπα fanboy. Στο λέω και στο προηγούμενο post, δεν με ενδιαφέρει. Απλά δεν αρχίζουμε να τσουβαλιάζουμε όλους τους άλλους (50+50=100%) έτσι στην ψύχρα. Και ειλικρινά όσο συνεχίζεις και αναλύεις το hardware σου τόσο ποιο άκυρο μου φαίνεται το post σου για εμπάργκο (από όλα εμάς τα fanboys).

Δηλαδή,

"Σας καλώ, όλους εσάς με τα FIAT και τα HONDA, τα μεγάλα fanboys της Ferrari και της Porsche, σε εμπάργκο, ώστε να ρίξουν τις τιμές. Και μην κοιτάτε εμένα που έχω και Ferrari και Porsche, εδώ άλλοι έχουν ιδιωτικά jet και κότερα" :upside:

Ωραια αφηνοντας τις γενικοτητες θα στα πω απλα και ξαστερα.Απο τα σχολια σε ολα τα hardware site του εξωτερικου guru3d,techpowerup θα δεις τη συντριπτικη πλειοψηφια να εκθιαζει τα θετικα της δικης του καρτας βριζοντας του αντιπαλου η αγνοοωντας της δικιας του μ ελαχιστες εξαιρεσεις.Αναφερομαι οταν λεω 50-50 fanboys στο high segment ΜΟΝΟ.Και αν δεν ειναι 50-50 αντε να ναι 45-45 και 10.

(Eξαιρεση βλεπω μονο στο overclock.net γιατι παρολο που σε πολλα πραγματα οι αμερικανοι ειναι πισω στην νοοτροπια περι χομπυ και ξοδεματος χρηματος σ αυτο τους βρισκω το λιγοτερο μη κομπλεξικους.Δηλαδη ειναι το μονο site που βλεπω οτι πραγματικα ο κοσμος χαιρεται και ευχετε ο ενας για τον αλλο χωρις ζηλειες και κομπλεξισμους.)

Αν θες να κανεις την αντιστοιχια ΝΑΙ αναμεσα σε FERARI κους και Porche κους τα ιδια θα ακουσεις.Η κατοχοι της μιας βριζουν την αλλη εθελοτυφλωντας στα αρνητικα της δικης τους.Το ιδιο γινεται και στα PC αναμεσα σε 7970 680 --και προφανως αναμεσα σε 780-τιταν -290x -290 σε λιγο καιρο.Πες το κομπλεξ επειδη τα σκασανε πες το fanboyiσμο ειναι η αληθεια.Eτσι εχει καθοριστει η αγορα και ετσι ειναι.Μαγκια λοιπον για μενα ναι θα ειναι αν το 50% η 45% αυτων των Πορωμενων -enthusiasts να περιμενανε ενα μηνακι να παρουνε την καρταρα τους φθηνοτερα οταν βλεπουν ταρζανιες στο launch

.Γιατι η AMD και η Nvidia δε ειναι χαζες οταν πουλανε στα 1000 και στα 750 αντιστοιχα σα ζεστα καρβελακια.

Οι τιμες και η ποιοτητα,after sales υποστηριξη (π.χ game bundle-drivers)θα γινονται ολο και χειροτερα.Tωρινο παραδειγμα ΟΧΙ never settle bundle στην AMD ,κακιστοι nvidia drivers το τελευταιο 4 μηνο.

Τωρα οταν λες περι fiataki δων και honda δων δε υπαρχει αντιστοιχια γιατι απλα ειναι αλλο το segment.Ναι αυτοι δε ειναι τοσο ψωνια κομπλεξικοι να εχουν οπαδισμο(υπαρχουν και οι εξαιρεσεις κσι εδω) απ την αλλη μιλανε για τις Ferrari και της Porsche με βαση τι διαβαζουν στα περιοδικα χωρις προσωπικη εμπειρια.

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Το έκανες στο προηγούμενό σου ποστ - το να αφήνεις υπονοούμενα με την ντουζίνα - το κάνεις και εδώ αναφερόμενος σε κομπλεξικούς.

Να κάνω μια σούμα;

Ξεκινάμε με fanboys, συνεχίζουμε με άτομα που κλαίγονται και ολοκληρώνουμε με κομπλεξικούς.

Ωραίος. :suicide2:

Link to comment
Share on other sites

A' μερος : seba vs [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] -> winner seba :p

B' μερος : [MENTION=163]Helly[/MENTION] vs [MENTION=188]yanni[/MENTION] -> winner ?

Λιγες μερες ακομα για να δουμε εαν θα κανει τελικα κανενα price drop η nvidia και οχι τι νεο προϊόν θα βγάλει η ΑΤΙ :p

Παντως η 290Χ ερχεται με δυνατο hardware, εαν η ΑΤΙ δεν περασει μπροστα μετα απο 6 μηνες τοτε κλαφτα....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Τα fanboys χτίζονται από τις enthusiast κατηγορίες κάθε εταιρείας..τι fanboy να είσαι με μια κάρτα 50 ευρώ, ή δεν έχεις μία που που είναι πολύ συχνό φαινόμενο δυστυχώς στην εποχή μας ή δεν διαθέτεις τα λεφτά σου σε αυτό το πράγμα. Δεν είναι πλούσιος όποιος έχει μια ακριβή κάρτα αλλά είναι τρελός και φαίνεται με αυτό που αγαπάει!

Άυριο μπρορεί να είμαι fanboy της 290x, ποιος ξέρει :p

Μπορεί να κάνει κάνα θαύμα η amd με το mantle :rubik:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.