Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Θα περιμένεις να βγουν αρκετά reviews πρώτα. Συνήθως όμως για χαμηλότερο θόρυβο θα περιμένεις custom λύσεις, όπως πχ αυτή.

Στο περίπου ξέρουμε τουλάχιστον σε idle κατάσταση στα πόσα watt κυμαίνονται οι R9 270X;

Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Oσο και να προσπαθεις να καταλαβεις θα πρεπει να εχεις και ιδεα πανω στις Kepler καρτες σειρας GTX για το πως δουλευουν!

πωπω ρε φίλε χαραμίζεσαι γράφοντας στο lab με το να ασχολείσαι με εμάς τους ανίδεους/ταπεινούς χρήστες pc - έχεις σκεφτεί να στείλεις CV στην nvidia ; πραγματικά πιστεύω ότι σε περιμένει η θέση

αν έρθει η ώρα και η στιγμή που θα πάρεις maxwell θα ζητήσω την διαγραφή μου από το φόρουμ γιατί με βλέπω για χαρακίρι

απλά έλεος

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη δυστυχως αυτη η καθυστερηση και οτι τελικα δεν θα κοψει τις τιμες η πρασινη μυριζει για φολα η 290Χ!:hm:

Τεσπα ειδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Oσο και να προσπαθεις να καταλαβεις θα πρεπει να εχεις και ιδεα πανω στις Kepler καρτες σειρας GTX για το πως δουλευουν!

Δε νομίζω να καταλαβαίνουν όλοι... απλά μερικοί εξ αυτών έχουν περίσσευμα χρημάτων... Το οποίο αρκεί (δυστυχώς)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη τσακωνόμαστε σαν τα σκυλιά. Λεφτά δε θα βγάλουμε εμείς, μη ξεχνάτε σε μας θα πετάξουν το κομμάτι ψωμί και θα τρέξουμε ( οποίος τρέξει, εγώ πάντως το σκέφτηκα και δε πρόκειται να μπω στο χώρο, και ξανά σε 2 χρόνια τώρα αναβάθμιση κάρτας και cou socket, βαρέθηκα κάθε χρόνο τα ίδια ) .

Τώρα όσοι αντέχουν να παίζουν το πεινασμένο σκυλάκι κάθε χρόνο και έχουν να σκάσουν λεφτά πολλά , ας τρέξουν και ας χαρούν το νέο τους απόκτημα. Οι υπόλοιποι μια χαρά βολευόμαστε και με αυτά που έχουμε .

Αν το καλοσκεφτεί κανείς, η εταιρείες δεν έχουν άδικο αν μας εκμεταλλεύονται, αφού θα τα σκάσουν οι περισσότεροι .

Αν όμως τα εσκαγαν λίγοι όπως πριν από αρκετά χρόνια να δείτε πώς οι high end θα έπεφταν από τις υψηλές τιμές τους

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παίδες..τι τρώγεστε για το ποιος την έχει καλύτερη!!Ανάλογα με τις οικονομικές του δυνατότητες ο καθένας αγοράζει!!Μακάρι να μου περισσευαν κ μένα να έπαιρνα την ΤΙΤΑΝ!

Αυτό που έχει σημασία μιας και είμαστε τεχνολογικό φόρουμ είναι το αν κυκλοφόρησε κάτι επαναστατικό σε σχέση με την ήδη υπάρχουσα τεχνολογία η AMD και μέχρι στιγμής όλα αυτά μου θυμίζουν την σειρά 3 της nvidia,που αμέσως την έκοψε και έβγαλε την 4!!!Για μένα μακάρι να αναγκαστεί η AMD να ρίξει τις τιμές αλλιώς δεν πρόκειται να αγοράσω τίποτα από τα νέα κυκλοφορούντα!!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα μακάρι να αναγκαστεί η AMD να ρίξει τις τιμές αλλιώς δεν πρόκειται να αγοράσω τίποτα από τα νέα κυκλοφορούντα!!

Δηλαδή μια κάρτα των 550-600€ που είναι γρηγορότερη από μια κάρτα των 600-700€ και από μια άλλη των 1000€, δε σε ικανοποιεί έτσι; Πόσο ήθελες να πωλείται για να είσαι ευχαριστημένος; :hm:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μια κάρτα των 550-600€ που είναι γρηγορότερη από μια κάρτα των 600-700€ και από μια άλλη των 1000€, δε σε ικανοποιεί έτσι; Πόσο ήθελες να πωλείται για να είσαι ευχαριστημένος; :hm:

Ακόμα δεν ξέρουμε αν είναι πιο γρήγορη και δεν με ενδιαφέρει σε αυτό το επίπεδο να το δω.Αν αποφάσιζα τώρα και ήξερα την 290χ φυσικά θα την προτιμούσα αντί για την ΤΙΤΑΝ !!Κοιτάω όμως το χαμηλότερο επίπεδο και δυστυχώς περίμενα κάτι καλύτερο στα 300 και ενημερωτικά πάνω από 300 σε κάρτα δεν έδωσα ποτέ μου οπότε ούτε και τώρα πρόκειται!!Αν είχα τα €1000 και ήθελα να τα φάω σε τεχνολογία όμως ,όπως ήδη ανέφερα, με γνώμονα τα όσα ξέρω τώρα από reviews και users την ΤΙΤΑΝ και μόνο θα έπαιρνα!!Δεν αρκεί μόνο η ταχύτητα μην ξεχνάμε αλλά και η κατανάλωση και οι θερμοκρασίες και σε αυτόν τον τομέα η AMD δεν προχώρησε και πολύ τουλάχιστον σε ότι παρουσίασε μέχρι τώρα.

:TD:

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή περίπτωση θα ήταν οι high end να πωλούνται από το Launch στα 400-450 ευρώ max , οι medium στα 250-300 και οι low στα 100-150

[ non reference - για reference περίπου ενα 50αρι κάτω ] Τιμές Ελλάδας θα μπορούσαν να ειναι οι αποπάνω και εξωτερικού ανάλογα λίγο πιο χαμηλά ώστε να μπορούν να χαρούν περισσότεροι μια high end κάρτα .

ΚΑΙ οι διπλές υλοποιήσεις στα 600€

Κάτι ακόμα καλύτερο θα ήταν να κυκλοφορούν νέες κάρτες γραφικών κάθε 2 χρόνια ώστε και η τσέπη του καταναλωτή να μπορεί να ανασάνει και η κάθε εταιρεία να χει χρόνο να προετοιμάσει καλύτερα το προϊόν της

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν κάνουμε σωστή σύγκριση..Παιδιά η αγορά της Ελλάδας δεν έχει σημαντικά κέρδη για τους κολοσσούς που κινούν τα νήματα!!Τιμολογούν με βάση τους δικούς τους μισθούς εκεί έξω και όχι με του Έλληνα!!Οταν εδώ βγάζει ένας 25άρης τώρα 650 από την δουλειά του και έχει και ενοίκιο κλπ πώς θα μπορέσει να αγοράσει καλή καρτα για παιχνίδια αν είναι τύπος που γουστάρει την τεχνολογία??Ακόμα και τα 200 της 270χ απαγορευτικά είναι...

Έγινε επεξεργασία από Aris137
Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκεί μόνο η ταχύτητα μην ξεχνάμε αλλά και η κατανάλωση και οι θερμοκρασίες και σε αυτόν τον τομέα η AMD δεν προχώρησε και πολύ τουλάχιστον σε ότι παρουσίασε μέχρι τώρα.

Θα έδινες δηλαδή 1000€ για να πάρεις επιδόσεις των 600€, ώστε να έχεις χαμηλότερη κατανάλωση. Με 0.1€ την kw/h (στην υψηλότερη κλίμακα) do the math... :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Θα έδινες δηλαδή 1000€ για να πάρεις επιδόσεις των 600€, ώστε να έχεις χαμηλότερη κατανάλωση. Με 0.1€ την kw/h (στην υψηλότερη κλίμακα) do the math... :tomato:

Η κατανάλωση δεν συνδέεται και με την έκλιση θερμότητας??Δεν είναι καλύτερο να έχουμε μέσα στο κουτί καλύτερες θερμοκρασίες?? Δεν είμαι ειδικός σε αυτά αλλά θα ήθελα όταν βλέπω blu ray να μην καίει τίποτα..Εδώ μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί η 280Χ είναι πιο ψηλα και από την 780??

AMD Radeon R7-260X R9-270X and R9-280X review - Hardware setup | Power consumption

Καλά και προφανώς αν αγόραζα κάρτα 1000 ευρώ δεν θα με ενδιέφερε και τόσο η κατανάλωση!!Συγνώμη όμως έχω μια απορία..η 290χ παρουσιάστηκε κάπου και ξέρετε ότι είναι σε όλα καλύτερη από την αντίστοιχη των 600 της nvidia????????

AMD κάρτες έχω εδώ και 5 χρόνια αλλά μέχρι στιγμής βλέπω μια στασιμότητα σε πρόοδο!!!

Έγινε επεξεργασία από Aris137
Link to comment
Share on other sites

Θα έδινες δηλαδή 1000 για να πάρεις επιδόσεις των 600, ώστε να έχεις χαμηλότερη κατανάλωση. Με 0.1 την kw/h (στην υψηλότερη κλίμακα) do the math... :tomato:

Άστα έχουν γίνει όλοι οικολόγοι σου λέω!

Νέο Μότο;

Nvidia, Go Green! :bad: :sarcastic:

Φαίνεται ενιωσαν τύψεις εκεί στην NV διότι με τις σειρές 4 & 5 υπολογίζεται ότι ανεβάσαν 1-2 βαθμούς την θερμοκρασία σε παγκόσμιο επίπεδο...

:p

Υ.Γ. Το power consumption το μετράνε με Furmark όπου η Nvidia έχει κόφτη ενώ η AMD όχι. Guarantee αποτέλεσμα.

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.