Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Και ξερετε κατι σημερα απο ολους σχεδον τους αγαπητους μοντ.Εχω φαει την καρτα της αρκουδας επειδη μερικοι ανεγκεφαλοι απο δω μεσα σπιρουν ''την διχονεια"μεταξυ πρασινης και κοκκινης και με βαζουν στο τρυπακι να απολογουμε στον καθενα.Χεστηκ@ και για την πρασινη και την κοκκινη δεν με πληρωνουν στην τελικη.Τους πληρωνω να μου κανουν το κεφι.Αυτα και ληξας απο μενα ας κατσουν οι υπολοιποι να σχολιαζουν ποιος ειναι κοροιδο και ποιος οχι για πιο πραγμα......μα για σοβαρο θεμα μια καρτα γραφικων!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην AMD για τις επιδόσεις. Αλλά η κατανάλωση και οι θερμοκρασίες, εν έτη 2013, είναι για να τις κλαίνε οι ρέγγες...

Ντροπή ρε, θα τις αγοράσει και κόσμος.

Επίσης μην ακούω βλακείες για 1000αρικα, Τατιάνες κτλ. Με δικά σας λεφτά τις αγόρασαν;

Είναι σαν να πηγαίνω εγώ με το 2CV, μπροστά στον τύπο με την Lambo και να του πω, πως είναι κομπλεξικός επειδή έδωσε 300 χιλιάρικα για αμάξι γιατί το δικό μου καίει λιγότερο και κάνει την ίδια δουλειά. Ξεκολλήστε λίγο μερικοί. Ο καθένας το χρήμα του, που μόνο ο ίδιος ξέρει πως το βγάζει, το τρώει/σπαταλάει/χρησιμοποιεί όπου θέλει.

Link to comment
Share on other sites

1200/1600 λεει η EK ? Πολύ λίγο EK! Ούτε 780gtx AIR reference δεν πιάνετε με αυτά τα νούμερα!

Με νερό τα GK110 παίζουν 1450+:p

Εσύ πίσω στο καβούκι σου και θα σε φωνάξουμε όταν έρθει η TITAN ULTRA SUPER TURBO ME double compressor.

Τον ρουφήξατε πάντως στα benches.... και με στοκ κούλερ... :baby:

Link to comment
Share on other sites

Νταξ αυτο ειναι joke μιλαμε..

Φταιει η ατι που ακουμπησα εγω ενα χιλιαρικο στην nvidia.

Οχι φιλαρακι μου φταιει οτι δεν καταλαβενεις τα λεγομενα καποιων.Οταν σου λενε οτι θελω το καλυτερο πας για το καλυτερο και καλος η κακος το καλυτερο το ειχε η πρασινη και μονο και το ειχε τοσο μεχρι εκει μπορουσα και τα χωσα παραπανω δεν τα εδινα .Ας υπηρχε ο αντγωνισμος απο την ΑΤΙ για να μην ειναι η τιμη στον ουρανο και να ειμαι κερδισμενος και εγω και εκεινοι

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το thread υπερβαινει της λογικης.

Το σημαντικο ειναι να πεσουν οι τιμες, μονο κερδος εχουμε ολοι σαν καταναλωτες. Ακομα και σεις οι αμετανοητοι nvidia fanboys επωφελειστε που η AMD εβγαλε δυνατη καρτα με καπως πιο λογικη τιμη. Σημαινει οτι στην επομενη φουρνια καρτων της nvidia ισως το ξανασκεφτει να βαλει τοσο ψηλα την τιμη της high end καρτας της.

Sent from my GT-N7100

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς τί τιμές θα παίξουν, εάν καταφέρω να σπρώξω την 680 για 250-300 και η 290x παίζει μέχρι 500 θα την κάνω την αναβάθμιση.

Μπράβο στην AMD καιρός ήταν να δούμε λίγο ανταγωνισμό αν και είμαι βέβαιος οτι η πράσινη έχει να δώσει μεγαλύτερο performance σαν άσσο στο μανίκι με την 780 ti. Βέβαια η τιμή παίζει βασικό ρόλο και στα 500 € είναι τρομερό VFM η κόκκινη ναυαρχίδα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλαρακι μου φταιει οτι δεν καταλαβενεις τα λεγομενα καποιων.Οταν σου λενε οτι θελω το καλυτερο πας για το καλυτερο και καλος η κακος το καλυτερο το ειχε η πρασινη και μονο και το ειχε τοσο μεχρι εκει μπορουσα και τα χωσα παραπανω δεν τα εδινα .Ας υπηρχε ο αντγωνισμος απο την ΑΤΙ για να μην ειναι η τιμη στον ουρανο και να ειμαι κερδισμενος και εγω και εκεινοι

Mια χαρα καταλαβαινω.

Απλα η λογικη παω για το καλυτερο δεν πα να στηθω στα 4 ειναι για φαπες.Σορρυ δλδ.

Χαζος παραλογος καταναλωτισμος.

Link to comment
Share on other sites

Aπο τωρα θα πω το εξης εαν καταφερει κανεις με Hawaii, Bahames, Mikonos, Paros να με παρει σε ενα score τοτε θα την βγαλω για πουλημα...

GTX Titan to rule them all

score: 3531

avg fps: 84,4

http://postimg.org/image/izw3sn5fr/

Και για να μην ξεχνιόμαστε seb...

Μόλις σκάσουν οι πρώτες στο φόρουμ, ετοίμασε πωλητήριο. Νομίζω η [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] ψάχνει για μία κοντά στο 400αρι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς τί τιμές θα παίξουν, εάν καταφέρω να σπρώξω την 680 για 250-300 και η 290x παίζει μέχρι 500 θα την κάνω την αναβάθμιση.

Μπράβο στην AMD καιρός ήταν να δούμε λίγο ανταγωνισμό αν και είμαι βέβαιος οτι η πράσινη έχει να δώσει μεγαλύτερο performance σαν άσσο στο μανίκι με την 780 ti. Βέβαια η τιμή παίζει βασικό ρόλο και στα 500 € είναι τρομερό VFM η κόκκινη ναυαρχίδα.

Εγω θα λεγα σαν αρχη να περιμενεις κανα μηνα να βγει καμια custom 290χ που θα εχει καλυτερη θερμικη συμπεριφορα θα υπαρχουν κομματια και οτι ειναι να βγαλει αρνητικο σαν καρτα θα τα δεις εφοσον εξω πηρανε απο 2 ο καθενας.Τωρα εαν βιαζεσε και την θες αμεσα δωσε την δικη σου οσο λες και παρε απεξω εαν βρεις κοντα στα 560 ευρω θα παιζουν.Απλα εχε καβατζα στην ακρη μηπως παρεις στο μελλον καμια αλλη ψυξη καλυτερη να ανασανει η καρτουλα

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα καταλαβαινω.

Απλα η λογικη παω για το καλυτερο δεν πα να στηθω στα 4 ειναι για φαπες.Σορρυ δλδ.

Χαζος παραλογος καταναλωτισμος.

Ενταξει το να συνεχισουμε να μαμαμε το thread δεν θα οφελησει σε κατι εσυ μερα εγω νυχτα.και το αντιστροφο.Μεχρι εκει μπορουσα να δωσω χρηματικα μεχρι εκει εδωσα και ηταν οτι καλυτερο.Αν ειχε παραπνω θα κανατην δουλεια μου με την 690 που ειχα και δεν θα αγοραζα

Link to comment
Share on other sites

H R9-290X με τα 60db σε UBER MODE είναι στην κατηγορία:

Conversation in restaurant, office, background music, mpouzoukia, klarina ---> 60db :hehe:

anandtech.com

95 βαθμους και 60db δεν εχω τον Τιτανα στα 1200mhz :p που θα ειμαι 25% πανω απο Yugo GTi R9-290Χ

Με τα λεφτά που έχει η τατιάνα, πέρνω 290x, υδρόψυξη για όλο το PC και περισσεύουν και φράγκα.

Link to comment
Share on other sites

650$ η 780 ΤΙ...Οκ μας έπιασε κορόιδα και πάλι η nvidia!Θα είναι 5-10% πιο γρήγορη από την 290x ΚΑΙ φυσικά και από την ΤΙΤΑΝ η οποία κοστίζει 400$ περισσότερα!!Αντί να βγάζει 780ΤΙ,ULTRA μήπως να έκανε μια μείωση τιμών και να ξεμπερδεύει??Αλλά μάλλον δεν την συμφέρει..

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη το θεμα αυτο ειναι chat only για 4-5 μελη , θα παρακαλουσα αν ειναι εφικτο καποιος να γραψει ολα τα reviews(benchmarks) που εχουν βγει , η συνοπτικα που κυμαινεται η καρτα γιατι απο το πρωι το μονο που διαβαζω ειναι πειραγματα , τσακωμους , μπιχτες μεταξυ σας.

εχω χασει τον μπουσουλα κοινως (μιας και σε ενα πρωινο δημιουργηθηκαν 10 σελιδες)και δεν εχω καταλαβει αν η καρτα ειναι καλη η οχι.

Τελικα τι ισχυει με 2 λογια ;

Πλεονεκτηματα / μειονεκτηματα κλπ.

Ευχαριστω.

Υ.Γ παντως ειτε διαβαζω για 780ti / 780 / titan / 290X ειναι σα να διαβαζω το ιδιο πραγμα

ξεκολληστε λιγο παιδια.Φιλικα το λεω

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION]

AMD Radeon R9 290X 4 GB Review | techPowerUp

AMD Radeon R9-290X review | Guru3d

AMD Radeon R9 290X 4GB Review | Hardwarecanucks

HARDOCP - AMD Radeon R9 290X - AMD Radeon R9 290X Video Card Review

AMD Radeon R9 290X 4GB Video Card Review - Legit Reviews

AnandTech Portal | The Radeon R9 290X Review

Radeon R9 290X Review | Tom's Hardware

Καλή είναι, αλλά οι θερμοκρασίες προβληματίζουν, όχι τόσο για την μακροζωία της κάρτας.. (ειδικά σε αυτό το segment της αγοράς.. θα ήταν υποκριτικό να "κάνουμε" ότι μας νοιάζει...), όσο για το throttling που κάνει.

Αν και η τιμή ήδη είναι πολύ καλή... περιμένω με πολύ ενδιαφέρον την σκέτη 290, η οποία, αν κινηθεί όπως στο παρελθόν η AMD και την δώσει με 900Mhz π.χ. και 2560sp(20% λιγότερη θεωρητική απόδοση) κρατώντας pcb/vrm ίδια, τότε στα φημολογούμενα 399$, απλά δεν παίζεται, θα μιλάμε για μια κάρτα που θα έχει 10-15% ΜΑΧ λιγότερη πραγματική απόδοση, (~780 απόδοση), σε τιμή λιγότερη και από όσο κάνουν τάμα στον Άμων-Ρα να πουλήσουν οι κάτοχοι 780.

Έγινε επεξεργασία από papatsonis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.