Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

ugdx.jpg

AMD R9 290 (Non-X, Pro, etc) Owners Club - Overclockers UK Forums

Με πολλα πραγματα μαζεμενα.

Πολύ καλή η σελίδα που έδωσες Γιάννη και με πολλές, μαζεμένες και χρήσιμες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει κατι κουλο. Στο pci που ηταν πριν, ακομα κολαει, αμα τη βαλω σε αλλο pci παιζει κανονικα...drivers corruption? Δε προλαβαινω και να κανω uninstall τους drivers μεχρι να κολησει...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τα παιξε η καρτα, ενω ετρεχε ενα 3dmark, κολησε και τωρα μολις μπαινει windows μετα απο λιγακι μαυριζει η οθονη και παγωνει το pc. Rma? :(

Αν μπαινει windows και μετα απο καποια δευτερολεπτα σου μαυριζει η οθονη ειναι μνημες.

Εχει κρατησει τα ρολογια στο ccc απο gpu tweak οποτε με το που μπεις windows τρεξε το gpu tweak και πατα το default.

Μου το εχει κανει αρκετες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα (καλα θυμαμαι?) βλεπεις καθολου εικονα windows η με το που φευγει απο το λογοτυπο μετα μαυριζει? Νατα μας...Και σε μενα τα ιδια ειχε κανει οταν αποφασισα οτι δεν θα ξανασχοληθω...

Link to comment
Share on other sites

Κωστα (καλα θυμαμαι?) βλεπεις καθολου εικονα windows η με το που φευγει απο το λογοτυπο μετα μαυριζει? Νατα μας...Και σε μενα τα ιδια ειχε κανει οταν αποφασισα οτι δεν θα ξανασχοληθω...

φτου φτου μη την ματιάξω εμένα δεν μου έχει κάνει τίποτα... κακός χρήστης είσαι μάλλον Μάριε... :p

Link to comment
Share on other sites

Κωστα (καλα θυμαμαι?) βλεπεις καθολου εικονα windows η με το που φευγει απο το λογοτυπο μετα μαυριζει? Νατα μας...Και σε μενα τα ιδια ειχε κανει οταν αποφασισα οτι δεν θα ξανασχοληθω...

Ναι καλα θυμασαι :) οχι, βλεπω κανονικα, απλα μολις πηγαινε να φορτωσει λιγο 3d παγωνε.

Τελικα , εκανα φορματ μιας και το ηθελα να γινει, ολα καλα.

Την ειχα ζορισει πολυ και δεν αντεξε. Τα ορια τα βρηκα παντως :p

Link to comment
Share on other sites

φτου φτου μη την ματιάξω εμένα δεν μου έχει κάνει τίποτα... κακός χρήστης είσαι μάλλον Μάριε... :p

Ισως καταλαβε η καρτα οτι δεν ημουν και πολυ φιλικος και ειχα αμφιβολιες εξ αρχης και λεει κατσε να του σπασουμε τα νευρα λιγο...Ε δεν ηθελα πολυ... :p

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω διαπιστώσει ότι αν βάλω το gpu clock στο 950 και με την κάρτα είμαι full load η τιμή του clock παίζει σε διαφορετικές (χαμηλότερες) τιμές...

Για να μπορέσω να την διατηρήσω εκεί που θέλω τι πρέπει να κάνω? Το power tune μπορεί να βοηθήσει σε αυτήν την περίπτωση τσιμπώντας λίγο + ? Ή αν όχι ποια είναι η χρήση του?

Αν υπάρχει κάπου ήδη γραμμένο ένα link παρακαλώ

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Guys προτείνετε ρυθμίσεις για 24/7 φάση...

Μέχρι που μπορώ να πάω max safe χωρίς να πειράξω ρεύματα ( stock cooler )

model Sapphire 290

Παίδες έχω διαπιστώσει ότι αν βάλω το gpu clock στο 950 και με την κάρτα είμαι full load η τιμή του clock παίζει σε διαφορετικές (χαμηλότερες) τιμές...

Για να μπορέσω να την διατηρήσω εκεί που θέλω τι πρέπει να κάνω? Το power tune μπορεί να βοηθήσει σε αυτήν την περίπτωση τσιμπώντας λίγο + ? Ή αν όχι ποια είναι η χρήση του?

Αν υπάρχει κάπου ήδη γραμμένο ένα link παρακαλώ

Ευχαριστώ !

Καλοριζικη η καρτουλα.

Μην ασχολεισαι καθολου με το ccc.

Πηγαινε στο site της sapphire και κατεβασε το TriXX OC Utility.

Βαλε το fan στο 55% το core στα 1100 και το power tune στα max.

Τρεξε δυο τρια bench και κοιτα αν εισαι οκ.

Αν ολα ειναι οκ ξεκινα να ανεβασεις την μνημη.

http://www.tweaktown.com/tweakipedia/32/sapphire-radeon-r9-290x-tri-x-benchmarked-at-4k/index.html

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Zpaf προτείνεις να flasharo κάποιο bios? Εδώ εκεί σε διάφορα thread βλέπω για νέα bios... Αξίζει?

Με το power tune στο ΜΑΧ αυξάνω την κατανάλωση? ( Τι ακριβώς ανεβάζει? vcore?)

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Zpaf προτείνεις να flasharo κάποιο bios? Εδώ εκεί σε διάφορα thread βλέπω για νέα bios... Αξίζει?

Με το power tune στο ΜΑΧ αυξάνω την κατανάλωση? ( Τι ακριβώς ανεβάζει? vcore?)

Σε ευχαριστώ

για πιο λογο θελεισ να φλασαρεισ την καρτα γραφικων που εχεισ??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.