Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Έλα που είναι ωραίος ο συνδυασμός, χάλια είναι!Μια asrock formula θέλει τώρα εκεί να δέσει αλλά δεν ψήνομαι.

Πάντως η κάρτα δεν είναι κ τέρας ησυχίας.Όχι reference βέβαια αλλά λίγο που έπαιξα με τις στροφές της ακούγεται...

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] μήπως ξέρεις να μου πεις μιας κ την έχεις, γιατί με το HDMI δεν κάνει αυτόματα resize στα περιθώρια της οθόνης, ενώ στο DVI κάνει;

Στο CCC έχεις επιλογή να ρυθμίσεις το overscan/underscan της οθόνης; Αν ναι βάλτο στο 0, και λογικά δεν θα έχεις θέμα.

Διαφορετικά ακολούθησε την διαδικασία από εδώ: How I fixed overscan/underscan issues on an ATI card without Catalyst Control Center

Το έχω κάνει σε ένα παλιό laptop με μια ati hd2300, και δούλεψε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Στο CCC έχεις επιλογή να ρυθμίσεις το overscan/underscan της οθόνης; Αν ναι βάλτο στο 0, και λογικά δεν θα έχεις θέμα.

Διαφορετικά ακολούθησε την διαδικασία από εδώ: How I fixed overscan/underscan issues on an ATI card without Catalyst Control Center

Το έχω κάνει σε ένα παλιό laptop με μια ati hd2300, και δούλεψε μια χαρά.

Λειτουργία overscan έχει η οθόνη αλλά αν το ενεργοποιήσω προσαρμόζεται (κάπως αλλά πάλι με κενά) αλλά τα γράμματα μετά φαίνονται θολά.

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή είναι στους drivers, όχι στην οθόνη. Η επιλογή πρέπει να εμφανίζεται όταν έχεις συνδεδεμένο κάτι με hdmi, γιατί εδώ με 14.1 σε dvi δεν βγάζει τίποτα. Αν και πάλι δεν εμφανίζεται αυτή η ρύθμιση μπορεί να είναι γιατί κάθε τρεις και λίγο εμφανίζονται/εξαφανίζονται επιλογές από το CCC και λόγω της beta φύσης των 14.1 πολλά μπορούν να συμβαίνουν.

Στο 0% και στην native ανάλυση της οθόνης είναι 1-1, οπότε εκεί πρέπει να φαίνονται πιο σωστά τα πάντα.

Άλλαξε και τα κλειδιά στην registry και δες αν κάθεται καλά.

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς βρίσκεται;Γιατί ή στραβώθηκα ή δεν υπάρχει...

Edit: Το βρήκα, έψαχνα για επιλογή overscan-underscan και το έγραφε "Επιλογές κλιμάκωσης".Thanks!!!

Έγινε επεξεργασία από AgMa
Link to comment
Share on other sites

όλο "προβλήματα" αυτές οι ATI ...απαπαπα :)

Ότι εγώ δεν έκανα σωστή μετάφραση το overscan-underscan και υπήρχε στη γλώσσα μου, δεν το θεωρώ "πρόβλημα".

Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι ότι στην nvidia ποτέ δεν έκανα κάτι τέτοιο.Το έφτιαχνε αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι εγώ δεν έκανα σωστή μετάφραση το overscan-underscan και υπήρχε στη γλώσσα μου, δεν το θεωρώ "πρόβλημα".

Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι ότι στην nvidia ποτέ δεν έκανα κάτι τέτοιο.Το έφτιαχνε αυτόματα.

Αστειεύομαι φίλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσουμε με το asic quality (αν και προσωπικά δεν του δίνω καμία σημασία) αλλά άντε έτσι να υπάρχει:

u9l5.jpg

Είχα ένα θεματάκι με τους drivers της μαζί με τους ενσωματωμένους του 3770k.Η μητρική δεν έχει επιλογή να κλείσει εντελώς η 4000 και έτσι δημιουργούσε conflict με της κάρτας και είχα black screen και κολλημένο σύστημα πριν μπει στα win.

Δεν μασάμε όμως, προχωράμε :rubik:.

Θα ανεβάσω σε λίγο σκοράκια σε fire strike-valley-3d mark σε στοκ να έχουμε μια εικόνα τι κάνει η κάρτα στα στοκ της.

Offtopic: Δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε, αλλά πλέον το gpu-z απ' την έκδοση 0.7.6 αναφέρει στην κατηγορία Memory type και το τι μνήμες φοράμε :banging:

Έγινε επεξεργασία από AgMa
Gpu-z mention
Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα θεματάκι με τους drivers της μαζί με τους ενσωματωμένους του 3770k.Η μητρική δεν έχει επιλογή να κλείσει εντελώς η 4000 και έτσι δημιουργούσε conflict με της κάρτας και είχα black screen και κολλημένο σύστημα πριν μπει στα win.

απενεργοποίησέ τη από τη διαχείρηση συσκευών, αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχει ο Agma, ουτε στην sabertooth υπαρχει επιλογη να κλεισει τελειως.

Οι μονες επιλογες στο bios της asus ειναι στα ποσα MHz να τρεχει, ποση μνημη να καταναλωνει, και ποια να ειναι primary, η iGpu ή η PCIexpress.

Μονο Disable απο τον Device Manager γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξεκινάμε με valley και 3dmark11 (το 13 δεν το τρέχω, μιας και δεν το έχω "αγοράσει" και βαριέμαι να τα περιμένω όλα):

u9ls.jpg

t5h9.jpg

Θερμοκρασίες max στο valley: 66 βαθμούς και στο 3dmark11 55 με το fan στο auto (νομίζω πήγε μέχρι 40%)

Έγινε επεξεργασία από AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχει ο Agma, ουτε στην sabertooth υπαρχει επιλογη να κλεισει τελειως.

Οι μονες επιλογες στο bios της asus ειναι στα ποσα MHz να τρεχει, ποση μνημη να καταναλωνει, και ποια να ειναι primary, η iGpu ή η PCIexpress.

Μονο Disable απο τον Device Manager γινεται.

Έτσι είναι και στην δικιά μου Asrock, αλλά παρόλα αυτά μπορείς να κλείσεις την igpu μέσω bios.

Βάζεις σαν Primary την PCI-E, το Share Memory σαν Auto γιατί αν βάλεις κάποια τιμή αυτομάτως ανοίγει την ενσωματωμένη, το IGPU Multi Monitor σαν Disabled και το Render Standby επίσης σαν disabled.

Πιο πολύπλοκο από το να έβαζαν μια επιλογή on/off αλλά αφού γίνεται και με περίεργο τρόπο, so be it.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι και στην δικιά μου Asrock, αλλά παρόλα αυτά μπορείς να κλείσεις την igpu μέσω bios.

Βάζεις σαν Primary την PCI-E, το Share Memory σαν Auto γιατί αν βάλεις κάποια τιμή αυτομάτως ανοίγει την ενσωματωμένη, το IGPU Multi Monitor σαν Disabled και το Render Standby επίσης σαν disabled.

Πιο πολύπλοκο από το να έβαζαν μια επιλογή on/off αλλά αφού γίνεται και με περίεργο τρόπο, so be it.

Έτσι ακριβώς τα έχω και ακόμη στην αξιολόγηση συστήματος μου δείχνει ότι έχω 8Gb συνολική μνήμη αλλά 7.69gb διαθέσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.