Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Απο κοντα αυτα :sarcastic: Τιμη παντος super οχι κατι 700αρια που ζητανε και βαλε γιατι εχουμε την καραμελα τελευταία οτι ειναι δυσευρετη καρτα

Φαντάζομαι την τιμή.... Η κάρτα έχει τρελή δύναμη και δεν ζητάει πολλά λεφτά! Για OPEN-CL απλά σκοτώνει! Hardware acceleration και τα μυαλά στα κάγκελα!

Με τους catalyst 14.2 δοκιμασα μονο bf4 και οι πυρηνες δουλεουν σε cf αψογα συγχρονισμενοι 99% σε ολο το φασμα του παιχνιδιου αναλογα βεβαια και την σκηνη με το μαντλ on.Μπορω να πω πως αυτη την στιγμη η AMD με τους συγκεκριμενους οδηγους στηριζει το cf στο επακρον βεβαια θελω χρονο να δω και σε αλλα παιχνιδια τι κανει.Σε μπεντς που ετρεξα 3dmark2013και valley ολα στοκ κατασταση επισης το cf δουλευε αψογα.Μακαρι να στρωσε κολο στους οδηγους η κοκκινη και να μην μας αρχησει στα παλια γιατι οταν ειχα την 5970 και 6990 πραγματικα μου χε βγαλει το λαδι το cf αναλογα το game

Τωρα την συγκεκριμενη υλοποιηση της 780τι που εχω επειδη ειναι αγωνιστικη καρτα δεν μπορω να την συγκρινω με την 7990 και δεν ξερω εαν θα μπορεσω να δω στα μπεντς τα ιδια νουμερα με την 7990,ισως να την πλησιασω εαν την βαλω σε νερα και αυτη

Άμα υπήρχαν αυτοί οι drivers τότε που πρωτοβγήκε θα ήταν αλλιώς τα πράγματα....

Σε 1080p Τv που εχω συνδεδεμενο το μηχανημα στο bf4 ειχα 0 stuttering χωρις να πειραξω τιποτα απο οδηγους ,κουμπωσα καρτα εβαλα οδηγους και επαιξα δλδ.και ολα καλα.Για μενα αξιζει 2χ7970 στις τιμες που παιζουν μεταχειρισμενες
Καλύτερα 2 Χ 280Χ! Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12545]Dj_ALeX[/MENTION] Μικρο το κακο αφου ειναι το ιδιο chip 280Χ=7970 με λιγο καλυτερα ρολογια

Κοίτα το γνωρίζω ότι είναι το ίδιο chip οκ, απλά τα νέα revisions έχουν καλύτερο energy efficiency ως γνωστόν αλλά και αποδίδουν και μερικά fps καλύτερα ανά core άρα σε CFX θα έχεις μία επιπρόσθετη διαφορά ακόμα στα καρεδάκια. Επίσης το νέο Tahiti XΤL που κυκλοφορεί πλέον στις 280Χ είναι και αρκετά ποιό κρύο..Όλα αυτά σε non-reference pcb φυσικά..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το γνωρίζω ότι είναι το ίδιο chip οκ, απλά τα νέα revisions έχουν καλύτερο energy efficiency ως γνωστόν αλλά και αποδίδουν και μερικά fps καλύτερα ανά core άρα σε CFX θα έχεις μία επιπρόσθετη διαφορά ακόμα στα καρεδάκια. Επίσης το νέο Tahiti XΤL που κυκλοφορεί πλέον στις 280Χ είναι και αρκετά ποιό κρύο..Όλα αυτά σε non-reference pcb φυσικά..

Εγω προσωπικα περι καταναλωσης χ@στηκα δεν ειμαι οικολογος :sarcastic: θελω η καρτα να θεριζει για αυτο δεν με νοιαζει το ρευμα.Οσο για τα καρεδακια bios ειναι που θα παει θα βρω πως γινεται να την φλασαρω με bios που βρηκα custom και δεν εχει καθολου throttle.Κολλαω μονο στο οτι δεν εχω ξαναφλασαρει ΑΤΙ καρτα

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα περι καταναλωσης χ@στηκα δεν ειμαι οικολογος :sarcastic: θελω η καρτα να θεριζει για αυτο δεν με νοιαζει το ρευμα.Οσο για τα καρεδακια bios ειναι που θα παει θα βρω πως γινεται να την φλασαρω με bios που βρηκα custom και δεν εχει καθολου throttle.Κολλαω μονο στο οτι δεν εχω ξαναφλασαρει ΑΤΙ καρτα

Καλά ούτε εγώ είμαι οικολόγος... απλά κοιτάω συνήθως τα καλύτερα revisions για περισσότερο OC αλλά και stability!

Στην περίπτωση της 7990 δεν τίθεται θέμα ρευμάτων... δεν μας νοιάζει! :sarcastic::haha:

Δεν είναι τπτ αυτό... δουλειά ρουτίνας! :D

BTW άνοιξε το νέο thread να αρχίσουμε να μαζεύουμε εκεί όλο το info... :) Θέλω να δώ Crysis 3 όλα τέζα!!! :p

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Καλά ούτε εγώ είμαι οικολόγος... απλά κοιτάω συνήθως τα καλύτερα revisions για περισσότερο OC αλλά και stability!

Στην περίπτωση της 7990 δεν τίθεται θέμα ρευμάτων... δεν μας νοιάζει! :sarcastic::haha:

Δεν είναι τπτ αυτό... δουλειά ρουτίνας! :D

BTW άνοιξε το νέο thread να αρχίσουμε να μαζεύουμε εκεί όλο το info... :) Θέλω να δώ Crysis 3 όλα τέζα!!! :p

Oταν θα εχω χρονο θα το κανω.Το crysis3 το παει τεζα ομως λεμε!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα την συγκεκριμενη υλοποιηση της 780τι που εχω επειδη ειναι αγωνιστικη καρτα δεν μπορω να την συγκρινω με την 7990 και δεν ξερω εαν θα μπορεσω να δω στα μπεντς τα ιδια νουμερα με την 7990,ισως να την πλησιασω εαν την βαλω σε νερα και αυτη

Σε νουμερα θα εισαι παραπανω με αυτη βρε, 2πυρηνη ειναι..

Υ.Γ Αντε καλοριζικη!

Δεν εχεις αφησει καρτα για καρτα που να μην την δοκιμασεις Νικο ε?:p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Σε νουμερα θα εισαι παραπανω με αυτη βρε, 2πυρηνη ειναι..

Υ.Γ Αντε καλοριζικη!

Δεν εχεις αφησει καρτα για καρτα που να μην την δοκιμασεις Νικο ε?:p

Ε οτι μπορω κανω :p:hehe: ειναι καρταρα μπορω να πω αλλα δεν εχω καθολου χρονο για δοκιμες ουτε παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω fps και settings σε σύγκριση με 780Ti K|NGP|N!:upside:

BTW όποτε μπορέσεις έμπα και στο steam...

Την κυριακη εαν ολα πανε καλα θα την δεις απο κοντα εσυ τι κάνει η καρτουλα.Και πως παει.Αλλα μην συγκρινουμε την kpe που ειναι μονοπυρηνη με αυτη που ειναι διπλη.Η μονη σύγκριση που μπορει να γινει ειναι η τιμή που ειναι υπερ της 7990 σε μεταχειρ.

Link to comment
Share on other sites

Την κυριακη εαν ολα πανε καλα θα την δεις απο κοντα εσυ τι κάνει η καρτουλα.Και πως παει.Αλλα μην συγκρινουμε την kpe που ειναι μονοπυρηνη με αυτη που ειναι διπλη.Η μονη σύγκριση που μπορει να γινει ειναι η τιμή που ειναι υπερ της 7990 σε μεταχειρ.

Συγκρίσεις να κάνουμε να δούμε γενικά τι γίνεται.. Ελπίζω την κυριακή να γίνει το meeting!:T:

Δεν έχει σημασία μονοπύρινη/διπύρηνη... σημασία έχει αυτό που είπες, πόσα δίνεις για να πάρεις ΤΙ?? ;)

Link to comment
Share on other sites

Στα 1100 / 1450

Απλα δεν μου δινει την δυνατοτητα απο msi afterburner(version 3 beta18) να πειραξω το core voltage.

θα δοκιμασω αργοτερα να δω ποσο παει χωρις ρευμα.

Στις ρυθμίσεις του ΑΒ επέλεξε unlock voltage control και unlock voltage monitoring.

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια την καρτουλα Νικο.Τα περι μονοπυρηνης διπυρηνης εφοσων οι drivers δουλευαν αψογα σε ολα τα games και καναν 99% usage τα θεωρω αστοχα.Aν εβγαζε δηλαδη εναν 2x2600k 8 πυρηνο η intel οπως ηταν ο Q6600 σε ανταγωνιστικη τιμη δε θα τον συγκριναμε με Ηaswell η Ιvybridge γιατι εχει 2 dies πανω αντι για ενα?

P.S Οσοι καναν την μαγκια τοτε και αγορασαν αυτο το θηριο στα 400+ ευρω κανανε την καλυτερη αγορα GPU κατα προσωπικη αποψη της τελευταιας δεκαετιας

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.