Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Μεγεια την καρτουλα Νικο.Τα περι μονοπυρηνης διπυρηνης εφοσων οι drivers δουλευαν αψογα σε ολα τα games και καναν 99% usage τα θεωρω αστοχα.Aν εβγαζε δηλαδη εναν 2x2600k 8 πυρηνο η intel οπως ηταν ο Q6600 σε ανταγωνιστικη τιμη δε θα τον συγκριναμε με Ηaswell η Ιvybridge γιατι εχει 2 dies πανω αντι για ενα?

P.S Οσοι καναν την μαγκια τοτε και αγορασαν αυτο το θηριο στα 400+ ευρω κανανε την καλυτερη αγορα GPU κατα προσωπικη αποψη της τελευταιας δεκαετιας

Ευχαριστωωωω ρε συ!Δεν υπαρχει μετρο συγκρισης εννοειται μεταξυ 2 πυρηνων με 1 απλα ανεφερα οτι το cf δουλευει πολυ καλα πλεον και η nvidia μας τα εχει χαλασει λιγο τελευταια με οδηγους στο sli.Παντος σαν καρτουλα στον τομεα παιχνιδι ειναι πολυ δυνατη και κρυα για 2πυρηνη.Με 400 ευρω αγοραζεις(οταν υπηρχε η προσφορα) μια καρτα που αυτη την στιγμη ειναι κατα την γνωμη μου οτι πιο γρηγορο σε παιχνιδια .Ηταν τρελο vfm τωρα οποιος την εχει και την πουλαει και ζηταει οσα θελει εχει ξεφυγει λιγο η τιμη της προς τα πανω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω να κανω μια ερωτιση!Προσφατα αγορασα μια asus r9 290x dc2. Προτιμησα να αγορασω asus μιας και εχει 3 χρονια εγγυηση αντι για της tri-x που ειναι στα 2 χρονια εγγυηση! Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την καρτα οσο αφορα την αποδοση στο gaming, το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω και με απασχολη ειναι η θερμοκρασια. Σε πολλα review που διαβασα ελεγαν πως η καρτα παει με δυσκολια στους 77-79 βαθμους. Εγω ειδα στην καρτα μου εως 84-85 βαθμους ενω επαιζα battlefield 4, ειναι λογικο? Οσο αφορα τα γραφικα στο game ολα στα high για καλυτερη αποδοση επειδη κανω και records. 85 βαθμοι δεν ειναι πολυ? :help1:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω το άλλο κουλό!Στα βαριά παιχνίδια δεν μασάει τίποτα και αν βάλω να παίξω κανένα pes2013 με τον κολλητό μου τραβάει πολλά κολλήματα.Ούτε με την ενσωματωμένη δεν κολλούσε έτσι.Δοκίμασα drivers 13.12 και 14.1 αλλά τζίφος.Τι γίνεται;Μήπως δεν το σηκώνει; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω το άλλο κουλό!Στα βαριά παιχνίδια δεν μασάει τίποτα και αν βάλω να παίξω κανένα pes2013 με τον κολλητό μου τραβάει πολλά κολλήματα.Ούτε με την ενσωματωμένη δεν κολλούσε έτσι.Δοκίμασα drivers 13.12 και 14.1 αλλά τζίφος.Τι γίνεται;Μήπως δεν το σηκώνει; :hehe:

Ειναι cracked το game?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω το άλλο κουλό!Στα βαριά παιχνίδια δεν μασάει τίποτα και αν βάλω να παίξω κανένα pes2013 με τον κολλητό μου τραβάει πολλά κολλήματα.Ούτε με την ενσωματωμένη δεν κολλούσε έτσι.Δοκίμασα drivers 13.12 και 14.1 αλλά τζίφος.Τι γίνεται;Μήπως δεν το σηκώνει; :hehe:

Για δοκιμασε τους 14.2 μια χαρα μου δουλευουν εμενα και αστε τα γκουχου :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

GPU:94c MAX

RPM:1390-1400

Valley bench 15min.

Screenshot+%25283%2529.png

SAPPHIRE Global Support Ticket

Dear Sir:

The spec of this fan can work between 1350+-300 rpm to 3800 +-10% rpm.

Please prepare receipt or invoice then contact your reseller for claiming RMA. Please refer warranty policy: Sapphire Technology Web Site

Καλά κρασιά....

Link to comment
Share on other sites

GPU:94c MAX

RPM:1390-1400

Valley bench 15min.

Screenshot+%25283%2529.png

SAPPHIRE Global Support Ticket

Dear Sir:

The spec of this fan can work between 1350+-300 rpm to 3800 +-10% rpm.

Please prepare receipt or invoice then contact your reseller for claiming RMA. Please refer warranty policy: Sapphire Technology Web Site

Καλά κρασιά....

Να κανω ενα back up το bios μου και να στο στείλω??

Link to comment
Share on other sites

Να κανω ενα back up το bios μου και να στο στείλω??

Δεν ξέρω εάν είναι θέμα bios.

Από τη Sapphire γιατί δε δίνουν καινούργιο bios να λύσω το πρόβλημα μου?

Έγινε επεξεργασία από Geo_K
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω να κανω μια ερωτιση!Προσφατα αγορασα μια asus r9 290x dc2. Προτιμησα να αγορασω asus μιας και εχει 3 χρονια εγγυηση αντι για της tri-x που ειναι στα 2 χρονια εγγυηση! Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την καρτα οσο αφορα την αποδοση στο gaming, το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω και με απασχολη ειναι η θερμοκρασια. Σε πολλα review που διαβασα ελεγαν πως η καρτα παει με δυσκολια στους 77-79 βαθμους. Εγω ειδα στην καρτα μου εως 84-85 βαθμους ενω επαιζα battlefield 4, ειναι λογικο? Οσο αφορα τα γραφικα στο game ολα στα high για καλυτερη αποδοση επειδη κανω και records. 85 βαθμοι δεν ειναι πολυ? :help1:

Παίζει ρόλο η θερμοκρασία δωματίου ( δες σε τι θερμοκρασία δωματίου είσαι συ και τι στο review και θα καταλάβεις ) και το airflow του κουτιού σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν είναι θέμα bios.

Από τη Sapphire γιατί δε δίνουν καινούργιο bios να λύσω το πρόβλημα μου?

Δοκίμασες και με το δεύτερο bios;Κούνα το διακοπτάκι να δεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η κάρτα δεν έπρεπε να κάνει throttle άμα υπήρχε θέμα? Καρφωμένη στα 1040 είναι. Target τους 95 βαθμούς δεν έχουν?

Αν τρέξεις 15λεπτο furmark τι γίνεται? Πάλι δεν ανεβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες και με το δεύτερο bios;Κούνα το διακοπτάκι να δεις.
Ρε παιδιά η κάρτα δεν έπρεπε να κάνει throttle άμα υπήρχε θέμα? Καρφωμένη στα 1040 είναι. Target τους 95 βαθμούς δεν έχουν?

Δεν υπάρχει διπλό bios στη Sapphire R9 290x TRI-X OC (uber/silent) όπως συμβαίνει με την απλή.

Στη Sapphire R9 290X TRI-X OC υπάρχει επιλογή(το διακοπτάκι) για legacy mobo bios ή uefi για λόγους συμβατότητας.

Επίσης, δεν υπάρχει GPU throttling διότι η κάρτα "παίζει" με ένα bios(1040/1300).

Link to comment
Share on other sites

Εσύ σε ποια θέση του διακόπτη παίζεις? UEFI? Αν ναι, γύρνα τον στον BIOS μπας και σκαλώνει κάτι. Γενικότερα δεν έχεις κάτι να χάσεις αν γυρίσεις το διακόπτη. Το πολύ πολύ να μην boot-άρει. 2 λεπτά δοκιμή είναι.

Τι σχέση έχει το 1 bios με το throttling? Throttling γίνεται για να κρατηθεί η κάρτα εντός των ορίων θερμοκρασίας. Είτε έχεις 1 είτε 5 bios, αν η κάρτα ξεπεράσει το όριο θερμοκρασίας, θα κάνει throttle. Απλά στη reference, το uber BIOS έχει αρκετά υψηλότερα το fan, οπότε η κάρτα κάνει throttle σπανια (σε κανά furmark)

Ξαναλέω, δοκίμασε furmark.

Link to comment
Share on other sites

Το πέρασα αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Εσύ σε ποια θέση του διακόπτη παίζεις? UEFI? Αν ναι, γύρνα τον στον BIOS μπας και σκαλώνει κάτι. Γενικότερα δεν έχεις κάτι να χάσεις αν γυρίσεις το διακόπτη. Το πολύ πολύ να μην boot-άρει. 2 λεπτά δοκιμή είναι.

Το πρώτο πράγμα που δοκίμασα ήταν αυτό που λες.

Χωρίς αποτέλεσμα.

Έγινε επεξεργασία από qbiefox
merge posts
Link to comment
Share on other sites

παιδια εδω αυτο ειναι εργαλειο http://msi.com/product/vga/R9_290X_LIGHTNING.html

https://www.dropbox.com/s/9kkxjuw2a0n421v/R9%20290X%20LIGHTNING%20Infokit%201_0%20-%20PDF%20Version.pdf

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.