Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Εχω 2 αποριες

ποιες απο τις 2 καρτες μου προτεινετε

αυτην

VGA :: ATI Radeon R9 280 OC 3GB DDR5 PCI-E DVI HDMI Dual Mini-DP (Gigabyte) (GV-R928WF3OC-3GD) - Visionstudio.gr

η

αυτην

VGA :: ATI Radeon R9 280 DirectCU II Top 3GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Asus) (R9280-DC2T-3GD5) - Visionstudio.gr

και τελευταια απορια θα συμβιβαστει η καρτα με το συστημα τις υπογραφης μου ? η θα εχω bottleneck ?

Link to comment
Share on other sites

τότε gigabyte(θεωρώ πως θα κλοκάρουν πιο εύκολα οι μνήμες αν χρειαστεί παρά ο πυρήνας)

edit. περί bottleneck

δεν ξέρω πιθανά να έχεις πολύ λίγο(απλά σηκώνεις λίγο παραπάνω την cpu και είσαι βλέπεις )

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6176]Delijohn[/MENTION] ελπίζω να μην επιβεβαιωθώ για κάτι που είχα πεί παλαιότερα όταν πρωτοβγήκε η 295Χ2 με το watercooled kit της Asetek! Είχα πεί ότι καλό είναι που ήρθε η 295Χ2 με "reference" υδρόψυξη αλλά μην μας γίνει συνήθεια τώρα αυτό και αρχίζουμε να κοπανάμε νερό ακόμα και στις μονοπύρηνες... δεν είναι οτι με χαλάει αλλά δεν μου αρέσει απο άλλης απόψεως... Κοινός η AMD θα πρέπει να είναι "αναγκασμένη" να το κάνει λόγω υψηλών θερμοκρασιών στην 390Χ! Ελπίζω για ότι είχα πεί τότε και ξανά λέω τώρα να βγώ ψεύτης!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να γίνει πραγματικότητα αυτό! Μακάρι! Αν γίνει τόσο mainstream η υδρόψυξη, θα έχουμε και καλύτερα συστήματα και πιο αξιόπιστα και πιο ήσυχα. Κάποιοι τομείς στους υπολογιστές μένουν πίσω με τα χρόνια.. όπως δε θέλω να ψάχνομαι να συνδέω τα πινάκια στη μητρική για τα led του κουτιού έτσι δε θέλω και να έχω κάρτα γραφικών που κάνει πιο πολύ θόρυβο κι από ηλεκτρική σκούπα!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να γίνει πραγματικότητα αυτό! Μακάρι! Αν γίνει τόσο mainstream η υδρόψυξη, θα έχουμε και καλύτερα συστήματα και πιο αξιόπιστα και πιο ήσυχα. Κάποιοι τομείς στους υπολογιστές μένουν πίσω με τα χρόνια.. όπως δε θέλω να ψάχνομαι να συνδέω τα πινάκια στη μητρική για τα led του κουτιού έτσι δε θέλω και να έχω κάρτα γραφικών που κάνει πιο πολύ θόρυβο κι από ηλεκτρική σκούπα!

και να σου σπασει καμοαι αντλια οπως στην corsair ...να χεις κανει και κανα overclock ...και μετα να βλεπεις ατμους

Link to comment
Share on other sites

Ενώ τώρα που οι 280x,290/290x δεν έχουν υδρόψυξη, δουλεύουν μια χαρά.. :TD:

Όσο πιο mainstream γίνεται μια τεχνολογία, τόσο καλύτερα και πιο αξιόπιστα δουλεύει.. όπως κάναμε beta testing όλοι μας (βάζω κι εμένα μέσα γιατί δοκίμασα κ την πάτησα) με τα πρώτα έτοιμα συστήματα υδρόψυξης, έτσι θα συνεχίσουν να υπάρχουν και να δουλεύουν πιο αξιόπιστα και με μεγαλύτερες εγγυήσεις. Και σε 2-3 χρόνια θα έχουν όλα τα συστήματα υδρόψυξη κάποιας μορφής.

Κάποιοι τρελοί επιστήμονες θα είδαν ότι συμφέρει περισσότερο μια τέτοια λύση από το να πουλάνε ηλεκτρικές σκούπες που πότε πότε ρίχνουν την απόδοση γιατί ψήνονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

AMD PIRATE ISLANDS

Beyond3D Forum - View Single Post - AMD: Pirate Islands (R* 3** series) Speculation/Rumor Thread

http://www.skhynix.com/gl/products/graphics/graphics_info.jsp

proGraphic3.gif

proGraphic4.gif

inwP1Zp.png

Πάει για άλλα κόλπα? :confused:

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα μεταχειρισμενη r9 290 sapphire σε καλη τιμη(κατω απο 260)με εγγυηση να την χτυπησω η να κοιταξω για 780 used με κατι παραπανω?

Λογω των προβληματων(black screen και οτι αλλο εχουν)πιο πολυ ρωταω..

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα την έπαιρνα, ΑΝ δεν ήταν με τη μαμά ψύκτρα.. αλλιώς πάρε και ωτοασπίδες.. :tongue:

Καταρχην ευχαριστω..νταξει δεν με πειραζει τοσο ο θορυβος..το μονο που με κραταει να μην την παρω ειναι οι drivers και τα θεματακια που εχουν καποιες..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω..νταξει δεν με πειραζει τοσο ο θορυβος..το μονο που με κραταει να μην την παρω ειναι οι drivers και τα θεματακια που εχουν καποιες..

Προσωπικά την έχω ένα χρόνο τώρα και είμαι πολύ ευχαριστημενος! Σκοπεύω να την κρατησω όσο αντεξει!δεν έχω κανένα πρόβλημα ως τώρα! Ο θόρυβος είναι ανεκτος σε gaming!έχω το acxiii πάνω τώρα γιατί ήθελα πιο καλες θερμοκρασίες στον πυρηνα! Τον έχω στα 1060-1100 συνηθως.:T:

Link to comment
Share on other sites

Ακουω γνωμες για την 290 DirectCU II OC. Την βρηκα κατω απο 3 κατοσταρικα σε αριστη κατασταση απο οτι φαινεται. Την θελω για συστημα φιλου και δεν εχω αποψη για την συγκεκριμενη υλοποιηση :rubik:

(μην ακουσω για vrm temps γιατι και στη δικη μου φτανουν τους 90φευγα) :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.