Jump to content



Νέα σύνθεση


Mitos175

Recommended Posts

Θέλουμε μια σύνθεση στα ~1500 χωρίς περιφεριακά και hdd-dvd drive.

Η χρήση θα είναι gaming, κανένα o/c (θα μπουν όλα σε νεράκι).

Επίσης μας ενδιαφέρει απίστευτα το αισθητικό μέρος της υπόθεσης.

Εγώ έχω στο μυαλό μου κάτι προς 4770 με κάποια maximus και κάποιο full modular psu και κάποια 770 με προοπτική για κανά sli ?

Περιμένω τις προτάσεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

CPU: 4770 278€

MoBo: Maximus VI Gene 193€

RAM: G.skill Trident 8GB 2400Mhz CL10 86€

SSD: Samsung 840 250GB 156€

HDD: WD Blue 1TB 61€

VGA: Gigabyte GTX770 2GB Windforce 3X OC 373€

PSU: Corsair TX850M 131€

Ο σκελετός προτείνω να είναι έτσι ~1200-1300€.

Σου μένουν άλλα 200-300€ για κουτί της αρεσκείας σου, που δεν μπορώ να παρέμβω γιατί όπως ανέφερες μετράει πολύ η εμφάνιση, ή για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

CPU: 4770 278€

MoBo: Maximus VI Gene 193€

RAM: G.skill Trident 8GB 2400Mhz CL10 86€

SSD: Samsung 840 250GB 156€

HDD: WD Blue 1TB 61€

VGA: Gigabyte GTX770 2GB Windforce 3X OC 373€

PSU: Corsair TX850M 131€

Ο σκελετός προτείνω να είναι έτσι ~1200-1300€.

Σου μένουν άλλα 200-300€ για κουτί της αρεσκείας σου, που δεν μπορώ να παρέμβω γιατί όπως ανέφερες μετράει πολύ η εμφάνιση, ή για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς.

Πολύ ωραία σύνθεση και ισορροπημένη, πολυ ωραία και η μητρική, πάει γάντι μαζί με ένα Corsair 350D :D

Link to comment
Share on other sites

Η μητρικούλα είναι μια χαρά, αν είναι να φορέσει τον Κ-ξεκλείδωτο ;)

Εδώ φίλος αγόρασε την Maximus V Formula ενώ του έλεγα τζάμπα θα πάει με 2600 ( ΟΧΙ Κ ), θα μπορούσε να κάνει δουλειά και με μία πιο οικονομική mobo

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλους.Θέλω να στήσω ένα pc και θα ήθελα τη γνώμη σας,σαν ποιο έμπειροι που είστε.

1)Intel core i5 4440 box

2)Gigabyte GA-H87-HD3

3)1oς σκληρός Seagate Barracuda 3.5'' SataIII 250 Gb.

4)2ος SSD Corsair force series GT 90 GB.

5)Kingston 8Gb 1600 MHz DDR3 Non-Ecc CL9 Dimm.

6)Corsair enthusiast series modular TX 650M.

7)Microsoft wireless Desktop 2000+mouse.

8)DVD: Plextor Px-891 SA.

9)Case: Coolermaster storm scout 2 advanced.

10)Ups: Eaton 5s 1000I 1000VA Line interactive.

Tv monitor έχω Samsung T23C350EW 22''.

Κάρτα γραφικών προς το παρόν με την On board(Παιχνίδια δεν παίζω,ότι παίξει ο γιος μου και όχι απαιτητικά)

Το σύστημα όλο κοστίζει 930 περίπου Euro

Όπως είπα και στην αρχή θα ήθελα:

1)Ταιριάζουν όλα αυτά μεταξύ τους;ή χρειάζεται να κάνω κάποια αλλαγή;

2)Μήπως ξέχασα κάτι;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

1) Intel Core i5-4570 Intel Core i5-4570 Box | Skroutz.gr

2)Η μητρική μια χαρά ειναι

3)Western Digital Caviar Blue 1TB SATA ΙΙΙ Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" SATA ΙΙΙ | Skroutz.gr (μπορείς να βάλεις και 2TB η διαφορά τους είναι στα 25€ περίπου Western Digital Caviar Green 2TB SATA III | Skroutz.gr )

4)Samsung 840 Series Evo 120GB Samsung 840 Series Evo 120GB | Skroutz.gr

5)μνήμες μια χαρά είναι

6)Το τροφοδοτικό μια χαρά είναι αλλά μπορείς να βάλεις και αυτό, θα σε καλύψει XFX ProSeries 550W Core Edition Full Wired XFX ProSeries 550W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr

7)της επιλογής σου

8)Dvd-Rw μπορείς να βάλεις και πιο οικονομικό στα 15-20€την ίδια δουλειά θα κάνεις

9)Κουτί αυτό που σας αρέσει

10)Το ups το βλέπω μεγάλο, μπορείς να βάλεις φθηνότερο και την χρηματική διαφορά την καλύπτεις με τον ssd δίσκο και αντί για 120GB βάζεις τον samsung 250GB ή στον επεξεργαστή ή οπουδήποτε αλλού πιστεύεις (πρόταση μου ή τα κρατάς για κάρτα γραφικών αργότερα).

Link to comment
Share on other sites

1) Intel Core i5-4570 Intel Core i5-4570 Box | Skroutz.gr

2)Η μητρική μια χαρά ειναι

3)Western Digital Caviar Blue 1TB SATA ΙΙΙ Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" SATA ΙΙΙ | Skroutz.gr (μπορείς να βάλεις και 2TB η διαφορά τους είναι στα 25€ περίπου Western Digital Caviar Green 2TB SATA III | Skroutz.gr )

4)Samsung 840 Series Evo 120GB Samsung 840 Series Evo 120GB | Skroutz.gr

5)μνήμες μια χαρά είναι

6)Το τροφοδοτικό μια χαρά είναι αλλά μπορείς να βάλεις και αυτό, θα σε καλύψει XFX ProSeries 550W Core Edition Full Wired XFX ProSeries 550W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr

7)της επιλογής σου

8)Dvd-Rw μπορείς να βάλεις και πιο οικονομικό στα 15-20€την ίδια δουλειά θα κάνεις

9)Κουτί αυτό που σας αρέσει

10)Το ups το βλέπω μεγάλο, μπορείς να βάλεις φθηνότερο και την χρηματική διαφορά την καλύπτεις με τον ssd δίσκο και αντί για 120GB βάζεις τον samsung 250GB ή στον επεξεργαστή ή οπουδήποτε αλλού πιστεύεις (πρόταση μου ή τα κρατάς για κάρτα γραφικών αργότερα).

Σ 'ευχαριστώ για τη βοήθεια φίλε idonthave

Για να καταλάβεις καλύτερα να σου πω ότι, σκληρό δεν θέλω πολλά γίγα επειδή ότι κατεβάζω ή βάζω στο Pc (Tαινίες-μουσική) τα γράφω αμέσως σε εξωτερικό σκληρό. Γι'αυτό διάλεξα μόνο 250 Giga.

Λειτουργικό και προγράμματα στον ssd.Oπότε πάω στην πρόταση σου για Samsung 840Evo που είναι και φθηνότερος 12 euro.

Το τροφοδοτικό που προτείνεις δεν το γνωρίζω.Είναι αξιόπιστο;Μήπως τα Watt είναι οριακά για το σύστημα μου;

Τέλος για το Ups αν βάλω το μικρότερο τροφοδοτικό,έχω βρει το 'Eaton700va.

Στο Ups θα βάλω:Pc-monitor-router

Πως τις βλέπεις τις αλλαγές;

Link to comment
Share on other sites

Για τον σκληρό ενδεικτικά ο 500GB έχει γύρω στα 50€ και ο 1TB γύρω στα 60€, είναι μικρή η διαφορά σε σχέση με τον 250GB που θέλεις να βάλεις, απ'αυτήν την άποψη σου πρότεινα μεγαλύτερο σκληρό.

Το τροφοδοτικό είναι αξιόπιστο όπως και το corsair, θα σε καλύψει άνετα στα watt (και την κάρτα γραφικών που σκέφτεσαι αργότερα να βάλεις) 5 χρόνια εγγύηση έχει όπως και το corsair. XFX P1-550S-XXB9 PRO SERIES 550W PSU - - . Αν νιώθεις ότι είσαι οριακά βάζεις το corsair.

Για το ups και το 700αρι που έβαλες σε καλύπτει κ με το παραπάνω και είμαι της άποψης καλύτερα να έχει sucko. Από μάρκες δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι επειδή έχω πάψει να ασχολούμαι με το άθλημα και τα θεωρώ αναλώσιμα για να δώσω τόσα λεφτά, με κάποιο ups γύρω στα 60-70€ πιστεύω κάνεις άνετα την δουλειά σου. Για το ups περίμενε να ακούσεις και την γνώμη των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά φίλε μου και καλοδούλευτω το μηχάνημα όταν με το καλό το πάρεις :bigsmile:

Πιστεύω σε κανένα μήνα να το φτιάξω.Υπάρχουν άλλες προταιρεότητες για τώρα.

Τις πρώτες εντυπώσεις θα στις πω, νάσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.