Jump to content



speed ssd


stathis0192

Recommended Posts

στα λεφτα του δεν πιστευω να βρω καλυτερο γιατι μετα απο αυτον θα πηγαινα στον...INTEL 335 SERIES SSDSC2CT180A4K5 180GB SSD 2.5'' SATA3 RETAIL - - η στον...SAMSUNG MZ-7TD120BW 840 SERIES SSD 120GB 2.5'' SATA III BASIC - - λογο κερδους χωρητικοτητας και χαμηλης τιμης...απλα ηθελα εναν φθηνο... παντος καλουλης μου φαινεται...αν θελετε να δουμε τι λεει σε αλλα προγραμματα πειτε μου..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Το παλικάρι έψαχνε να δει γιατί έχει τόσο μεγάλα νούμερα σε read εφ'όσον -νόμιζε- ότι ήταν sata2.

Νταξ τώρα το 4k κτλ τι να κάνεις, συγκριτικά με hdd πάλι καμιά 4-10 φορές πιο γρήγορος είναι οπότε...

Link to comment
Share on other sites

στα λεφτα του δεν πιστευω να βρω καλυτερο γιατι μετα απο αυτον θα πηγαινα στον...INTEL 335 SERIES SSDSC2CT180A4K5 180GB SSD 2.5'' SATA3 RETAIL - - η στον...SAMSUNG MZ-7TD120BW 840 SERIES SSD 120GB 2.5'' SATA III BASIC - - λογο κερδους χωρητικοτητας και χαμηλης τιμης...απλα ηθελα εναν φθηνο... παντος καλουλης μου φαινεται...αν θελετε να δουμε τι λεει σε αλλα προγραμματα πειτε μου..

Αυτός:

KINGSTON SV300S37A/60G V300 SSD 60GB SATA3 2.5'' RETAIL - -

και αυτός:

ADATA PREMIER PRO SP900 64GB 2.5'' SSD SATA3 - -

Είναι αρκετά καλύτεροι από αυτόν που αγόρασες. Ο πρώτος 5€ φθηνότερος και ο 2ος 2€ ακριβότερος. Επίσης μη λέτε, εντάξει τι να κάνεις, μια χαρά είναι το drive. Δεν είναι μια χαρά. Μας διαβάζει κόσμος ο οποίος δίνει τα λεφτά του. Για τα λεφτά του λοιπόν και σύμφωνα με τις παραπάνω επιλογές, όχι το drive δεν είναι μια χαρά.

AS SSD Benchmark από τον πρώτο:

350x700px-LL-0285a334_kingston142526072013.PNG

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος ακόμα αγοράζει sandforce based controller; Έλεος πια με αυτό το καρκίνωμα. Οτιδήποτε εκτός από αυτό.

Οτιδήποτε με Sandforce είναι καλύτερος από τον SanDisk που αγόρασε ο φίλος παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

θα μου εξηγησετε σε καθε μπαρα στο προγραμμα τι χρησιμευει?? δηλαδη το seq... και τα υπολιπα

Χονδρικα,

Οταν μεταφερεις "μονοκοματα" αρχεια απο δισκο σε δισκο πχ ενα ISO των 5 GB χρησιμοποιείς το Seq.

Οταν μεταφερεις εναν φακελο "πολλα μικρα αρχεια" οπως αναγνωση των αρχειων του λειτουργικου ή MP3 ή Documents ή δεν ξερω κ εγω τι..ο δισκος και καθε δισκος ζοριζεται περισσοτερο και ετσι αναφέρεσαι στις μπαρες με το 512Κ ή 4Κ. Τα περισσοτερα αρχεια στο συστημα σου ειναι μικρα αρχεια.

Στο Screenshot του ΑSSSD το 4Κ σκετο ειναι με 1 QD και το αλλο με 64QD (QD=Queue depth, in storage, is the number of pending input/output (I/O) requests for a volume.)

και τα IOPS (Input/Output Operations Per Second)

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=GKMdu5W6a2Q[/ame]

Γι'αυτο σου λενε παραπανω οτι τα νουμερα ειναι απαραδεχτα για SSD. Γιατι στα Μικρα αρχεια ο συγκεκριμενος τα παει "Λιγο" καλυτερα απο HDD και οχι σαν τους Δισκους SSD που σου προτεινει ο Ζαχος.

Αυτα τα νούμερα είναι που δημιουργούν την διαφορετική αίσθηση όταν κάνεις αναβάθμιση σε SSD.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο σου λενε παραπανω οτι τα νουμερα ειναι απαραδεχτα για SSD. Γιατι στα Μικρα αρχεια ο συγκεκριμενος τα παει "Λιγο" καλυτερα απο HDD και οχι σαν τους Δισκους SSD που σου προτεινει ο Ζαχος.

Αυτα τα νούμερα είναι που δημιουργούν την διαφορετική αίσθηση όταν κάνεις αναβάθμιση σε SSD.

Τέσπα ο φίλος μπορεί να έκανε κακή επιλογή SSD αλλά όταν κοιτάς διαφορές SSD με HDD θα πρέπει να δεις το seek time πρώτο. Ακόμα και με ίση ταχύτητα με τον HDD έχει 10 φορές μικρότερο seek time ο κάθε SSD και για αυτό σίγουρα έχει καλύτερη συμπεριφορά στο σύστημα. Οι ταχύτητες της πρώτης γενιάς SSD ήταν κατά πολύ κατώτερες των μηχανικών δίσκων και όμως πούλησαν τότε οι SSDs για να είμαστε εδώ που είμαστε σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος ακόμα αγοράζει sandforce based controller; Έλεος πια με αυτό το καρκίνωμα. Οτιδήποτε εκτός από αυτό.

Εμπεριστατωμένη άποψη με επιχειρήματα, όπως πάντα. Καλά κάνετε και τα πιστεύετε αλλά προσέχετε τι γράφετε,

διαβάζουν και άλλοι που μπορεί να μην ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

στο να φορτωσει ενα game η να το πεξει ποια νουμερα ειναι χρησιμα? του seq?

Εξαρτάται το παιχνίδι, αλλά ναι σε γενικές γραμμές read & sequential είναι που μετρά.

:____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_ sent from my padόφλα ____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_:

Link to comment
Share on other sites

οποτε επιδη το ηθελα για να φορτωνει ειναι μια καλη επιλογη.... ετσι κ αλλιως laptop ειναι δν ειναι και για πολλα το pc. στον σταθερο εχω αλλον αλλα δεν ασχολουμε και πολυ με τον σταθερο με βολευει το λαπτοπ επιδη το περνω και εξω :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε 2 λόγια για τον δικό μου ssd; Είναι χάλια η σχετικά καλός; 8a5a9e3a.jpg

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου

Όλοι οι ssd μια χαρά είναι δεν μπορείς να καταλάβεις διαφορές μεταξύ τους. Κι εσύ έχεις πολύ χαμηλά 4Κ πάντως,

είσαι με τον driver των win, κατέβασε τον rapid storage αν έχεις intel ή τον αντίστοιχο για sata της amd αν έχεις

amd επεξεργαστή. Τσέκαρε μετά τι λέει το πράσινο που τώρα λέει msahci.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.