Jump to content



Το Hiper μας άφησε χρόνους...


Zarko1

Recommended Posts

Μας πήρε τρία μερόνυχτα (κυριολεκτικά)

Δεν υπάρχει αυτό που γράφεις... Σε 2 ώρες το πολύ μπαίνουν win + drivers και άντε να βάλω 2-4 ώρες ακόμα για να εγκατασταθεί η "σάρα και η μάρα". Τι κάνατε 3 μερόνυχτα;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply
Δεν υπάρχει αυτό που γράφεις... Σε 2 ώρες το πολύ μπαίνουν win + drivers και άντε να βάλω 2-4 ώρες ακόμα για να εγκατασταθεί η "σάρα και η μάρα". Τι κάνατε 3 μερόνυχτα;

Χαχαχά, σε απλές εγκαταστάσεις τόσοι είναι οι χρόνοι φίλε gdp77, όπως ακριβώς τα περιγράφεις. Όχι όμως σε σύνθετες εγκαταστάσεις γραφικών τεχνών, όπου χρειάζεσαι πράγματα που ούτε καν μπορείς να φανταστείς.

Σου δίνω ένα απλό παράδειγμα. Γύρω στη μιάμιση μέρα χρειάστηκε για να φτιάξουμε ένα image των Windows 98, το οποίο θα έτρεχε μέσα από τα Win 7 σε περιβάλλον VMware, και στο οποίο έπρεπε να δουλεύουν τα πάντα τέλεια, όπως δηλαδή θα δούλευαν σε ένα κανονικό pc με Windows 98. Θα έπρεπε δηλαδή να μπορώ να ανοίγω τα αρχεία του Pagemaker 6.5, όπως ακριβώς δούλευα πριν δέκα και δεκαπέντε χρόνια!! :o

Μόνο τις ασυμβατότητες να βάλεις με τις γραμματοσειρές και τους postscript drivers των Windows 98, δεν θέλεις τίποτα άλλο! Ακόμα και μετά από τόσες δεκάδες ώρες δουλειάς, κάποια πράγματα τελικά δεν δούλεψαν, δεν γινόταν με τίποτα, π.χ., κάποιοι πολυτονικοί χαρακτήρες δεν εμφανιζόντουσαν κανονικά στο Pagemaker, τους αντικαθιστούσε με τα γνωστά bullets...

Και όλα αυτά μόνο και μόνο για να έχεις συμβατότητα προς τα πίσω, για δουλειές που στήθηκαν πριν δέκα, δεκαπέντε, ακόμα και είκοσι χρόνια! Πριν δύο χρόνια περίπου, ένας εκδοτικός που συνεργάζομαι με ειδίκευση στα πανεπιστημιακά βιβλία, με φώναξε και μου ζήτησε όλα τα βιβλία που τους φτιάξαμε σε μορφή pdf γιατί λέει τους τα ζήτησε το Υπουργείο Παιδείας.

Το συνειδητοποιείς; Έπρεπε να βρω τρόπο να ξανανοίξω αρχεία βιβλίων που στήθηκαν ακόμα και με το Pagemaker 3.0 σε περιβάλλον Windows 3.11, πριν από 21-22 χρόνια, και να τα κάνω pdf χωρίς να διαλυθεί το σύμπαν φυσικά στη στήσιμό τους!

Σόρρυ για το off topic σεντόνι παιδιά, αλλά πολλές φορές τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν συζήτηση με σένα να μην βγει off topic :-p

Και μου αρέσει πολύ αυτό, θυμάμαι πόσο απόλαυσα και το στήσιμο του μηχανήματος στο ατελιέ σου! Σαν να ήταν δικό μου!

Και συνεχίζω το off topic με μια απορία: Πώς στο καλό βρήκες win98 drivers για το μηχάνημά σου; Μου κάνει εντύπωση επίσης που το pagemaker δεν παρέχει συμβατότητα προς τα πίσω στα δικά του αρχεία.... Τέλος, είχα την εντύπωση ότι τα fonts δεν είναι θέμα λειτουργικού... Αν περάσεις τις γραμματοσειρές σε οποιοδήποτε σύστημα, λογικά θα εμφανίζονται σωστά... Εκτός αν κάτι μου διαφεύγει. Όσο για τους postscript drivers, αυτοί έχουν να κάνουν με την εκτύπωση ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι σκληροί αναγνωρίζονται μια χαρά από το bios και το λειτουργικό σε ένα partition με όλη τους τη χωρητικότητα (Win 7 Ultimate, 64 bit), παρόλο που η μητρική μου δεν έχει UEFI, εάν εννοείς αυτό. Η μόνη ιδιαιτερότητα που έχουν οι σκληροί των 3 και 4ΤΒ, είναι ότι πρέπει να γίνει η επιλογή GPT κατά το φορμάρισμά τους από τον Disk Manager.

Σωστός, αυτο ακριβώς

Το μοναδικό πρακτικό μειονέκτημα που έχεις σε τέτοια setup με πολλούς σκληρούς δίσκους-τέρατα, είναι ότι αναγκαστικά κάποιους σκληρούς δίσκους θα τους βάλεις σε κοντρόλερ μόλις τελειώσουν τα Sata της μητρικής, και οι περισσότεροι φτηνοί κοντρόλερ της αγοράς θα κόψουν από τα "γκάζια" της διαμεταγωγής των δίσκων. Π.χ., ο κοντρόλερ που έχω εγώ, περιορίζει τη διαμεταγωγή των δύο σκληρών που έχει επάνω του στα 90MB/sec. Ο ένας σκληρός είναι ένας WD 3ΤΒ των 5400 στροφών με μέγιστο γκάζι τα 120MB/sec, οπότε οι απώλειες είναι σχετικά μικρές. Ο άλλος δίσκος όμως, είναι ο Hitachi 7K4000 4TB στις 7200 στροφές με μέγιστο γκάζι τα 180MB/sec, οπότε ο κοντρόλερ ουσιαστικά κόβει τα μισά γκάζια του δίσκου! :wall:

Γενικά, έκανα πολλά λάθη στο στήσιμο και την επιλογή του hardware του συγκεκριμένου pc, γιατί μεγάλωσαν πολύ οι απαιτήσεις μου, εκ των υστέρων όμως. Η επιλογή της συγκεκριμένης μητρικής της Asus ήταν εντελώς λανθασμένη, μια και έχει μόλις 4 Sata και με αναγκάζει έτσι να έχω συνδεδεμένους πάνω της τον ssd για το λειτουργικό και τους τρεις Barracuda των 3ΤΒ, που είναι και τα πιο "γρήγορα πιστόλια" με διαμεταγωγή 210MB/sec.

Η επιλογή του συγκεκριμένου κοντρόλερ ήταν επίσης εντελώς λάθος, μια και κόβει τα γκάζια των δίσκων, αλλά δεν είχα ιδέα γι' αυτό όταν τον αγόραζα. :suicide2:

Το θετικό της υπόθεσης είναι ότι σχεδόν πάντα βρίσκεις λύσεις όταν έχεις τόσο αβυσσαλέες χωρητικότητες. Π.χ., χρησιμοποιώ αποκλειστικά τον ένα Barracuda των 3ΤΒ για να δουλεύω με φουλ γκάζια στο InDesign, Photoshop κτλ., και παίρνω backup σε έναν δεύτερο Barracuda. Όλοι οι υπόλοιποι δίσκοι, αλλά και αυτοί που θα μπουν μελλοντικά, είναι ουσιαστικά μόνο αποθήκες, οπότε συμβιβάζεσαι πιο εύκολα με τη μειωμένη ταχύτητα διαμεταγωγής. :)

Και ελεγα οτι εχω μεγάλες χωρητικοτητες. Σε 2 PC και εχω λιγοτερα ΤΒ, αλλα εχω τη mobo του φίλου, οποτε no worries. Και τα 90 MB/sec δεν ειναι λιγα.

Μπορει με την αλλαγη μητρικής να μη χρειαστεις φορματ, απλα ενημερωση των συσκευών.

Το τελευταίο Pagemaker δεν ανοιγει τα παλια αρχεία??

Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν θα θες οαν φορματ. Θα παιξει κατευθειαν. Δεν αξιωνω κατι για την ανταλλαγή αυτη. Υποβαθμιση ειναι για μενα απλα μου αρεσει το μερακι σου και εσενα θα σου ηταν πιο χρησιμη. Αν θες να κανεις δοκιμη εστω, μπορω να στην διαθεσω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν συζήτηση με σένα να μην βγει off topic :-p

Και μου αρέσει πολύ αυτό, θυμάμαι πόσο απόλαυσα και το στήσιμο του μηχανήματος στο ατελιέ σου! Σαν να ήταν δικό μου!

Και συνεχίζω το off topic με μια απορία: Πώς στο καλό βρήκες win98 drivers για το μηχάνημά σου; Μου κάνει εντύπωση επίσης που το pagemaker δεν παρέχει συμβατότητα προς τα πίσω στα δικά του αρχεία.... Τέλος, είχα την εντύπωση ότι τα fonts δεν είναι θέμα λειτουργικού... Αν περάσεις τις γραμματοσειρές σε οποιοδήποτε σύστημα, λογικά θα εμφανίζονται σωστά... Εκτός αν κάτι μου διαφεύγει. Όσο για τους postscript drivers, αυτοί έχουν να κάνουν με την εκτύπωση ή κάνω λάθος;

Έτσι ακριβώς, το κατάλαβα κι εγώ αυτό, ήσουν ο περισσότερο "ενεργός" στο θέμα, πάντα με σωστές τοποθετήσεις. :)

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς, περί το πώς ακριβώς στήθηκε το image των Windows 98 δεν έχω απαντήσεις, όπως έχω πει πολλές φορές οι γνώσεις στα τεχνικά θέματα των pc είναι πολύ περιορισμένες. Ο φίλος-τεχνικός που έστησε όλη την εγκατάσταση είχε αναλάβει τα πάντα, εγώ ήμουν απλά δίπλα και παρακολουθούσα. :p

Το μόνο που θυμάμαι χαρακτηριστικά, είναι όταν πρωτοέτρεξε το image των 98 μέσα από τα 7 ήταν σκέτη απελπισία! Είχαν ξεπεταχτεί καμιά εικοσαριά παράθυρα με προειδοποιητικά μηνύματα για πολλαπλά errors και συσκευές που δεν λειτουργούσαν, ενώ μέσα στον device manager γινόταν πραγματικό "τουρλουμπούκι", τα πάντα ήταν κιτρινισμένα. :o

Και μετά άρχισε το ψάξιμο για λύσεις σε ξένα φόρουμ, εγκατάσταση drivers, κτλ. Έλυνε ένα πρόβλημα και ξεπεταγόντουσαν δύο άλλα, πραγματική Λερναία Ύδρα. Πολλές φορές σκέφτηκα να τα παρατήσουμε, αλλά ήταν ανένδοτος να συνεχίσει την προσπάθεια και τελικά τα κατάφερε.

Για τα υπόλοιπα θα ξεφύγουμε πολύ off topic, αλλά σε συντομία: πριν την παντοκρατορία των pdf αρχείων, τα ατελιέ γραφικών τεχνών δούλευαν με τα αρχεία postscript με κατάληξη *.prn. Το αρχείο postscript ήταν η πρώτη προσπάθεια για ένα φορμά αρχείων που θα αναγνωριζόταν από πολλές διαφορετικές συσκευές και περιβάλλοντα (pc, Mac). Το ατελιέ λοιπόν μόλις ολοκλήρωνε τη δουλειά του, έφτιαχνε ένα αρχείο postscript και τα επόμενα βήματα ήταν κατά σειρά:

α. το αρχείο postscript γινόταν φιλμς υψηλής ανάλυσης σε μια μηχανή τύπου Linotype,

β. Τα φιλμς κοβόντουσαν και γινόταν το μοντάζ σε οκτασέλιδα ή δεκαεξάσελιδα τυπογραφικά,

γ. Τα μονταρισμένα φιλμς πήγαιναν στον τυπογράφο όπου φτιαχνόντουσαν πρώτα οι τσίγκοι που θα έμπαιναν στη τυπογραφική μηχανή, και μετά γινόταν η εκτύπωση,

δ. Τα τυπωμένα τυπογραφικά καταλήγουν στον βιβλιοδέτη, όπου και το οποιοδήποτε έντυπο (περιοδικό, βιβλίο, διαφημιστικό έντυπο κτλ.) παίρνει πλέον τη γνωστή του εμπορική μορφή σαν προϊόν, όπως το γνωρίζουν οι καταναλωτές.

Σήμερα τα αρχεία postscript δεν υπάρχουν πλέον, όλοι χρησιμοποιούν pdf αρχεία, ενώ έχουν σχεδόν καταργηθεί εντελώς και οι μηχανές τύπου Linotype και έχουν αντικατασταθεί από τις μηχανές CTP, που παρακάμπτουν εντελώς το στάδιο της δημιουργίας φιλμς, μειώνοντας το κόστος παραγωγής. Το χειροποίητο μοντάζ επίσης έχει αντικατασταθεί από το ηλεκτρονικό μοντάζ.

Προγράμματα σελιδοποίησης λοιπόν σαν το Pagemaker είχαν την ανάγκη εγκατάστασης postscript drivers που τους επέτρεπαν να φτιάξουν το αρχείο με τέτοιο τρόπο, ώστε να αναγνωριστεί σωστά από τη μηχανή Linotype (γραμματοσειρές κτλ.). Η εγκατάσταση αυτών των drivers ήταν πραγματική κόλαση στα Windows 98, :rant: έβλεπες σε ένα pc να λειτουργούν σωστά, και σε ένα διπλανό με ίδια ακριβώς εγκατάσταση των 98 να μη λειτουργούν σωστά.

Φαντάσου τώρα να προσπαθείς να κάνεις αυτούς τους drivers να λειτουργήσουν σε ένα image των Windows 98 που έτρεχε μέσα από το VMware σε περιβάλλον Windows 7 Ultimate 64 bit! Χαχαχά, η λέξη Κόλαση δεν αρκεί για να περιγράψει τη κατάσταση... :rofl:

Υ.Γ.: Εάν σου φάνηκαν αφύσικα πολλά τα τρία μερόνυχτα που χρειαστήκαμε για να ολοκληρώσουμε την εγκατάσταση στο δικό μου Shinobi, να σου θυμίσω ότι στο Shinobi του ατελιέ χρειαστήκαμε τέσσερα ατέλειωτα μερόνυχτα, για να ολοκληρώσουμε την εγκατάσταση. :p

Link to comment
Share on other sites

Και ελεγα οτι εχω μεγάλες χωρητικοτητες. Σε 2 PC και εχω λιγοτερα ΤΒ, αλλα εχω τη mobo του φίλου, οποτε no worries. Και τα 90 MB/sec δεν ειναι λιγα.

Μπορει με την αλλαγη μητρικής να μη χρειαστεις φορματ, απλα ενημερωση των συσκευών.

Το τελευταίο Pagemaker δεν ανοιγει τα παλια αρχεία??

Φίλε slalom, άμα μπεις στο τρυπάκι της δημιουργίας τεράστιας ταινιοθήκης Blu-ray όπως έχω μπει εγώ, όσα τέρα και να έχεις σε σκληρούς δίσκους δεν επαρκούν, πίστεψέ με. Έχω 250 Blu-ray σε δισκάκια με τις θήκες τους στο ράφι, και περισσότερα από 300 Blu-ray στους σκληρούς δίσκους.

Και στα 32ΤΒ χωρητικότητα να φτάσω το Shinobi, σε 1-2 χρόνια το πολύ οι δίσκοι θα είναι πάλι τίγκα! :slap:

Τότε θα δω τι θα κάνω, μια και αντιπαθώ όσο τίποτε τους εξωτερικούς σκληρούς πάνω στο γραφείο μου.

Για το θέμα της αλλαγής μητρικής δεν θα ήθελα να το ρισκάρω, είμαι της άποψης ότι κάτι που σου δουλεύει σωστά δεν το πειράζεις, είμαι εντελώς αντίθετος δηλαδή από αυτούς που τρώγονται συνεχώς με τα ρούχα τους...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω έχεις όλες τις παλιές δουλειές σου σε .pm αρχεία που για να ανοίξουν σωστά χρειάζονται τους ps drivers που έμπαιναν σε windows 98; Κόλαση.

Χαίρομαι που όλα τα αρχεία μου είναι αποθηκευμένα σε open standards.

Τι γίνεται με το τροφοδοτικό; Έφτασε Θεσ/νίκη;

Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν θα θες οαν φορματ. Θα παιξει κατευθειαν. Δεν αξιωνω κατι για την ανταλλαγή αυτη. Υποβαθμιση ειναι για μενα απλα μου αρεσει το μερακι σου και εσενα θα σου ηταν πιο χρησιμη. Αν θες να κανεις δοκιμη εστω, μπορω να στην διαθεσω!!!!

Σε ευχαριστώ θερμά φίλε junior-21, αλλά όπως γράφω και παραπάνω θα προτιμούσα να μην το ρισκάρω. Όταν παρέδωσε το πνεύμα το Hiper, μέχρι να μπει το Silverstone και να σιγουρευτώ ότι ήταν το τροφοδοτικό που είχε το πρόβλημα, και όχι π.χ. η μητρική, με είχε λούσει κρύος ιδρώτας! :fie:

Σκεφτόμουν: Όχι πάλι νέα εγκατάσταση από το μηδεν, δεν θα το αντέξω! :suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω έχεις όλες τις παλιές δουλειές σου σε .pm αρχεία που για να ανοίξουν σωστά χρειάζονται τους ps drivers που έμπαιναν σε windows 98; Κόλαση.

Χαίρομαι που όλα τα αρχεία μου είναι αποθηκευμένα σε open standards.

Τι γίνεται με το τροφοδοτικό; Έφτασε Θεσ/νίκη;

Έτσι ακριβώς, γιατί πρέπει να είσαι σε θέση να μπορείς να τα ανοίξεις τα αρχεία κανονικά και να τα επεξεργαστείς εάν χρειαστεί (διορθώσεις, ανατυπώσεις κτλ.).

Όχι, ακόμα δεν το έχω βγάλει από το Shinobi, αλλά μάλλον αύριο θα ταξιδέψει προς τη συμπρωτεύουσα...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να αλλάξεις τον τίτλο του thread σε κάτι σαν και αυτό: "Το hiper στην εντατική..." ή το "hiper σε κώμα" :hehe:

Χαχαχά, σωστός. :T:

Λοιπόν, επιτέλους έβγαλα το Hiper από το Shinobi, καθάρισα προσεκτικά τους ανεμιστήρες με σπρέι (εννοείται ακινητοποιημένους), το πακετάρισα σωστά και ήδη το παρέλαβε το κούριερ. :D

Hiper_psu1_zps75bd2cd7.jpg

Για μια ακόμα φορά συνειδητοποίησα ότι οι δαχτυλιές δεν φεύγουν με τίποτα από τα νίκελ του Hiper, ακόμα και με πανάκι για τα γυαλιά δοκίμασα να το καθαρίσω, αλλά δεν γίνεται τίποτα. :(

Hiper_psu2_zps5cf284bd.jpg

Στο μεταξύ, όσο σκέφτομαι τη μεταχείριση που έχει να υποστεί το Hiper στα χέρια του χοντράνθρωπου φίλου μου τεχνικού, με λούζει κρύος ιδρώτας! :fie:

Τον έχω ικανό να τρώει πίτσα με γυμνά χέρια και μετά με τα δάχτυλα γεμάτα σάλτσες να μου κάνει το Hiper καλοκαιρινό... :o:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε slalom, άμα μπεις στο τρυπάκι της δημιουργίας τεράστιας ταινιοθήκης Blu-ray όπως έχω μπει εγώ, όσα τέρα και να έχεις σε σκληρούς δίσκους δεν επαρκούν, πίστεψέ με. Έχω 250 Blu-ray σε δισκάκια με τις θήκες τους στο ράφι, και περισσότερα από 300 Blu-ray στους σκληρούς δίσκους.

Και στα 32ΤΒ χωρητικότητα να φτάσω το Shinobi, σε 1-2 χρόνια το πολύ οι δίσκοι θα είναι πάλι τίγκα! :slap:

Τότε θα δω τι θα κάνω, μια και αντιπαθώ όσο τίποτε τους εξωτερικούς σκληρούς πάνω στο γραφείο μου.

Εχω κανει εξελακι για να ξερω που βρισκομαι.

Σημερα πηρα αλλο ενα 3ΤΒ Red και προχωραμε. Βασικα, ξεπερασα τα 20ΤΒ με αυτον, τωρα που τους μετρησα.

Εξωτερικους δε γουστάρω ουτε εγώ

Πρεπει καποια στιγμή να κανονισουμε συναντηση...

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει εξελακι για να ξερω που βρισκομαι.

Σημερα πηρα αλλο ενα 3ΤΒ Red και προχωραμε. Βασικα, ξεπερασα τα 20ΤΒ με αυτον, τωρα που τους μετρησα.

Εξωτερικους δε γουστάρω ουτε εγώ

Πρεπει καποια στιγμή να κανονισουμε συναντηση...

Κι εγώ όλο λέω να το κάνω, κι όλο το αναβάλλω, με αποτέλεσμα να έχω βρεθεί αρκετές φορές με την ίδια ταινία καμμένη σε δύο δισκάκια Blu-ray ή αποθηκευμένη σε δύο, ακόμα και τρία σημεία στους σκληρούς δίσκους! :wall:

Αλήθεια, γιατί αγοράζεις ακόμα 3ΤΒ; Με τις τιμές στα 4ΤΒ να έχουν προσγειωθεί ανώμαλα στα 40 ευρώ/ΤΒ, θεωρώ ότι για μουρλούς όπως εμείς με τις χωρητικότητες, τα 4ΤΒ είναι πλέον μονόδρομος. :T:

Φυσικά και να κανονίσουμε συνάντηση κάποια στιγμή, εφόσον είσαι Αθήνα. Στείλε pm... :)

Link to comment
Share on other sites

Τους φοβαμαι αυτους (5900RPM, μονο? wtf?)

Έχεις δει τα γκάζια του δίσκου; 146MB/sec average και 180ΜΒ/sec peak transfer rate βαράει ο δίσκος! :T:

Ελάχιστοι σκληροί δίσκοι, μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού πάνε παραπάνω σε γκάζια, όπως οι Barracuda των 3ΤΒ που φτάνουν τα 210MB/sec. Αλλά και πάλι, δεν πρόκειται να καταλάβεις σε καθημερινή χρήση τη διαφορά ανάμεσα στους δύο δίσκους, από τα 180ΜΒ στα 210ΜΒ είναι πολύ μικρή η διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της αλλαγής μητρικής δεν θα ήθελα να το ρισκάρω, είμαι της άποψης ότι κάτι που σου δουλεύει σωστά δεν το πειράζεις, είμαι εντελώς αντίθετος δηλαδή από αυτούς που τρώγονται συνεχώς με τα ρούχα τους...

Τότε γιατί δε βάζεις τους δίσκους της ταινιοθήκης (που αυξάνονται συνεχώς) σε άλλο μηχάνημα και να αφήσεις ήσυχο το σύστημα με τα postscript και λοιπά (που θέλει 3 μερόνυχτα να στηθεί) ώστε να συνεχίσει να δουλεύει σωστά όσο το δυνατόν περισσότερο χωρίς να μπλέκεται με την ταινιοθήκη;

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί δε βάζεις τους δίσκους της ταινιοθήκης (που αυξάνονται συνεχώς) σε άλλο μηχάνημα και να αφήσεις ήσυχο το σύστημα με τα postscript και λοιπά (που θέλει 3 μερόνυχτα να στηθεί) ώστε να συνεχίσει να δουλεύει σωστά όσο το δυνατόν περισσότερο χωρίς να μπλέκεται με την ταινιοθήκη;

Φίλε Heron, τα ήθελα όλα μαζί σε ένα κουτί γιατί έτσι βολεύει η διάταξη του σπιτιού και το στήσιμο των μηχανημάτων. Σε ένα μικρό δωμάτιο που έχω κάνει γραφείο, βρίσκεται το Shinobi που κάνει τα πάντα (δουλειά, σερφάρισμα, ανεβοκατέβασμα, σέρβερ), και έχω τραβήξει καλώδια δικτύου για τα δύο HTPC του σπιτιού, αυτό της κρεβατοκάμαρας και αυτό του σαλονιού.

Κανένα από τα δύο HTPC δεν έχει τόσο μεγάλο κουτί που να μπορούσε δηλαδή να παίξει το ρόλο του σέρβερ, να δεχτεί δηλαδή εσωτερικά μέχρι εννέα σκληρούς δίσκους που παίρνει το Shinobi.

Πρακτικοί λόγοι επίσης μου επέβαλαν να προσπαθήσω να κάνω τα πάντα με ένα κουτί (Shinobi). Πριν ο φίλος-τεχνικός καταφέρει να φου φτιάξει αυτό το φοβερό image των 98 που τρέχει μέσα από τα 7 Ultimate, ήμουν αναγκασμένος να έχω δεύτερο pc που έτρεχε αποκλειστικά 98, συνδεδεμένο και αυτό στό μόνιτόρ μου, και όταν ήθελα να τρέξω τα 98 αναγκαζόμουν να βάλω δεύτερο πληκτρολόγιο και ποντίκι στο γραφείο! :wall:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Zarko1, ήρθε η ώρα να στήσεις NAS στο σπίτι σου.... Η πολύωρη λειτουργία του shinoby ως media player δεν είναι καλή ούτε για την τσέπη σου, ούτε και για την ασφάλεια των δεδομένων σου.

Το έχω σκεφτεί φίλε gdp77, θεωρώ όμως ότι είμαι "σχετικά" καλυμένος αυτή τη στιγμή. Τον περισσότερο καιρό το Shinobi πρέπει υποχρεωτικά να μένει σε λειτουργία τουλάχιστον 10-12 ώρες την ημέρα, μια και μου αρέσει να δουλεύω με το πάσο μου και όχι κάτω από ασφυκτική πίεση. Δουλεύω σε έναν δίσκο και ένας άλλος ανεβοκατεβάζει, όλοι οι υπόλοιποι πηγαίνουν για ύπνο στο πεντάλεπτο. Παλιότερα που ο λογαριασμός του hdbits πήγαινε να κοκκινίσει, άφηνα το Shinobi σε λειτουργία όλο το 24ωρο, ακόμα και 20 μέρες συνεχόμενα, με αποτέλεσμα ο λαγαριασμός της ΔΕΗ να τσούζει.

Το πρόβλημα αυτό το έλυσα με δραστικά μέσα τον Φλεβάρη που μας πέρασε, νοίκιασα για δύο βδομάδες δύο πραγματικούς σίφουνες, δύο 200άρια ssd seedboxes με πραγματική ταχύτητα 1Gbps! Έχεις δει ποτέ σου ένα Blu-ray των 40-50GB να κατεβαίνει μέσα σε 5-7 λεπτά;! :o

Αυτοί οι μικροί δαίμονες μπορούσαν να κατεβάζουν με ταχύτητα 110MB/sec και ταυτόχρονα να ανεβάζουν με ταχύτητα 95-100MB/sec! Χαχαχά, κι έπειτα μιλάμε για γρήγορο ίντερνετ στην Ελλάδα! :tomato: :tomato: :tomato:

Έτσι ανέβασα 12ΤΒ μέσα σε είκοσι μέρες κι εκτόξευσα το μπάφερ του hdbits στα 30ΤΒ, οπότε όπως καταλαβαίνεις, καρφάκι δεν μου καίγεται ότι κι αν συμβεί σε κάποιον από τους σκληρούς δίσκους, ότι κι αν χαθεί θα αντικατασταθεί πολύ εύκολα και σχετικά ανώδυνα. Τώρα πια το Shinobi κλείνει όταν πάω για ύπνο, κι ανοίγει την επόμενη μέρα. :T:

Αυτό που θα έπρεπε οπωσδήποτε να αλλάξει κάποια στιγμή, είναι ο συνδυασμός μητρικής-επεξεργαστή που με κατανάλωση 110-130 βατ είναι πολύ επιβαρυντικός για την τσέπη μου. Ένας συνδυασμός όμως ενός επεξεργαστή 2120/2120Τ με μητρική με κατανάλωση μόλις 20-40 βατάκια, θα με οδηγούσε και πάλι σε νέα εγκατάσταση από το μηδέν, πράγμα που προσπαθώ να αποφύγω όπως ο διάβολος το λιβάνι. Οπότε, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα... :hm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.