Jump to content



Το Hiper μας άφησε χρόνους...


Zarko1

Recommended Posts

Παιδιά, μόλις μου έστειλε ο φίλος-τεχνικός τη φωτό από την 24πινη του Hiper και κόντεψα να χάσω τα μαλλιά μου! :o

Η φωτό είναι τραβηγμένη από το i-phone του γι' αυτό είναι και κουκουρούκου, :p αλλά μπορείτε να δείτε ότι τα δύο ακριανά πινάκια του Hiper απλά έλιωσαν και εξαφανίστηκαν! :-O

Hiper_24pin_zps886fd6c0.jpg

Μου είπε επίσης ότι το δεύτερο πινάκι από τα αριστερά (όχι δηλαδή το εντελώς ακριανό) είναι εντελώς καμμένο και κατεστραμμένο, ενώ το ακριανό αριστερό είναι σε κάπως καλύτερη κατάσταση. Επίσης μπορείτε να δείτε ότι το εξωτερικό πλαστικό της φύσας στο αριστερό άκρο έχει λιώσει και παραμορφωθεί από την θερμοκρασία. :slap:

Αφού δεν πήρε το φωτιά το pc να μου κάψει και το σπίτι όσο ήμουν στις διακοπές, μάλλον θα πρέπει να είμαι και ευχαριστημένος.

Δεν το έχει ανοίξει ακόμα το Hiper μια και δεν υπάρχει βιασύνη, αφού το τροφοδοτικό θα αντικατασταθεί.

Δεν είμαι ηλεκτρονικός παιδιά, αλλά αυτά μου φαίνονται πολύ παράξενα πράγματα. Εδώ σας ξαναβάζω τη φωτό της προέκτασης της 24πινης, όπου μπορείτε να δείτε ότι η προέκταση δεν έπαθε καμία απολύτως ζημιά, έμεινε εντελώς ανέπαφη! :o

24pinextension_1_zps2e4a8bcb.jpg

Χαχαχά, μου φαίνεται ότι κατοικοεδρεύουν μικροί δαίμονες στο Shinobi μου... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply
Τα λιωμενα pins υποθετω τα ειδες και εσυ πριν το στείλεις ετσι?

Όχι δεν τα είδα, αλλά προσπαθείς μήπως να μου πεις κάτι; Αν υπονοείς ότι μπορεί να έκανε αυτή τη ζημιά στο Hiper ο φίλος μου τεχνικός, δεν παίζει κάτι τέτοιο ούτε για αστείο.

Καταρχήν το Hiper παρουσίασε κανονικά τη ζημιά σε εμένα, γύρισα από τις διακοπές και το pc δεν άνοιγε, το Hiper πήγαινε να ξεκινήσει για δύο δέκατα του δευτερολέπτου, και αμέσως μετά έκλεινε, όπως ακριβώς γράφω στο αρχικό μήνυμα του θέματος. Το αντικατέστησα με το Silverstone από το HTPC της κρεβατοκάμαρας όπως βλέπεις στη φωτό στη πρώτη σελίδα του θέματος, και αμέσως το pc μου ξεκίνησε κανονικά, έτσι άλλωστε σιγουρεύτηκα ότι είχα ζημιά στο τροφοδοτικό, και όχι π.χ. στη μητρική κτλ. Μέχρι σήμερα ακόμα δουλεύω με το Silverstone μια και δεν έχει έρθει ακόμα το Rosewill.

Επίσης, όταν μετακίνησα το Shinobi για να βγάλω το Hiper, πήγα να καθάρισω το γραφείο εκεί που πατούσε το Shinobi και είχε ένα κιλό σκόνη, και βρήκα το ένα από τα δύο πινάκια της 24πινης του Hiper. Μόνο που τότε δεν κατάλαβα καν, και ούτε που μου πέρασε από το μυαλό ότι αυτό που βρήκα είναι ένα από τα πινάκια της 24πινης του Hiper! Μόνο σήμερα που είδα τη φωτογραφία που μου έστειλε ο φίλος από Θεσααλονίκη, το συνειδητοποίησα...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, μετά από τόσες ημέρες αναμονής, χτες πήρα την εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ, μου είπαν ότι το Rosewill είναι ήδη στο Ταχυδρομείο της γειτονιάς μου (ποιος ξέρει τώρα πόσες μέρες ήταν εκεί), και πήγα και το παρέλαβα χωρίς να περιμένω φυσικά την δική τους ειδοποίηση με το χαρτάκι. Σήμερα, η ταχυδρόμος της γειτονιάς μου, μου έφερε την ειδοποίηση για να παραλάβω το τροφοδοτικό! :p

Τα σημάδια διάλυσης των ΕΛΤΑ είναι πλέον πολύ ορατά, το ίδιο είχε συμβεί και πριν ενάμιση μήνα που περίμενα μια τηλεόραση από Γερμανία. Πήγα και τότε και την παρέλαβα μόνος μου, και μετά από τρεις μέρες μου έρχεται ειδοποίηση για να πάω να την... ξαναπαραλάβω! :tongue:

Μερικές φωτό από το Rosewill. Φυσικά δεν περίμενα τίποτε λιγότερο από τον φίλο crmaris, το τροφοδοτικό είναι σε άψογη κατάσταση, σαν καινούριο, λες και ανοίγεις την κούτα για πρώτη φορά. :)

RosewillTachyon750_1_zpsda596a2e.jpg

RosewillTachyon750_2_zps9e881323.jpg

RosewillTachyon750_3_zps8a4a4564.jpg

RosewillTachyon750_4_zps1e9f2324.jpg

RosewillTachyon750_5_zps2ab06dd0.jpg

RosewillTachyon750_6_zps3868e04d.jpg

Πριν να μπει το Rosewill στο Shinobi μου, με περίμενε ένας μικρός "γολγοθάς" καθαρισμού του κουτιού, μια και το κουτί δεν είχε ανοίξει καθόλου για περίπου έναν χρόνο. Πάρτε μια μικρή γεύση από το τι είχε μαζέψει το Shinobi στα φίλτρα για τους μπροστινούς ανεμιστήρες εισαγωγής αέρα. :p

Shinobi_dust_zps6a3c3fa9.jpg

Και η πρώτη τοποθέτηση του Rosewill στο Shinobi μου. Λιτό και απέριττο στην εμφάνισή του, χωρίς τεράστια αντιαισθητικά λογότυπα για τα γούστα μου στα πλαϊνά καλύμματα, ήταν ακριβώς ο λόγος που μου "γυάλισε" στο μάτι και το επέλεξα, πέρα φυσικά από τα πολύ καλά τεχνικά του χαρακτηριστικά. :)

Έρχεται έτοιμο με τα προεγκατεστημένα καλώδια για ένα setup με ένα κλασικό crossfire με δύο κάρτες γραφικών, ενώ εντύπωση προκαλεί η παροχή για δεύτερη cpu που δίνει το τροφοδοτικό, πρώτη φορά είδα εγώ τουλάχιστον κάτι τέτοιο. Στα καλώδια του Rosewill υπάρχουν ακόμα δύο εξάπινα +2 pci express για να βάλετε τέσσερις συνολικά κάρτες γραφικών, εάν δεν σας φτάνουν οι δύο! Χαχαχά, η χαρά του gamer θα έλεγα, άσχετο αν εγώ δεν παίζω καθόλου παιχνίδια. :clap:

RosewillTachyon750_7_zpsd15d0123.jpg

Οι πρώτες εντυπώσεις από το τροφοδοτικό είναι άριστες μέχρι στιγμής. Πολύ ήσυχος και ψιθυριστός ο ανεμιστήρας του, πρέπει να κολλήσεις σχεδόν το αυτί σου επάνω στο τροφοδοτικό για να τον ακούσεις. Βέβαια, εγώ έχω καταναλώσεις από 150 έως 250 βατ το πολύ, οπότε λογικά το Rosewill δουλεύει εντελώς χαλαρά, δεν έχω ιδέα πώς θα συμπεριφερθεί όταν ζοριστεί στα παιχνίδια με μία ή δύο πολύ "ζόρικες" κάρτες γραφικών.

Και μια φωτό από το πίσω μέρος του Shinobi με το Rosewill.

RosewillTachyon750_8_zps63df3c5b.jpg

Το μοναδικό σημείο κατά την ταπεινή μου άποψη που υποφέρει το Rosewill, είναι στα καλώδια με τις τετράπινες και τις sata παροχές. Τα καλώδια για την 24πινη και αυτό για την παροχή για τη cpu (οκτάπινο 4 + 4) είναι άψογα και κούμπωναν πολύ καλά, ενώ αυτό της παροχής για τη cpu είχε και το σωστό άνετο μήκος για να κουμπώσει εύκολα. Να θυμίσω εδώ ότι το καλώδιο π.χ., για την παροχή της cpu του OCZ ZT650 μου είχε βγάλει το λάδι για να κουμπώσει στο Shinobi του ατελιέ, μια και το μήκος του ήταν οριακό.

Οι εντυπώσεις δυστυχώς αντιστρέφονται αρνητικά στα παρεχόμενα καλώδια στο βαλιτσάκι του Rosewill για τις τεράπινες και τις sata παροχές. Ή τα καλώδια είναι τα απολύτως φτηνιάρικα κινέζικα της αγοράς ή είναι κακοσχεδιασμένα ή και τα δύο μαζί. Είναι πολύ ζόρικα και σου βγάζουν το λάδι κυριολεκτικά για να κουμπώσουν! :wall: Τα τετράπινα είχαν τη τάση να μου καταστρέφουν τις προεκτάσεις με τα σλιβαριστά καλώδια που χρησιμοποιώ στο Shinobi μου, πετώντας προς τα έξω 1-2 από τα πινάκια των αρσενικών προεκτάσεών μου, ενώ τα πράγματα γινόντουσαν ακόμα χειρότερα και στα δύο καλώδια για τις sata παροχές, και αυτό πρώτη φορά το συνάντησα, εγώ τουλάχιστον. Χρειαζόταν απίστευτη δύναμη για να κουμπώσουν, σε σημείο που φοβάσαι ότι θα κάνεις ζημιά στις συσκευές που προσπαθείς να συνδέσεις. Αυτό συνέβη και με τον ssd μου, και το Blu-ray drive μου, αλλά και δύο σκληρούς δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

To hiper επισκευάστηκε τελικά;

Όχι φίλε gdp77 ο φίλος στη Θεσσαλονίκη είναι ακόμα πνιγμένος στη δουλειά του και δεν έχει βρει χρόνο για να το ανοίξει. Αλλά έτσι κι αλλιώς, η μάρκα Hiper έχει τελειώσει οριστικά για μένα σαν καταναλωτή. Δεν θα έβαζα ξανά Hiper σε δικό μου pc, ακόμα κι εάν μου το χάριζαν. :wall:

Για πολλούς λόγους. Πρώτον, όπως ακριβώς έδειξε και η δική σου εμπειρία, στο μήνυμά σου για τα ups, εδώ έχουμε τρία διαφορετικά τροφοδοτικά του ίδιου ακριβώς μοντέλου, που παρέδωσαν και τα τρία το πνεύμα κάπου ανάμεσα στα 5-6 χρόνια λειτουργίας, κι επειδή πιστεύω πολύ στη στατιστική, αυτό είναι αδιάσειστο στοιχείο για μένα ότι τόση είναι η διάρκεια ζωής του συγκεκριμένου τροφοδοτικού. Κι αυτό είναι πολύ ενοχλητικό φίλε gdp77, μια και έχω στήσει άπειρα pc με πάμφθηνα κινέζικα τροφοδοτικά του κιλού, τα οποία συμπλήρωσαν 10ετία ή και 15ετία λειτουργίας χωρίς το παραμικρό πρόβλημα στα τροφοδοτικά τους! Τότε γιατί διάβολο τα πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά τα επώνυμα, μουράτα τροφοδοτικά; :rant:

Επίσης, τα δύο δικά σας Hiper φέρεται ότι παρέδωσαν σχετικά ήσυχα το πνεύμα τους, χωρίς επιπλέον παρατράγουδα. Στη περίπτωση του δικού μου όμως είδες τι έγινε. Θα μπορούσε να με βάλει σε πολύ... μεγάλους μπελάδες. :wall:

Οπότε, μπορεί όλα τα υπόλοιπα τροφοδοτικά της Hiper να είναι καλά και άγια, μετά όμως από αυτή την εμπειρία που είχα, από... μακριά κι αγαπημένοι! :)

Link to comment
Share on other sites

Στην εποχή τους τα hiper είχαν "πλασαριστεί" ως high end και ποιοτικά τροφοδοτικά. Το ίδιο γίνεται τώρα με τα Corsair , είδικά οι σειρές HX και ΑΧ με 7ετή εγγύηση! Δυστυχώς πρέπει να περάσουν αρκετά χρόνια για να δούμε...

Πάντως στην ενασχόλησή μου με τους H/Y που μετράει πλέον 27 χρόνια (γαμώτο μεγάλωσα πολύ....) το μόνο τροφοδοτικό που δεν έχει παραδώσει πνεύμα και συνεχίζει ακάθεκτο να δουλεύει είναι ένα Enermax 465W (δε θυμάμαι σειρά). Το πρόβλημα είναι ότι τα enermax είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ σε σχέση με τον ανταγωνισμό και δυστυχώς η τσέπη μου δεν αντέχει την αγορά τέτοιων τροφοδοτικών. Εμπιστεύτηκα λοιπόν το desktop μου σε ένα Corsair (σειρά TX) και μένει να δούμε αν θα αντέξει πλέον των 5 ετών της εγγύησής του.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην ενασχόλησή μου με τους H/Y που μετράει πλέον 27 χρόνια (γαμώτο μεγάλωσα πολύ....) το μόνο τροφοδοτικό που δεν έχει παραδώσει πνεύμα και συνεχίζει ακάθεκτο να δουλεύει είναι ένα Enermax 465W (δε θυμάμαι σειρά). Το πρόβλημα είναι ότι τα enermax είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ σε σχέση με τον ανταγωνισμό και δυστυχώς η τσέπη μου δεν αντέχει την αγορά τέτοιων τροφοδοτικών. Εμπιστεύτηκα λοιπόν το desktop μου σε ένα Corsair (σειρά TX) και μένει να δούμε αν θα αντέξει πλέον των 5 ετών της εγγύησής του.

Πριν από 3-4 χρόνια, χάρισα ένα pc με Pentium II (αν θυμάμαι καλά) στα 667MHZ (!) σε μια γνωστή μου που το ήθελε μόνο για πληκτρολόγηση κειμένου. Αυτό το pc δούλευε για 8-9 χρόνια άψογα στο ατελιέ μας, και μέχρι πέρυσι τουλάχιστον συνέχιζε να δουλεύει άψογα στη γνωστή μου. Μιλάμε τώρα για δεκαπέντε περίπου χρόνια άψογης λειτουργίας, με κινέζικο τροφοδοτικο του κιλού... :clap:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οι απαιτήσεις ενός μοντέρνου συστήματος σε ό,τι αφορά την τροφοδοσία είναι εντελώς διαφορετικές από τα low end συστήματα. Τα δικά μου τροφοδοτικά τα λιώνω. ο/c, άπειρες ώρες λειτουργίας πολλές εκ των οποίων με το cpu στο 100%, gaming, (παλιότερα) υδρόψυξη, πολλοί δίσκοι. Το enermax που ανέφερα παραπάνω για 3-4 χρόνια έπαιξε σε σύστημα με extreme o/c.

Link to comment
Share on other sites

Οι εντυπώσεις δυστυχώς αντιστρέφονται αρνητικά στα παρεχόμενα καλώδια στο βαλιτσάκι του Rosewill για τις τεράπινες και τις sata παροχές. Ή τα καλώδια είναι τα απολύτως φτηνιάρικα κινέζικα της αγοράς ή είναι κακοσχεδιασμένα ή και τα δύο μαζί. Είναι πολύ ζόρικα και σου βγάζουν το λάδι κυριολεκτικά για να κουμπώσουν! :wall: Τα τετράπινα είχαν τη τάση να μου καταστρέφουν τις προεκτάσεις με τα σλιβαριστά καλώδια που χρησιμοποιώ στο Shinobi μου, πετώντας προς τα έξω 1-2 από τα πινάκια των αρσενικών προεκτάσεών μου, ενώ τα πράγματα γινόντουσαν ακόμα χειρότερα και στα δύο καλώδια για τις sata παροχές, και αυτό πρώτη φορά το συνάντησα, εγώ τουλάχιστον. Χρειαζόταν απίστευτη δύναμη για να κουμπώσουν, σε σημείο που φοβάσαι ότι θα κάνεις ζημιά στις συσκευές που προσπαθείς να συνδέσεις. Αυτό συνέβη και με τον ssd μου, και το Blu-ray drive μου, αλλά και δύο σκληρούς δίσκους.

Ταιριαζουν τα παλια σου καλώδια από το Hiper? Εμένα τουλαχιστον απο Chieftec σε Corsair ταιριάζανε, ασχετα αν κρατησα τα καινουρια.

Επίσης, τα δύο δικά σας Hiper φέρεται ότι παρέδωσαν σχετικά ήσυχα το πνεύμα τους, χωρίς επιπλέον παρατράγουδα. Στη περίπτωση του δικού μου όμως είδες τι έγινε. Θα μπορούσε να με βάλει σε πολύ... μεγάλους μπελάδες. :wall:

Μπορει και να εφταιγε η προέκτασή σου, αυτο δε θα το μαθουμε ποτέ

Στην εποχή τους τα hiper είχαν "πλασαριστεί" ως high end και ποιοτικά τροφοδοτικά. Το ίδιο γίνεται τώρα με τα Corsair , είδικά οι σειρές HX και ΑΧ με 7ετή εγγύηση! Δυστυχώς πρέπει να περάσουν αρκετά χρόνια για να δούμε...

Θα προτιμούσα να χαλάσει πριν την 7ετία

Ερώτηση, ειχες sleevarei τα καλωδια του Hiper?

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα να χαλάσει πριν την 7ετία

Εννοείται, αν είναι να χαλάσει, μακάρι να συμβεί εντός εγγύησης!

Εγώ απλώς επισημαίνω ότι παρά τα αριστεία στα reviews οι σειρές ΑΧ, ΗΧ και γιατί όχι και η ΤΧ θα αποδείξουν την αξία τους μετά από 4-5 χρόνια, ώστε να μπορούμε να μιλάμε για τροφοδοτικά με αντοχή στο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ταιριαζουν τα παλια σου καλώδια από το Hiper? Εμένα τουλαχιστον απο Chieftec σε Corsair ταιριάζανε, ασχετα αν κρατησα τα καινουρια.

Μπορει και να εφταιγε η προέκτασή σου, αυτο δε θα το μαθουμε ποτέ

Μπα, όχι, δεν ταιριάζουν, το Hiper είχε εντελώς ιδιαίτερα καλώδια που δεν ταιριάζουν σε άλλο τροφοδοτικό.

Αυτό ίσως και να είναι αλήθεια, γι' αυτό κι εγώ την κατάργησα, προς το παρόν παίζω με την 24πινη του Rosewill συνδεδεμένη απευθείας στη μητρική, ενώ μέσα στο Σαββατοκύριακο θα μπει άλλη προέκταση, σούπερ σπέσιαλ... :inlove:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται, αν είναι να χαλάσει, μακάρι να συμβεί εντός εγγύησης!

Εγώ απλώς επισημαίνω ότι παρά τα αριστεία στα reviews οι σειρές ΑΧ, ΗΧ και γιατί όχι και η ΤΧ θα αποδείξουν την αξία τους μετά από 4-5 χρόνια, ώστε να μπορούμε να μιλάμε για τροφοδοτικά με αντοχή στο χρόνο.

Εγώ πάντως δεν μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος σαν καταναλωτής, όταν σκάω ένα σκασμό λεφτά για ένα επώνυμο, high end, σούπερ ντούπερ και καλά προϊόν, που όμως έχει τόσο περιορισμένη διάρκεια ζωής.

Μπορεί και να κάνω λάθος, δεν είμαι ηλεκτρονικός, αλλά τα 4-5 χρόνια μου φαίνονται πολύ λίγα για ένα επώνυμο προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πρώτα από όλα να ευχαριστήσω θερμά την Αγάπη (Karmen1983), που με επισκέφτηκε σήμερα με τα όμορφα καλούδια της, αλλά και για τις περιποιήσεις της στο Shinobi μου. :)

Έφερε λοιπόν μια πανέμορφη ασπρόμαυρη προέκταση για την 24πινη με κτηνώδη 16άρια καλώδια, μια επίσης ασπρόμαυρη προέκταση για την τροφοδοσία της cpu, και δύο απρόμαυρες προεκτάσεις για την κάρτα γραφικών (για μελλοντική αναβάθμιση).

Με συνοπτικές διαδικασίες, η Αγάπη ξήλωσε με χαρακτηριστική μαεστρία την παλιά μου αλουμινένια Tagan από το Shinobi, εγκατέστησε την κτηνώδη True Black 120 και τον πανέμορφο (αλλά δυστυχώς αρκετά "φασαριόζικο") ασπρόμαυρο 120άρη ανεμιστήρα της Zalman, αλλά και την ασπρόμαυρη προέκταση της 24πινης. Η κτνώδης True Black 120 τσίμα τσίμα που χωράει στο Shinobi, το πλαϊνό κάλυμμα ακουπάει σχεδόν στην κορυφή της ψύκτρας όταν κλείνει! Για μια ακόμα φορά θαύμασα τις ικανότητες ψύξης της True Black 120, η Αγάπη έτρεξε στρες τεστ για τον Q6600, και οι θερμοκρασίες απλά ανέβηκαν στους 52-54 βαθμούς στους τέσσερις πυρήνες, με την cpu να τρέχει στο 100%! :hehe:

Σε αυτή τη φωτό μπορείτε να δείτε πώς ήταν το pc μου πριν τέσσερα περίπου χρόνια, όταν πρωτοεγκατάσταθηκε το Hiper.

Old_pc_zps195e10b1.jpg

Χαρακτηριστικό παράδειγμα δηλαδή, του τι πρέπει οπωσδήποτε να αποφύγει οποιοσδήποτε θέλει να στήσει ένα pc. Πρέπει να γνωρίζει καλά τις ανάγκες του. Εγώ φυσικά δεν τις ήξερα, κι έτσι, με τη μία αναβάθμιση μετά την άλλη, το σημερινό pc μου μετά και τις περιποιήσεις της Αγάπης, έχει καταλήξει σε αυτή τη μορφή:

Shinobi_new_zpsd54c3843.jpg

Το μοναδικό που έχει απομείνει πλέον από το παλιό μου pc, είναι ο Q6600! Όλα τα υπόλοιπα κομμάτια έχουν αντικατασταθεί, με όλες αυτές τις αναβαθμίσεις να έχουν κοστίσει ένα σκασμό λεφτά. :wall:

Κι εδώ είναι οι πανέμορφες σλιβαριστές εξάπινες προεκτάσεις για την κάρτα γραφικών, που μου έφερε η Αγάπη.

GPU_extensions_zps10333a3f.jpg

Άντε να δω τώρα, τι κάρτα γραφικών πρέπει να βάλω στο Shinobi για να τις αξιοποιήσω. :hehe:

Αγάπη, χάρηκα πραγματικά που τα είπαμε κι από κοντά. Και σε ευχαριστώ για τα κουκλίστικα καλώδια... :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πρώτα από όλα να ευχαριστήσω θερμά την Αγάπη (Karmen1983), που με επισκέφτηκε σήμερα με τα όμορφα καλούδια της, αλλά και για τις περιποιήσεις της στο Shinobi μου. :)

τυχερεεεεεεεεε....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάναγιώτη τίποτα βρε να το χαρείς τώρα αν και σου είπα τι πρέπει να αλλάξεις :p

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION] απο eworld μπορείς να τα βρεις

eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

ή ακόμα και να κάνεις εσύ τις χρωματικές επιλογές που θέλεις

eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

Link to comment
Share on other sites

Πάναγιώτη τίποτα βρε να το χαρείς τώρα αν και σου είπα τι πρέπει να αλλάξεις :p

Το Shinobi πάντως δεν το αλλάζω με τίποτα αγαπητή μου, είναι μεγάλος έρωτας για μένα αυτό το κουτί! :inlove:

Λοιπόν, ο φίλος-τεχνικός έχει επιστρέψει Αθήνα, στη βάση του, και μόλις πριν δέκα λεπτά άνοιξε για πρώτη φορά το Hiper, και μου έστειλε αυτές τις δύο φωτό. Κατά την άποψή του (που φαίνεται να επιβεβαιώνεται πλήρως από την εμπειρία που είχαμε εγώ και ο φίλος gdp77), τα συγκεκριμένα Hiper κάπου στα πέντε χρόνια λειτουργίας θα παρέδιδαν το πνεύμα τους λόγω ελλειπούς ψύξης. Στη φωτό βλέπετε ότι όλο το επάνω μέρος του Hiper είναι σκεπασμένο με ψύκτρες.

Hiper_open1_zps9caf75db.jpg

Όπως βλέπετε όμως στη δεύτερη φωτό κάτω δεξιά αυτό το μεγάλο μπαλάκι σκόνης, ο φίλος λέει ότι το Hiper είναι τίγκα στη σκόνη, είναι δηλαδή γεμάτο από εκατοντάδες τέτοια "μπαλάκια ακόνης", το οποία έχουν φράξει τις διόδους αέρα ανάμεσα στις ψύκτρες, με αποτέλεσμα την ελλειπή ψύξη του τροφοδοτικού. Στο σημείο που σας έχω κυκλώσει με κόκκινο, φαίνεται επίσης να είναι "αρπαγμένο" το συγκεκριμένο καφέ καλώδιο.

Hiper_open2_zps9979beba.jpg

Μόλις λυθεί το Hiper, θα σας ανεβάσω και άλλες φωτό με τα προβλήματα που θα εντοπίζονται. Είμαι πολύ περίεργος να δω αν τελικά επισκευάζεται το Hiper... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.