Jump to content



Κατάλληλη επιλογή λειτουργικού


BeetleJuice

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Seeker [Σήμερα, στις 19:54]

Εγώ πάντως πάλι προτιμώ τα 2000... just ROCK-STABLE!

εγω παντως οταν λεω τετοια, μου λενε πως δεν πρεπει να φοβαμαι τις εξελιξεις

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

εν έχει να κάνει με φόβο. Έχω δοκιμάσει πολύ και τα δυο λειτουργικά και βρίσκω τα 2000 καταλληλότερα.

Δουλεψα αρκετά τα 2000 (1 χρόνο περίπου) και τώρα τα xp (1,5 χρόνο ). Σαν παιχνιδομηχανή τα xp καλύτερα, σαν σταθερότιτα καλύτερα, σαν εμφάνιση καλύτερα, σαν επιλογές (τα pro πάντα) καλύτερες και περισσότερες, σαν υποστίριξη καλύτερα. Και γιαυτό δυσκολεύωμαι πολύ να πιστέψω αυτό που λές πιο πάνω.

Φιλικά πάντα

Link to comment
Share on other sites

GdamprXP, δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια. Επίσης έχω δουλέψει και με τα δύο πολυ περισσότερες ώρες απο ότι εσύ (είχα dual-boot για πολύ καιρό, και πλέον τα XP-64 στον Athlon64 και τα 2000 Professional στον Pentium) και θεωρώ οτι τα XP είναι γενικά πιο ασταθή απο τα 2000 (αν και ο explorer μπορεί να ξεκινήσει πάλι απο τον task manager).

Επίσης βρίσκω τα 2000 αρκετά πιο ελαφρυά κάτι που τα XP δεν είναι ούτε αν απενεργοποιήσω όλα τα Visual Effects και τις περιττές υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε BeetleJuice, επειδή μερικές φορές η πολύ ανάλυση μας τρώει τελικά, θα σου πώ οτι στο ίδιο ακριβώς μηχάνημα είχα δοκιμάσει και 98SE και 2000 και XP...

Αυό είχε γίνει πριν από 2 χρόνια περίπου - ίσως και παραπάνω...

Και τα 3 είχαν κάνει μέχρι και το τελευταίο (τότε) update άρα μιλάμε για δίκαιες συνθήκες, ώστε να τα συγκρίνουμε...

Σε καμια περίπτωση τα 98SE δεν βοηθούσαν ένα μηχάνημα σαν αυτό που χρησιμοποιούσα τότε (Pentium 4 1.7Ghz Willamette) Κόλλανε πολύ πιο εύκολα από τα άλλα δυο...

Είχαν (και λέω είχαν γιατί θεωρώ το λειτουργικό ξεπερασμένο) άλλα θετικά αφού μπορούσε να τα κάνεις ακριβώς ότι ήθελες... Πληροφοριακά να σου πως οτι έμειναν αργότερα στο μηχάνημά μου σε συνδυασμό με τα XP, αφού σε μερικά πράγματα τα 98SE με βόλευαν πολύ περισσότερο και από τα XP

Τα 2000 έχουν περιβάλλον πιο κομπιουτερίστικο και ίσως είναι αυτό που τραβάει κάποιους...

Μοιάζουν πολύ πιο "σοβαρά" από τα XP... νομίζω όμως οτι δικαίος τα XP ήρθαν και τα αντικατέστησαν....

Για να μην τα πολυλογώ κατέληξα σε XP...

Τα όποια προβληματάκια του λειτουργικού έχουν πλέον λυθεί και νομίζω οτι είναι το σύστημα που αξίζει στο νέο σου υπολογιστή...

Υπερέχουν όπως και να το κάνουμε των 2000 (δοκιμές έπεισανκαι τους πιο φανατικούς αντι-XP) Και επειδή είπες για τους ιούς να σου πω οτι δεν χρησιμοποιώ fireware και ποτέ δεν έχω κολλήσει οτιδήποτε κάνοντας απλά τα updates αμέσως μόλις βγαίνουν... (Σε ειδοποιεί η μαμά Microsoft με e-mail)

Αυτά από την εμπειρία μου και μόνο, χωρίς να κάτσω να αναλύσω περισσότερο.

Από εκεί και πέρα είναι δική σου επιλογή...

Υ.Γ.: Η Ειρωνία που διακρίνεις σε ορισμένα μέλη, ουσιαστικά δεν είναι ειρωνία αλλά καυστικότητα... Απλά όλοι θεωρούν κουταμάρα να βάλεις 2000 αφού υπάρχουν τα XP.

Υ.Γ.2: Μου θυμίζεις ένα ξάδερφό μου που κάθε χρόνο που βγαίνει καινούριο Championship Manager αυτός λέει οτι δεν είναι καλό και το προηγούμενο ήταν καλύτερο... Και παίζει το προηγούμενο...

Όταν βγαίνει το πιο καινούριο δειλά δειλά πηγαίνει σε αυτό που είχε πει οτι ήταν χειορότερο...

Έτσι πάντα παίζει μια χρονιά πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, ο μόνος λόγος που θα προτιμούσα τα 2000 από τα XP, είναι καθαρά τα specs του μηχανήματος... δεν υπάρχει κάτι που να μπορείς να κάνεις στα 2000 και δεν μπορείς να το κάνεις στα XP. Θέμα σταθερότητας δεν υφίσταται μεταξύ των 2.

Επειδή όμως τα 2000 είναι ελαφρύτερα, σε ποιο αργό μηχανάκι θα τα προτιμούσα από τα XP.

Link to comment
Share on other sites

και οχι μονο απο το θεμα που αναφερεις root,

υπαρχουν αρκετα decicated εφαρμογες οι οποιες αν δεν "δουν" 98 'η 2000 δεν παιζουν...

οπως επισης στον τομεα του DTP, εαν το pc στελνει στο imagesetter απο xp... τοτε... τα μαγικα τετραγωνα κανουν την εμφανιση τους στο φιλμακι... :(

* δεν μιλαω αν το αρχειο "περασει¨" απο distiller...

μιλαω για κατευθειαν κατεβασμα στην μηχανη...

ΥΓ εδω διπλα μου εχω ενα πιτσιρικι με 98 για τη φιλμοποιηση,.... και το κουφο ειναι οτι το πισακι εδω και 6 μηνες εστελνε ασταματητα... χθες λοιπον που ανοιξε το thread αυτο, και καταφερθηκα κατα των 98,... το πισακι δεν μπαινει πλεον μεσα κανει συνεχεια ρεσετ, εχω παθει πλακα με αυτο που συνεβη και τον χρονο στον οποιο συνεβη

Link to comment
Share on other sites

Καμμία αντίρρηση,

υποθέτω όμως ότι αν κάποιος χρησιμοποιεί εφαρμογές οι οποίες προαπαιτούν την ύπαρξη 98/2000 προκειμένου να δουλέψουν σωστά, δεν ρωτάει τι λειτουργικό να βάλει :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοοον , ναμαι και γωωωω

αρχικα να πω οτι η συζήτηση είναι άκρως ενδιαφέρουσα , και οι απόψεις που κατατέθηκαν θα βοηθήσουν πολύ κόσμο

Να πώ οτι συμφωνώ απόλυτα με τους "matia" , "root x"

Φιλε zarras , δεν ξέρω αν υπερέβαλα στο ποστ μου , αν το έκανα θα ήταν γιατί είχα νεύρα .

´Zarras , το τελευταίο σου πόστ δεν το κατάλαβα καθόλου :

....... "οπως επισης στον τομεα του DTP, εαν το pc στελνει στο imagesetter απο xp... τοτε... τα μαγικα τετραγωνα κανουν την εμφανιση τους στο φιλμακι...

* δεν μιλαω αν το αρχειο "περασει¨" απο distiller...

μιλαω για κατευθειαν κατεβασμα στην μηχανη...".......

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ????

Εγώ πάντως θα βάλω τα 2000 στον P3 , και θα δοκιμάσω και τα XP στο νέο μηχάνημα .

Θέλω ναμαι δίκαιος

Παιδιά , να σας θυμίσω οτι το thread αναφέρεται ουσιαστικά σε "2000sp4 Vs XPsp1" , οχι 98 ενάντια σε XP :) :)

Η σχέση μου με τα windows αρχισε να χαλάει οταν διαπίστωσα οτι πλέον τα εγγραφα οταν τα κάνεις delete "πεταγαν " σε ένα καλάθι αχρήστων .... Και τοτε και τώρα είχα πει , "τι @@ ειναι αυτές " , user friendly και καλα ...τρομάρα μας

Να πώ και μια βλακεία : εχει καταλάβει κανένας σας γιατί ας πούμε γιατι δεν υπάρχει η επιλογή "create folder" στον windows explorer , οπως είχαμε στο file manager στα 3.11??

Δεν θυσιάστηκε στο βωμό του "user friendly" ????

linux δεν εχω δοκιμάσει ... Μαθαίνεται μόνο του ή είναι για πολύ εξειδικευμένο χρήστη?

εχουμε κανέναν που να τοχει δοκιμάσει να μας πεί τι γνώμη του?

CU GUYS

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice [Σήμερα, στις 13:54]

.....................

linux δεν εχω δοκιμάσει ... Μαθαίνεται μόνο του ή είναι για πολύ εξειδικευμένο χρήστη?

εχουμε κανέναν που να τοχει δοκιμάσει να μας πεί τι γνώμη του?......

Τα παντα μαθαινονται μονα τους

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι διανομές Linux έχουν κάποιον Kernel που να υποστηρίζει 64 bit.Εντάξει δεν είναι για ένα Pc που θα το χρησιμοποιείς για τισ καθημερινές σου εργασίες- ο χρόνος που θα γίνει δεν είναι μακριά ή μάλλον έφτασε- αλλά αν γουστάρεις να μάθεις κάτι νέο που θα σου κρατήσει το ενδιαφέρον αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ας αναβιώσω αυτό το θέμα με μια ερώτησή μου...

Σκέφτομαι να δοκιμάσω τα Win2003 - διάβασα (στο adslgr) ότι είναι πιο γρήγορα και σταθερά και προσφέρονται γενικότερα αν υπάρχει broadband σύνδεση - αλλά δεν γνωρίζω αν έχουν ασυμβατότητες με hardware - software

Αξίζει η μετάβαση από Xp Pro SP2 σε 2003 SP1 κι αν ναι ποιά από τις εκδόσεις των win 2003 να προτιμήσω (enterprise, standard...);

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vgiozo

Ας αναβιώσω αυτό το θέμα με μια ερώτησή μου...

Σκέφτομαι να δοκιμάσω τα Win2003 - διάβασα (στο adslgr) ότι είναι πιο γρήγορα και σταθερά και προσφέρονται γενικότερα αν υπάρχει broadband σύνδεση - αλλά δεν γνωρίζω αν έχουν ασυμβατότητες με hardware - software

Αξίζει η μετάβαση από Xp Pro SP2 σε 2003 SP1 κι αν ναι ποιά από τις εκδόσεις των win 2003 να προτιμήσω (enterprise, standard...);

νομιζω αυτο που ενοεις ειναι τα 2003 server edition αυτα πανε καλητερα μονο σε 64bita σιστιματα

σε νορμαλ πισι δεν υπαρχει τετια αναγγη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.