Jump to content



Κατάλληλη επιλογή λειτουργικού


BeetleJuice

Recommended Posts

Καλησπέρα

Θεωρώ οτι είναι ενα φλέγον θέμα

Ειμαι φανατικά κατά των XP , και φανατικά υπέρ των 98 και 2000

Αναγκαίο κακό η microsoft...

Το ερώτημα είναι το εξης :

Τόσο καιρό δούλευα με pentium 3 και 98SE , με ολα τα updates .Εννοείται απροβλημάτιστα , χωρίς bugs και χωρίς απειλές απο το internet .

Τώρα όμως θα πάω σε 3200 XP ATHLON ή σε AMD 64 3000 .

Το ερώτημα είναι το εξής

Αν θέλω εγώ οπωσδήποτε windows 2000 , και έχω athlon XP 3200 , έχω πρόβλημα με τον συνδιασμό λειτουργικού και επεξεργαστή ?

Αν πάω σε athlon 64 3000 , πρέπει να βάλω υποχρεωτικά τα νέα windows?

Αν β΄λαλω τα 2000 δεν θα μπορώ να εκμεταλευτώ τα 64 βιτ?

Οπως καταλαβαίνετε , ανάλογα τι θα μου πείτε θα πάρω και cpu , γιατί τα windows XP δεν τα θέλω με τίποτα .

ΑΝ είναι να παρω τον 64αρη και να μην μπορώ να εκμεταλευτώ τα 64 μπιτ τότε να πάρω τον Athlon XP

Αν μπορώ να λειτουργησω τον 64αρη με windows 2000 ,( και να μπορώ να δώ την υπεροχή του σε σχέση με τον athlon xp) τότε να πάρω ton 64αρη .

Αναμένω με ανυπομονισία

ΤΗΝΧ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Τι ερωτηση ειναι αυτη????μα φυσικα θα παρεις τον 64μπιτο κ θα βαλεις χρ!Γιατι λες οτι εισαι κατα αυτων????τα windows 64bit edition κυκλοφορουν αλλα ειναι ακομα σε beta...!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα κι εγώ να πάρεις έναν 64άρη, λόγω δύναμης...

Πάντως μπορώ να πω σαν μέγας μανιακός με τα Windows ότι τα ΧΡ είναι η καλύτερη και σταθερότερη έκδοση που έχει βγει, αρκεί να ξέρεις που να τα πειράξεις και που όχι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ηθελα κάτι συγκεκριμένο

το ξέρω οτι κυκλοφορούν τα 64μπιτα

η ερωτηση είναι :

-αν με 2000 μπορώ να εκμεταλευτώ τον 64 μπιτ οσο και με τα XP

-αν καταδικάζω με τα 2000 τον 64 μπιτ και ποσο

- αν μεινω σε 2000 τι συμφαίρει να πάρω τον athlon XP ή τον 64 bit

οταν ψριμάσουν πολύ τα XP ή τα 64bit win , τότε θα πάω σε αυτά , κΙ τότε θα έχει περάσει αρκετός καιρός και πλέον ο 64 μπιτ θαναι φτην0ός

Δηλαδλη τώρα που θέλω win 2000 , σε τι επεξεργαστή να παω?

η μήπως να παρω τον 64 μπιτ τώρα , με win 2000 , και σε λιγο καιρό αφού ωριμάσουν τα XP να κάνω αναβάθμιση λειτουργικού ?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος, αν δεν πας στα XP-64 (beta ακόμη) δεν υπάρχει διαφορά σε εκμετάλευση των 64bit του Α64 μεταξύ 2000 και XP

PS

αν δεν σε έπεισαν ακόμη οι προλαλήσαντες για τα XP, βάλε WIN 3.1 :p

Πάντα φιλικά ;)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με τα απλά Windows XP εκμεταλλεύεσαι τα 64bit. Αν θέλεις το λειτουργικό να εκμεταλλεύεται τα 64bit τότε πρέπει να βάλεις τα Windows XP 64bit Edition.

Αλλα πάλι αν δεν έχεις 64bit εφαρμογές τότε οι επιδόσεις δεν είναι το ίδιο αυξημένες με το αν έχεις εφαρμογές 64bit.

Για να σου τονίσω την διαφορά που κάνουν τα 64bit φαντάσου οτι μερικά προγράμματα στην έκδοση με 64bit παρουσίασαν και 57% αύξηση επιδόσεων.

No comments...

Link to comment
Share on other sites

Και γω νομίζω ότι τα XP είναι πλέον ώριμα και δοκιμασμένα εδω και καιρό

Δεν καταλαβαίνω γιατι τα φοβάσαι. Είναι μακράν το πιο σταθερό λειτουργικό της Μs και δεν συγκρίνεται ειδικα με τα 98

Εγω θα σου έλεγα να πας σε 64 με Xp

Link to comment
Share on other sites

ωραία , αρα λέτε οτι είται έχω 200 είται απλά XP αποδίδουν περίπου το ίδιο ,και δεν εκμεταλλευονται τις εχτρα εντολές του 64μπιτου ?

τοτε λοιπον μπορώ να αποφύγω τα απλά XP προς το παρόν ,να ξεκινήσω με 2000 και 64 μπιτο , και μολις ωριμάσουν τα 64μπιτα windows XP , τότε να αλλάξω λειτουργικό

Καλά τα λέω ή δεν έχω καταλάβει τίποτα ? :D

μάρεσε αυτό με το "θα τρυγησουμε " , εχετε πλάκα ωρες ώρες

επιτρέψτε μου να πώ οτι η ταπεινή μου γνώμη είναι οτι το πι οσταθερό λειτουργικό είναι τα 2000 απο πλευράς microsoft , μόνο και μόνο οτι έχουν 4 SP , αρκεί

Τα ΧP για μένα θέλουν ακόμα ενα Sp για να στρώσουν

Μην ξεχνάτε τα worms και τα blasters που τρέχατε και δεν φτάνατε

εγώ τότε με 98SE εμπαινα χωρίς firewall και εκανα βολτες , ολοι οι γνωστοι μου απλοί χρήστες ΜΕ firewall τραβούσαν τα μαλλιά τους .

Απλά ένα παράδειγμα (ξερετε τώρα , πέστε να με φάτε)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πέσουμε να σε φάμε, αλλά και τα 2000 είχαν το ίδιο πρόβλημα....

64-μπιτες εντολές μόνο 64-bit λειτουργικο θα τις αξιοποιήσει, οπότε 2000/XP σε αυτό το κομμάτι, είναι το ίδιο πράγμα...

Όσο αφορά τα 98αρια, για την περίοδο 98-00 καλά ήταν :) από την άλλη, παίζουν ρόλο και οι απαιτήσεις που έχεις από ένα λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

χαχα σωστός , μόνο που εγώ ακόμα έχω 98SE με όλα τα updates (καλώς ή κακώς)

η απάντηση ήταν ξεκάθαρη και ευχαριστώ πολύ

θα κάνω λοι΄πον αυτό που είχα σκεφτεί απο την αρχή

παω σε 64 μπιτ cpu και οταν ερθει ο καιρος τα win 2000 θα τα κάνω win 64bit

ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣ????????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik

.....................

Δεν καταλαβαίνω γιατι τα φοβάσαι. Είναι μακράν το πιο σταθερό λειτουργικό της Μs .....

Περιπου το ποιο σταθερο, μετα απο τα 2000 και 2003 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

NT 4.0 Workstation.......

best OS ever from microsoft....

αν δεν υπηχαν τα ΝΤ... τα XP (ΝΤ5,0) θα ηταν αγγενητα...

Οπως ειπε ο rootie πιο πανω, τα Xp παραωριμασαν...

και πλεον ολο το hardware που χρησιμοποιουν τα pc,

βασιζεται και βελτιστοποιειται για τα xp....

να σου πω... αντι για 98ΣΕ σκεφτηκες να βαλεις win95 'η win 3.11? :shifty:

α και κατι τελευταιο...

αν σκεφτεσαι να βαλεις τα 98ΣΕ + το freon ...μη το κανεις...

τσαμπα θα καιει η λαμπα..... εντελως ομως τσαμπα

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πολλοί έξυπνοι μαζευτικαν τώρα τελευταία εδω μέσα

κανω υπομονη υπομονή αλλά ως πότε

Και μιλάω για σένα φίλε μου "zarras" όπως και για 2-3 ακόμα είρωνες

Πρώτον , το φρέον θα το βάλω οπου θέλω εγώ , για τη ν ακρίβεια θα το βάλω σε ενα amstrad 8088 που τρέχει στα 8ΜΗz , και το έχω κάνει 3 GHz .

Δευτερον το ποστ σου είναι απο τα πιο ακυρα ε΄χω δεί

Ουτε καν κοιταξες τι ρώτησα , ουτε καν απάντησες για να βοηθήσεις

Τρίτον , εγώ είχα P3 800 , και φυσικά καλά έκανα και έβαλα win 98SE ,και οχι XP που έτρεξε ο κάθε άσχετος να βαλει σε οτι επεξεργαστή είχε .

Πρώτον γιατι το ξέρω απέξω και ανακατωτά και δευτερον γιατι δεν γονατιζε με τίποτα και δεν κράσαρε ποτέ .

Τέταρτον , δεν ξέρεις τι σταυρό κουβαλάει ο καθένας , και γιατί ας πούμε εγώ αναγκάστικα να έχω P3 παρόλο που έκανα ανβάθμιση απο το δημοτικό και εχουν περάσει απο τα χέρια μου απο 8088 και pc με κασετόφωνο μέχρι mainframe .

Αλλά στο κάτω κάτω τι σημασία έχει γιατί εχει ο καθένας έναν συγκεκριμένο υπολογιστή , οτι έχει ο καθένας καλώς το έχει .

Η μήπως να ασχολούμαστε μόνο με οτι εχει βγάλει τεταυταία η αγορά ?

Και κάτι τελευταίο , αμα θέλεις έλα να δείς υπολογιστή 5 ετίας που να μην του φτάνει ψύξη με νερό , και να δουλεύει σταθερά . Απο πότε το λειτουργικό καθορίζει και την ψύξη ? Μήπως τα 98SEδεν μπορούν να υπερθερμάνουν εναν υπολογιστή ? Καλο και αυτό ...

Anyway , δεν χρειάζεται να απαντη΄σεις καν , δεν πρόκειται να κατσω να τσακωθώ απο δώ και να ζημιώνω το φόρουν που πολλά παιδιά μαθαίνουν απο δώ .Και φυσικά δεν μαθαίνουν με απαντήσεις σαν και τις δικές σου...

Link to comment
Share on other sites

πάντως με διαφορά πιο σταθερά από τα άλλα ήταν τα 2003 όταν τα είχα δοκιμάσει.

και αρκετά γρήγορα. βέβαια δεν συνεργάζονται τόσο καλά με διάφορα hardware setup

(π.χ. με την sblive μου).

τα xp είναι πάρα πολύ ώριμα, οπότε δεν βλέπω το λόγο να βάλεις τα 2000.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.