Jump to content



QNAPs και HDDs upgrades - Official Thread


jpcupra

Recommended Posts

Εχω τον QNAP TS221 nas οπου εχει 2 slot για hdd και ηθελα να ρωτηξω περι αναβαθμισης.

Αυτη τη στιγμη υπαρχει μεσα ενας wd red 2tb αλλα δεν μας φτανει.

Υπαρχει περιπτωση να μπορω να κοτσαρω εναν 4tb παλι red στο διπλανο slot

και να κανω copy paste τα αρχεια αλλα και τα permissions?

Link to comment
Share on other sites

1) backup Qnap settings (ControlPanel->backup/restore->Backup System Settings)

2) RSync για να κάνεις backup τα δεδομενα σου

3) βγαζεις δίσκο

4) βάζεις νέο δίσκο

5) Restore Qnap Settings

6) RSync για το restore στα δεδομένα σου

1+2 όπωσδήποτε, αλλά μετά το βήμα 3, δοκίμασε με Clonezilla να κάνεις clone sector-by-sector τον παλαιό δίσκο πάνω στον νέο, μπορεί μετά ο νέος "cloned" πλέον δίσκος να παίζει jet χωρίς restore.

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν σε ενδιαφέρει το redudancy και θες απλά να μεγαλώσεις τον χώρο πιθανώς να ήταν καλύτερο να βάλεις κάποιο δεύτερο δίσκο και να τον συνδέσεις με τον πρώτο με JBOD. Νομίζω δεν θέλει destructive format αν και δεν το έχω επιχειρίσει σε NAS πόσο μάλλον στο δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ακολουθήσεις τις οδηγίες του Tifozi, φρόντισε να ελέγξεις ότι έχεις το πιο πρόσφατο fw πριν ξεκινήσεις την διαδικασία του settings backup, διότι όταν βάλεις τον καινούργιο δίσκο, πριν τον διαμορφώσει, θα εγκαταστήσει το πιο πρόσφατο fw και θα έχεις πρόβλημα κατά το restore. επίσης να ξέρεις ότι τα qpkg που έχεις εγκαταστήσει, θα θέλουν εκ νέου εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει και κάτι άλλο:

1) shutdown nas

2) βάζεις newHDD στο σλοτ2

3) power up nas

4) set 2ο δισκο san standaolone disk και το αφήνεις να το φορμάρει/σετάρει (περνα τα 3 "system" partitions (sdb1/sdb2/sdb4) του qnap και το data-το-μeγαλύτερο sdb3)

Ο νέος δίσκος θα είναι κάπως έτσι :

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/sdb1 * 1 66 530113+ 83 Linux

/dev/sdb2 67 132 530145 82 Linux swap / Solaris

/dev/sdb3 133 121538 975193695 83 Linux
<---- εδώ θα γίνει το copy

/dev/sdb4 121539 121600 498015 83 Linux

5) shutdown nas

6) βγάζεις και τους 2 δίσκους, τους βάζεις σε ενα linux machine (ακόμα και livecd boot κάνει, αρκεί να υποστηρίζει EXT3 ή EXT4 ανάλογα τι φορματ έχεις κάνει στο nas)

7) κάνεις copy τα περιεχόμενα του παλιού δίσκου από το 3ο partition στο 3ο partition του νέου δίσκου.

εντολή cp -p -rf -v [old-disk-partition3-path] [new-disk-partition3-path] (το -v δεν χρειάζεται απλά για να βλέπεις τι αντιγράφεται)

8) βάζεις τον νέο δίσκο επάνω μόνο του στο nas και power-on.

Άμα δεν σε ενδιαφέρει το redudancy και θες απλά να μεγαλώσεις τον χώρο πιθανώς να ήταν καλύτερο να βάλεις κάποιο δεύτερο δίσκο και να τον συνδέσεις με τον πρώτο με JBOD. Νομίζω δεν θέλει destructive format αν και δεν το έχω επιχειρίσει σε NAS πόσο μάλλον στο δικό σου.
To JBOD (όπως και το ®aid0) δυστυχώς δεν έχει "επιστροφή" άπαξ και το κάνεις μετά δεν μπορείς εύκολα να κάνεις migrate σε άλλο NAS ή σε άλλο raid1/5/6. Πρέπει να σπάσει αναγκαστικά και επίσης είναι και πολύ δύσκολο να πάρεις τα data σου αν βάλεις τους δίσκους σε linux-pc. Κατα την γνώμη μου όσοι έχουν στα σχέδιά τους αναβάθμιση δίσκων σε 2HDD nas είναι καλύτερα να χρησιμοποιούν Single Disk ή raid1 στην περίπτωση που θέλουν περισσότερη ασφάλεια. Δεν είναι τόσο εύχρηστο το 2x SingleDisks setup όσο το JBOD γιατί θέλει λίγη δουλειά με τα shares και τα settings (media server/ torrents etc)
Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι αυτό που λες δεν γίνεται. εάν βάλεις 2ο δίσκο, τα system partitions δεν ξαναφτιάχνονται.

αυτό που ίσως θα άξιζε να δοκιμαστεί είναι να συνδεθούν οι 2 δίσκοι σε ένα pc, να γίνει cloning o 2TB στο 4ΤΒ και στην συνέχεια extend to data partition ώστε να πιάσει όλο τον χώρο. προσωπικά όταν έκανα την αλλαγή από single 1TB σε single 2TB προτίμησα να τραβήξω τα data μου σε έναν esata εξωτερικό και να το φτιάξω από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι αυτό που λες δεν γίνεται. εάν βάλεις 2ο δίσκο, τα system partitions δεν ξαναφτιάχνονται.
Έχεις δίκιο για τα system partitions !!!

Είμαι στην διαδικασία (και εγώ) upgrade των JBOD 2χ1ΤΒ σε 2χSingleDisks 3TB και έχω φάει πολλές ώρες στα qnap φόρα για να βρώ τον πιο "optimal" speed&safe τρόπο.

η ιδέα (αλλά στο πιο hardcore) είναι από δω: QNAP NAS Community Forum • View topic - TS-219P - Upgrade to larger HDD (single disk volume)

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές η αναζήτηση του πιο optimal τρόπου μαζί με τα διάφορα προβλήματα που μπορεί να εμφανιστούν κατά την εφαρμογή του, έχει σαν αποτέλεσμα περισσότερο χαμένο χρόνο σε σχέση με έναν non optimal τρόπο.

Στην περίπτωσή σου [MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION] θα έκανα το εξής.

1. Θα έβαζα τον έναν 3ΤΒ δίσκο στο pc μου.

2. Θα αντέγραφα ΟΛΑ τα data από το QNAP στο PC.

3. Θα έκανα fw update το NAS.

4. Θα έκανα μία λίστα με τα QPKG που έχω εγκατεστημένα.

5. Θα έκανα settings backup

6. Θα έβγαζα τους 2x1TB από το Νas και θα έβαζα τον δεύτερο 3ΤΒ

7. Θα σετάριζα το NAS + restore settings

8. Θα αντέγραφα τα data από το PC στο NAS

9. Θα έβαζα στο NAS το δίσκο που είχα στο PC

10.Θα χάριζα τους 2x1ΤΒ στον grigas που μου βρήκε λύση

11. Θα κατέβαινα για πρωθυπουργός μιας και τα πάω καλά με τα ΘΑ

Το ίδιο μπορεί να κάνει και ο jpcupra, μόνο που θα πρέπει να κάνει μία ενδιαμέση αντιγραφή στο pc τα data από τον 4ΤΒ στον 2 ΤΒ (εάν υποθέσουμε ότι δεν του περισσεύει χώρος σε κάποιο 3ο δίσκο)

Δείτε και τι μου είχαν πει εμένα όταν είχα το ίδιο θέμα http://forum.qnap.com/viewtopic.php?f=25&t=74394&p=336079#p336079. Τελικά την λύση του acronis δεν την δοκίμασα μιας και βρήκα χώρο σε εξωτερικό δίσκο

Link to comment
Share on other sites

^^ Αυτό έχω αποφασίσει να κάνω γιατί είναι το optimal (για JBOD) και backup/restore με rsync που κρατά και time/date/props/permissions για τα αρχεία !!

Θα τρέχει στο PC ένας RSync server (freeware) σαν τον QtdTools - QtdSync και το nas θα κάνει backup στον δίσκο που είναι πάνω στο pc.

δοκίμασα εχτές το rsync και πιάνω 30ΜΒ/s, υπολόγισε τώρα 1.8TB!!!

[MENTION=3703]jpcupra[/MENTION] δες QNAP NAS Community Forum • View topic - TS-219P - Upgrade to larger HDD (single disk volume)

  1. Turn off NAS
  2. Remove 1TB Drive from HDD1 slot
  3. Install 3TB Drive in HDD1 stot
  4. Turn on NAS
  5. Setup NAS with new 3TB Drive
  6. Put original 1TB Drive in a USB enclosure/ or place in a USB Drive Dock
    414yDgfqudL._SL500_AA280_.jpg
  7. Attach 1TB Drive enclosure/dock via USB
  8. Use Web File Manager to copy data from USBDisk3 to your 3TB drive

Link to comment
Share on other sites

άρα από αυτά που λέει ο PWilson κρατάμε ότι εάν συνδέσουμε έναν single disk από QNAP NAS σαν εξωτερικό σε QNAP NAS τον βλέπει κανονικά..
Μιας και το TS-221 έχει eSata port τότε μπορεί να γίνει πολύ γρήγορα το copy με e-sata hdd case αντί για usb case/dock.
Link to comment
Share on other sites

το 221 υποστηρίζει USB3.0 (μη κοιτάς εμείς που έχουμε ξεμείνει με το USB2.0)
o marvel και o usb3 όμως είναι πολύ "αργοί", και δεν φτάνουν πολλές φορές ούτε την ταχύτητα usb2 spec. To eSata μπορεί να είναι και 50% ταχύτερο (~45ΜΒ/s)
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν το έχω δοκιμάσει, νομίζω ότι δεν έχει πρόβλημα ταχύτητας...

QNAP TS-421 & QTS 4.0 Review | techPowerUp

αυτό είδα: QNAP TS-x21 NAS Series Reviewed - Performance - Summaries - SmallNetBuilder

backup to ext3 usb3 : 26MB/s

backup to ext3 esata: ~42MB/s

Link to comment
Share on other sites

Παιδες σας εχασα καπου... :hehe:

αλλα ξαναδιαβαζοντας μαλλον σας ξαναβρηκα :D

Fisrt of all εχω το τελευταιο fw στον nas (4.0.2)

  1. Κανω backup τα settings του 2ΤΒ.
  2. Τσιμπαω τον 4ΤΒ και τον σεταρω στον NAS.
  3. Τον βγαζω ( :p ) και τον κουμπωνω σε πιτσι με λινουξ παρεα με τον 2TB, οπου και κανω copy-paste τα files.

Εν συνεχεια ξανακαρφωνω πανω στον nas τον 4TB και κανω restore τα setting απο τον 2TB.

Τα ειπα σωστα?

edit: το παραπανω τζουτζουμπρουτζου μεσω esata ειναι πιο ευκολο και ισχυει για την περιπτωση μου?

Link to comment
Share on other sites

^^ περίπου !!

Καλύτερα ακολούθησε τον ασφαλή τρόπο που προτείνουν στο qnap foroum, δες post#10 το quote & to link

Με esata θα γίνει το ίδιο γρήγορα (αν όχι γρηγορότερα) το restore/copy των αρχείων σου από ότι με USB3.

Link to comment
Share on other sites

^^ περίπου !!

Καλύτερα ακολούθησε τον ασφαλή τρόπο που προτείνουν στο qnap foroum, δες post#10 το quote & to link

Με esata θα γίνει το ίδιο γρήγορα (αν όχι γρηγορότερα) το restore/copy των αρχείων σου από ότι με USB3.

καταλαβα σωστα?

θα δει τον διαμορφωμενο 2ΤΒ αν τον κουμπωσω σε external usb case και τον συνδεσω στην usb του nas?? :hm::hm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.