Jump to content



Freezάρισμα και ήχος απο τα ηχεία


SpirosKGR

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, εδώ και περίπου ένα μήνα που " φόρεσα " τα 8αρια έχω το ακόλουθο πρόβλημα, αν αφήσω τον υπολογιστή και πάω πχ να κάνω κατι άλλο, όπως να πάω να φάω ή να το αφήσω να κατεβάζει ή να κάνει κάποιο render το βράδυ κλπ όταν επιστρέφω βλέπω να έχουν παγώσει τα πάντα και να ακούγεται ένα σπαστικό νττττρρρρρριιιιιιιιιιιιιιιιιττττττττ από τα ηχεία, για να φτιαχτεί κάνω restart. Ομολογώ ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα είχα και με τα 7 αλλά όχι τόσο συχνά όσο εδώ. Δεν έχω βάλει κανένα power save τίποτα , η διαχείριση ενέργειας είναι στο " εξισορρόπηση " , screen saver δεν υπάρχει .

*Να σημειωθεί ότι παλιά το είχα πάθει και με την παλιά τότε μητρική ( δεν νομίζω να είναι θέμα μητρικής ) σε παιχνίδι είχε γίνει το φριζάρισμα και πάλι το κλασσικό ννττρρρρριιιιιιττττττττ

Ο επεξεργαστής λειτουργεί άψογα στα 4.4 με 1,27 ρεύμα ( του έχω δώσει λίγο παραπάνω, δουλεύει και με 1,264 αλλά για δοκιμές μήπως έφτιαχνε το άφησα εκεί - ακόμη και 1,3 εδωσα για να δω μήπως φταίει ο επεξεργαστής, περνάει ώρες ολόκληρες prime κλπ - aida ). Οι ρυθμίσεις " cpu configuration " είναι οι εξής :

zmsf.jpg

Τα υπόλοιπα specs φαίνονται στην υπογραφή μου.

Καμία λύση ; :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το εχω εγω, και πολυ αλλοι, βασικα ερχετε και φευγει, δεν το εχω παθει εδω και 5 μηνες νομιζω, πριν απο αυτο τουλαχιστο μια φορα τον μηνα.

Ειναι εκεινος ο σπαστικος θορυβος απο τα ηχεια σαν δισσεκατομυρια παρασιτα ετσι?

Πολλοι λενε οτι ειναι θεμα μονωσης του υπολογιστη.

Νομιζω δεν το εχω δει 5 μηνες τωρα που εκανα OC..Πριν απο αυτο ειχα 1-2 καθε μηνα/2 μηνες or so.

Οπως το ειχα βρει, ενα πραγμα που ισως βοηθησει..

"ναι μετά απο 1,5 χρόνο τελικά βρήκα την λύση στο πρόβλημα μου.αφου άλλαξα κάρτα γραφίκών και ακόμα μία απο τις ram τελικά βρήκα ότι δεν ήταν θέμα hardware ούτε θέμα drivers.

ήταν καθαρά θέμα windows.

είναι οι ρυθμίσεις Timeout detection and Recovery of gpu(TDR).

ορίστε και ένας σύνδεσμος που εξηγεί τι και πώς σχετικά με το TDR

Timeout Detection and Recovery of GPUs through WDDM

Το μόνο πού είχα να κάνω εγώ απο εκεί και πέρα ήταν να το βγάλω από το registry.

command prompt - regedit - HKEY_LOCAL_MACHINE - HARDWARE

-DEVICEMAP

-VIDEO

και είναι το REG_DWORD.αλλάξα την τιμή σε 0

και τέλος τα κολλήματα και το σπάσιμο νεύρων

"

Απο http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/provlima-sto-pc-mple-othoni-meta-apo-69935.html

Ειχα κανει αυτην την αλλαγη περσι νομιζω οταν εκανα παρομοιο ποστ, πρεπει να ειχε βοηθησει, δεν θυμαμαι!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το εχω εγω, και πολυ αλλοι, βασικα ερχετε και φευγει, δεν το εχω παθει εδω και 5 μηνες νομιζω, πριν απο αυτο τουλαχιστο μια φορα τον μηνα.

Ειναι εκεινος ο σπαστικος θορυβος απο τα ηχεια σαν δισσεκατομυρια παρασιτα ετσι?

Πολλοι λενε οτι ειναι θεμα μονωσης του υπολογιστη.

Νομιζω δεν το εχω δει 5 μηνες τωρα που εκανα OC..Πριν απο αυτο ειχα 1-2 καθε μηνα/2 μηνες or so.

Οπως το ειχα βρει, ενα πραγμα που ισως βοηθησει..

"ναι μετά απο 1,5 χρόνο τελικά βρήκα την λύση στο πρόβλημα μου.αφου άλλαξα κάρτα γραφίκών και ακόμα μία απο τις ram τελικά βρήκα ότι δεν ήταν θέμα hardware ούτε θέμα drivers.

ήταν καθαρά θέμα windows.

είναι οι ρυθμίσεις Timeout detection and Recovery of gpu(TDR).

ορίστε και ένας σύνδεσμος που εξηγεί τι και πώς σχετικά με το TDR

Timeout Detection and Recovery of GPUs through WDDM

Το μόνο πού είχα να κάνω εγώ απο εκεί και πέρα ήταν να το βγάλω από το registry.

command prompt - regedit - HKEY_LOCAL_MACHINE - HARDWARE

-DEVICEMAP

-VIDEO

και είναι το REG_DWORD.αλλάξα την τιμή σε 0

και τέλος τα κολλήματα και το σπάσιμο νεύρων

"

Απο http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/provlima-sto-pc-mple-othoni-meta-apo-69935.html

Ειχα κανει αυτην την αλλαγη περσι νομιζω οταν εκανα παρομοιο ποστ, πρεπει να ειχε βοηθησει, δεν θυμαμαι!

Ευχαριστώ πολύ :) θα το δοκιμάσω και ο θεός βοηθός

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ :) θα το δοκιμάσω και ο θεός βοηθός

Δεν θυμαμαι καν αν εκανε τιποτα, ηταν κανα χρονο πριν, και βαλε..Ισως να ηταν και το λαστιχο του τροφοδοτικου που βγαινει και το βαζω οποτε καθαριζω το PC δεν εχω ιδεα, ειναι απο τα κακα προβληματα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι καν αν εκανε τιποτα, ηταν κανα χρονο πριν, και βαλε..Ισως να ηταν και το λαστιχο του τροφοδοτικου που βγαινει και το βαζω οποτε καθαριζω το PC δεν εχω ιδεα, ειναι απο τα κακα προβληματα!

Λες να φταίει το τροφοδοτικό ; :/

Link to comment
Share on other sites

Λες να φταίει το τροφοδοτικό ; :/

Οχι, απλα λεω οτι ειχα το ιδιο προβλημα μεχρι μερικους μηνες πριν μεχρι που αγορασα ψυκτρα και εκανα OC.

Απο τις αλλαγες που εκανα, ηταν να ξανακαθησω την μοβο, μιας και την εβγαλα για να βαλω ψυκτρα, εκανα το OC, τιποτα αλλο δεν εχει αλλαξει στο συστημα, απλα ειπα οτι πολυ λενε οτι ειναι θεμα μονωσης το προβλημα, δηλαδη οταν εψαχνα να βρω γιατι το κανει, με διαφορα google search και forums ηταν συχνη απαντηση και το μονο μερος που μπρορει να ειχα θεμα ηταν το λαστιχακι του τροφοδοτικου που φευγει καμια φορα λιγο!

Οπως ειπα δεν ξερω αν φτιαχτηκε και πως, το μονο που εκανα ηταν να βαλω αλλη ψυκτρα και να κανω OC, δηλαδη εβγαλα μοβο, εβαλα ψυκτρα και την ξαναεβαλα, εμενα το εκανε ποιο σπανια απλα μπορει να ειμαι τυχερος να μην συνεβει τους τελευταιους μηνες.

Δεν ειναι προβλημα που θα βρεις ευκολα τι ειναι γιατι ειναι τα ΠΑΝΤΑ.

Χαμηλα voltage σε northbridge etc σε RAM, μπορει ο σκληρος, μπορει τα καλωδια, μπορει PSU, η μοβο τα τιναζει..τα παντα μπορει να ειναι.

Δοκιμασε να ανεβασεις τα voltage σε RAM/Northbridge etc παντα σε λογικα επιπεδα ετσι, αν και νομζω δεν θα σε αφησει η μοβο αν βαλεις μεγαλο value.

Απο search στο google σου λεω τις απαντησεις για να καταλαβεις ποσοι το εχουν και κανεις δεν εχει το ιδιο προβλημα..Πρεπει να αρχιζεις να ελενχεις ενα ενα τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να τα γυρίσεις όλα σε stock και να δεις αν συμβαίνει ακόμη το πρόβλημα; Τουλάχιστον να αποκλείουμε σιγά σιγά πιθανές αιτίες. Εμένα προσωπικά αστάθεια λόγω OC μου μυρίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να τα γυρίσεις όλα σε stock και να δεις αν συμβαίνει ακόμη το πρόβλημα; Τουλάχιστον να αποκλείουμε σιγά σιγά πιθανές αιτίες. Εμένα προσωπικά αστάθεια λόγω OC μου μυρίζεται.

Το γύρισα στοκ τα ίδια, έδωσα για 4,4 , 1.4 ρεύμα τα ίδια, αν αφήσω τον υπολογιστή και φύγω για 10 λεπτά κόλλησε !

Το έκανε και παλιά πριν 1,5 χρόνο, είχε βασικά να το κάνει απο πέρυσι, ξεκίνησε ξανα με το που έβαλα τα windows 8

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει. Τίποτα

Εικόνα : vlgb.png

0dxf.png

EDIT

Τώρα φριζάρει και με ορισμένα προγράμματα, πχ Convert X to DVD

Τις τελευταίες μέρες από το κακό στο χειρότερο, 2 λεπτά πήγα στο ψυγείο, ήρθα ! ΚΟΛΛΗΣΕ ! ΘΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ :wall::whip:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.