Jump to content



custom watercooling σε NZXT 820


g.shock

Recommended Posts

Παίδες καλημέρα σας,

Είμαι στην φάση που περιμένω κάποια πράγματα, κάνω ενα update στο rig μου, και μέσα σε αυτά που έχω σκοπό να αγοράσω είναι να του βάλουμε και custom watercooling.

Βέβαια στο θέμα watercooling έχω "μαύρα μεσάνυχτα" οπότε θα ήθελα τα φώτα σας για αυτό το project.

To rig θα αποτελείται απο τα παρακάτω:

case: NZXT 820 BLACK

cpu: i7 4770k

mobo: ASUS MAXIMUS VI FORMULA C2

gpu: θα περιμένω να δω τι θα βγάλει η amd μεριά και μετά θα αποφασίσω

ram: Viper 3 Series, Black Mamba, 16GB (2 x 8GB) 1866MHz

psu: Corsair ATX GOLD AX850 MODULAR

Το μόνο σίγουρο είναι οτι και η καρτούλα (όποια και εαν είναι αυτή) θα μπεί και αυτή στο νεράκι.

Αρα απο τα λίγα που γνωρίζω και έχω διαβάσει είναι οτι θα πρέπει να βάλω 2πλό radiator (1x360 επάνω και 1χ240 κάτω), και κάποια δυνατή αντλια για να μπορεί να γυρίσει όλο αυτό το σύστημα, σωστά ?

Τα πράγμτα θα έρθουν απο έξω (Ευρώπη) οπότε θα μπορούμε να δούμε τα πάντα απο θέμα επιλογών.

Αναμένω με ανπομονησία την πρόταση σας.:smoke:

ssd: SAMSUNG 840 PRO 256giga

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω λόγο να φέρεις πράγματα απο έξω τη στιγμή που τα έχουμε όλα εδω στις ίδιες τιμές. Για το build τώρα τα πράγματα ειναι απλα, σε ψυγείο θα πάρεις οτι χωράει στο κουτι σου και μάρκα alphacool η phobya η ek οι άλλες εταιρίες ζητάνε πολλά λεφτα για το τπτ. CPU και GPU μπλοκ EK και αντλία D5 με οτι τανκ σου αρέσει εσένα. Προτίμησε κατι που να μπαινει πάνω η αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Το εξωτερικό είναι καθαρά λόγο τιμής αλλά εαν μπορέσω να βρω και τα αντίστοιχα πράγματα απο εδώ με μια μικρή διαφορά τιμής είμαι οκ.

Εαν δεν μπορέσει κάποιο παιδί να μου πεί βάλε εκείνο το radiator και εκείνο το cpu block, όταν εγώ δεν έχω γνώσεις παρα μόνο απο τα απειροελάχιστα που έχω διαβάσει απο εδώ και απο εκεί, φοβάμαι οτι θα την κάω την μ@λ@κία μου.:slap:

Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα λέει τριπλό πάνω και διπλό κάτω, μέτρα την απόσταση που εχει το πάνω μέρος μέχρι τη mobo χωρίς ανεμιστήρες. Κάτω θα βάλεις αυτο eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής η αυτο eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής. Για CPU και αργοτερα GPU μπλοκ κοιτα στην EK και παρήγγειλε τα απο τον ίδιο αν δεν τα εχει ήδη, ειναι reseller της ek.

Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα λέει τριπλό πάνω και διπλό κάτω, μέτρα την απόσταση που εχει το πάνω μέρος μέχρι τη mobo χωρίς ανεμιστήρες. Κάτω θα βάλεις αυτο eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής η αυτο eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής. Για CPU και αργοτερα GPU μπλοκ κοιτα στην EK και παρήγγειλε τα απο τον ίδιο αν δεν τα εχει ήδη, ειναι reseller της ek.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το κουτί δεν το έχω παραλάβει ακόμα και περιμένω στο τέλος εβδομάδας να είναι στα χέρια μου.

Απο αυτά τα 2 που μου προτείνεις δείχνω ενδιαφέρον προς το alphacool. Το πρόβλημα νομίζω οτι είναι στο επάνω. Λογικά δεν θα μπορώ να βάλω αυτό eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής και να μπορώ να κάνω και push-pull.

Ήθελα να κάνω παραγγελία πριν έρθει το κουτί αλλά έτσι όπως το βλέπω θα πρέπει να περιμένω για να μετρήσω.:smoke:

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρώτα θα έρθει το κουτι σου και μετα, push pull δεν χρειάζεται μια σειρά ανεμιστηρων θα βάλεις και εισαι κομπλε. Εγω έχω αυτο που δείχνεις + ενα τετραπλό με μια σειρά στις 1000 στροφές και δεν έχω δει στις καρτες πάνω απο 38 βαθμούς, με push pull το πολυ να ειμουν στους 36, σιγα τα αυγά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρώτα θα έρθει το κουτι σου και μετα, push pull δεν χρειάζεται μια σειρά ανεμιστηρων θα βάλεις και εισαι κομπλε. Εγω έχω αυτο που δείχνεις + ενα τετραπλό με μια σειρά στις 1000 στροφές και δεν έχω δει στις καρτες πάνω απο 38 βαθμούς, με push pull το πολυ να ειμουν στους 36, σιγα τα αυγά.

Δεν έχεις άδικο.:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.