Jump to content



PS & Premiere VGAs?


koutsoundad

Recommended Posts

παίδες τα φώτα σας pls:

δουλεύω PS & Premiere, θα στηθεί σύστημα με 4 οθόνες άρα 2 κάρτες η μία εκ των οποίων θα είναι κάποια από τις υπάρχουσες: GB 9800/512 Google Αποτελέσματα Eικόνων για http://www.bjorn3d.com/Material/revimages/video/GIGABYTE%209800%20GT/PR.jpg ή GB GTS250/1G GIGABYTE - Graphics Card - NVIDIA - PCI Express Solution - GeForce 200 Series - GV-N250ZL-1GI

1. αν δεν αγοραστεί άλλη και χρησιμοποιηθούν οι υπάρχουσες (nVidia both), έχω θέμα?

2. αν αγοραστεί άλλη και βρεθεί μετ/νη (καινούρια δε βλέπω κάπου), ποια από τις 2 θα ήταν καλύτερα να ψάξω?

3. αν αγοραστεί άλλη και δεν βρεθεί μετ/νη, ποια νέας γενιάς παρόμοια μπορεί να παίξει με ποια από τις 2 μου?

4. το SLI παίζει μπάλα στα παραπάνω προγράμματα?

5. η μνήμη με νοιάζει στα παραπάνω προγράμματα?

6. η λειτουργία CUDA χρησιμοποιεί 2 κάρτες? κι αν είναι ανόμοιες??

ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

παίδες τα φώτα σας pls:

δουλεύω PS & Premiere, θα στηθεί σύστημα με 4 οθόνες άρα 2 κάρτες η μία εκ των οποίων θα είναι κάποια από τις υπάρχουσες: GB 9800/512 Google Αποτελέσματα Eικόνων για http://www.bjorn3d.com/Material/revimages/video/GIGABYTE%209800%20GT/PR.jpg ή GB GTS250/1G GIGABYTE - Graphics Card - NVIDIA - PCI Express Solution - GeForce 200 Series - GV-N250ZL-1GI

1. αν δεν αγοραστεί άλλη και χρησιμοποιηθούν οι υπάρχουσες (nVidia both), έχω θέμα?

2. αν αγοραστεί άλλη και βρεθεί μετ/νη (καινούρια δε βλέπω κάπου), ποια από τις 2 θα ήταν καλύτερα να ψάξω?

3. αν αγοραστεί άλλη και δεν βρεθεί μετ/νη, ποια νέας γενιάς παρόμοια μπορεί να παίξει με ποια από τις 2 μου?

4. το SLI παίζει μπάλα στα παραπάνω προγράμματα?

5. η μνήμη με νοιάζει στα παραπάνω προγράμματα?

6. η λειτουργία CUDA χρησιμοποιεί 2 κάρτες? κι αν είναι ανόμοιες??

ευχαριστώ ;)

Το PS το τελευταίο δεν υποστηρίζει cuda αλλά τρέχει με opencl. Οι κάρτες που έχεις δεν πρέπει να τα πηγαίνουν και πολύ καλά εδώ.

Από εκεί και πέρα το υπόλοιπο σύστημα ποιο είναι?

Ο Q6600 ? Νομίζω πως πρέπει να ψάξεις πρώτα αλλού για αναβάθμιση όμως.

Επίσης νομίζω πως δεν τρέχει με SLI αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Επίσης η ASUS P5Q δεν υποστηρίζει SLI , δεν έχει καν δεύτερη PCI-E X16 θύρα.

Link to comment
Share on other sites

το σύστημα είναι GB GA-P55-UD3L rev2.3 (FH) / i5 760 / 16G / τελικά μόνο με ATI Crossfire όπως είδα.

το τρέχων πρόβλημα τώρα είναι αλλού (αλλά και τα παραπάνω ερωτήματα παραμένουν) :

-ΓΙΑΤΙ δεν εμφανίζει μην Ctr+I για Intel Raid παρά μόνο για GB Raid, OEO?

:)

Link to comment
Share on other sites

Για CUDA Μάλλον ξεχνάς την σειρά 9000. Με το Media Espresso που είχα κάνει μια φορά δοκιμές encoding με CUDA συγκρίνοντας μια ψόφια G210 με μια 9600GT, η 210 των 16 shaders έκανε πλάκα στην 9600GT των 64 shaders!

Link to comment
Share on other sites

Για CUDA Μάλλον ξεχνάς την σειρά 9000. Με το Media Espresso που είχα κάνει μια φορά δοκιμές encoding με CUDA συγκρίνοντας μια ψόφια G210 με μια 9600GT, η 210 των 16 shaders έκανε πλάκα στην 9600GT των 64 shaders!

Που οφείλεται αυτό κατά τη γνώμη σου;

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι από την σειρά 200 και μετά η Nvidia είχε καλύτερο optimization για το CUDA πάνω στο hardware. Ρίχνοντας και μια ματιά στο wiki οι κάρτες της σειράς 9000 (αλλά και η GTS 250 που είναι, αν θυμάμαι καλά, μια 9800 στα 40nm) υποστηρίζουν μέχρι CUDA 1.1 ενώ η G210 υποστηρίζει 1.2. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο διαφέρει το 1.2 σε σχέση με το 1.1 και αν οι διαφορές αυτές περιορίζονται απλά στο encoding μιας και εκεί τις είδα χωρίς να έχω κοιτάξει για διαφορετικά tasks.

EDIT Η απάντηση μάλλον είναι κάτω κάτω στην σελίδα της wiki

http://en.wikipedia.org/wiki/CUDA

όπου το 1.2 προσθέτει αρκετά πραγματάκια

Integer atomic functions operating on

32-bit words in shared memory

atomicExch() operating on 32-bit

floating point values in shared memory

Integer atomic functions operating on

64-bit words in global memory

και όχι μόνο

Βασικά καλό είναι να δει κάποιος την σελίδα αυτή πριν πάει να διαλέξει κάρτα για CUDA.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.