Jump to content



Μια χαζή ερώτηση για δίκτυο...


Ilias83

Recommended Posts

Έχω 2 υπολογιστές τους οποίους θέλω να συνδέσω απλά για να παίζουμε μερικά παιχνιδάκαι με ένα φίλο...

Έχω δει το ανάλογο Wizard που έχει στα XP Pro.

Είμαι εντελός άσχετος από σύνδεση υπολογιστών σε δίκτυο οπότε μην αρχήσετε το δούλεμα και τις:tomato:

1. Τι υλικό θα χρειαστώ για να κάνω την σύνδεση??? τι καλώδια???

2. Ο ένας υπολογιστής έχει WinXP Home και ο άλλος Pro...

Θα είναι πρόβλημα τα Home???

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι εύκολα με ΧΡ.

1) 2 Κάρτες δικτύου (10/100 είναι μια χαρά). Ίσως να τις έχετε και on-board στη motherboard. Το βύσμα είναι ένα όμοιο και πλατύτερο του καλωδίου τηλεφώνου. Θα χρειαστείς ένα καλώδιο UTP με Crossover. Πουλάνε σε μαγαζιά με Η/Υ.

2) Αφού έχουν και οι δύο ΧΡ δεν έχεις πρόβλημα. Ανοιξε το My Network Places, Set up a small or small office network και ακολούθησε τον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε. Το καλωδιο του δικτυου οπως ειπε ο BanOr ειναι RJ45, και πρεπει να ειναι φτιαγμενο με Crossover διαταξη.

Αν το παρεις ετοιμο εχει καλως. Ειδαλλως ριξε μια ματια ΕΔΩ. Χρειαζεται Adobe Acrodat Reader για να ανοιξει.

Απο εκει και περα, δεν χρειαζεται ΚΑΜΙΑ δισκετα. Οταν στον πρωτο υπολογιστη που θα φτιαξεις την συνδεση για τοπικο δικτυο σου ζητησει δισκετα, απλα επελεξε να φτιαξεις το δικτυο χωρις την χρηση δισκετας. Μετα στον δευτερο υπολογιστη βαλε το CD των XP και απο το μενου που θα εμφανιστει επελεξε οτι θελεις να κανεις εγκατασταση ενος τοπικου δικτυου. Τα IP και ολα τα συναφη θα στηθουν αυτοματα και τελος...

Καλο gaming.............

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλώδιο πήρα έτοιμο...

Και πρέπει να είναι σωστό γιατί δεν το πήρα απο άσχετους...

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά τώρα μάλλον μένει να πάρουμες και μια κάρτα δικτύου, γιατί η μητρική στον υπολογιστή του φίλου μου δεν έχει...

Αν είναι και έχω προβλημα με τη συνδεση θα ρωτήσω ξανά (αν και δεν νομίζω να έχω προβλημα - απλά έίχα την εντύπωση οτι τα Home δεν υποστηρίζουν δίκτυο)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν τα Home δεν υποστηρίζουν δίκτυο. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο όμως πάρε το CD των WinXP Pro και κάνε την ανάλογη εγκατάσταση στα Home, όπως λέει και ο jax.

Πάντως στο δικό μου δίκτυο, αν δεν βάλεις ΙΡ δεν λειτουργεί.

ΙΡ's: 192.168.0.x (στο ένα μηχάνημα όπου x=1 και στο άλλο x=2)

Subnet mask: 255.255.255.0

Επίσης θα προσέξεις και τα δύο να ανήκουν στο ίδιο Workgroup.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μην ρωτήσετε που το ξέθαψα, απλά μετά από πάρα πολύ καιρό το δίκτυο θα στηθεί...

Τρέχω τον οδηγό εγκατάστασης οικιακού δικτύου και στους 2 υπολογιστές αλλά παρ'ολα αυτά δεν καταφέρνω και τίποτα...

Από τη διαχείρηση συσκευών έχω ενεργοποιήσει και στις 2 κάρτες το ΙΕΕΕ802.1P Support.

Καμοια ιδέα για το τι άλλο πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου για προχωρημένους link speed duplex mode όρισε την ίδια ταχύτητα και στις 2 κάρτες πολλές φορές δε δουλεύει ένα δίκτυο όταν το αφήνεις αυτόματο

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω...

Κάτι δεν κάνω καλά ή κάτι δεν λειτουργεί...

Καλώδιο υπάρχει, ο οδηγός των Windows έχει τρέξει,

η τοπική σύνδεση είναι ενεργή, έχω ως εξαίρεση στο Firewall την απομακρισμένη επιφάνεια εργασίας,

έχω ορίσει ως διεύθυνση IP στους υπολογιστές: 192.168.0.1 kai 192.168.0.2 αντίστοιχα, έχω ορίσει όλα τα αρχεία του ενός υπολογιστή ως κοινόχρηστα και παρόλα αυτά δεν μπορώ να τα δω πουθενά από τον άλλο...

Κάτι τελευταίο που υποπτεύομαι οτι ίσως φταει:

Απο τη διαχείρηση σσυσκευών στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου στην καρτέλα για προχωρημένους είναι επιλεγμένη η επιλογή δεν υπάρχει τιμή για το Network Address

Μήπως παίζει κάποιο ρόλο;

post-1045-1416072108,7358_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω...

Κάτι δεν κάνω καλά ή κάτι δεν λειτουργεί...

Καλώδιο υπάρχει, ο οδηγός των Windows έχει τρέξει,

η τοπική σύνδεση είναι ενεργή, έχω ως εξαίρεση στο Firewall την απομακρισμένη επιφάνεια εργασίας,

έχω ορίσει ως διεύθυνση IP στους υπολογιστές: 192.168.0.1 kai 192.168.0.2 αντίστοιχα, έχω ορίσει όλα τα αρχεία του ενός υπολογιστή ως κοινόχρηστα και παρόλα αυτά δεν μπορώ να τα δω πουθενά από τον άλλο...

Κάτι τελευταίο που υποπτεύομαι οτι ίσως φταει:

Απο τη διαχείρηση σσυσκευών στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου στην καρτέλα για προχωρημένους είναι επιλεγμένη η επιλογή δεν υπάρχει τιμή για το Network Address

Μήπως παίζει κάποιο ρόλο;

Όταν κάνεις δοκιμές σε δίκτυο είναι κανόνας να κλείνεις εντελώς το firewall.

To network address δεν έχει καμία σχέση και μην το πειράξεις.

Επίσης στα properties της σύνδεσης δες αν είναι τσεκαρισμένα τα Client for MS Networks και File and Printer Sharing.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους δούλεψε...

Τελικά ήθελε στις Ιδιότητες της κάρτας δικτύου να βάλεις Full Autonegotiation στο Speed Settings.

Από την αρχή είχα ρυθμίσει χειροκίνητα την ταχύτητα σύνδεσης...

Ευχαριστώ πολύ παίδες...

Εκτυπωτής και σύνδεση στο Internet μοιράζονται μια χαρά τώρα.

Πάω να δοκιμάσω τι παίζει τώρα με κανα παιχνίδι... ;)

Κανα καλό παιχνιδάκι για LAN? (Αν υπάρχει κανείς που να έχει ας στείλει ένα π.μ.)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.