Jump to content



bitfenix prodigy


The Spirit

Recommended Posts

Φτιάχνω ακόμα ένα pc και είπα να πάω σε κάτι μικρό για να μπορώ να το μεταφέρω εύκολα.

Κατέληξα στο prodigy και μόλις αγόρασα ότι χρειαζόμουν και έφτασα στο τέλος εμφανίστηκε ένα μικρό προβληματάκι.

Όπως βλέπετε στις εικόνες έχω και τα 2 πλαϊνά για το κουτί αλλά κανένα δεν κλείνει γιατί το σύστημα ψύξης της

κάρτας γραφικών (arctic cooling accelero twin turbo II) είναι αρκετά μεγάλο και για 2-3 εκατοστά εξέχει απ το κουτί.

Μπορείτε να προτείνεται καμιά ιδέα παιδιά ?

post-29852-1416077763,697_thumb.jpg

post-29852-1416077763,8889_thumb.jpg

post-29852-1416077764,1908_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι υπαρχει λυση περαν του να αλλαξεις την ψυκτρα της καρτας γραφικων...

Οτιδηποτε αλλο θα περιελαμβανε μονταρισμα στο πλαϊνο, κατι που και δυσκολο θα ειναι αλλα και θα χαλαγε την ολη αισθητικη του κουτιου και ειανι κριμα...

Η καρτα γραφικων ποια ειναι? Το twin turbo το φοραγε απο τη μανα της? (οπως καποιες club3d ας πουμε...)

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα είναι αυτή PNY GEFORCE GTX550 TI 1GB PCI-E RETAIL - -, το twin turbo το έβαλα εγώ αργότερα.

Το σκέφτηκα κι εγώ αλλά έχω βάλει πάνω στην κάρτα αυτά http://www.arctic.ac/p/images/articles/9211b98f0bab2869160c178c5a1f7bd4_0.png

και δεν ξέρω πως να τα αφαιρέσω, γιατί προσπαθώντας να βάλω την παλιά ψύκτρα βρίσκουν πάνω σε αυτά και δεν μπαίνει :hm:

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα είναι αυτή PNY GEFORCE GTX550 TI 1GB PCI-E RETAIL - -, το twin turbo το έβαλα εγώ αργότερα.

Το σκέφτηκα κι εγώ αλλά έχω βάλει πάνω στην κάρτα αυτά http://www.arctic.ac/p/images/articles/9211b98f0bab2869160c178c5a1f7bd4_0.png

και δεν ξέρω πως να τα αφαιρέσω, γιατί προσπαθώντας να βάλω την παλιά ψύκτρα βρίσκουν πάνω σε αυτά και δεν μπαίνει :hm:

Για να βγαλεις τα ψυκτρακια, λογικα ζεστανε με πιστολαι μαλλιων και θα ειναι ευκολο...

Αποκει και περα, ρεσυ η καρτα ειναι πολυ χαμηλης δυναμικοτητας για να εχει νοημα το accelero...και επισης το stock cooler αυτων των καρτων (οπτικα μου φαινεται ιδιο με το stock των gtx460/560) ειναι αρκετα καλο και αθορυβο αν δε την ζορισεις...και δε νομιζω πως εχει νοημα το ζορισμα σε τοσο χαμηλου επιπεδου καρτα...

Οποτε βγαλε τα ψυκτρακια, βαλε παλι το stock και αν σε ενοχλει σε θορυβο ρυθμισε το και μεσω software να παιζει πιο χαμηλα, δε θα εχεις προβλημα και να πηγαινει 5 βαθμους παραπανω η καρτα...και εισαι κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

Το pc από θέμα παιχνιδιών μόνο PRO γιατί θέλω να το πηγαίνω και σε σπίτι φίλου. Μια χαρά το παίζει πάντως. Τα άλλα τα έχω στο pc της υπογραφής μου.

Το stock cooler δεν είναι ακριβώς ίδιο με αυτό που δείχνει η εικόνα, είναι αυτό της παρακάτω εικόνας.

Θα περιμένω λίγο να δω αν θα απαντήσει και κάποιο άλλο παιδί με καμιά ιδέα αλλιώς θα προσπαθήσω να τα αφαιρέσω όπως μου είπες και να βάλω τη παλιά πάλι.

post-29852-1416077764,3524_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα να μου επιτρέψετέ να διαφωνήσω στο ανοικτό πλαϊνό με κόψιμο στο σημείο της κάρτας.

1) Γιατί θα μπει σκόνη. Ο ανεμιστήρας ρουφάει αέρα και σπρώχνει προς τη κάρτα και στη συγκεκριμένη περίπτωση θα μπάζει ότι βρει μέσα και

2) και πιο σημαντικό πες ότι κάποια στιγμή τη σκουντάς κατά λάθος τι έχει να γίνει; Εκεί θα ήταν ένα πλαϊνό εργοστασιακά που και να το σκούνταγες δε θα γινόταν κάτι. Με την συγκεκριμένη πρόταση όμως;

Αυτά βέβαια στη περίπτωση που κατάλαβα καλά τι προτείνει ο venom7.

Γνώμη μου είτε άλλαξε τη ψύξη σου, ή το κουτί σου, ή κόψε το πλαϊνό και κάνε ένα εξόγκωμα με ότι αυτό σημαίνει στη τελική.

Link to comment
Share on other sites

Το πλαϊνό με το πλέξυ είναι στο ύψος της κάρτας γραφικών? Μπορείς να κόψεις εκεί 2 κύκλους όπου να εφαρμόζουν οι ανεμιστήρες της κάρτας. Αν δεν βγαίνουν πολύ έξω από το πλέξυ, μπορείς από την έξω μεριά να βάλεις όμορφες σιτούλες (κάνοντας κ τις ανάλογες τρύπες) και να γλιτώσεις κ τη σκόνη.

Link to comment
Share on other sites

Θα μετρήσω μόλις πάω σπίτι και θα σου πω ακριβώς. Και τα 2 πλαϊνά (με το τζάμι και με τις τρυπούλες όπως φαίνονται στις εικόνες) είναι στο ύψος της κάρτας. Αυτό με το κόψιμο και το εξόγκωμα το σκέφτηκα κι εγώ, για την ακρίβεια να μπει κάποιο τζάμι με καμπύλη αλλά δε ξέρω πως μπορώ να το κάνω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι 2-3 χιλιοστά που μάλλον για τόσα μιλάμε δε θες πολλά πράγματα.

Ενα πλαίσιο απο πλεξι θα έκανα στη θέση σου το οποίο θα ήταν 4 χιλιοστά πάχους και θα κάλυπτε την περίμετρο της οπής που έχει τώρα το πλαϊνό με το παράθυρο. Και πάνω σε αυτό θα έβαζα είτε ένα πλέξι είτε διάτρητη λαμαρίνα.

Απλά μέτρα γιατί αν εςιναι 2-3 εκατοστά που όπως ξαναείπα χλωμό δε παίζεις εύκολα μπάλα

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το μετρήσω για να μου πείτε με σιγουριά. Πάντως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μιλάμε για εκατοστά και όχι για χιλιοστά, καθώς έβρισκε το πλαϊνό και είχε μια απόσταση μέχρι να κουμπώσει οπότε δύσκολο να μιλάμε για χιλιοστά. Αν είναι δύσκολο να υλοποιηθεί θα καταλήξω να βάλω την παλιά ψύκτρα γιατί το κουτί τώρα το πήρα και δεν είμαστε για αλλαγές. Μπορείτε να μου πείτε και εσείς για το πως να αφαιρέσω εκείνες τις ψύκτρες που ανέφερα παραπάνω? Ο Blinky μου είπε με πιστολάκι αλλά πως ακριβώς θα γίνει αυτό? Από πολύ κοντά και με ποιο τρόπο μη κάνω και καμιά ζημιά. Να αναφέρω ότι οι ψυκτρούλες μπήκαν στη κάρτα με μια κόλλα που έδινε μαζί το twin turbo μόλις την αγόρασα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.