Jump to content



A10 5800k, Ερώτηση.


syban

Recommended Posts

σαν κάτοχος τέτοιας πλατφόρμας και συγκεκριμένα 5800K + 8GB 2.400MHz, μπορώ να πω με ασφάλεια ότι το scalling στις RAM είναι το A και το Ω σε τέτοια μηχανάκια. Επίσης το single vs dual channel σκοτώνει τις επιδόσεις. Θεωρώ ότι χρειάζονται at least 2.133MHz για να ξεμπουκώσει ο πυρήνας. Με υψηλότερα χρονισμένες RAM εγώ τουλάχιστον έχω καλύτερα αποτελέσματα από ότι να κλοκλάρω την iGPU.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

1600αρες cl11... Δύσκολα θα παίξεις πάνω από 1600 χωρίς να χαλαρώσεις κι άλλο τα timings. Αν τώρα θέλεις να ψαχτείς, δοκίμασε κατά σειρά: 1866 cl11 με 1.50 ρεύμα. Αν δεν περάσει, 1866 cl11 με 1.65 ρεύμα. Aν δεν περάσει κι αυτό, τα παρατάς. Αν περάσει τότε 1866 cl10 με 1.65 ρεύμα. Τέλος 1866 cl9 με 1.65 ρεύμα. Εδώ θα έχεις κάνει ήδη αρκετά βήματα. Γνώμη μου είναι να μην πειράξεις τίποτα πάντως. Οι μνήμες είναι πάντα ο ν1 παράγοντας αστάθειας και δίνοντας ρεύμα σ αυτές δεν διακινδυνευεις μόνο την ευστάθεια ή τις ίδιες αλλά καταπονείς επιπλέον και τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

ο IMC του 5800K γενικά δεν έχει ανάγκη, δεν είναι τόσο ευαίσθητος όπως στα Ivy/Sandy/Intel γενικά. Μέχρι και 1.75v μπορεί να τα καταφέρει για κάθε μέρα.

Ενδεχομένως, δεν αντιλέγω. Αλλά όταν ο κατασκευαστής σου δίνει 1.5v, έχει νόημα να κάνεις πειράματα; Γνώμη μου είναι όχι.

Link to comment
Share on other sites

εφόσον ο TS ψάχνεται να ανεβάσει το RAM freq ώστε να κερδίσει σε γραφικά, μερικά τσιμπήματα στο ρεύμα δεν θα του κάψουν τις RAM.

Επίσης το overclocking που προτείνεις παραπάνω είναι πειραματισμός, άρα εγώ απλά διεύρυνα τις επιλογές τους! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το προτείνω, το αναφέρω και αυτός κάνεις ό,τι θέλει. Εγώ προτείνω να μην πειράξει τίποτα. Αν τώρα το σύστημα δεν τον καλύπτει στα παιχνίδια, ούτε καν σε αυτά που αναφέρει, το πρόβλημα δεν λύνεται με o/c αλλά με πούλημα αυτού και αγορά νέου, σωστά προσανατολισμένου αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός! Αλλά με ένα σχετικά ασφαλές OC - 100-150MHz iGPU και ένα divider πάνω στις RAM, πιθανώς ένα game που είχε average 30fps να του πάει 35fps. Μπορεί και όχι βέβαια απλά από την δική μου εμπειρία από την πλατφόρμα διαπίστωσα ότι το APU διψάει για RAM freq.

Link to comment
Share on other sites

Βρε θα πάει και 35 και 37. Το θέμα είναι, του φτάνει; Όντως θα βελτιωθεί το μηχάμημα αλλά δεν θα μεταμορφωθεί. Αν του φτάνει και θέλει να αφιερώσει το χρόνο (τον άπλετο χρόνο), γιατί όχι;

Link to comment
Share on other sites

kingstone : 2x2 1600mhz (12800cl11240) KVR16M11/2 αυτά γράφει, αν βγάζεις άκρη.

Δεν τις βρησκω στο site της kingstone!! Αλλα ετσι οπως τις βλεπω...χλωμον!!! Αλλαμια προσπαθεια ομωε δεν βλαπτη! 2400 ειναι λιγο over αλλα δουλευουν!! ενα κιτ 1866 ειναι οκ...με λιγο βολταζ πας 2100 σε καπιες εταιριες!!:dirol::dirol:

Link to comment
Share on other sites

Η πλατφόρμα υπάρχει ήδη. Εινα ενος φιλου ο οποίος την ειχε παρει με αλλο σκοπο στην αρχη και τωρα θελει να παιξει και κανενα παιχνιδακι.

Το ερώτημα λοιπον ειναι αν αξιζει να μπει vga εστω και με κάποιες παραχωρήσεις η πρέπει να αλλάξει πλατφόρμα?

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι θα πουληθεί σχετικά εύκολα χωρίς να χάσει πολλά, καλύτερα να αλλάξει πλατφόρμα. Αν τον πάιρνει και στο μπάτζετ βέβαια. Προσωπικά για 7950 που λες θα έλεγα να μην πέσεις κάτω από i5. Με δεδομένο ότι οι haswell δεν είναι και οι πιο o/c friendly και ότι το κόστος ανεβαίνει αρκετά χωρίς ουσιαστικό όφελος, η καλύτερη επιλογή αν αλλάξει θα ήταν i5 4570 με b85 ή h87 μητρική. Πάντα υπάρχει και το βλέποντας και κάνοντας βέβαια. Μπορεί να πάρει αρχικά την κάρτα και να δει πώς παει.

Link to comment
Share on other sites

p_under εσύ έχεις άλλη vga στο δικό σου ή οχι ? πάντως στα ξένα φορουμ έχει μερικούς με 5800Κ γύρω στα 4.5ghz με tahiti κάρτες και δεν λένε για botleneck, όλοι όσοι γράφετε για botleneck με Vga στα επίπεδα της 7950 το είδατε κάπου ? η απλά το υπολογίζεται ?

edit : εδώ έχει με 7870 bench και αντίπαλο τον 3470 http://vr-zone.com/articles/amd-trinity-a10-5800k-vs-intel-ivy-bridge-i5-3470--discrete-gpu-gaming-performance/17272.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.