Jump to content



A10 5800k, Ερώτηση.


syban

Recommended Posts

Καλημέρα σας, ήθελε ο αδελφός μου να στήσει 1 pc με πολύ περιορισμένα χρήματα για γενική χρίση και λίγο gaming lol, pro2014, need for speed, νομίζω σε 1366x768 οθόνη,

Πήγαινε για I3 με την ενσωματωμένη gpu και του πρότεινα για καλύτερα έναν A10 5800k, πήρε και μια gigabyte fm2με 1dim 4gb στα 1600mhz το στήσαμε default bios win 7 no sp κάναμε κάποια bech 3d mark 2006 (4300 score) και το άλλο αρχαίο pc που έχει dual core p4 me 9600 gt και 2 gb ram ddr2 βγάζει διπλάσιο (10000+ score) . Είναι φυσιολογικό ή να το ψάξω;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Μήπως συγκρίνεις διαφορετικά scores? Tα 4300 είναι απολύτως φυσιολογικά ως cpu score για τον επεξεργαστή σου. Το συνολικό θα πρέπει να είναι κοντά στο δεκαχίλιαρο.

AMD-Trinity-A10-5800K-Performance-Tested-Provides-50-Faster-Graphics-4.jpg

Άσχετα μ αυτό, εγκατέστησε το sp1 οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, ήθελε ο αδελφός μου να στήσει 1 pc με πολύ περιορισμένα χρήματα για γενική χρίση και λίγο gaming lol, pro2014, need for speed, νομίζω σε 1366x768 οθόνη,

Πήγαινε για I3 με την ενσωματωμένη gpu και του πρότεινα για καλύτερα έναν A10 5800k, πήρε και μια gigabyte fm2με 1dim 4gb στα 1600mhz το στήσαμε default bios win 7 no sp κάναμε κάποια bech 3d mark 2006 (4300 score) και το άλλο αρχαίο pc που έχει dual core p4 me 9600 gt και 2 gb ram ddr2 βγάζει διπλάσιο (10000+ score) . Είναι φυσιολογικό ή να το ψάξω;

Η 9600Gt ήταν από τις ποιο τίμιες προτάσεις της Nvidia. Δεν είναι κάρτα για πέταμα ούτε καν σήμερα. Από εκεί και πέρα μήπως δεν θυμάστε καλά τα σκορ της 9600GT ή μήπως μπερδεύετε 3Dmark06 με 05? Ρωτάω διότι με μια 9800GT και Quad core Phenom έβγαζα στο 06 11674 marks, ενώ με Athlon64 X2 και 4890 έβγαζα 11340. Ο Ρ4 παρά είναι παλιός για να δίνει τέτοιο boost στην 9600GT.

Link to comment
Share on other sites

Ένα είναι οι μνήμες που φοβάμαι και άλλο ένα είναι το τροφοδοτικό του, που δεν έχει 8pin connector για την μητρική αλλά 4pin. Μόλις βρω λίγο χρόνο :suicide2: θα πάω μια βόλτα να το formarω και να δω με τα μάτια μου τα score.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, ήθελε ο αδελφός μου να στήσει 1 pc με πολύ περιορισμένα χρήματα για γενική χρίση και λίγο gaming lol, pro2014, need for speed, νομίζω σε 1366x768 οθόνη,

Πήγαινε για I3 με την ενσωματωμένη gpu και του πρότεινα για καλύτερα έναν A10 5800k, πήρε και μια gigabyte fm2με 1dim 4gb στα 1600mhz το στήσαμε default bios win 7 no sp κάναμε κάποια bech 3d mark 2006 (4300 score) και το άλλο αρχαίο pc που έχει dual core p4 me 9600 gt και 2 gb ram ddr2 βγάζει διπλάσιο (10000+ score) . Είναι φυσιολογικό ή να το ψάξω;

Οι μνημες ειναι πολυ λιγη και ποσοτητα και σε ταχητητα!! Το λιγοτερο 1866 θες για να πεις οτι ειναι αξιοπρεπες!Ποση μνημη εχεις δωσει στην καρτα μεσα απο το bios??

Link to comment
Share on other sites

Το 3dmark 2006 δεν είναι και η καλύτερη επιλόγη, είναι πολύ παλιό, το ιδιο πχ είχαμε και με το 3dmark 2001, αν το τρέξεις τώρα με win 7 και τον δυνατότερο 6 core intel overclocked θα βγάλει πολύ μικρότερο νούμερο απο ότι να το τρέξεις με έναν extreme edition single core επτά χρόνων με τις ανάλογες κάρτες και windows 2000, αυτό δεν λέει τπτ. Aν είχες vantage, 3dmark 11 και fire strike θα έβλεπες την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μ απαντησες στην ερωτηση μ!!!!

1gb της είχα δώσει, του είπα αν μπορεί να αλλάξει μνήμη σε 1866 και ότι με πιο νέο benchmark θα δει άλλες τιμές. σας ευχαριστώ όλους με βοηθήσατε πολύ και θα επανέλθω με νέα μιας και τώρα κάνει format.

Link to comment
Share on other sites

1gb της είχα δώσει, του είπα αν μπορεί να αλλάξει μνήμη σε 1866 και ότι με πιο νέο benchmark θα δει άλλες τιμές. σας ευχαριστώ όλους με βοηθήσατε πολύ και θα επανέλθω με νέα μιας και τώρα κάνει format.

Ποιες μνημες εχεις??? Μηπως δω αν μπορουν να παιξουν και πιο πανω!!! Τα 2g για την καρτα ισος ειναι πολυ....δεν νομιζω να μπορει να τα γεμισει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η φάση είναι πως στην τελική συμφέρει παραπάνω ένας i3 με μια φθηνιάρα DGPU παρά να σκας 70άρες σε βαρβάτες 8άρες μνήμες στα 1866-2133Mhz. Όταν κουμπώνεις μνήμες που είναι στην μισή τιμή του επεξεργαστή τότε χάνεις όλη την ιδιαιτερότητα του budget. Καλύτερα θα ήταν να πας σε 6800K και τις πιο φθηνές 4άρες και μετά στο μέλλον να αναβαθμίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Η φάση είναι πως στην τελική συμφέρει παραπάνω ένας i3 με μια φθηνιάρα DGPU παρά να σκας 70άρες σε βαρβάτες 8άρες μνήμες στα 1866-2133Mhz. Όταν κουμπώνεις μνήμες που είναι στην μισή τιμή του επεξεργαστή τότε χάνεις όλη την ιδιαιτερότητα του budget. Καλύτερα θα ήταν να πας σε 6800K και τις πιο φθηνές 4άρες και μετά στο μέλλον να αναβαθμίζεις.

μηδεν διαφορες....με τον 5800!! + κερδος 30-40 ευρο και τα περνεις σε μνημες!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιες μνημες εχεις??? Μηπως δω αν μπορουν να παιξουν και πιο πανω!!! Τα 2g για την καρτα ισος ειναι πολυ....δεν νομιζω να μπορει να τα γεμισει!!!!

kingstone : 2x2 1600mhz (12800cl11240) KVR16M11/2 αυτά γράφει, αν βγάζεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.