Jump to content



A10 5800k, Ερώτηση.


syban

Recommended Posts

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Crysis-3-Lowest-Frame-Rate.png

Τι λέει εδώ ο τύπος βρε παίδες ?

O ATHLON 750K βγάζει λιγότερα FPS κλοκαρισμένος από ότι defult και με τραγική διαφορά ?

DEFAULT --> 32 MIN, / 54 AV.

@4,3Ghz --> 23 MIN / 48 AV.

Κάτι δεν πάει καλά ....:dots:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο αυτό . Δες και τον 4350 στα 4,7Ghz να είναι πίσω από τον ATHLON 750K (έστω να δεχτώ το λάθος και ότι είναι στα 4,3Ghz)

Ο PHENOM 965 3,4Ghz να είναι πίσω από ATHLON II X4 640 3,6Ghz ... Δεν παίζει ...

Δεν γίνονται αυτά ....

Πάντως σε αυτά τα apu φαίνεται να λείπει πολύ η CACHE ...

Ότι και στα ATHLONS παλαιότερα.

Εγω πάντως θα την έπαιρνα την 7950 ακόμα και να μην έπαιζε τέρμα .

Εχει ο καιρός γυρίσματα ...

Link to comment
Share on other sites

ααααα καλα κρασια αμα σου πω οτι με το ποστ του Bill πηρα χαμπαρι οτι ειναι του tom's :p

ασε το στην άκρη και πάμε παρακάτω.

στο θεμα τωρα, και τιτανα να βαλει ειναι πλεον πιθανο να βγαλει καλυτερα frames ειδικα σε μεγαλες αναλυσεις, τοτε θεμα ειναι αυτο που εγραψα εδω, και επειδη δεν υπαρχει περιπτωση ο 5800 να τραβηξει πολυ κατι παραπανω απο 7870 ειναι ηδη overkill.

Δε λεει κατι με το να δωσεις πχ 50% παραπανω χρηματα για να παρεις πχ 5% παραπανω αποδοση εκτος και εαν θες να κρατησεις το 5% και να γινει ισως 10-15-20 σε 1-2-3 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάτι δεν μου κάθεται καλά, πήγα σήμερα να παίξω Diablo 3 σε αυτό το pc και ενώ μου έχει τα γραφικά στο full δεν παίζει με τίποτα, 1366 ανάλυση fps max 60 και με το που κουνιέμαι πέφτει 20 in combat 1-2 fps, τα κάνω όλα low, τα ιδία ... στο bios εντωμεταξύ έχει τρεις ρυθμίσεις για το primary display adapter, IGD - SB display adapter και NB display adapter το οποίο το πείραξα από SB σε IGD αλλά δεν είδα διαφορά.

οπότε ή η μνήμη είναι μονόδρομος 1866 + ή κάτι μου διαφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά αυτή είναι η γνώμη κάποιου απλού χρήστη από ένα άλλο φόρουμ δεν λέει με τι λειτουργικό το είδε αυτό, τι drivers, αν η κάρτα ήταν στοκ κτλ κτλ ούτε καν ένα ss και εγώ μπορώ να γράψω εδώ πως ο 8120 που έχω είναι καλύτερος από έναν i7 3770 και κάποιος να πάρει τα λεγόμενα μου αλλού σαν αποδεικτικό στοιχείο σε άλλο φόρουμ άλλα είναι αστείο. Στο vrzone έκαναν καλή δουλειά με τον 5800Κ και την 7870 και απαντούν σε πολλά ερωτήματα. Τώρα για το crysis που έγραψες το είχα δοκιμάσει όταν είχαν i5 2500k και μια 660Τi, λοιπόν σε high και όχι very high χωρις ΑΑ με τον 2500Κ στα 4.8Ghz έπαιζε η 660τι γύρω στο 70% ίσως και ο 2500κ να μην είναι καλός :p Kαι για το far cry 3 έχω να πώ κάτι το είδα με τα μάτια μου να τρέχει σε Phenom II@3.8 Ghz με 660Τi oced και να παίζει με τα πάντα τέρμα 1080p χωρίς ΑΑ τώρα ένας 6800Κ/5800Κ στα 4.7 όπως γράφει αυτός και δεν μπορούν οκ

To nick σου μοιάζει με του Τrexx παρεμπιπτόντως.

O durvelle27 απλός χρήστης? Έχει 4000 posts στο anandtech και benchαρει στο hwbot και μάντεψε φανατικός με Amd, 25 submissions με Amd cpu's μόνο. 8 submissions με a10 6800k.Όσο τρελαμένος και αν είναι με την κόκκινη πολυεθνική, η απάντηση του στο anandtech είναι αλήθεια όσο και αν σε στεναχωρεί.

qxtbnl.jpg

Έχει ανεβάσει και το hardware του σε photo άμα ψάξεις θα το βρείς:hi:

Πρόσφατα ένα φιλαράκι αναρωτιόταν αν αξίζει να πουλήσει την 660ti ή να την κάνει πάσα στον μικρότερο αδερφό του που έχει έναν 5800κ στα 4.2Ghz.Βάλαμε λοιπόν την 660ti(asus υλοποίηση) στον apu μαζί με 8gb gskill @1866, psu ax 750 corsair. drivers βάλαμε 327.23.(psu ,ραμ από το δικό του σύστημα)

πρώτα τρέξαμε ένα cinebench

o 5800k έβγαλε 3.30

AMD A10-5800K Cinebench and WPrime Performance | bit-tech.net

τώρα average fps ο apu στο crysis3 ήταν στα 25 και τα min ακόμα πιο κάτω ,κοινός κόλλαγε το σύμπαν.

screenshots αγαπητέ δεν κρατήσαμε γιατι δεν κάναμε review για να το παρουσιάσουμε σε κάποιο forum. θέλαμε να δούμε αν αξίζει να βάλει την κάρτα στον apu τίποτα άλλο.msi afterburner & hwinfo χρησιμοποιήσαμε.

Εννοείται ότι ο phenom έιναι πολύ καλύτερη επιλογή από τον apu για μια 660ti/7950.

cinebench11.jpg

Bασικά και ένας Q9650 τα πάει καλύτερα σε σχέση με τον apu.

Review AMD Trinity 5800K vs Intel Q6600@3,6 ghz

SUMMARY: Well, in most of the tests, many of which are synthetic, the Q6600 @ 3,6 is greater than 5800K (no overclock of this course) will to wait for Piledriver FX that will be the end of the month and again make the comparison, but I guess the 8 FX modules Q6600 clearly be imposed. You can also take these tests as indicative of a possible comparison between 750K and Q6600 vs Athlon FX-43xx (both about to leave). As soon as these processors come to market and leave the reviews, I'll update this comparison, and see if the Q6600 is imposed on all of them. Greetings to all.

Και επι τη ευκαιρία το far cry 3,crysis 3 ξέρεις με τι το τερμάτισα ?

104nn2t.jpg

90% gpu usage σε crysis 3(gtx 670) με ένα προπολεμικό chip και το gameplay νύχτα με τη μέρα σε σχέση με τον 5800k.

Μου θύμισες

1359107044250.gif

θα έχεις και screenshot soon

Link to comment
Share on other sites

O durvelle27 απλός χρήστης? Έχει 4000 posts στο anandtech και benchαρει στο hwbot και μάντεψε φανατικός με Amd, 25 submissions με Amd cpu's μόνο. 8 submissions με a10 6800k.Όσο τρελαμένος και αν είναι με την κόκκινη πολυεθνική, η απάντηση του στο anandtech είναι αλήθεια όσο και αν σε στεναχωρεί.

qxtbnl.jpg

Έχει ανεβάσει και το hardware του σε photo άμα ψάξεις θα το βρείς:hi:

Πρόσφατα ένα φιλαράκι αναρωτιόταν αν αξίζει να πουλήσει την 660ti ή να την κάνει πάσα στον μικρότερο αδερφό του που έχει έναν 5800κ στα 4.2Ghz.Βάλαμε λοιπόν την 660ti(asus υλοποίηση) στον apu μαζί με 8gb gskill @1866, psu ax 750 corsair. drivers βάλαμε 327.23.(psu ,ραμ από το δικό του σύστημα)

πρώτα τρέξαμε ένα cinebench

o 5800k έβγαλε 3.30

AMD A10-5800K Cinebench and WPrime Performance | bit-tech.net

τώρα average fps ο apu στο crysis3 ήταν στα 25 και τα min ακόμα πιο κάτω ,κοινός κόλλαγε το σύμπαν.

screenshots αγαπητέ δεν κρατήσαμε γιατι δεν κάναμε review για να το παρουσιάσουμε σε κάποιο forum. θέλαμε να δούμε αν αξίζει να βάλει την κάρτα στον apu τίποτα άλλο.msi afterburner & hwinfo χρησιμοποιήσαμε.

Εννοείται ότι ο phenom έιναι πολύ καλύτερη επιλογή από τον apu για μια 660ti/7950.

cinebench11.jpg

Bασικά και ένας Q9650 τα πάει καλύτερα σε σχέση με τον apu.

Review AMD Trinity 5800K vs Intel Q6600@3,6 ghz

SUMMARY: Well, in most of the tests, many of which are synthetic, the Q6600 @ 3,6 is greater than 5800K (no overclock of this course) will to wait for Piledriver FX that will be the end of the month and again make the comparison, but I guess the 8 FX modules Q6600 clearly be imposed. You can also take these tests as indicative of a possible comparison between 750K and Q6600 vs Athlon FX-43xx (both about to leave). As soon as these processors come to market and leave the reviews, I'll update this comparison, and see if the Q6600 is imposed on all of them. Greetings to all.

Και επι τη ευκαιρία το far cry 3,crysis 3 ξέρεις με τι το τερμάτισα ?

104nn2t.jpg

90% gpu usage σε crysis 3(gtx 670) με ένα προπολεμικό chip και το gameplay νύχτα με τη μέρα σε σχέση με τον 5800k.

Μου θύμισες

1359107044250.gif

θα έχεις και screenshot soon

Ότι νανε λες......κάτι λάθος κάνετε εκει κατΩ....phenom vs athlon2 είναι πάνω κάτω τα ίδια. Έχουν περάσει πολλά AMD από τα χέρια μου κ έχω πειραματιστεί αρκετά. Για να εχεις frame drop κάτι σΕ driver μου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

κανενα vsync θα ηταν ξεχασμενο και θα εμεινε κολλημενο εκει...

Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες...

τυχαρπαστο googling

Low FPS in Crysis with EVGA GTX 670 FTW [solved] - PC gaming - Video Games

Παλι καλα που δεν γυρισαν να πουν οτι 670 και 3570Κ ειναι λιγα για crysis.

Link to comment
Share on other sites

O durvelle27 απλός χρήστης? Έχει 4000 posts στο anandtech και benchαρει στο hwbot και μάντεψε φανατικός με Amd, 25 submissions με Amd cpu's μόνο. 8 submissions με a10 6800k.Όσο τρελαμένος και αν είναι με την κόκκινη πολυεθνική, η απάντηση του στο anandtech είναι αλήθεια όσο και αν σε στεναχωρεί.

qxtbnl.jpg

Έχει ανεβάσει και το hardware του σε photo άμα ψάξεις θα το βρείς:hi:

Πρόσφατα ένα φιλαράκι αναρωτιόταν αν αξίζει να πουλήσει την 660ti ή να την κάνει πάσα στον μικρότερο αδερφό του που έχει έναν 5800κ στα 4.2Ghz.Βάλαμε λοιπόν την 660ti(asus υλοποίηση) στον apu μαζί με 8gb gskill @1866, psu ax 750 corsair. drivers βάλαμε 327.23.(psu ,ραμ από το δικό του σύστημα)

πρώτα τρέξαμε ένα cinebench

o 5800k έβγαλε 3.30

AMD A10-5800K Cinebench and WPrime Performance | bit-tech.net

τώρα average fps ο apu στο crysis3 ήταν στα 25 και τα min ακόμα πιο κάτω ,κοινός κόλλαγε το σύμπαν.

screenshots αγαπητέ δεν κρατήσαμε γιατι δεν κάναμε review για να το παρουσιάσουμε σε κάποιο forum. θέλαμε να δούμε αν αξίζει να βάλει την κάρτα στον apu τίποτα άλλο.msi afterburner & hwinfo χρησιμοποιήσαμε.

Εννοείται ότι ο phenom έιναι πολύ καλύτερη επιλογή από τον apu για μια 660ti/7950.

cinebench11.jpg

Bασικά και ένας Q9650 τα πάει καλύτερα σε σχέση με τον apu.

Review AMD Trinity 5800K vs Intel Q6600@3,6 ghz

SUMMARY: Well, in most of the tests, many of which are synthetic, the Q6600 @ 3,6 is greater than 5800K (no overclock of this course) will to wait for Piledriver FX that will be the end of the month and again make the comparison, but I guess the 8 FX modules Q6600 clearly be imposed. You can also take these tests as indicative of a possible comparison between 750K and Q6600 vs Athlon FX-43xx (both about to leave). As soon as these processors come to market and leave the reviews, I'll update this comparison, and see if the Q6600 is imposed on all of them. Greetings to all.

Και επι τη ευκαιρία το far cry 3,crysis 3 ξέρεις με τι το τερμάτισα ?

104nn2t.jpg

90% gpu usage σε crysis 3(gtx 670) με ένα προπολεμικό chip και το gameplay νύχτα με τη μέρα σε σχέση με τον 5800k.

Μου θύμισες

1359107044250.gif

θα έχεις και screenshot soon

Συγνώμη που δεν ξέρω τον durvelle27 :p πάντως στην Ελλάδα έχουμε καλύτερους overclockers απο αυτόν.

Για το crysis που λες με τι settings είχες 25fps? ξέρεις αν βάλεις τα πάντα τέρμα και 8aa σε 1080p με στοκ 660ti ακόμα και i7 4960x να έχεις στα 25fps θα είσαι και παρακάτω...Ο q6600 στα 3,6 περνάει τον στοκ 5800κ χμμ ενδιαφέρον :p Το screenshot με τον q6600 στα 3.85 με τι ψύξη είναι ? ίσως με την ίδια ψύξη να βάλετε τον 5800Κ απο τα 4,2 στα 5ghz και να παίζει κανονικά :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι από περιέργεια, ένας 5800Κ με παραχωρήσεις στη ποιότητα Περα από crysis τι άλλο δε παίζει? Μιλάω πάντα για 1080, μιας και ένας φίλος δεν θέλει σε καμία περίπτωση να δώσει πάνω από 450 για να αλλάξει έναν c2d 1.8ghz + x1600 που έχει τώρα.

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι από περιέργεια, ένας 5800Κ με παραχωρήσεις στη ποιότητα Περαστικά από crysis τι άλλο δε παίζει? Μιλάω πάντα για 1080, μιας και ένας φίλος δεν θέλει σε καμία περίπτωση να δώσει πάνω από 450 για να αλλάξει έναν c2d 1.8ghz + x1600 που έχει τώρα.

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2.

Αν τον ενδιαφέρει το gaming κυρίως με αυτά τα λεφτά ας προσανατολιστεί στον FX6300 για νέο 4πυρινο intel θες min 160E και σε βγάζει εκτός budget, με μια 7870 ή μια οικονομικότερη 650Ti boost/7850, ας αποφύγει τον 5800Κ, αν πάτε σε 5800Κ/6800Κ να μην τον συνδυάζεται με κάρτα αυτό πραγματικά αξίζει ή αν βάλετε κάρτα μια 6670 όπως έγραψε και ο Μοκου και είναι ΟΚ. Αν κάνεις μια αναζήτηση στο youtube θα βρεις πολλά video με 5800k να παίζει crysis 3 με την δικιά του κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

με 450 μαξ δε φτιαχνεις ουτε fx6300 ουτε i3 κομπλε συστημα, 450 εχουν τα κουτι, τροφοδοτικο, μητρικη, επεξεργαστης, μνημη, δισκος, dvd. οποτε θες αλλα 200+ για καρτα :p

να του βαλω εξ αρχης εξτρα καρτα γραφικων δε παιζει, χανεται το νοημα, αργοτερα ας βαλει οτι θελει μονος του.

Link to comment
Share on other sites

με 450 μαξ δε φτιαχνεις ουτε fx6300 ουτε i3 κομπλε συστημα, 450 εχουν τα κουτι, τροφοδοτικο, μητρικη, επεξεργαστης, μνημη, δισκος, dvd. οποτε θες αλλα 200+ για καρτα :p

να του βαλω εξ αρχης εξτρα καρτα γραφικων δε παιζει, χανεται το νοημα, αργοτερα ας βαλει οτι θελει μονος του.

Ρε σι αν το παρείς έτσι ναι δεν βγαίνει με τπτ εγώ νόμιζα οτι θα αναβάθμιζε τον core 2 duo και θα είχε κουτί, psu κτλ Τότε πας για τον 6800Κ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.