Jump to content



Βοηθεια για Asetek


sotiris

Recommended Posts

Πήρα ένα πακετάκι της asetek και έχω μερικά ψιλοπροβληματάκια:

1) Ξεκινάω από το cpu block: πήρα το antarctica, και το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ

όλο το σύστημα έχει ρακόρ 1/2' ίντσας το Τ που έχει για να ενώσεις τις 2 εξόδους νερού είναι 10mm. Τι να κάνω??

2) Το gpu block είχε τη μία εκ των 4 βιδών που βιδώνουν το plexiglass στο χαλκό χωρίς

χάραξη για να μπει το 6γωνο κατσαβίδι, οπότε δεν την έχω σφίξει αρκετά. Δεν παρατήρησα κάποια διαρροή, το είχα βάλει με την αντλία για 1 τέταρτο και δεν έσταξε, να το αφήσω η να κάνω κάτι? (if it works don't fix it, αλλά μην κολυμπήσουμε κιόλας)

3) Η αντλία κάνει αρκετό θόρυβο (L30), και λέω να την έχω βουτηγμένη σε νερό. Όταν λέτε ότι την βάζετε μέσα στο νερό, τη βάζετε ολόκληρη? Απλά φοβάμαι λίγο το καλώδιο των 220Volt μέσα στο νερό.

Επιφυλάσσομαι και για άλλα προβλήματα γιατί είμαι πολύ νέος στο χώρο.

Από νερό έβαλα απιονισμένο 59λεπτών τα 4 λίτρα, και μάλλον όταν το στήσω θα βάλω απεσταγμένο. Να βάλω χλωρίνη για βακτήρια κλπ κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Χθες, στις 23:08]

Πήρα ένα πακετάκι της asetek και έχω μερικά ψιλοπροβληματάκια:

1) Ξεκινάω από το cpu block: πήρα το antarctica, και το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ

όλο το σύστημα έχει ρακόρ 1/2' ίντσας το Τ που έχει για να ενώσεις τις 2 εξόδους νερού είναι 10mm. Τι να κάνω??

2) Το gpu block είχε τη μία εκ των 4 βιδών που βιδώνουν το plexiglass στο χαλκό χωρίς

χάραξη για να μπει το 6γωνο κατσαβίδι, οπότε δεν την έχω σφίξει αρκετά. Δεν παρατήρησα κάποια διαρροή, το είχα βάλει με την αντλία για 1 τέταρτο και δεν έσταξε, να το αφήσω η να κάνω κάτι? (if it works don't fix it, αλλά μην κολυμπήσουμε κιόλας)

3) Η αντλία κάνει αρκετό θόρυβο (L30), και λέω να την έχω βουτηγμένη σε νερό. Όταν λέτε ότι την βάζετε μέσα στο νερό, τη βάζετε ολόκληρη? Απλά φοβάμαι λίγο το καλώδιο των 220Volt μέσα στο νερό.

Επιφυλάσσομαι και για άλλα προβλήματα γιατί είμαι πολύ νέος στο χώρο.

Από νερό έβαλα απιονισμένο 59λεπτών τα 4 λίτρα, και μάλλον όταν το στήσω θα βάλω απεσταγμένο. Να βάλω χλωρίνη για βακτήρια κλπ κλπ?

α)Θα σου πρότεινα να μην την βάλεις στο νερό, δεν δίνει καλύτερο αποτέλεσμα, αν την βάλεις σε σημείο που να παίρνει καλό αέρα θα είσαι εντάξει.

β) όσες έχω βάλει εγώ μέχρι τώρα κάνανε θόρυβο όσο υπήρχαν φυσαλίδες στο κύκλωμα, μετά απο 1-2 ώρες κυκλοφορίας με την τρυπίτσα του δοχείου ανοιχτή ο θόρυβος τέλος.

γ) ο διακλαδωτής 2σε1 είναι λάθος, είναι απο άλλο σύστημα της asetec με τα 10" ρακόρ, πρέπει να τον αλάξεις.

δ) στο μπλόκ βάλε μια βίδα απο κάτω πρός τα πάνω και σφίξε την με παξιμάδι απο πάνω, ούτως η άλλως δεν ακουμπά πουθενα το μέρος που είναι η βίδα και δεν θα έχεις πρόβλημα, αν το αφήσεις έτσι κάποια στιγμή θα την πατήσεις, μόνο πρόσεξε να μήν την σφίξεις παραπάνω απο όσο πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

μου μπέρδεψες τα α β γ:D

για την αντλία στο νερό, δεν εννοώ στο νερό της υδρόψυξης, απλά σε ένα ταπεράκι άσχετο,

για να μην ακούγεται. δεν το χω δουλέψει αρκετή ώρα για να δω να φέυγουν οι φυσαλίδες.

άρα αναγκαστικά πάω hac για το διακλαδωτή. τώρα τη βίδα, αν βρω καμιά που να ταιριάζει

θα κάνω την πατέντα με το παξιμάδι.

ευχαριστώ για την απάντησή σου!

fANiS_K: απλά φοβάμαι εκεί που συνδέεται το καλώδιο των 220 στην αντλία,

λογικά από ότι λέτε θα είναι μονωμένο. Θα το καταλάβουμε από το ΤΣΑΦ:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

για την αντλία στο νερό, δεν εννοώ στο νερό της υδρόψυξης, απλά σε ένα ταπεράκι άσχετο, για να μην ακούγεται.

Ναι αλλά το πίσω μέρος των L30 ζεσταίνεται αρκετά. Αν τη βάλεις στο νερό, η θερμότητα θα μεταφερθεί και στο εμπρός μέρος της και τελικά και στο κύκλωμα της υδρόψυξης... :(

fANiS_K: απλά φοβάμαι εκεί που συνδέεται το καλώδιο των 220 στην αντλία, λογικά από ότι λέτε θα είναι μονωμένο. Θα το καταλάβουμε από το ΤΣΑΦ

ΔΕΝ έχει πρόβλημα! Είναι σχεδιασμένη για να δουλεύει και υποβρυχίως! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το πίσω μέρος των L30 ζεσταίνεται αρκετά. Αν τη βάλεις στο νερό, η θερμότητα θα μεταφερθεί και στο εμπρός μέρος της και τελικά και στο κύκλωμα της υδρόψυξης...

αν βάλω ένα ανεμιστηράκι σε πολύ χαμηλές στροφές να φυσάει το τάπερ θα το βελτιώσω η δεν αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

αν βάλω ένα ανεμιστηράκι σε πολύ χαμηλές στροφές να φυσάει το τάπερ θα το βελτιώσω η δεν αξίζει?

Mπααα....το ταπερ ειναι πλαστικο κ η θερμοαγογημοτητα του ελαχιστη....

Link to comment
Share on other sites

τελικά το δοκίμασα και όλα οκ,

η αντλία ζεσταίνεται στο μέρος του μοτέρ αλλά μέσα σε νερό που την είχα σε 2 ώρες δεν πρόλαβε να το πολυζεστάνει.

έχω ένα άλλο πρόβλημα:

το πλέξυ του μπλοκ (antarctica) βρίσκει σε κάτι πυκνωτές πάνω στην nf7, υπάρχει

περίπτωση να βρω μια κομμένη version του plexi (στις οδηγίες λέει ότι υπάρχει, ειδικά για socket a) ή να πάρω το πριόνι και να κόψω το υπάρχον?

Link to comment
Share on other sites

blade, όχι το ρακόρ, βρίσκει η μία τρύπα (αυτές που είναι για athlon 64).

κοίτα, με πριόνι σκέφτομαι, αλλά έχει 2 μειονεκτήματα:

ελεεινή εμφάνιση

δεν μπορείς να βάλεις το μπλοκ σε 64άρη, αν κάνεις αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 09:01]

blade, όχι το ρακόρ, βρίσκει η μία τρύπα (αυτές που είναι για athlon 64).

κοίτα, με πριόνι σκέφτομαι, αλλά έχει 2 μειονεκτήματα:

ελεεινή εμφάνιση

δεν μπορείς να βάλεις το μπλοκ σε 64άρη, αν κάνεις αναβάθμιση.

Αυτο σου λεω και γω..............;)

Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες του antarctica, είχε ένα πλέξι για το μπλοκ ειδικά για socket a (462) εκτός προδιαγραφών,

σαν το δικό μας (με πυκνωτές μες τη μέση).

Πέρασα απ'το hac και μου παν ότι θα ρωτήσουν ασετεκ και αν υπάρχει θα το παραγγείλλω

(κόστος πάνω κάτω 10ευρώ).

Αλλιώς πριονάκι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κόψεις τις μύτες πάνω και κάτω και μετά να το τροχίσεις και να το λυάνεις με γυαλόχαρτο για να φαίνεται ωραίο, έτσι θα χάσεις τις τρύπες για τον 64αρη, αν κάποτε κάνεις αναβάθμιση θα κόψεις ενα κομμάτι πλέξι και θα φτιάξεις τις τρύπες που πρέπει, το νέο κομμάτι θα το τοποθετήσεις πάνω απο το παλιό και θα βιδώσεις στο mobo στις νέες τρύπες.

Εγω έτσι έκανα χωρίς πρόβλημα, είχα το μπλόκ σε barton 2600 και μετά το έβαλα σε 64αρη.

Link to comment
Share on other sites

blade: την 4200 έχω, και βίδωσε κανονικά, με μια ελάχιστη κλίση στην κάτω δεξιά βίδα.

ταραμάς: βασικά δεν είμαι πολύ καλός στα κοψίματα και τα αποτελέσματα συνήθως είναι ελεεινά. μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω αν δεν μπορέσω να βρω το μικρότερο πλέξυ έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 16:09]

blade: την 4200 έχω, και βίδωσε κανονικά, με μια ελάχιστη κλίση στην κάτω δεξιά βίδα.

ταραμάς: βασικά δεν είμαι πολύ καλός στα κοψίματα και τα αποτελέσματα συνήθως είναι ελεεινά. μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω αν δεν μπορέσω να βρω το μικρότερο πλέξυ έτοιμο.

Μην το φοβάσαι το κόψιμο, αρκεί να το βγάλεις το πλέξι απο το μπλόκ για να μην δημιουργήσεις κανένα πρόβλημα, αν θέλεις μπορείς να το φάς λίγο λίγο με ενα ντρεμελάκι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.