Jump to content



Τα εφτυσε ο hdd ή ιδέα μου ειναι?


ison

Recommended Posts

Καλημέρα παιδια

Πηρα το Μαιο περιπου ενα intenso 3gb απο την προσφορα του e-shop.

Μεχρι και σήμερα το πρωι ολα οκ (εβαλα και το hd sentinel για καλο και για κακό) ....ώσπου ανοίγω το pc και τρωω In Da Mapa ενω ομορφο 30% health καθως και ενα θορυβο να ακουγεται απο το cage σαν να έχει χτυπησει ο δισκος.

Με τα πολλά κανω backup με την καρδια στην κουλουρη και προσπαθω μετα να αντιγραψω για δοκιμη καποια πραγματα.

Εντωμεταξυ το κλικ κλικ σταματησε καποια στιγμη και ο δισκος συμπεριφερεται κανονικα τωρα αλλα δειτε τι φαινεται στο hdd sentinel...επεσε και αλλο το health στο 18%

Βεβαια με προβληματιζει το γεγονος οτι λεει οτι δεν παει για αντικατασταση ακόμα ...τι λετε οτι πρεπει να κάνω?

post-1146-1416077831,2069_thumb.jpg

post-1146-1416077831,3185_thumb.jpg

post-1146-1416077831,3936_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει reallocation και έχει μαρκάρει τα bad sectors ώστε να μην τα χρησιμοποιεί. Επειδή μιλάμε για μεγάλο δίσκο πήγαινε τον για αλλαγή.

Το hdd sentinel διαβάζει το s.m.a.r.t στον δίσκο, αποκλείεται να κάνει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει reallocation και έχει μαρκάρει τα bad sectors ώστε να μην τα χρησιμοποιεί. Επειδή μιλάμε για μεγάλο δίσκο πήγαινε τον για αλλαγή.

Το hdd sentinel διαβάζει το s.m.a.r.t στον δίσκο, αποκλείεται να κάνει λάθος.

Μαιστα...το θεμα ειναι τωρα το e-shop θα θεωρήσει οτι θέλει αλλαγη ή θα μπουμε στα μα και μου...

Αντε καλη μου επιτυχια :S

Link to comment
Share on other sites

Ποστάρω κι εγώ εδώ μιας και μάλλον έχω το ίδιο πρόβλημα.

Πρόκειται για έναν WD3200 320GB IDE ο οποίος τρώει τρελά κολλήματα. Αργεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να ξεκινήσει (αν ξεκινήσει) και οταν το κάνει μετά από λίγο "κολλάει". Τον έχω στο λαπτοπ μέσω ενός IDE to USB enclosure. Έτρεξα το Sentinel και έβγαλε το εξής :

Sentinel.jpg

Sentinel2.jpg

Προσπάθησα να κάνω backup μέσω του Acronis Image αλλά μετά από λίγα δευτερόλεπτα επί της ουσίας σταματάει να διαβάζει τον δίσκο και το remaining time ανεβαίνει σε δυσθεώρητα επίπεδα (προφανώς ο δίσκος κολλάει). Έτρεξα και τo HDD regenerator το οποίο εμφανίζει πάρα πολλά delays στο δίσκο, καθιστώντας επί της ουσίας αδύνατο τον έλεγχό του. Γενικά, ότι και να κάνω, μετά από λίγο ο δίσκος "κολλάει" τελείως !

Τι μπορώ να κάνω ? Έχω αρκετά αρχεία στον δίσκο και δεν θέλω να τα χάσω.

Link to comment
Share on other sites

Απο το boot cd του techie'z toolkit τρεχεις το hdd regenerator? Μεσα στα windows δεν γινεται σωστα. Υποτιθεται οτι αναζωογονει τα bad sectors "βομβαρδιζοντας" με υψηλο ή χαμηλο δυναμικο αναλογως την κατασταση κρατωντας παραλληλα τα δεδομενα ανεπαφα. Κανει οντως δουλεια, αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το κατα ποσο παραμενουν τα δεδομενα ανεπαφα.

Link to comment
Share on other sites

Απο το boot cd του techie'z toolkit τρεχεις το hdd regenerator? Μεσα στα windows δεν γινεται σωστα. Υποτιθεται οτι αναζωογονει τα bad sectors "βομβαρδιζοντας" με υψηλο ή χαμηλο δυναμικο αναλογως την κατασταση κρατωντας παραλληλα τα δεδομενα ανεπαφα. Κανει οντως δουλεια, αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το κατα ποσο παραμενουν τα δεδομενα ανεπαφα.

Από τα windows. Υπάρχει link για το εν λόγω boot cd ? Και, βασικά, υπάρχει δυνατότητα να γίνει boot USB γιατί από CD το laptop δεν διαθέτει ?

Link to comment
Share on other sites

google-> Hiren's BootCD και κατεβασε το iso. (ή google-> hdd regenerator boot cd, το Hiren's εχει πολλα προγραμματα και μαζι μ'αυτα και αυτο που μας ενδιαφερει. Η σκετη εκδοση του hdd regenerator δεν μου αναγνωριζε τον σκληρο)

μιας και το techiez βλεπω εχει να ανανεωθει απο τοτε που ετρωγα φρουτοκρεμα....

Και για να το περασεις σε στικακι υπαρχουν αρκετοι ευκολοι τροποι, αναλογα με την μητρικη σου μπορει να μην αναγνωρισει καποιον γιαυτο στους λεω 2-3.

1) UltraIso-> "Bootable"-> "Write Write Disk Image...".

2)Rufus

3)YUMI (εχει καπου μια επιλογη για να φορτωνονται στην ραμ τα image που προσπαθεις να bootαρεις, εχω δει οτι υπαρχει καλυτερη συμβατοτητα αν το επιλεξεις)

Free ειναι ολα κατεβαζεις και δοκιμαζεις(το ultraiso ειναι trial). Το 90% των iso bootαρουν με το UltraIso κανονικα σε οσα pc εχω προσπαθησει, δοκιμασε και εκει κατι mode usb-hdd, usb-zip, usb-hdd v2 κτλ κτλ αμα δεις οτι δεν bootαρει με την πρωτη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....

Εχω παθει κατι παρόμοιο καποτε

Αυτο που ειχα κανει ειναι να μπουταρς απο αλλον και να τον βαλω δεύτερο και μετα με ενα file manager -total commander- να αντιγράφω ενα ενα τα αρχεια που χρειαζομουν και με pause αν ηταν μεγαλα...Ετσι εσωσα τα περισσοτερα. Δοκιμασε το μπας και...

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω, αν και μετα απο κάποια δευτερόλεπτα αντιγραφής (πρωτού αντιγραφεί ολόκληρο έστω και ένα αρχείο) ο δισκός κολλάει και δεν αντιγράφει περισσότερο. Αυτά με windows explorer. Μακάρι το συγκεκριμένο προγραμμα που λες εσυ να τα παει καλύτερα.. Θα ενημερώσω!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα παιδιά και με το Total Commander. Κολλάει κι αυτό και δεν μπορω να αντιγράψω τίποτα. Υπάρχει άραγε τρόπος να κάνω remap τους bad sectors (όπως προτείνει το Sentinel) μήπως και καταφέρω τελικα να διαβάζω/σώσω κάποια αρχεία ?

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα παιδιά και με το Total Commander. Κολλάει κι αυτό και δεν μπορω να αντιγράψω τίποτα. Υπάρχει άραγε τρόπος να κάνω remap τους bad sectors (όπως προτείνει το Sentinel) μήπως και καταφέρω τελικα να διαβάζω/σώσω κάποια αρχεία ?

Το remapping των bad sectors γίνεται αυτόματα και στην ουσία αυτά τα sectors ο δίσκος μετά δεν τα χρησιμοποιεί.. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις τον δίσκο σε κανονικό IDE και να προσπαθήσεις από εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε από το Hiren's CD και την επίσημη εφαρμογή της WD για HDD check και recovery. Ίσως καταφέρεις κάτι από εκεί. Πάντως αν σου σταματάει να ανταποκρίνεται, Μάλλον η πλακέτα του δίσκου έχει χαλάσει.. (Εφ'όσων το sentinel δεν δείχνει κάτι για το motor). Κάνε και καμιά έρευνα στο ίντερνετ με το μοντέλο και τον κωδικό της πλακέτας. Έχεις σημαντικά αρχεία μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι τι αρχεία έχω μέσα γι'αυτο ανησυχώ.. Δεν υπάρχει τρόπος να δω τι υπάρχει γιατι κολλάει ακόμη και στην ανάγνωση απο windows explorer. Το υποψιαστηκα για την πλακέτα αλλα κοστίζει κανένα 50αρι και πάλι ούτε εμπειρία να την τοποθετησω έχω ούτε είναι σίγουρο οτι θα δουλέψει..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τότε στην παρούσα φάση ίσως δεν μπορείς να κάνεις κάτι.. Όταν κάνει αυτό που λες, δηλαδή να κολλάει, τον ακούς να σβήνει το μοτέρ, ή να μπλοκάρει η κεφαλή; Αν είναι κάτι από αυτά τα 2, δεν θα σε βοηθήσει ούτε η πλακέτα.. Τουλάχιστον στο θέμα του να μπλοκάρει η κεφαλή, γιατί στο θέμα του μοτέρ, μπορεί να έχει πάθει κάτι η τροφοδοσία του από την πλακέτα, αν και είναι σπάνιο, γιατί νομίζω το ρεύμα για το μοτέρ περνάει bypass κατευθειαν πάνω του. Εκεί πας μόνο για ανάκτηση δεδομένων σε ειδικό κέντρο, δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι εσύ..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το κάνει αυτο, ακούγεται σαν να παίρνει μπροστα (γυρίζει) ο δίσκος, μετα απο 1 sec σταματάει, αμέσως ξαναπροσπαθει να γυρίσει κ.ο.κ. Σαν να μαρσαρει δηλαδη, χωρίς ποτε να καταφέρνει να γυρίσει...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.