Jump to content



Eρχεται η GEFORCE GTX 780 Ti (η απαντηση της Nvidia στην ΑMD R9 290x)


Vasot

Recommended Posts

Δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να βοηθάει το Quad Channel από την στιγμή που η συχνότητα αυτών δεν κάνει τίποτα. ;)

Ναι στις 290x το έκανε και από'τι μου είπε ο [MENTION=25128]kimon_ma[/MENTION] επηρεάζει και τις nvidia. Είναι σαν να υπάρχει bottleneck. Οι κάρτες δεν ακούνε πυρήνες αλλά συχνότητα ;)

Σε όλες τις κάρτες γίνεται ουσιαστικά γιατί τα game tests του Vantage χρησιμοποιούνε μόλις 2 CPU cores

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Ένα γρήγορο run στο Firestrike με ρολόγια 1280 MHz - 1900 MHz Memory με τάση 1.20V χωρίς καθόλου αρτιφακτς. Είναι οι 24/7 ρυθμίσεις που δουλεύω. Μπορεί να πάει πολύ παραπάνω φυσικά. :)

Είναι με το BIOS revision 3 του skyn3t 3888KPTI. Από βδομάδα θα δοκιμάσω και με το revision 5

15nt7rd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση, στο Control Panel της nVidia εχει σημασια αν βαλω Performance ή Quality? Κανει οντως κατι στην τελικη αποδοση της καρτας και στο τελικο οπτικο αποτελεσμα?

Επισης αν το αφησω στο application decide και ρυθμιζω καθε φορα απο το game ποσο ΑΑ θελω δεν ειναι καλυτερα??

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση, στο Control Panel της nVidia εχει σημασια αν βαλω Performance ή Quality? Κανει οντως κατι στην τελικη αποδοση της καρτας και στο τελικο οπτικο αποτελεσμα?

Επισης αν το αφησω στο application decide και ρυθμιζω καθε φορα απο το game ποσο ΑΑ θελω δεν ειναι καλυτερα??

Εννοειται πως οταν τρεχεις καποιο μπεντς βαζεις performance.Οσο για το ΑΑ αστο οπως ειναι και ρυθμιζε μονο μεσα απο το παιχνιδι το ποσο θες εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως οταν τρεχεις καποιο μπεντς βαζεις performance.Οσο για το ΑΑ αστο οπως ειναι και ρυθμιζε μονο μεσα απο το παιχνιδι το ποσο θες εσυ!

Σοβαρά? Όλα τα τεστ τόσο καιρό τα τρέχω με High quality εγώ! Lol... Θα δοκιμάσω με performance ίσως ανέβουν κ άλλο τα σκόρια :D

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά? Όλα τα τεστ τόσο καιρό τα τρέχω με High quality εγώ! Lol... Θα δοκιμάσω με performance ίσως ανέβουν κ άλλο τα σκόρια :D

...καλα μην νομιζεις οτι θα παρεις και πολυ το πολυ 50-100 ποντους!

Link to comment
Share on other sites

Μιας που αναφέρθηκε το gaming θέλω να ρωτήσω κ εγώ αν είναι προτιμότερο το adaptive v-sync του cp απ το v-sync του παιχνιδιού.

Υπάρχει καμιά διαφορά?

Γενικότερα παίρνει κάποιο optimize μέσω του οδηγού στα διάφορα game?

Link to comment
Share on other sites

Μιας που αναφέρθηκε το gaming θέλω να ρωτήσω κ εγώ αν είναι προτιμότερο το adaptive v-sync του cp απ το v-sync του παιχνιδιού.

Υπάρχει καμιά διαφορά?

Γενικότερα παίρνει κάποιο optimize μέσω του οδηγού στα διάφορα game?

Διαβασε τι κανει εαν δεν βαριεσαι και κρινε :p

Εγω προσωπικα δεν το βαζω

HARDOCP - NVIDIA Adaptive VSync - NVIDIA Adaptive VSync Technology Review

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 10 λεπτά Prime95 με small ftts που φτάνει στα όρια η CPU έχω μέσο όρο 77,50 βαθμούς κελσίου με 21 βαθμούς περιβάλλον. Δηλαδή για την ακρίβεια 74 83 78 76 για κάθε πηρύνα. Είναι πάρα πολύ καλά πιστεύω. Με τάση 1.304V αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ένα run με 1320 πηρύνα και 1950 μνήμες με το 3888 bios και πάλι! Η τάση είναι κοντά στο 1.24 οπότε είναι καλές οι θερμοκρασίες, με αυτές τις ρυθμίσεις μετά τους 75 βαθμούς αρχίζουν τα άρτιφακτς χρειάζεται λίγο παραπάνω τάση μετά για να είναι εντελώς σταθερό αλλά ήδη για αέρα τα 1320 είναι υπερβολικά πολλά!

Πάντως αυτό που παρατήρησα είναι ότι το σκορ είναι πολύ παραπλήσιο με αυτό του κακαο στα ίδια MHz πηρύνα με τις Hynix μνήμες της "απλής" Classified να είναι στα 2025 MHz! Το είχα διαβάσει και στο kingpincooling forum αυτό, το ότι οι samsung αποδίδουν σχεδόν τα ίδια με τις hynix 100 MHz κάτω, λόγω των πιο σφιχτών timings ;)

30ifafd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ένα run με 1320 πηρύνα και 1950 μνήμες με το 3888 bios και πάλι! Η τάση είναι κοντά στο 1.24 οπότε είναι καλές οι θερμοκρασίες, με αυτές τις ρυθμίσεις μετά τους 75 βαθμούς αρχίζουν τα άρτιφακτς χρειάζεται λίγο παραπάνω τάση μετά για να είναι εντελώς σταθερό αλλά ήδη για αέρα τα 1320 είναι υπερβολικά πολλά!

Πάντως αυτό που παρατήρησα είναι ότι το σκορ είναι πολύ παραπλήσιο με αυτό του κακαο στα ίδια MHz πηρύνα με τις Hynix μνήμες της "απλής" Classified να είναι στα 2025 MHz! Το είχα διαβάσει και στο kingpincooling forum αυτό, το ότι οι samsung αποδίδουν σχεδόν τα ίδια με τις hynix 100 MHz κάτω, λόγω των πιο σφιχτών timings ;)

30ifafd.jpg

Σκέφτεσαι για νερακι?

Link to comment
Share on other sites

Palit Nvidia GT 630 2 GB 64bit - Κάρτες γραφικών (VGA) - plaisio.gr

ρε παιδια μια τετοια καρτα θα μπορουσε να μπει για physx? υπαρχει διαφορα στα αποτελεσματα benchmark και επιδοσεις games?επισης το mobo μου θα τις βλεπει ως 8x. οποτε οτι κερδιζω απο τα physx θα το χανω απο την διαφορα 16 στα 8χ ??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.