Jump to content



Eρχεται η GEFORCE GTX 780 Ti (η απαντηση της Nvidia στην ΑMD R9 290x)


Recommended Posts

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ορεστη κάτι μου θυμίζει αυτό!

Μιλάς βέβαια για τότε που είχα φέρει τις κάρτες μου να τις δούμε στο σπίτι σου με το μόνιτορ σου, σε σχέση με το δικό μου.

Αναφερομαι στο εξης οταν το SLI δεν εχει την δυναμη να περναει τα 100+ fps τοτε το stutter κανει την εμφανιση του....το ματι προτιμα τα καθαρα fps της μονης καρτας... Σε 1080p δυσκολα θα εχεις κατω απο 100 fps περα συγκεκριμενων παιχνιδιων. Assasins Creed black flag για παραδειγμα που το stutter λογου του χαμηλου fps ηταν σαν πηγαινε με 10fps, ασχετα εαν εγραφε 40-50 fps...

Για μενα το SLI αξιζει μονο σε χρηστες [MENTION=9802]takis-pa[/MENTION], δηλαδη 1080p 120hz ή 144hz monitor με SLI ικανο να σου δινει πανω απο 100+ fps για να γινεται minimize και eliminate το stutter και να χαιρεσαι τα 120fps-hz.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια είναι ότι στα 1080p που τρέχω τώρα δεν παρατήρησα κανένα stutter το frame rate είναι τεράστιο στα Tomb Raider, Far Cry 3, Metro: Last Night που δοκίμασα. Λογικά όταν αλλάξω σε 1440p θα κάνει την εμφάνιση του ή αν βάλω ένα βαρύ game σαν το Crysis 3 με όλα στο max

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια είναι ότι στα 1080p που τρέχω τώρα δεν παρατήρησα κανένα stutter το frame rate είναι τεράστιο στα Tomb Raider, Far Cry 3, Metro: Last Night που δοκίμασα. Λογικά όταν αλλάξω σε 1440p θα κάνει την εμφάνιση του ή αν βάλω ένα βαρύ game σαν το Crysis 3 με όλα στο max

πάρε ένα 1080p 120hz or 144hz 24αρι or 27αρι για να χαρείς το SLI σου!

Ετσι ωστε να χαρεις τα fps που εχεις δηλαδη αρκετα πανω απο 100 fps.

Γενικα να βαζεις sets στο παιχνιδι ωστε να εισαι μόνιμα πανω απο 100+ fps αλλα και να παρεις και ενα 120hz monitor για να τα χαρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νιώθουν ούτως ή άλλως είμαι πολύ πάνω από 100fps στα 1080p! Το θέμα είναι άλλο, αν πάω σε 1440p μόνιτορ με 100-120Hz κ πάνω θα έχω stutter ή όχι???

Οταν ζοριζεται το SLI (κατω απο 100 fps) ξερναει, γι αυτο και βαζεις VSYNC για να εχεις smooth motion αλλα με lag!

...αλλα εσυ αναφερεσαι στο 1440p ROG της ASUS που εκει δεν ξερουμε τι θα κανει το GSYNC. Το gsync μιλαει για eliminate το stuttering, αλλα εαν δεν δω να τρεχει σε SLI σε 1440p δεν μπορω να σου πω τιποτα ακομα.

...εδω ακομα δεν παραδεχονται το stutter σε SLI και γενικα σε multigpu χωρις vsync.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Οταν ζοριζεται το SLI (κατω απο 100 fps) ξερναει, γι αυτο και βαζεις VSYNC για να εχεις smooth motion αλλα με lag!

...αλλα εσυ αναφερεσαι στο 144p ROG της ASUS που εκει δεν ξερουμε τι θα κανει το GSYNC. Το gsync μιλαει για eliminate το stuttering, αλλα εαν δεν δω να τρεχει σε SLI σε 1440p δεν μπορω να σου πω τιποτα ακομα.

Εαν δεν το δω δηλαδη δεν πιστευω τιποτα...εδω ακομα δεν παραδεχονται το stutter σε SLI και multigpu χωρις vsync.

Να υποθεσω οτι σε SLI με V-Sync On δεν υπαρχει θεμα stuttering σωστα?

Και κατι ακομα που παρατηρησα, η κινηση στο BF4 ειναι πολυ πιο ωραια και smooth με V-Sync On παρα με τα 110+ fps που πιανω με την Titan.

Το εχετε παρατηρησει και σε αλλα games?

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι σε SLI με V-Sync On δεν υπαρχει θεμα stuttering σωστα?

Και κατι ακομα που παρατηρησα, η κινηση στο BF4 ειναι πολυ πιο ωραια και smooth με V-Sync On παρα με τα 110+ fps που πιανω με την Titan.

Το εχετε παρατηρησει και σε αλλα games?

Σε 60αρι monitor εαν παιζεις με 100fps σαφως και δεν ειναι ομορφο το αποτελεσμα και το tearing παει συνεφο, αλλα εμενα με "δουλευανε" που επαιζα με vsync οn σε 60 monitor:p

Για να μπορεις να παιζεις με 100+ fps, με vsync off ωστε να μην εχεις lag και να εχεις smooth κινηση και να εισαι tearing free, θες 120hz monitor, μονο ετσι πετυχαινεις κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι σε SLI με V-Sync On δεν υπαρχει θεμα stuttering σωστα?

Και κατι ακομα που παρατηρησα, η κινηση στο BF4 ειναι πολυ πιο ωραια και smooth με V-Sync On παρα με τα 110+ fps που πιανω με την Titan.

Το εχετε παρατηρησει και σε αλλα games?

Nομιζω οτι εχει θεμα το engine του bf iv.... και το serious sam εχει stuttering με μονη καρτα!

....και κανεις κατι αρκουδιες και το διορθωνεις!

Γκασμαδες η εταιρία!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Σε 60αρι monitor εαν παιζεις με 100fps σαφως και δεν ειναι ομορφο το αποτελεσμα και το tearing παει συνεφο, αλλα εμενα με "δουλευανε" που επαιζα με vsync οn σε 60 monitor:p

Για να μπορεις να παιζεις με 100+ fps, με vsync off ωστε να μην εχεις lag και να εχεις smooth κινηση και να εισαι tearing free, θες 120hz monitor, μονο ετσι πετυχαινεις κατι τετοιο.

εσυ πως παιζεις με vsync :p

1000 φορες tearing

γουστα ειναι αυτα βεβαια! Κονσολακια.....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Πλεον το κατηργησα το vsync γιατι πηρα 144hz μονιτορ:p

Εγω πως παιζω με vsync η εσυ πως παιζεις xωρις vsync σε 60αρι μονιτορ με 100+fps:p

Που εχω 100αρια βρε σε 1440p ? Τι ειμαι κονσολακιας για να παιζω σε subHD 1080p :hehe:

....αντε και σε 1027χ768 με 300hz!

Μετα απο 1440p δεν υπαρχει επιστροφη....

Link to comment
Share on other sites

Που εχω 100αρια βρε σε 1440p ? Τι ειμαι κονσολακιας για να παιζω σε subHD 1080p :hehe:

....αντε και σε 1027χ768 με 300hz!

Μετα απο 1440p δεν υπαρχει επιστροφη....

Δεν τραβαει ο τιτανας σε 1440p ε?:p

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν πάω σε 1080p 144Hz μόνιτορ με V-Sync On παυέι να υπάρχει το stutter σωστά? Άντε να δούμε το ROG της asus στα 1440p. Θα περιμένω, αξίζει τον κόπο πιστεύω...

Αν πάω σε 1440p 60 Hz το stutter θ πάει σύννεφο σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως ειμαστε λιγακι υπερβολικοι? Ακομα και σε SLI σχεδον σε κανενα παιχνιδι δεν παιζει 120fps. Πιστευω πρεπει να ερθει ο Maxwell με ενα +30% για να ειμαστε safe πλεον 120fps σε 2K αναλυση. Αν κλεισουμε φιλτρα και γεμισει η οθονη aliasing OK, αλλα ειναι πραγματικο facepalm να παιζεις με aliasing στο PC.

GeForce GTX 780 Ti SLI review - DX11: Battlefield 4

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως ειμαστε λιγακι υπερβολικοι? Ακομα και σε SLI σχεδον σε κανενα παιχνιδι δεν παιζει 120fps. Πιστευω πρεπει να ερθει ο Maxwell με ενα +30% για να ειμαστε safe πλεον 120fps σε 2K αναλυση. Αν κλεισουμε φιλτρα και γεμισει η οθονη aliasing OK, αλλα ειναι πραγματικο facepalm να παιζεις με aliasing στο PC.

GeForce GTX 780 Ti SLI review - DX11: Battlefield 4

2χ780 gtx σε 1080p και με αρκετο ΑΑ ειναι αρκετα πανω απο 100 fps (120-160 fps σε πολλα games)

Link to comment
Share on other sites

Αφου για 2k αναλυση μιλησα εγω οχι 1080p!

για 2κ αναλυση πας σε μια καρτα για μενα, την πιο δυνατη που μπορεις να παρεις αυτη την στιγμη! Εκτος εαν αλλαξει ολο αυτο με το GSYNC ROG 1440P της ASUS.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως ειμαστε λιγακι υπερβολικοι? Ακομα και σε SLI σχεδον σε κανενα παιχνιδι δεν παιζει 120fps. Πιστευω πρεπει να ερθει ο Maxwell με ενα +30% για να ειμαστε safe πλεον 120fps σε 2K αναλυση. Αν κλεισουμε φιλτρα και γεμισει η οθονη aliasing OK, αλλα ειναι πραγματικο facepalm να παιζεις με aliasing στο PC.

GeForce GTX 780 Ti SLI review - DX11: Battlefield 4

Αν σε ανάλυση 3840x2160 βλέπεις pixels, θα πρέπει να εξετάσουμε το DNA σου για μίξη με αετό... :confused:

Link to comment
Share on other sites

...το ματι μου απο την 27αρα 1440p ειναι στα 35-40 εκατοστα.

Πολλα παιζουν στην αποσταση που απεχει το ματι απο την οθονη, και 5-10 εκατοστα αρκουν για να χασεις details.

Προφανως οταν βλεπω 1080p απο τετοια αποσταση αισθονομαι subHD xbox resolution.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.