Jump to content



Eρχεται η GEFORCE GTX 780 Ti (η απαντηση της Nvidia στην ΑMD R9 290x)


Recommended Posts

Αυτά είναι τα νούμερα της ίδιας της Nvidia?

NVIDIA GeForce GTX 780 Ti official gaming performance | VideoCardz.com

Με σύγκριση σε silent mode; :hehe:

"Secondly AMD Radeon R9 290X was used in Quiet mode, this is even more important, since it would perform 8-12% better in these tests. I could have added ‘possible’ results based on this knowledge, but I didn’t want to make data out of thin air. "

Αυτή η κάρτα δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με custom 290x... και την τιμολογούν 700$;

ΒΤW, έρχεται μεγάλη σφαλιάρα την Τρίτη με την κυκλοφορία της 290pro, βλέπω την 780 στα 400$.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αυτά είναι τα νούμερα της ίδιας της Nvidia?

NVIDIA GeForce GTX 780 Ti official gaming performance | VideoCardz.com

Με σύγκριση σε silent mode; :hehe:

"Secondly AMD Radeon R9 290X was used in Quiet mode, this is even more important, since it would perform 8-12% better in these tests. I could have added ‘possible’ results based on this knowledge, but I didn’t want to make data out of thin air. "

Αυτή η κάρτα δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με custom 290x... και την τιμολογούν 700$;

ΒΤW, έρχεται μεγάλη σφαλιάρα την Τρίτη με την κυκλοφορία της 290pro, βλέπω την 780 στα 400$.

Καλά ας βάλει και καμιά κάρτα η AMD.... Ολο ανακοινώσεις είναι και τις κάρτες τις ψάχνουμε με το τυφέκιο ...

Περιμένω πολύ καιρό την 290X , αλλά μια σωστή υλοποίηση ... Αντε μωρή AMD κουνήσου ...

Η 780 TI θα είναι ένα κλικ επάνω στα σημεία , από την στιγμή που ξέρει η Nvidia τι κάνει η 290x θα βγάλει την κάρτα εκεί όπου θα δείχνει default τουλάχιστον να είναι κάτι παραπάνω.

Το θέμα δεν είναι ποια την έχει μακρύτερη, το θέμα είναι να δούμε φτηνές κάρτες ....

Μπορεί η 290x να έριξε τις τιμές σε άλλη κατηγορία αλλά ακόμα στις κατηγορίες των 250-300€ υπάρχει στασιμότητα με 7 κάρτες να παίζουν στην κατηγορία άνω των 450€ ... 780/290 pro/ 780ti/ 290x/ titan/ 7990/ 690 ...

και από την άλλη στην κατηγορία των 250-300+€ έχουμε μείνει με 280x / 770 / 760 ....

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Θα μασάει σίδερα λέμε....

+10-15% απο Τιτανα και +20-25% απο 780gtx out of the box

Aπο OC την βλεπω να τραβαει καργα! Well done Nvidia!

κριμα να ειχε και τα 6Gb αλλα τα κραταει για τον Ατλαντα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να πληρωσει καποιος ομως τοσο μεγαλη διαφορα απο την 290χ ενω η διαφορα τους στην πραξη δεν ειναι μεγαλη? Αυτο εχω απορια εγω...

Και γιατί να πάρεις 290χ όταν υπάρχει η απλή; ;)

Οι εταιρίες πάντα θα έχουν προϊόντα "λαγους" που σου δίνουν κάτι παραπάνω έστω και λίγο και θα έχουν τσιμπημένη τιμή.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να πληρωσει καποιος ομως τοσο μεγαλη διαφορα απο την 290χ ενω η διαφορα τους στην πραξη δεν ειναι μεγαλη? Αυτο εχω απορια εγω...

αν θελεις κατι ποιο φθηνο περνεις 780 οχι την 290χ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

καλα κλοκαρει!

GTX-780-Ti-overclocking.jpg

NVIDIA launches GeForce GTX 780 Ti | VideoCardz.com

με 250watt tdp

Αυτο το ποστ μου κινησε την περιεργια και ηθελα να δω κατα ποσο η 780 που εχω στα χερια μου μπορει με αυτο το ρευμα να πιασει αυτους τους χρονισμους και ποσο καλα κλοκαρει σε σχεση με το νεο μωρο 780ti.Το μαξιμουμ ρευμα που ειδα να χρειαζεται το valley σε αυτα τα ρολογια ηταν μεταξυ 1.138v-1.145v και καποιες φορες πηγε μεχρι 1.150v με (tdp 106%)(και ο πυρηνας οπως θα δειτε ηταν στα 1202 λιγο παραπανω απο το ποστ) οποτε καλα ειναι και η 780 στον χρονισμο.

u4fd.png

l8ji.png

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION] Αρα Πανο ειδαμε κατα τυχη αυτο που λεγαμε με ποσο ρευμα πιανει αυτα τα ρολογια.Για παρακατω δεν νομιζω να μπορει θα ειναι περιεργο και επιστημονικης φαντασιας σεναριο να μπορει:jester:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ποστ μου κινησε την περιεργια και ηθελα να δω κατα ποσο η 780 που εχω στα χερια μου μπορει με αυτο το ρευμα να πιασει αυτους τους χρονισμους και ποσο καλα κλοκαρει σε σχεση με το νεο μωρο 780ti.Το μαξιμουμ ρευμα που ειδα να χρειαζεται το valley σε αυτα τα ρολογια ηταν μεταξυ 1.138v-1.145v και καποιες φορες πηγε μεχρι 1.150v με (tdp 106%)(και ο πυρηνας οπως θα δειτε ηταν στα 1202 λιγο παραπανω απο το ποστ) οποτε καλα ειναι και η 780 στον χρονισμο.

u4fd.png

l8ji.png

Ακομη μια 780 στο thelab, βλεπουμε να δυσκολευεται πολυ να πιασει τα 1200mhz:hehe:

Αυτη θελει και Undervoltage, το stock voltage της πεφτει πολυ για τα 1200mhz:hehe::hehe:

edit Nικο, τωρα που το προσεξα, κατι δεν πηγε καλα στο παραπανω run, τι δεν ξερω..

1200mhz και 66fps δεν ειναι λογικο, επρεπε να εισαι γυρω στα 75fps!

Πολυ πιθανον οι μνημες σου να μην παιζουν σταθερα στα +720 που τις εχεις και να ειναι εκει το θεμα στο run.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.