Jump to content



access denied - qnap nas ts221


jpcupra

Recommended Posts

τα νευρα κροσια...

πεφτει το ρευμα χτες.

μπαινω σημερα nas να σβησω κατι ταινιες και δεν με αφηνει να ανοιξω τους φακελους απο windows explorer.

τα permissions οπως τα ειχα αφησει, δεν εχει πειραχτει το παραμικρο.

τι σκ@τ@?

:wall::wall:

edit: ο nas ανοιχτος κατα την πτωση του ρευματος (προς αποφυγην παρεξηγησεως)

Link to comment
Share on other sites

μέσα από το controlpanel-> filemanager βλέπεις τον δίσκο και τα αρχεία σου ? Τα λαμπάκια είναι αναμμένα όπως και πριν το πρόβλημα ?

δοκίμασες [control panel] -> [Disk Management] -> [Volume Management] και να πατήσεις "CHECK NOW" ?

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξες checkdisk-fsck κατά την επανεκκίνηση;

ο δισκος εδω και λιγο καιρο μου βγαζει 99% στο sentinel που τον δοκιμασα. Δεν πιστευω να ειναι συμπτωματα του οτι την ακουσε.

Αυτο ειναι το μηνυμα που τρωω. Το αστειο ειναι οτι ζηταει username - pass, τα βαζω σωστα και επειτα μου βγαζει αυτο.

μέσα από το controlpanel-> filemanager βλέπεις τον δίσκο και τα αρχεία σου ? Τα λαμπάκια είναι αναμμένα όπως και πριν το πρόβλημα ?

δοκίμασες [control panel] -> [Disk Management] -> [Volume Management] και να πατήσεις "CHECK NOW" ?

κανονικα man. τα βλεπω ολα και μεσω qts μπορω να κανω τα παντα. ξαφνικα σταματησε να λειτουργει το θεμα με τον explorer. απο οποιοδηποτε πισι και αν προσπαθω να μπω.

το λαμπακι εδω και καιρο ειναι κοκκινο και οπως προειπα ^ το sentinel μου τον βγαζει 99% health. οποτε θεωρω οτι δεν ειναι θεμα. εβαλα τωρα να κανει ενα scan και αναμενουμε.

edit: οριστε και τι βγαζει το smart, παρολαυτα μου βγαζει τον δισκο abnormal εδω και καιρο.

post-3703-1416077831,6406_thumb.jpg

post-3703-1416077831,6922_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν καταλαβαίνω σωστά από αυτά που λες μπορείς να μπεις στο web interface του nas αλλά δεν έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου. Από το web interface όλα δείχνουν σωστά στο δίσκο. Το samba service τρέχει στο nas σου;

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν καταλαβαίνω σωστά από αυτά που λες μπορείς να μπεις στο web interface του nas αλλά δεν έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου. Από το web interface όλα δείχνουν σωστά στο δίσκο. Το samba service τρέχει στο nas σου;

τα κανω ολα μεσω web interface.

μεσω windows explorer δεν με αφηνει να μπω.

το samba ξερω οτι ειναι ενεργοποιημενο, αλλα εφοσον δεν μπορω μεσω windows

να κανω copy paste σε καποιον απο τους δικτυακους φακελους του nas, δεν μπορω να δω αν τρεχει.

Btw, τελειωσε το chkdisk μου εβγαλε για δευτερολεπτα το disk read/write error στην κατασταση και καπακια μου βγαζει ready!:crazy::crazy: εδω και 2 μηνες το λαμπακι ειναι κοκκινο στο nas (του δισκου) και μετα απο αυτο εγινε πρασινο. jesus...

Link to comment
Share on other sites

τα κανω ολα μεσω web interface.

μεσω windows explorer δεν με αφηνει να μπω.

το samba ξερω οτι ειναι ενεργοποιημενο, αλλα εφοσον δεν μπορω μεσω windows

να κανω copy paste σε καποιον απο τους δικτυακους φακελους του nas, δεν μπορω να δω αν τρεχει.

Μάλλον έχεις ήδη συνδεθείς με κάποιο λογκιν πχ anonymous το οποίο δεν έχει δικαιώματα, και αν δεν αποσυνδεθείς δεν μπορείς να ξανασυνδεθείς με διαφορετικό login, δεν ξέρω αν βγάζω νόημα...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις ήδη συνδεθείς με κάποιο λογκιν πχ anonymous το οποίο δεν έχει δικαιώματα, και αν δεν αποσυνδεθείς δεν μπορείς να ξανασυνδεθείς με διαφορετικό login, δεν ξέρω αν βγάζω νόημα...

πως συνδεθηκα? που το βλεπω αυτο το πραγμα?

ετσι φαινεται να λεει αλλα μαλλον δεν παιζει τετοιο σεναριο.

βαζω τα ιδια user και pass που βαζω οταν μπαινω μεσω web interface και μου πεταει αυτο το μηνυμα.

θα χαζεψω...

Link to comment
Share on other sites

πως συνδεθηκα? που το βλεπω αυτο το πραγμα?

ετσι φαινεται να λεει αλλα μαλλον δεν παιζει τετοιο σεναριο.

βαζω τα ιδια user και pass που βαζω οταν μπαινω μεσω web interface και μου πεταει αυτο το μηνυμα.

θα χαζεψω...

μπορείς να δείς μέσω κονσόλας ποιος είναι ο owner των αρχείων στο NAS; είναι ο ίδιος με αυτόν που βάζεις;

Έχεις μήπως κανεί map σε network drive; δοκίμασε ένα "net use * /delete"

Και δοκίμασε αντι για hostname κατευθείαν την ip

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να δείς μέσω κονσόλας ποιος είναι ο owner των αρχείων στο NAS; είναι ο ίδιος με αυτόν που βάζεις;

Έχεις μήπως κανεί map σε network drive; δοκίμασε ένα "net use * /delete"

Και δοκίμασε αντι για hostname κατευθείαν την ip

owner admin ας γιουζουαλ

map δεν εχω κανει, δεν ξερω αν εκανε μονο του μετα την πτωση :hehe:

το hostname και η ip που εμπλεκονται?

στο περιβαλλον τον win πηγαινω μεσω της κλασσικης συντομευσης "ΔΙΚΤΥΟ" οπου εκει φαινεται ο nas.

Σε web explorer παω μεσω ip.

Link to comment
Share on other sites

owner admin ας γιουζουαλ

map δεν εχω κανει, δεν ξερω αν εκανε μονο του μετα την πτωση :hehe:

το hostname και η ip που εμπλεκονται?

στο περιβαλλον τον win πηγαινω μεσω της κλασσικης συντομευσης "ΔΙΚΤΥΟ" οπου εκει φαινεται ο nas.

Σε web explorer παω μεσω ip.

Δοκίμασε στον explorer \\192.168.xxx.xxx\

αλλίως

τρέξε

net use * /delete

net use \\NASHOST\path /user:admin password

και πες μας τι συμβαίνει

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε στον explorer \\192.168.xxx.xxx\

αλλίως

τρέξε

net use * /delete

net use \\NASHOST\path /user:admin password

και πες μας τι συμβαίνει

βρισκοντας λιγο χρονο πριν λιγο, διαπιστωσα οτι πριν κανω τα προαναφερομενα, ως διαμαγειας ειχε φτιαξει το ολο θεμα.

ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι δι@ολο γινεται :hehe::hehe:

υπαρχει καποια πιθανη εξηγηση?

δεν εχω πειραξει τπτ απο την τελευταια φορα και ο nas ειναι ανοιχτος 24/7.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.