Jump to content



775 issues (AMD fanboy)


2cpu

Recommended Posts

Hallo

Καταρχην να ζητησω συγνωμη απο [MENTION=7477]adpanos[/MENTION], [MENTION=188]yanni[/MENTION] [MENTION=12655]TopCLR[/MENTION] [MENTION=4092]cabdik[/MENTION] και τους αλλους amdαδες.

Συγνωμη παιδια με το χαρισαν ΔΕΝ το αγορασα :laughing:

Στο θεμα μας.

Απεκτησα αυτην

παρεα με αυτον

Βαζω μια μνημη στο κιτρινο σλοτ ανοιγει σβηνει ξαναανοιγει και παλι σβηνει.

Την βγαζω βαζω στο κοκκινο σλοτ ανοιγει κανω οτι θελω να κανω ολα τζαμι.

Αν βαλω στο αλλο κοκκινο σλοτ μνημη κανει τα ιδια.(σβυσιμο ανοιγμα)

Μνημη στο κοκκινο -μπλε ανοιγει κανονικα.

Να υποθεσω οτι η μητρικη ειναι γκαγκανιασμενη ?

Link to comment
Share on other sites

Eνα dimm μονο ασε πανω. Βγαλε μπαταρια μητρικης και δοκινασ δοκιμαστικα σε κανα 20λεπτο. Η συμπεριφορα της θυμιζει giga που δν γουσταρει συγκεκριμενες μνημες. Με τι ram δοκιμασες?

Link to comment
Share on other sites

Αφησα ενα dimm αλλα ξεθαψα μετα τα αλλα δυο και ειπα να δοκιμασω.

Με την εδωσαν με βγαλμενη ηδη την μπαταρια και εβαλα μια δικια μου.

Εκανα με το κουμπι της ενα clear cmos γιατι ειχε password στο bios.

Το μονο dimm ειναι Kinsgton απλο σειρας δοκιμασμενο που δουλευει τζαμι

(το εχω για δοκιμες σε ddr2 m/b)και το σετακι Kinsgton HyperX που επισης

δουλευε τζαμι.Κingston και να εχει προβληματα?Τις θεωρω τις ποιο universal .

Link to comment
Share on other sites

φιλε, 2cpu, το προβλημα αυτο μου θυμιζει ενα αντιστοιχο προβλημα, που ειχα αντιμετωπισει κι εγω παλιοτερα, (συμπτωματικα?) με μια Gigabyte P35...!!! η οποια δουλευαν μονο 2 θυρες ΡΑΜ και μαλιστα single channel!! ειχα δοκιμασει και KINGSTON, και GEIL που ειχα τοτε (DDR2), αλλα δεν καταφερα τιποτα.

οποτε...., ειχα συμπερανει, οτι ειχε θεμα η μητρικη....!! δεν λυθηκε ποτε το προβλημα! απλα δουλευει με 2χ1gb σε Single mode......!!!

Link to comment
Share on other sites

Hallo

Καταρχην να ζητησω συγνωμη απο [MENTION=7477]adpanos[/MENTION], [MENTION=188]yanni[/MENTION] [MENTION=12655]TopCLR[/MENTION] [MENTION=4092]cabdik[/MENTION] και τους αλλους amdαδες.

Συγνωμη παιδια με το χαρισαν ΔΕΝ το αγορασα :laughing:

Στο θεμα μας.

Απεκτησα αυτην

παρεα με αυτον

Βαζω μια μνημη στο κιτρινο σλοτ ανοιγει σβηνει ξαναανοιγει και παλι σβηνει.

Την βγαζω βαζω στο κοκκινο σλοτ ανοιγει κανω οτι θελω να κανω ολα τζαμι.

Αν βαλω στο αλλο κοκκινο σλοτ μνημη κανει τα ιδια.(σβυσιμο ανοιγμα)

Μνημη στο κοκκινο -μπλε ανοιγει κανονικα.

Να υποθεσω οτι η μητρικη ειναι γκαγκανιασμενη ?

Σιγά βρε. Και εγώ έχω επάνω στην ASUS RAMPAGE FORMULA X48 εναν Q9450 .... :p:P

Το pc για πατέρα και μάνα...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3128]2cpu[/MENTION] με την MSI και τον 445 που μου έστειλες, δύσκολο να με στεναχωρήσεις πλέον. Αστεράκια. :banging:

Την msi και τα ματια σου.Ο κολλητος εχει μια τετοια φορτωμενη με δισκους.Αν χτυπησει

θα στην δανειστω να ξερεις :upside:

φιλε, 2cpu, το προβλημα αυτο μου θυμιζει ενα αντιστοιχο προβλημα, που ειχα αντιμετωπισει κι εγω παλιοτερα, (συμπτωματικα?) με μια Gigabyte P35...!!! η οποια δουλευαν μονο 2 θυρες ΡΑΜ και μαλιστα single channel!! ειχα δοκιμασει και KINGSTON, και GEIL που ειχα τοτε (DDR2), αλλα δεν καταφερα τιποτα.

οποτε...., ειχα συμπερανει, οτι ειχε θεμα η μητρικη....!! δεν λυθηκε ποτε το προβλημα! απλα δουλευει με 2χ1gb σε Single mode......!!!

Αχα ! Εμενα καποια στιγμη χθες με πεταξε αυτο "Interleaved memory" μπλα μπλα.

Και εμενα single channel να φανταστω ε?

Σιγά βρε. Και εγώ έχω επάνω στην ASUS RAMPAGE FORMULA X48 εναν Q9450 .... :p:P

Το pc για πατέρα και μάνα...

Προδοτη

:p

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να ξερω σιγουρα..! απλα σου ειπα τι ειχα παθει εγω..!! παρομοια μητρικη..... ισως να ειναι μια πιθανοτητα.

αλλα, αν θελεις, κοιταξε επισης και μια αλλη λεπτομερεια. στο μανουαλ της μητρικης, κοιτα ποιες μνημες υποστηριζει και σε ποιες θεσεις.

εννοω, Π.Χ, αν βαλεις 2 στικακια μπορει να παιρνει και SS (Single Sided) και DS (Double Sided), αν βαλεις και τα 4 στικακια μπορει να θελει μονο SS..!!! κατι τετοιες λεπτομερειες, μπορει να σου σπασουν τα @@..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.