Jump to content



AMD FX 9590 Socket AM3+


gamer

Recommended Posts

Καλημέρα,

Είμαι amdακιας από μικρός, παρόλο που αυτή την στιγμή έχω έναν i7 1155, ένα i7 2011 & 2 i5 1155.

Απλώς τον τελευταίο καιρό είχα πάει σε intel & nvidia. Πλέον σε γραφικά περιμένω την νέα 290x για αγορά οπότε λέω μήπως είναι καιρός να φτιάξω έναν AMD καθαρόαιμο. Ο AMD FX 9590 Socket AM3+ τι λέει από επιδώσεις?

Είναι = ή > από τον i7 2700k στα 4,2 (ΟC) που έχω αυτήν την στιγμή? Από τον 3820 (2011 chipset)?

θέλω να ξέρω αν θα αξίζει σαν αναβάθμιση ή παω σε κάτι ίδιο σε επιδώσεις απλώς σε AMD.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕν χρειαζεται να εχει χρημα για να παει σε 9590.

Στα λεφτα του 4930Κ παιρνει 9590 μητρικη και μνημες ..αλλα οντως δεν αξιζει:p

Αν θες να εχεις κατι σε amd 8320 και ανεβασε τον οσο παει..(4.5?)..

Απλα για το συναισθηματικο κομματι.Πολυ ρευμα για το "τιποτα"..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Είμαι amdακιας από μικρός, παρόλο που αυτή την στιγμή έχω έναν i7 1155, ένα i7 2011 & 2 i5 1155.

Απλώς τον τελευταίο καιρό είχα πάει σε intel & nvidia. Πλέον σε γραφικά περιμένω την νέα 290x για αγορά οπότε λέω μήπως είναι καιρός να φτιάξω έναν AMD καθαρόαιμο. Ο AMD FX 9590 Socket AM3+ τι λέει από επιδώσεις?

Είναι = ή > από τον i7 2700k στα 4,2 (ΟC) που έχω αυτήν την στιγμή? Από τον 3820 (2011 chipset)?

θέλω να ξέρω αν θα αξίζει σαν αναβάθμιση ή παω σε κάτι ίδιο σε επιδώσεις απλώς σε AMD.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πάντως για amdακιας έχεις πολλούς Ιντελ !!! Κοίτα αν οι i5 δεν είναι Κ να τους κάνεις oc o 9590 θα είναι πολύ καλύτερος, υπολόγισε τον 9590 σαν 2700k όπως έγραψες, απο εκεί και πέρα τα i7 pc σου είναι αρκετά δυνατά και oced είναι ταχύτερα απο τον 9590.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕν χρειαζεται να εχει χρημα για να παει σε 9590.

Στα λεφτα του 4930Κ παιρνει 9590 μητρικη και μνημες ..αλλα οντως δεν αξιζει:p

Αν θες να εχεις κατι σε amd 8320 και ανεβασε τον οσο παει..(4.5?)..

Απλα για το συναισθηματικο κομματι.Πολυ ρευμα για το "τιποτα"..

οχι και 4,5 το δικο μ παει 5,1!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Είμαι amdακιας από μικρός, παρόλο που αυτή την στιγμή έχω έναν i7 1155, ένα i7 2011 & 2 i5 1155.

Απλώς τον τελευταίο καιρό είχα πάει σε intel & nvidia. Πλέον σε γραφικά περιμένω την νέα 290x για αγορά οπότε λέω μήπως είναι καιρός να φτιάξω έναν AMD καθαρόαιμο. Ο AMD FX 9590 Socket AM3+ τι λέει από επιδώσεις?

Είναι = ή > από τον i7 2700k στα 4,2 (ΟC) που έχω αυτήν την στιγμή? Από τον 3820 (2011 chipset)?

θέλω να ξέρω αν θα αξίζει σαν αναβάθμιση ή παω σε κάτι ίδιο σε επιδώσεις απλώς σε AMD.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

:nada::nada:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για amdακιας έχεις πολλούς Ιντελ !!! Κοίτα αν οι i5 δεν είναι Κ να τους κάνεις oc o 9590 θα είναι πολύ καλύτερος, υπολόγισε τον 9590 σαν 2700k όπως έγραψες, απο εκεί και πέρα τα i7 pc σου είναι αρκετά δυνατά και oced είναι ταχύτερα απο τον 9590.

Φίλε μου στα 40 μου πια είμαι έχω κατασταλάξει και λίγο λόγω κρίσης αγοράζω μόνο κάτι που θα είναι σωστό σαν value for money. Tα παλιά χρόνια πολύ πριν το thelab, που από ότι είδα κλείνει 10 χρόνια(ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ), ήμουνα φανατικός της AMD και είχα λόγο. Αλλά τότε η AMD με τα ίδια λεφτά έδινε καλύτερες επιδόσεις. Τώρα δυστυχώς η intel έχει ξεφύγει για αυτόν τον λόγο θέλω να κάνω το βήμα και να πάρω AMD μήπως και ξαναδουλέψει λίγο ο ανταγωνισμός.

Τα μονοπώλια πουθενά δεν έχουν βοηθήσει .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στα 40 μου πια είμαι έχω κατασταλάξει και λίγο λόγω κρίσης αγοράζω μόνο κάτι που θα είναι σωστό σαν value for money. Tα παλιά χρόνια πολύ πριν το thelab, που από ότι είδα κλείνει 10 χρόνια(ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ), ήμουνα φανατικός της AMD και είχα λόγο. Αλλά τότε η AMD με τα ίδια λεφτά έδινε καλύτερες επιδόσεις. Τώρα δυστυχώς η intel έχει ξεφύγει για αυτόν τον λόγο θέλω να κάνω το βήμα και να πάρω AMD μήπως και ξαναδουλέψει λίγο ο ανταγωνισμός.

Τα μονοπώλια πουθενά δεν έχουν βοηθήσει .

Tότε μπορείς να πάρεις έναν 8320 που σε αυτά τα χρήματα αξίζει και είναι vfm, η ιντελ δεν έχει τπτ να αντιπαραθέσει σε αυτά τα χρήματα. Στην κατηγορία χρημάτων έως 150ευρώ η amd απλά δεν πιάνεται, σε ιντελ θα πας καλύτερα σε μεγάλης κατηγορίας cpu με 200+ ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στα 40 μου πια είμαι έχω κατασταλάξει και λίγο λόγω κρίσης αγοράζω μόνο κάτι που θα είναι σωστό σαν value for money. Tα παλιά χρόνια πολύ πριν το thelab, που από ότι είδα κλείνει 10 χρόνια(ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ), ήμουνα φανατικός της AMD και είχα λόγο. Αλλά τότε η AMD με τα ίδια λεφτά έδινε καλύτερες επιδόσεις. Τώρα δυστυχώς η intel έχει ξεφύγει για αυτόν τον λόγο θέλω να κάνω το βήμα και να πάρω AMD μήπως και ξαναδουλέψει λίγο ο ανταγωνισμός.

Τα μονοπώλια πουθενά δεν έχουν βοηθήσει .

συναδελφε (40αρη AMDακια), κι εγω περιπου τα ιδια σκεφτομαι..!!

ομως, οταν αγοραζεις πισι, πρεπει να λαμβανεις υποψη σου κι εναν αλλο παραγοντα, περαν του συναισθηματικου της ιστοριας.! τι "υπολογιστικες" αναγκες εχεις τη δεδομενη στιγμη.

Π.χ. ενας επαγγελματιας που θελει δυνατο πισι, διοτι ο χρονος ειναι χρημα, τοτε θα αγορασει INTEL...!! αλλα θα σκασει και χρημα..!!

οποιος θελει ενα πισι για το σπιτι του, να "χαζο"παιζει , να σερφαρει και να κανει διαφορες αλλες χαζοδουλειες., πλεον δεν εχει προβλημα, ακομα και πολυ φθηνους επεξεργαστες...!!!

εγω που εχω τα πισι στο σπιτι μου, για τις "χαζοδουλειες", ακομα και σημερα, 3+ χρονια μετα, ο 720ΒΕ (και ο 425, με το παραπανω, στη χρηση του) με καλυπτει ακομα...!!!!

να σου πω κι ενα περιστατικο που εγινε μολις χτες, για να καταλαβεις τι εννοω. σε ενα θεμα εδω μεσα, ενα παιδι ειχε ερωτηματικο, αν βαλει ενα ATHLON 750K σε FM2 μητρικη με μια 7950 καρτα, μηπως εχει bottleneck..! εσυ αν σε ρωτουσαν, εντελως θεωρητικα, τι θα ελεγες?

προσφερθηκα λοιπον, (γιατι ειχα κι εγω την απορια, και περιεργως δεν το ειχα τσεκαρει τοσο καιρο..!!) να δω, ποσο πουσαρεται η 7950 απο εναν επεξεργαστη 4 ετων πλεον.....!!!! κι εβαλα το CRYSIS 3 (αρκετα βαρυ παιχνιδι και "Nvidia meant to be played") σε VERY HIGH, με 1080Ρ αναλυση.

εε λοιπον το αποτελεσμα, με εξεπληξε μπορω να πω, διοτι ενα μικρο μπουκαλι, περιμενα να το εχει, αλλα......τζιφος....!!! η 7950 δουλευε στο τερμα, 100%.........!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάπου είδα να το ξαναγράφεις αυτό. Το γεγονός ότι είδες την κάρτα στο 100% δεν σημαίνει ότι δεν παίζει μπουκάλι. Μπορεί η ίδια κάρτα στα ίδια settings να δουλεύει στο 100% αλλά να σου βγάζει άλλα frames με άλλο επεξεργαστή, δεν είναι κάτι καινούριο αυτό. Αν ήταν έτσι τα πράγματα όλοι θα ήμασταν με celeron. :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάπου είδα να το ξαναγράφεις αυτό. Το γεγονός ότι είδες την κάρτα στο 100% δεν σημαίνει ότι δεν παίζει μπουκάλι. Μπορεί η ίδια κάρτα στα ίδια settings να δουλεύει στο 100% αλλά να σου βγάζει άλλα frames με άλλο επεξεργαστή, δεν είναι κάτι καινούριο αυτό. Αν ήταν έτσι τα πράγματα όλοι θα ήμασταν με celeron. :)

Το αυτο..

Το bottleneck (μου γυριζουν τ'αντερα οταν βλεπω να το περιγραφεται με την λεξη "μπουκαλι") ειναι στο οτι ο επεξεργαστης ειναι στο 100%.

Αλλα ακομα και εκει να ειναι...για μενα σημασια εχουν τα frames.

Αν πχ -ω μη γεννοιτο ρε αδερφε- παρεις διπυρηνο ιντελ, 4340 πχ και εχεις περισσοτερα frames με την 7950 στις ιδιες ρυθμισεις τι θα πεις?

(και ας ειναι και αυτος καρφμωνος στο 100%).

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που ψαχνετε ποστ για τις επικειμενες μετρησεις ..ειναι εδω

http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/trexx-cabdik-paraggelia-thread-gia-ta-test-128200.html

Οτι θελετε λοιπον ..ζητηστε το και συζητηστε το εκει περα.

To παρων thread ας μεινει καθαρο και για το λογο που ανοιχτηκε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.