Jump to content



Intel Core i5 4440 vs Intel Core i5 3570k


tromeross

Recommended Posts

για σας,

η intel με τόσα μοντέλα που έχει... i5 δεν μπορώ να καταλάβω και τις διαφορές τους

πχ ο 3570κ έχει 200 ευρό

και ο 4440 έχει 160 ευρο γιατί αυτή η διαφορά ?

θα ήθελα να με βοηθήσετε λιγο να καταλάβω γτ ενας σχετικά "παλιός" επεξεργαστής αν δε κάνω λάθος 3570κ ειναι ποιο ακριβός

και γενικά ποιος i5 απο αυτα ολα τα μοντέλα που εχει ειναι ποιο best of value of money και γενικά αξίζει τώρα η αγορά κάποιου ή να περιμένω ακόμα κανένα 3μηνο

συγνώμη αν υπάρχει καποιο ίδιο θέμα . αν και έψαξα νομίζω δεν βρήκα

Link to comment
Share on other sites

Ο 3570k είναι επεξεργαστής που λέμε στην γλώσσα των pc "ξεκλείδωτος".Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να τον υπερχρονίσεις\overclock\ανεβάσεις τη συχνότητα και να τον κάνεις πιο γρήγορο.

Το καινούριο δεν είναι και πάντα καλύτερο.Εξαρτάται πάντα και αυτό είναι κανόνας όταν είσαι στον κόσμο των υπολογιστών.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι στην ταχύτητα και προέρχεται από τη διαφορετική συχνότητα λειτουργίας. Όλα τα άλλα είναι περίπου όμοια, εκτός των τεχνικών βελτιώσεων μέσα στο chip, και οι οποίες είναι "αόρατες" στον τελικό χρήστη. Άλλωστε, αυτό έκανε πάντοτε η Intel, μια διαφορά 10 ή 100 ή 400MHz, πάντοτε τη χρέωνε αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

για σας,

η intel με τόσα μοντέλα που έχει... i5 δεν μπορώ να καταλάβω και τις διαφορές τους

πχ ο 3570κ έχει 200 ευρό

και ο 4440 έχει 160 ευρο γιατί αυτή η διαφορά ?

θα ήθελα να με βοηθήσετε λιγο να καταλάβω γτ ενας σχετικά "παλιός" επεξεργαστής αν δε κάνω λάθος 3570κ ειναι ποιο ακριβός

και γενικά ποιος i5 απο αυτα ολα τα μοντέλα που εχει ειναι ποιο best of value of money και γενικά αξίζει τώρα η αγορά κάποιου ή να περιμένω ακόμα κανένα 3μηνο

συγνώμη αν υπάρχει καποιο ίδιο θέμα . αν και έψαξα νομίζω δεν βρήκα

O 3570k με Socket 1155 ειναι πλεον παλιος,ο καινουργιος που παιρνει την θεση του ειναι ο Intel Core i5-4670K Box | Skroutz.gr. Βεβαια αν δεν σε ενδιαφερει το overclock στον επεξεργαστη(που θα πρεπει να αγορασεις και μια ακριβοτερη μητρικη Z87 και μια ψυκτρα για να κανεις),τοτε διαλεγεις ή τον i5 4440 ή τον 4570.

Link to comment
Share on other sites

και η ποιο βασική ερώτηση μου πότε ειναι καλός καιρός για την τσέπη που να αγοράσω το σύστημα ?

δλδ παίζει να βγει κάτι καινούργιο τώρα? ή μετά τα Χριστούγεννα .. που αξίζει να περιμένω ?

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές μπορεί να πέφτουν ελάχιστα με την πάροδο του χρόνου αλλά αυτό ίσχυε πάντα. 'Όμως έτσι δεν παίρνεις ποτέ pc.

Το θέμα είναι πότε το χρειάζεσαι.Αν το χρειάζεσαι τώρα το παίρνεις τώρα.Αν μπορείς να περιμένεις κάνα 3μηνο τότε άντε να γλιτώσεις κάνα 50άρι σου λέω εγώ για τα ίδια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.