Jump to content



Ποτέ την Κυριακή;


wrong method

Ποια είναι η γνώμη σας;  

58 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Έχω πολλά χρόνια να δουλέψω ΣΚ και δεν το κρύβω ότι ως καταναλωτή με βολεύει το άνοιγμα των καταστημάτων την Κυριακή. Επειδή όμως καλό είναι να κοιτάμε και πέρα από τον πισινό μας, αναλογίζομαι τι ωφελεί σε μια χώρα χαμηλής παραγωγικότητας όπως η δική μας, να ενισχύεις ξαφνικά την κατανάλωση με ανοιχτά καταστήματα τις Κυριακές; Ποιά είναι η λογική πέρα από να εκπαιδευτούν οι ιθαγενείς να εργάζονται 7 ημέρες την εβδομάδα;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

μόνο ο άρχοντας του σκότους (τ.κ 24100) δεν απάντησε :p

τον περίμενα από τους πρώτους

κλασικός γατουλης,περιμένει να δει πως εξελίσσεται το αποτέλεσμα για να ρίξει καμια φυτευτή :pleasantry:

Τα μισά να μου 'λεγε.... :p

Link to comment
Share on other sites

Απορώ που παραπονιέστε για δουλεία, μας πίνουν το αίμα κλπ κλπ. Εδώ στο εξωτερικό μας λένε ότι οι Έλληνες είναι τεμπέληδες, όλη μέρα φραπέ, παραλία και greek σουβλάκι, και δεν πληρώνουν και φόρους από πάνω. Ε δουλέψτε και λίγο ωρέ παιδιά!

Πέρα από την πλάκα τώρα, όσοι συγκρίνουν την κατάσταση στο εξωτερικό με της Ελλάδας, είναι βαθιά νυχτωμένοι. Γιατί πολύ απλά στο εξωτερικό, είτε το μαγαζί ανοίγει 5 μέρες είτε 7, είτε ανοίγει 10 ώρες είτε 24, ο υπάλληλος το ίδιο θα δουλέψει. Στην Ελλάδα της κρίσης και των λαμογιών που την εκμεταλλεύονται ακόμα και αν δεν έχουν πρόβλημα, με τέτοιους νόμους δίνεις πατήματα να δουλεύει ο κόσμος τζάμπα...

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ πιστευω πως η καθε κυριακη ειναι ημερα ξεκουρασης,χαλαρωσης του καθε εργαζομενου εως και η αφοσιωση στον θεο.

τωρα αν αναγκαστουν οι πωλητες-πωλητριες να δουλεψουν και κυριακη ενα 8+ωρο κατα την αποψη μου μονο κερδος δεν θα υπηρχε.Γιατι μονο το ρευμα που θα ξοδευτει στις ωρες λειτουργειας και τις ελαχιστες πωλησεις δεν θα αποφερει μεγαλα κερδη σε καθε εταρια.

Μα αρεσει που λενε, οι πολιτικοι:hehe: να βγει ο κοσμος να ψωνισει.

ΠΟΥ να βγει ρε μαστορα να ψωνισει αφου τα λεφτα του αρκουν να βγαλει το μηνα στα σουπερμαρκετ και τις καθ. αναγκες!

Τελος, ΘΑ Ηταν χρησιμοτερο να μεναν ανοιχτα μαγαζια οπως στην αιολου,ερμου.Ετσι ωστε να υπαρξει μια κινηση στο δρομο και οχι να ειναι σαν ξημερωματα σαββατου!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο καφετέριες ανοιχτές την Κυριακή. Ρούχα δεν θέλουμε, αλλά ένα καφεδάκι θα το πίναμε.

Μιας και θα εχει και free wifi......Εχω την εντυπωση πως ειναι απο 300τγ και πανω για τις κυριακες!!Δεν εχω διαβασει ολο το αρθο αλλα αυτο εχω παρατησησει.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο καφετέριες ανοιχτές την Κυριακή. Ρούχα δεν θέλουμε, αλλά ένα καφεδάκι θα το πίναμε.

Οι καφετέριες περιμένουν την Κυριακή να δουλέψουν γιατί την Κυριακή ο κόσμος είναι free. Οι καφετέριες στοχεύουν στην Κυριακή. Επίσης όλες οι καφετέριες είναι έτσι στημένες (και τιμολογιακά*) ώστε να έχουν υπαλλήλους και να δουλεύουν και τις Κυριακές.

Σκέψου λίγο πριν γκρινιάξεις. Είναι σαν να λες γιατί λειτουργούν τα μπουζούκια το Σαββατο το βράδυ.

Πότε ήθελες να δουλέψουν τι Τρίτη το πρωί στις 10;

*Αν είχαν τα μαγαζιά με τα ρούχα το ίδιο ποσοστό λιανική/χοντρική, τότε τα πουκάμισα δεν θα ξεκίναγαν από 30€ αλλά από 100€.

Link to comment
Share on other sites

Για εμάς είναι ημέρα ξεκούρασης, χαλάρωσης και του θεού. Για τους σερβιτόρους, που...στα @@ μας...δεν είμαστε σερβιτόροι, όχι.

Όταν ο σερβιτόρος αποφάσισε να ασχοληθεί με το επάγγελμα γνώριζε ότι η δουλειά που διάλεξε ήταν να δουλεύει στις αργίες των άλλων. Δεν του έκατσε ουρανοκατέβατο νομοσχέδιο στα μισά της ζωής του.

Link to comment
Share on other sites

Άρα την αλλαγή φοβόμαστε; Αν είμασταν έτσι πριν από 20 χρόνια, δε θα μας πείραζε να δουλεύουμε (με τις υπόλοιπες συνθήκες ίδιες) τις Κυριακές;

Γιατί να μην το κάνουμε το σύστημα όπως έχουν οι οι Εβραίοι τα Σάββατα και να απαγορεύεται να δουλεύει ο οποιοσδήποτε; Ούτε καφετέριες, ούτε μπαρ, ούτε ταξί, ούτε λεωφορεία/τραίνα/μετρό, τίποτα. Αυτοί δεν έχουν παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά με ενοχλεί αυτή η αλλαγή, σε συνδυασμό με τα ελαστικά ωράρια, την ευκολία στις απολύσεις, τις μειώσεις στους μισθούς, τη μη ύπαρξη υπερωριών και την γενικότερη ασυδοσία που έχει δωθεί στους εργοδότες.

Αν το κράτος είχε νόμους -και κυρίως φρόντιζε να εφαρμοστούν- για να μη δουλεύει ο ίδιος υπάλληλος 7 ημέρες την εβδομάδα, να πληρώνεται υπερωρίες, και τα διαιτητικά δικαστήρια ήταν σοβαρά και συνεπή, ναι, να λειτουργούν τα Καταστήματα και τις Κυριακές -λες κι αυτό λείπει από την αγορά, τέσπα...-.

Υπό τις παρούσες συνθήκες, όμως, το να συναινείς σε κάτι τέτοιο είναι σα να στέλνεις τους εργαζόμενους είτε στη σκλαβιά -αν δεν τους παίρνει να παραιτηθούν- είτε στην ανεργία.

Link to comment
Share on other sites

Για εμάς είναι ημέρα ξεκούρασης, χαλάρωσης και του θεού. Για τους σερβιτόρους, που...στα @@ μας...δεν είμαστε σερβιτόροι, όχι.
Οι καφετέριες περιμένουν την Κυριακή να δουλέψουν γιατί την Κυριακή ο κόσμος είναι free. Οι καφετέριες στοχεύουν στην Κυριακή. Επίσης όλες οι καφετέριες είναι έτσι στημένες (και τιμολογιακά*) ώστε να έχουν υπαλλήλους και να δουλεύουν και τις Κυριακές.

Σου απάντησε ήδη, μην αναμασάμε τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να βλέπω 2 μέτρα και σταθμά. Θέλετε περιορισμό/καθορισμό από το κράτος; Αν ναι, τότε τι προτιμάτε: ανοιχτά για όλους ή κλειστά για όλους; Αλλά όλους, όχι "όλους" του στυλ "δε θέλω να με υποχρεώσει κανείς να δουλεύω τις Κυριακές, αλλά μην τολμήσει να ακουμπήσει κανείς το ταξί/λεωφορείο/σινεμά μου", έτσι;

Ελεύθερες αγορές μάι ας, ο νόμος θα έπρεπε να λέει "οι ώρες που είστε υποχρεωμένοι να είστε ανοιχτά είναι 9-5 Δε-Πα, από κει μετά κάντε ό,τι θέλετε και ό,τι μπορείτε".

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα να με υποχρεώσει να δουλέψω Κυριακή ή αργία ή βράδυ, αρκεί να πληρώνομαι υπερωρίες και το ρεπό που ο περισσότερος κόσμος παίρνει την Κυριακή να αναπληρώνεται σε άλλη μέρα της εβδομάδας. Μη δουλεύω 7 ημέρες την εβδομάδα επί 10 ώρες για 400€.

Όπως επίσης θεωρώ απαράδεκτο για full (extra) time να πληρώνεσαι 400€.

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να βλέπω 2 μέτρα και σταθμά.

Είπαμε...οι σερβιτόροι μας βολεύει να δουλεύουν. Αν ανοίξουν και τις δημόσιες υπηρεσίες την Κυριακή, θα είναι το ΜΑΜΑΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα να με υποχρεώσει να δουλέψω Κυριακή ή αργία ή βράδυ, αρκεί να πληρώνομαι υπερωρίες και το ρεπό που ο περισσότερος κόσμος παίρνει την Κυριακή να αναπληρώνεται σε άλλη μέρα της εβδομάδας. Μη δουλεύω 7 ημέρες την εβδομάδα επί 10 ώρες για 400€.

Όπως επίσης θεωρώ απαράδεκτο για full (extra) time να πληρώνεσαι 400€.

Ναι, η αλήθεια είναι ότι άμα έχεις συνηθίσει σε βασικό μισθό 600 ή 800, τα 400 (και αργότερα τα 250 θα) σου φαίνονται πολύ λίγα.

Το θέμα είναι ότι έχουμε φτάσει σε κάποιο σημείο που ίσως θα πρέπει να αναθεωρήσουμε το τι θεωρείται καλός μισθός για τα δεδομένα μια χώρας με τον χειρότερο δείκτη διαφθοράς από ΟΛΕΣ τις υπόλοιπες χώρες τις EE και που δεν έχει παραγωγή για να την σώσει.

Δίκαιο ή άδικο δεν ξέρω αν είναι, αλλά είναι η νέα πραγματικότητα που αφήσαμε να έρθει. Μέχρι και σήμερα ο κόσμος ψηφίζει με γνώμονα το ποιος μας συμφέρει και ποιος θα μας βολέψει, ενώ ακόμα και μετά από τόσα χαστούκια από την πραγματικότητα, θεωρούμε μαγκιά τη μίζα και το κόλπο. Μιλάω με φίλους πίσω στην Ελλάδα (νέα παιδιά, 30-35 χρονών) και τους λέω πως μπορώ να σε βοηθήσω να σταθείς στα πόδια σου, να έρθεις εδώ για μια καλύτερη ζωή κλπ και μου λένε "κάτσε να δω άμα μου κάτσουν κάτι επιδοτήσεις που κυνηγάω" και άλλα τραγικά.

Όλοι θέλουμε να αλλάξουμε σαν λαός και να καθαρίσουμε κάποια καρκινώματα στη νοοτροπία μας, αλλά κανείς δεν θέλει να ξεκινήσει από τον εαυτό του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προφανώς δεν καταλαβαίνετε είναι ότι η αγορά εργασίας είναι δομημένη με κάποιους κανόνες. Σε αυτήν την αγορά μπήκαμε όλοι γνωρίζοντας τους.

Τώρα κάποιοι αποφάσισαν να τους αλλάξουν για να κερδίσουν περισσότερα εις βάρος κάποιων άλλων.

Κανένας δεν γουστάρει να του αλλάζουν τους κανόνες στα μισά του παιχνιδιού εκτός εάν τον συμφέρει και είναι ανήθικος.

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να βλέπω 2 μέτρα και σταθμά.

Και καλά κάνεις, γιατί έτσι είναι. Δε μπορούμε να βάλουμε στον ίδιο κουβά όλους τους τομείς. Η διασκέδαση από μόνη της είναι άλλη κατηγορία. Προφανώς και κάποιοι θα εργάζονται όταν η πλειοψηφία κάθεται για να μπορέσει να τους εξυπηρετήσει. Αυτό όμως με το να δουλεύουν ΟΛΟΙ 24/7, έχει μεγάλη διαφορά και τονίζω το όλοι γιατί αν αρχίσουν να ανοίγουν τα καταστήματα Κυριακές, σε λίγο θα ανοίγουν και οι εταιρίες. Μετά θα γίνουν βάρδιες, μετά νύχτες και πριν το καταλάβεις θα πρέπει να πηγαίνεις στο γραφείο σου Κυριακή 00:00 με 08:00 το πρωί, όπως ακριβώς πάει τώρα κάποιος που εργάζεται στα μπουζούκια πχ. Αυτό ακριβώς λες και προτείνεις όταν συγκρίνεις διαφορετικούς τομείς μεταξύ τους.

Τις προάλλες πήγε γνωστός σε συνέντευξη, προγραμματιστής και τον ρώτησαν αν αντέχει την πίεση. Όταν τους ρώτησε τι εννοούν, εμμέσως πλην σαφώς του απάντησαν ότι εργάζονται 12ωρα. Δηλαδή 1.5 φορές παραπάνω από το νόμιμο σε καθημερινή βάση. Αυτό είναι ο ορισμός της εκμετάλλευσης, άσχετα με το μισθό που παίρνει κάποιος. Τι ακριβώς θα εμποδίσει αυτόν τον εργοδότη να τον φέρει και Σάββατο και Κυριακή αργότερα που θα το επιτρέπει ο νόμος;

Μου κάνει εντύπωση που δε βλέπετε τις προεκτάσεις του θέματος και το κοιτάτε τόσο απλοϊκά. Οι σκλάβοι δούλευαν 24/7. Εκεί πάμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.