Jump to content



αγορα εκτυπωτη


boulosto

Recommended Posts

Γεια σας θα ήθελα να αγοράσω εκτυπωτή.

Ειμαι φοιτητης και θα ηθελα να εκτυπωνω διαφορα οπως σημειωσεις εργασιες κτλ θελω εναν εκτυπωτη πιστευω πως 120-150 ευρώ είναι πολύ καλά θέλω να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας για την τιμή.

1. θέλω εκτύπωση από το διαδίκτυο

2. αντιγραφή και εκτύπωση από σημειώσεις άλλων ατόμων

3. οικονομικός (τα αναλωσιμα του)

4. να μην βάζω εγώ μια μια τις σελίδες γιατί από μια μάτια που έριξα είδα πως έχει και τέτοιους εκτυπωτές αν δεν κάνω λάθος

5.εκτύπωση διπλής όψης γιατί πιστεύω είναι στην οικονομία

Προαιρετικά:

wifi,ethernet,αυτόματη αντιγραφή διπλής όψης και ότι άλλο πιστεύεται ότι είναι κάλο.

Από μικρή έρευνα που έκανα πιστεύω πως καλύτερα είναι laser θέλω να με βοηθήσετε είναι πολύ ανάγκη γιατί έχω δώσει ήδη πολλά λεφτά στα βιβλιοπωλεία.

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Laser σε αυτά τα χρήματα θα είναι λίγο οριακό αν όχι αδύνατο με διπλής όψης.

Η οικονομικότερη λύση για μεγάλο όγκο έγχρωμης εκτύπωσης είναι ξεκάθαρα inkjet παλαιότερης τεχνολογίας με αναγόμωση μελανοδοχείων (και η βολικότερη μορφή αυτού λέγεται Continuous Ink Flow System). Πάμφθηνοι οι εκτυπωτές (λόγω ηλικίας), πολύ οικονομικά τα μελάνια.

Επειδή όμως λίγοι έχουν τη διάθεση να μπλέξουν με αυτά, η επόμενη σε οικονομία λύση είναι laser έγχρωμος με αναγομώσιμα τόνερ (αν ενδιαφέρεσαι να πληρώνεις 60 αντί για 120 την τετράδα τα τόνερ σου, πρέπει να φροντίσεις να μάθεις με σιγουριά ότι τα συγκεκριμένα τόνερ του συγκεκριμένου εκτυπωτή που θες μπορούν να ξαναγεμίσουν ή έστω να τα αντικαταστήσεις με μη αυθεντικά)

Link to comment
Share on other sites

Brother HL-2240D | Skroutz.gr

Lexmark MS310d | Skroutz.gr

Lexmark MS310dn | Skroutz.gr

Aπλα βρες ποσο κανουν τα αναγεμισμενα τονερ για αυτους τους εκτυπωτες..

(ή και αλλους ..)

εδιτ..

ξεχασα το κομματι "αντιγραφη"...

edit#2

http://www.skroutz.gr/s/330146/Brother-MFP-DCP-7055.html

και με scanner feeder κομματακι πιο ακριβο

http://www.skroutz.gr/s/326828/Brother-MFP-MFC-7360N.html

Link to comment
Share on other sites

ασπρόμαυρο laser δεν μπορώ να πάρω γιατί να δώσω παραπάνω λεφτά για έγχρωμο εκτός και αν έχει ίδια αξία.πως μπορώ να δω αν μπορώ να χρησιμοποιώ αναγόμωση και μεταχειρισμένα.Αλλά αν ένα τόνερ κοστίζει 70 ευρώ για 3000-5000 είναι καλά πιστεύω.

Μπορείς να μου προτείνεις εσύ κανένα μηχάνημα και τι μάρκα αν γίνεται γιατί ο καθένας προτείνει την δικιά του εμπειρία..

θέλω αν γίνεται εκτύπωση διπλής όψης για οικονομία

ευχαριστώ πολύ.

edit:

μπορώ να ανέβω και στα λεφτά λίγο ακόμα αν χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

"ασπρόμαυρο laser δεν μπορώ να πάρω γιατί να δώσω παραπάνω λεφτά για έγχρωμο εκτός και αν έχει ίδια αξία."

Αυτο με δυσκολευε...αλλα με 3-4 φορες που το ειδα ..μαλλον καταλαβα.

Εγχρωμο laser φωτοτυπικο ..δεν αγοραζεις με τα λεφτα που διαθετεις.

Εγχρωμο laser ..ναι.

Και με inkjet θα εισαι καλλυμενος..εκτος αν θες να τυπωνεις 500 σελιδες για καθε μαθημα.

Τη "βγαζεις" βεβαια και με σχεδον τζαμπε μελανια απο εβαυ..αλλα απο ποιοτητα ..πατος.

Για να διαβασεις ενα μαθημα οκ...για να εχεις σημειωσεις μερικα χρονια μετα..nope.

Link to comment
Share on other sites

ασπρόμαυρο laser γιατί να μην πάρω (δεν με ενδιαφέρει το χρώμα)

Γιατί να δώσω παραπάνω λεφτά για έγχρωμο εκτός και αν έχει ίδια αξία.

Η ποιότητα δεν με ενδιαφέρει τόσο πιστεύω. Οι εκτυπώσεις μου για τα επόμενα 2 χρονιά λογικά θα φτάσουν πάνω από 8000 και παραπάνω οπότε θέλω και οικονομια.

και το adf ,duplex για αυτόν το λόγο το θέλω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εδώ και ένα εξάμηνο τον samsung xpress M2625,

ασπρόμαυρο laser και είμαι ευχαριστημένος από θέματα

ταχύτητας, αξιοπιστίας, οικονομίας. Τότε βέβαια μου είχαν δώσει και δώρο ένα

επιπλέον τονερ.

Επομένως δες Samsung SL-M2070FW

Είναι ασπρόμαυρο laser πολυμηχήμα με wifi.

Ξεφεύγει λίγο στην τιμή από το όριο που έχεις θέσει όμως,

και δεν έχει ούτε αντιγραφή ούτε εκτύπωση διπλής όψης..

Για inkjet, χωρίς να έχω άποψη αν αξίζει βρήκα τον

Epson WorkForce WF-3520DWF

που έχει ότι ζητάς

Δεν ξέρω όμως αν είναι οικονομικός..

Link to comment
Share on other sites

την αντιγραφη την χρειάζομαι σίγουρα γιατί οι μισές σημειώσεις θα είναι από άλλα άτομα οπότε χρειάζομαι και αυτόματο τροφοδοτεί να μην βάζω μια μια τις σελίδες, καήκαμε.

και ούτε σε βιβλιοπωλείο με συμφέρει να πηγαίνω γιατί είναι πανάκριβα.

Link to comment
Share on other sites

Μια λυση ειναι αυτη..

Epson WorkForce WF-2540WF | Skroutz.gr

με μελανια απο ebay..px..

5 Ink Cartridge replace for 16XL Workforce WF-2510WF WF-2540WF | eBay

(ενδεχεται να μπορεις να βρεις seller να σου στελνει συγκεκριμενα χρωματα..μονο μαυρο πχ.)

Και σε laser ..ξεχνωντας το εγχρωμο..

αυτο που εβαλα και παραπανω ..

Brother MFP MFC-7360N | Skroutz.gr

με τονερ..

Toner Cartridges for Brother TN450 HL2240 HL2240D HL2270DW HL2280DW DCP-7065DN | eBay

Απο ενα σημειο (παρα πολλων εκτυπωσεων) και μετα πιο φθηνος σου ερχεται ο laser.

Link to comment
Share on other sites

οι brother είναι καλή εκτυπωτές?μηπως ειναι λίγο παλιός αυτός???

καλύτεροι από hp,xerox,epson,samsung,lexmark

αυτος εδω ειναι καλος EPSON EXPRESSION PREMIUM XP-800 EPSON EXPRESSION PREMIUM XP-800 - - τον εχει προσφορα το e-shop. για τόνερ και μελάνια για να δω αν με συμφέρει να κοιτάω από το ebay?? γιατί εγώ μια μάτια που έριχνα κοιτούσα στα ελληνικά site.

μετά από πόσες σελίδες θα με συμφέρει το laser??

Link to comment
Share on other sites

OKI MB441dn | Skroutz.gr

Άριστη ποιότητα, δοκιμασμένος, ταχύτατος, σκυλί, 3 χρόνια εγγύηση.

Δεν έχω ψάξει τι παίζει με αναγομώσεις/συμβατά toner γιατί τυπώνω 1 toner/διετία

Στο ερώτημά σου: Ο laser σαφώς και συμφέρει για τη χρήση που το θες + θα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ η διαφορα στους χρόνους φωτοτύπησης εγγράδφων σε σχέση με inkjet

Υπολόγισε ότι ένας τυπικός inkjet τυπώνει με κόστος 20 λεπτά τη σελίδα, ενώ o laser με 4-5 λεπτά τη σελίδα

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε ότι ένας τυπικός inkjet τυπώνει με κόστος 20 λεπτά τη σελίδα, ενώ o laser με 4-5 λεπτά τη σελίδα

Aυτο ισχυε πριν 10 χρονια..

Το μελανακι, να καλα το ebay εχει περιπου 2€ ..και σιγουρα ξεπερναει τις 100 σελιδες εκτυπωση.(ο καθενας ας βαλει μεγιστο μονος του αναλογα πως το σκεφτεται)

Ομοιως με refill toner βγαινει με κατι λιγοτερα απο 30€ στις 2500-2600 ονομαστικες..(1000 λες να μη φτασει?)

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ισχυε πριν 10 χρονια..

Το μελανακι, να καλα το ebay εχει περιπου 2€ ..και σιγουρα ξεπερναει τις 100 σελιδες εκτυπωση.(ο καθενας ας βαλει μεγιστο μονος του αναλογα πως το σκεφτεται)

Ομοιως με refill toner βγαινει με κατι λιγοτερα απο 30€ στις 2500-2600 ονομαστικες..(1000 λες να μη φτασει?)

Αναφέρομαι σε "original|" μελάνια. Η επιλογή χρήσης χύμα μελανιού από ebay ή αναγομωμένων toner κτλ. είναι θέμα του καθενός.

Υ.Γ. Από προσωπική εμπειρία, στους inkjet, η χρήση μελανιών εκτός των original, οδηγεί σε φτηνότερες εκτυπώσεις μεν, σε ανεπανόρθωτη πτώση της ποιότητας εκτύπωσης ή και σε ολική αχρηστία του εκτυπωτή δε, οπότε πάλι σου έρχεται μία ή άλλη, καθώς αναγκάζεσαι να αλλάξεις εκτυπωτή. Αναφέρομαι σε προσωπική εμπειρία, μπορεί με άλλους να μην ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χρειάζεσαι τόσες πολλές εκτυπώσεις.

Μϊλησες κάπου για 8.000 εκτυπώσεις, φαντάζομαι αναφέρεσαι συνολικά για όλα τα έτη φοίτησης σου.

Και πάλι όμως το νούμερο είναι τεράστιο.

Ανέφερες:

1. θέλω εκτύπωση από το διαδίκτυο

2. αντιγραφή και εκτύπωση από σημειώσεις άλλων ατόμων

Αν κρατήσεις τα παραπάνω έγγραφα απλώς σε ηλεκτρονική μορφή δεν θα κάνεις δουλειά ;;;

Θα είναι και καλύτερα από άποψη ταξινόμησης/αναζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες σχεδόν επαγγελματική χρήση (αυτό σημαίνει για εμένα εκτύπωση 8000 φύλλων) τότε πας σε καποιο καλό laser όπως αυτοί που προτάθηκαν παραπάνω.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να μη διαθέσεις τόσα χρήματα αλλά να πάρεις ένα οποιοδήποτε απλό πολυμηχάνημα της τάξης των 60-70 ευρώ. Πιστεύω ότι μια χαρά θα σε κρατήσει μια τετραετία με σωστή χρήση. Η πρόταση του NTG για τον EPSON είναι πολύ καλή αφού θες και αυτόματο τροφοδότη.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι σε "original|" μελάνια. Η επιλογή χρήσης χύμα μελανιού από ebay ή αναγομωμένων toner κτλ. είναι θέμα του καθενός.

Υ.Γ. Από προσωπική εμπειρία, στους inkjet, η χρήση μελανιών εκτός των original, οδηγεί σε φτηνότερες εκτυπώσεις μεν, σε ανεπανόρθωτη πτώση της ποιότητας εκτύπωσης ή και σε ολική αχρηστία του εκτυπωτή δε, οπότε πάλι σου έρχεται μία ή άλλη, καθώς αναγκάζεσαι να αλλάξεις εκτυπωτή. Αναφέρομαι σε προσωπική εμπειρία, μπορεί με άλλους να μην ισχύει.

Aχρηστια στον εκτυπωτη ..σε HP ισως :p

Που καλο ειναι να αποφευγονται ουτως η αλλως.

Σε canon χρησιμοποιω κανενα 5αρι χρονια μαιμου μελανια made in china.

Aν προσεξεις να μην ειναι εκτεθιμενη η εκτυπωση με τον αερα για οσο καιρο δεν τη "χρησιμοποιεις" (διαβασμα) δεν εχεις κανενα προβλημα, μεχρι να περασεις το μαθημα τουλαχιστον..σε οσα εξαμηνα και αν ειναι:p

Link to comment
Share on other sites

OKI MB441dn | Skroutz.gr

Άριστη ποιότητα, δοκιμασμένος, ταχύτατος, σκυλί, 3 χρόνια εγγύηση.

Δεν έχω ψάξει τι παίζει με αναγομώσεις/συμβατά toner γιατί τυπώνω 1 toner/διετία

Στο ερώτημά σου: Ο laser σαφώς και συμφέρει για τη χρήση που το θες + θα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ η διαφορα στους χρόνους φωτοτύπησης εγγράδφων σε σχέση με inkjet

Υπολόγισε ότι ένας τυπικός inkjet τυπώνει με κόστος 20 λεπτά τη σελίδα, ενώ o laser με 4-5 λεπτά τη σελίδα

ξεφεύγω πολύ στην τιμή

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χρειάζεσαι τόσες πολλές εκτυπώσεις.

Μϊλησες κάπου για 8.000 εκτυπώσεις, φαντάζομαι αναφέρεσαι συνολικά για όλα τα έτη φοίτησης σου.

Και πάλι όμως το νούμερο είναι τεράστιο.

Ανέφερες:

1. θέλω εκτύπωση από το διαδίκτυο

2. αντιγραφή και εκτύπωση από σημειώσεις άλλων ατόμων

Αν κρατήσεις τα παραπάνω έγγραφα απλώς σε ηλεκτρονική μορφή δεν θα κάνεις δουλειά ;;;

Θα είναι και καλύτερα από άποψη ταξινόμησης/αναζήτησης.

ναι και πιστεύω θα τις ξεπεράσω όσο για την ηλεκτρονική μορφή δεν με βολεύει καθόλου και τις μισές και παραπάνω τις κουβαλάω μαζί μου.

από αυτά που έχω διαβάσει γενικά καταλήγω σε laser και πιο οικονομικά θα μου βγει αργότερα και εκτός από αυτό δεν θέλω χρώμα οπότε πιστεύω δεν υπάρχει λόγος για injekt

Οπότε έναν laser οικονομικό αλλά από ότι κατάλαβα σχεδόν όλους μετά μπορώ να τους γεμίσω οικονομικά και να μπορώ να αντιγράφω αλλά να έχει ADF να μην βάζω τα φύλλα ένα ένα με καταλαβαίνεται..

Μήπως λέω μήπως γιατί δεν γνωρίζω εσείς θα μου πείτε να πάρω εκτυπωτή και ξεχωριστά scanner

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι σε "original|" μελάνια. Η επιλογή χρήσης χύμα μελανιού από ebay ή αναγομωμένων toner κτλ. είναι θέμα του καθενός.

Υ.Γ. Από προσωπική εμπειρία, στους inkjet, η χρήση μελανιών εκτός των original, οδηγεί σε φτηνότερες εκτυπώσεις μεν, σε ανεπανόρθωτη πτώση της ποιότητας εκτύπωσης ή και σε ολική αχρηστία του εκτυπωτή δε, οπότε πάλι σου έρχεται μία ή άλλη, καθώς αναγκάζεσαι να αλλάξεις εκτυπωτή. Αναφέρομαι σε προσωπική εμπειρία, μπορεί με άλλους να μην ισχύει.

Αυτό δεν ισχύει ως γενικότητα.

Υπάρχουν παλικάρια που έχουν CIFS και εκτυπώνουν 10 ώρες το 24ωρο με τα μισόλιτρα μπουκάλια έξω από τον εκτυπωτή. Μια χαρά αντέχουν (τουλάστιχον έπσον (που ξέρω) και κάνον (που έχω ακούσει)).

Οι εκτυπωτές τους χαλάνε από τη χρήση.

Το μόνο που ισχύει σε όλα τα μη αυθεντικά μελάνια είναι η χρωματική πιστότητα. Αν ασχολείσαι με επαγγελματική εκτύπωση τότε είτε πρέπει να δοκιμάσεις διαφορετικές μάρκες ή -αν το κατέχεις -να πειράξεις το χρωματικό προφίλ εκτύπωσης.

Προσωπικά έχω αυτή τη στιγμή έγχρωμο laser και έναν epson r200.

To laser το χρησιμοποιώ μόνο όταν βιάζομαι υπερβολικά για αν περιμένω να κάνει μερικούς καθαρισμούς ο μικρός για να ξεμπουκώσει τα ακροφύσια (όταν έχω καιρό να εκτυπώσω).

Αλλιώς όταν σκέφτομαι ότι η τετράδα αναγομωμένα και χωρίς τσιπάκια κάνει 60 ευρώ μου έρχεται πονοκέφαλος.

Με 60 ευρώ παίρνω αρκετό μελάνι να βάψω το σπίτι...:tomato::sarcastic:

Τον τελευταίο χρόνο έχω εκτυπώσει βιβλία (πραγματικά όμως...) και η μόνη περίπτωση να του γκρινιάξω είναι να μην τον έχω χρησιμοποιήσει για αρκετές ημέρες οπότε και θέλει καθαρισμό/ούς για να εκτυπώσεις με φωτογραφική πιστότητα.

Αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι δεν είναι εύκολο για όλους να παίζουν με μελάνια κάθε λίγο...

Προς τον thread starter.

Επιβεβαίωσε ότι ο laser που θα πάρει αναγομώνεται. Όταν έπαιρνα τον c1100 υπήρχαν οι samsung. Πολύ πιο μικροί και βολικοί, πιο σύγχρονοι

ΑΛΛΑ, εκείνη τουλάστιχον την εποχή τα τσιπάκια τους δεν επέτρεπαν αναγόμωση

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.