Jump to content



αγορα εκτυπωτη


boulosto

Recommended Posts

Μπορείς να κοιτάξεις αυτόν Epson L355 - Epson. Είναι οι λεγόμενοι Ink tank, έχουν δοχείο και τους βάζεις μελάνι της Epson το οποίο κοστίζει περίπου 6 ευρώ το καθένα. έχει 4 μελάνια, 1 μαύρο και 3 χρώματα. Τον αγόρασα περίπου 230 ευρώ και αναφέρει ότι μπορεί να εκτυπώσει μέχρι 4000 ασπρόμαυρες και 6500 έγχρωμες σελίδες. Μαζί δίνει 3 μαύρα μπουκαλάκια και ένα από κάθε χρώμα. Τον έχω λίγο καιρό οπότε δεν μπορώ να σου δώσω άλλες πληροφορίες. Υπάρχει και ο L300 που δεν είναι πολυμήχανημα οπότε πιθανόν να είναι οικονομικότερος.

Link to comment
Share on other sites

[ame]http://www.amazon.co.uk/Brother-MFC-J6510DW-Multifunction-printer/dp/B004G6TH2G/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1384974057&sr=8-1&keywords=brother+a3[/ame]

τα μελάνια του δεν έχουν τσιπάκια και άλλους τέτοιους διαόλους, παίρνεις και χύμα και τα ξαναγεμίζεις (όχι pigment όμως), τυπώνει/αντιγράφει Α3 (ειδικά αν κάνεις κόπιες βιβλία), είναι σκυλιά, αλλά έχει 2 μεγάλα μειονεκτήματα.

1) Αντιπροσωπεία

2) την εκτύπωση φωτογραφίας την ξεχνάς, μιας και τα χρώματά του είναι .. .. απαράδεκτα για φωτο.

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι μόνο laser να πάρω γιατί θα είναι μέρες και μήνες που λείπω και φοβάμαι τους injekt.Οπότε σκέφτομαι laser και για αυτόν τον λόγο ανεβαίνω και στα λεφτά για να πάρω κάτι κάλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έπεσε παραγγελία :

1) Brother MFC-J6510DW (Article no. 90405703) - All-in-One Printers - computeruniverse 112.90 + 13.38E μεταφορικά (DHL)

2) 4 Refillable Refill Ink Cartridges to replace Brother MFC J625DW J5910DW J6510DW | eBay και 4 Printer Refill ink bottle kit to replace Brother LC1240 LC1220 LC1280 LC123 | eBay με 32Ευρώ (τσιμπημένα ταχυδρομικά έχει ο τύπος αλλά είναι αγλήγορος, στέλνει συστημένο και έχει 99.9% positive. Υπάρχουν από άλλους sellers ποιο φθηνά αλλά βιαζόμουν)

Εντυπώσεις από το πολυμηχάνημα και το στήσιμο την επόμενη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Για τον brother MFC-J6510DW :

Είναι πολύ καλό το εργαλείο, μια χαρά και τα επαναγεμιζόμενα, δεν έβαλα ΚΑΝ τα μαμά μελάνια επάνω.

+ τιμή / αναλώσιμα / Α3 / wifi+ethernet+usb / usb+memory cards reader / dublex / software

- Μόνο γερμανική γλώσα στο menu αλλά οι drivers μια χαρά στα αγγλικά / δεν έχει καλή ποιότητα στις φωτογραφίες (hp photo χαρτί) / περίμενα καλύτερη ταχύτητα εκτύπωσης

Πως καθαρίζει το μαύρο μελάνι από τα χέρια ? ? :o

Link to comment
Share on other sites

α) αν μπορεις..βρες σε λινκ ποιο ακριβως χαρτι εχεις..

β) αν μπορεις..με τα ιμιτασιον μελανια εκτυπωσε κατι εγχρωμο και αστην κανα μηνα-διμηνο ξεσκεπαστη να δεις(δουμε) αν θα ξεθωριασει.

υ.γ για το β

ξερω δε σε ενδιαφερει τετοια χρηση ..αλλα αμα μπορεις καντο μια :p

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να μην ξεθωριάσει. Στο 3μηνο μόνο γκρι και magenta θα φαίνεται. Εδώ ξεθωριάζουν τα καλά pigment μελάνια σε καλό χαρτί, δεν θα ξεθωριάσει το dye-του-κιλού ?

Χαρτί Ηλεκτρονική - HP PHOTO PREMIUM GLOSSY(20)A6 240g σε 10χ15, σκάλες χειρότερο από ένα άμαρκο που είχα πάρει από το lidl σε τιμή ξεφτίλα.

Σκοπός του δεν ήταν για εκτύπωση φωτογραφιών αλλά για φτηνή εκτύπωση και Α3 φωτοτυπία.

Link to comment
Share on other sites

ετσι για το σπασιμο και μονο, εχω την ανιψια φωτογραφια που εχει εκτυπωσει ο αγγελος (angelf) 3 χρονια πριν, εκτεθειμενη και ακομα περιμενω :p

(για αυτο και εβαλα το yγ πιο πανω.Το ξερω οτι δε σε ενδιαφερει τετοια χρηση ..εμενα ενδιαφερει..To a3 αυτης βεβαια).

Link to comment
Share on other sites

Βρε ξερω που πρεπει να κοιταξω..αλλα για σπιτικη χρηση δε παιζει να δωσω ανω των 500€

Με imitation dye ειμαι της κακιας ωρας μαλιστα ..

Με λιγο προσοχη στην "εκθεση" καλυπτομαι για πολυ καιρο...(εως "απειρο" αν φυλαχθουν..-ξεπερναω 5ετια).

Απλα κοιτουσα για την μεγαλυτερη εκτυπωση.

Link to comment
Share on other sites

oχι ..ενταξει ..δε χρειαζεται.

Μονο η διαρκεια με ενδιεφερε τιποτα αλλο.Μια μικρη εκτυπωση ο,τι ηθελες και να την αφηνες πανω στο γραφειο μεχρι την πρωτη αλλοιωση ηθελα ..αλλα οκ..αστο.

Το ξερω οτι θα ξεθωριασει αργα η γρηγορα..απλα ποσο ειναι αυτο το "αργα" ή "γρηγορα".

Link to comment
Share on other sites

Καλά, να το πω αλλιώς : Αν συγκρίνεις την εκτύπωση του brother των 130Ε με ενός epson των 50Ε θα δείς ότι είναι 10 χρόνια πίσω από πλευράς ποιότητας εκτύπωσης (χρώματα, "δοντάκια-σαν να pixelιάζει" πώς τα λένε δεν ξέρω στην ορολογία). Γι'αυτό είπα να σου σκανάρω :p

Αν θές φώτο κοιτάς αλλού (άσχετα με τον χρόνο ζωής της εκτύπωσης). Για μικρό γραφείο και παντώς τύπου εκτυπώσεις είναι μανούλα, 14 κιλά γαϊδούρι.

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοίγω νέο θέμα..

ο πατέρας μου σκέφτεται να αγοράσει νέο πολυμηχάνημα...

πάρα πολλές εκτυπώσεις δεν κάνει,αλλά επειδή πολλές φορές περνάνε μέρες για να τυπώσει κάτι και έχει βαρεθεί να παγώνουν τα μελάνια σκέφτεται για laser έγχρωμο.

μιας και εγώ είμαι άσχετος με το όλο θέμα κάποια πρόταση ....

δεν το ενδιαφέρουν αυτόματα feeders duplex και λοιπά...

budget..θεωρώ πως με 250-300 ευρώ αγοράζει αξιοπρεπές μηχάνημα...και λιγότερα να είναι δεν μας χαλάει

ps.εννοείται ότι θα πάμε σε αναγεμιζόμενα/imitation toners....οπότε το μηχάνημα θα ήταν χρήσιμο να μην έχει πολλά "θέματα"

αν και δεν ξέρω ,μια εκτίμηση θα ήταν περίπου 150 σελίδες τον μήνα(με τις ~100 ασπρόμαυρες)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.