Jump to content



DVI vs VGA


ivanthes

Recommended Posts

Eπειδη ψαχνοντας στο φορουμ ειδα οτι υπαρχουν τελειως αντιθετες αποψεις για την ανωτεροτητα της DVI συνδεσης σε σχεση με την VGA(απο τεραστια διαφορα ως ανυπαρκτη) ανοιγω αυτο το θεμα

Ενδειαφερει πρωτιστως αυτους που ενδιαφεροναται να αγορασουν οθονη αν κι εμενα με ενδιαφερει επειδη εχω την LG1920P που εχει DVI και καρτα γραφικων την GeForce 2GTS Pro που δεν εχει.

Παρεπιπτωντως αγοραζοντας μια συγχρονη καρτα γραφικων θα ειχα καμμια διαφορα στην απεικονιση στατικης εικονας (φωτογραφιες) αν υποθεσουμε οτι η συνδεση με DVI δεν προσφερει κατι το ιδιαιτερο?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω οτι σε μια οθονη δεν προκειται να δεις καμια διαφορα μεταξυ DVI & VGA.

Διαφορα εχει οταν προκειται να δεις καμια ταινια σε βιντεοπροβολεα, οπου εκει ενδεχεται να φαινεται καλυτερα με DVI

Link to comment
Share on other sites

οι αποψεις διαστανται. Υπαρχουν μοντελ ΤΦΤ τα οποια εχουν φτιαχτει να παιζουν καλυτερα με DVI και η διαφορα φαινεται , υπαρχουν ανθρωποι που ορκιζονται οτι ειχαν καλυτερη ποιοτητα εικονας με DVI.Τωρα αν αξιζει τα παραπανω λεφτα η ψθφιακη εισοδος δεν ξερω και αυτο ειναι δικη σου αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

το DVI προσφέρει καλύτερη καθαρότητα / ευκρίνεια στην εικόνα

σε αναλύσεις μέχρι 1024*768 οι διαφορές είναι μικρές αλλά από εκεί και πάνω παίζει σημαντικό ρόλο το αναλογικό τμήμα της VGA

Link to comment
Share on other sites

Διαφορα στην εικονα δεν ξερω αν υπαρχει αλλα.......

Οταν επαιζα PES3 με VGA υπηρχε κατι σαν ιχνος στην οθονη μικρη θωλουρα.

Οταν εβαλα DVI εξαφανιστηκε........

Η DVI πρεπει να εχει καλυτερη συμπεριφορα σε γρηγορα κινουμενα γραφικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

για κινούμενη εικόνα δεν μπορώ να πω με σιγουριά πάντως η βασική διαφορά είναι στην ευκρίνεια (όπως και εσύ παρατήρησες)

Ακριβως, η διαφορα υπαρχει αν και μικρη, αν ψαχνεις την τελειοτητα πας σε DVI

Link to comment
Share on other sites

Εχω την Dell 1703FP Ultrasharp (μολις την απεκτησα) και μπορω να πω οτι η διαφορα μεταξυ DVI και αναλογικης ειναι ανεπαισθητη. Η DVI δινει ελαφρα πιο καθαρο σημα θα ελεγα και ισως στις ταινιες φαινονται και τα χρωματα πιο ζωντανα αλλα μπορει να ειναι και ιδεα μου.Το εκνευριστικο ειναι οτι με το DVI δε μπορεις να αυκομειωσεις το κοντραστ! :...:

ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο? Γιατι να ρυθμιζεται μονο η φωτεινοτητα ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19 [07-10-2004 01:39]

Προσωπικα πιστευω οτι σε μια οθονη δεν προκειται να δεις καμια διαφορα μεταξυ DVI & VGA.

Διαφορα εχει οταν προκειται να δεις καμια ταινια σε βιντεοπροβολεα, οπου εκει ενδεχεται να φαινεται καλυτερα με DVI

:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19

Προσωπικα πιστευω οτι σε μια οθονη δεν προκειται να δεις καμια διαφορα μεταξυ DVI & VGA.

Δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Επειδή κάποιοι δεν μπορούν να παρατηρήσουν την διαφορά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

Εξαρτάται από το αναλογικό τμήμα της κάθε κάρτας. Έχω δει την ίδια οθόνη με διαφορετικές κάρτες και η διαφορά στην ποιότητα εικόνας ήταν τραγική (θολούρες κλπ).

Αν όλες οι κάρτες είχαν κορυφαία αναλογικά μέρη (που λίγες έχουν πλέον), οι διαφορές μεταξύ αναλογικού και dvi θα ήταν μικρές αλλά δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που προσεξα ειναι οτι με την Χ800 η διαφορα DVI και αναλογικης εξασθενιζει. Οπως ειπα η εικονα ειναι λιγο διαφορετικη, ισως ελαχιστα πιο καθαρη με DVI .Με μια GF4 ομως που εβαλα πανω,η ποιοτητα επεσε στο μονο αναλογικο σημα σε σχεση με το DVI . Παιζει μεγαλο ρολο η καρτα γραφικων. Επισης με τον Π4 ειδα μια σαφη βελτιωση στην εικονα και κυριως στην αναγνωσιμοτητα κειμενου εναντι του ΑΜΔ... :jump:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexandros

κυριοι δεν αντιληφθηκατε το χιουμορ μου βλεπω :D

ΟΚ, είχα μία υποψία (βλέπε smile) αλλά δεν είμουν σίγουρος

Η αλήθεια πάντως είναι ότι σε Α64 και WIN XP 64 το κείμενο είναι ακόμα πιο καθαρό :rofl:

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να είμαι ειδικός, από όσα έχω διαβάσει ισχύουν τα εξής:

σε μια tft οθόνη (δηλαδή ένα ψηφιακό μέσο) η πληροφορία πρέπει να δοθεί στην τελική

της μορφή ψηφιακά.

οπότε δίνοντας σήμα μέσω dvi γλιτώνεις από μερικές adc/dac μετατροπές. ’ρα βελτιώνεται η ευκρίνεια μέσω dvi, και γι' αυτό είναι το πρώτο που παρατηρείς.

Παίζουν όμως κι άλλα πράγματα, όπως το πόσο ζεστά είναι τα χρώματα, και πολλοί λένε ότι

μέσω d-sub έχουν καλύτερα χρώματα.

Αυτό μάλλον οφείλεται στα φίλτρα που επιδρούν όταν παίρνει αναλογικό σήμα μια tft,

οπότε δίνει την αίσθηση ότι είναι καλύτερα. Καθαρά υποκειμένικός παράγοντας.

Τέτοια φίλτρα επιδρούν και όταν γίνονται ρυθμίσεις πάνω στην οθόνη και υπάρχουν στο αναλογικό σήμα και όχι στο ψηφιακό.

Γενικά σε προβολείς η διαφορά φαίνεται με πλεονέκτημα υπέρ της dvi, τώρα σε μια tft δεν ξέρω,

εγώ επιμένω στη crt οθόνη κι όσο αντέξω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.