Jump to content



Νέο gaming σύστημα.


KostasNK

Recommended Posts

Επειδή καθημερινές είμαι θεσσαλονίκη και Σ/Κ Αθήνα σκέφτομαι να φτιάξω ένα νέο σύστημα:

Έκανα ένα γρήγορο στο πλαίσιο:

Υπολογιστές Κομμάτι - Κομμάτι

Είναι κανένα κομμάτι τραβηγμένο;

Σκέφτομαι στο μέλλον και για cf...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να κοψεις 100 ευρω απο το τροφοδοτικο

και να τα βαλεις καπου αλλου.

δεν χρειαζεσαι 1050 watt.

με αυτα τα λεφτα μπορεις να φτιαξεις πολυ καλυτερο συστημα!!

θα σου πουν και τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

KostasNK αφού θέλεις να κανεις τόσο τούμπανο pc άλλαξε τις μνήμες πάνε σε 2400

Είναι κανένα κομμάτι τραβηγμένο;

Σκέφτομαι στο μέλλον και για cf...

γνώμη μου πάνε σε 4770k εάν αποφάσισε 290x πάρε καλλίτερα custom σε λίγο που θα κυκλοφορήσουν.

και εάν μπορείς πάνε σε monitor με πολλά hz

δεν το παίζω ξερόλας τι γνώμη μου λέω φιλικά πάντα φιλε:whip:

Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησεις!Χρειαζεσαι τοσο ακριβο κουτι?Κοιτα στο skroutz,υπαρχουν κουτακια με ποιο συμφερουσα τιμη και πολυ ωραια!Μηχανικο δισκο δεν βλεπω στο συστημα που εχεις φτιαξει,θα σου φτασουν μονο τα 250gb του ssd?Γιατι δεν βαζεις εναν samsung 120gb και παρε 1tb επιπλεον σκληρο?

Συμβουλη: Το πλαισιο εχει τα περισσοτερα εξαρτηματα σε πολυ μεγαλυτερη τιμη που μπορεις να τα βρεις απο τα μαγαζια στο skroutz.Αν θες κοιταξε πρωτα και τιμες skroutz και κινησου αναλογα,δεν ειναι αναγκαιο να τα παρεις ολα απο το πλαισιο ειδικα οταν μπορεις να τα βρεις σε ποιο συμφερουσες τιμες

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να κοψεις 100 ευρω απο το τροφοδοτικο

και να τα βαλεις καπου αλλου.

δεν χρειαζεσαι 1050 watt.

με αυτα τα λεφτα μπορεις να φτιαξεις πολυ καλυτερο συστημα!!

θα σου πουν και τα παιδια.

Εγώ έλεγα να πάω σε 1200 για να μην έχω πρόβλημα με cf...

Εννοείται οτι δεν θα τα πάρω όλα από πλαίσιο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έλεγα να πάω σε 1200 για να μην έχω πρόβλημα με cf...

Εννοείται οτι δεν θα τα πάρω όλα από πλαίσιο...

too much overkill το 1200αρι μονο για cf.Εκτος και να σκοπευεις να βαλεις custom watercooling και της Παναγιας τα ματια στο κουτακι!! :)

http://www.skroutz.gr/s/2574395/Corsair-AX-Series-AX860-80Plus-Platinum.html

http://www.skroutz.gr/s/2661136/XFX-ProSeries-850W-XXX-Edition-Semi-Modular-Bronze.html

Και τα δυο θα τα βγαλουν περα ανετα με cf και θα γλυτωσεις μερικα χρηματα

Link to comment
Share on other sites

KostasNK αφού θέλεις να κανεις τόσο τούμπανο pc άλλαξε τις μνήμες πάνε σε 2400

Είναι κανένα κομμάτι τραβηγμένο;

Σκέφτομαι στο μέλλον και για cf...

γνώμη μου πάνε σε 4770k εάν αποφάσισε 290x πάρε καλλίτερα custom σε λίγο που θα κυκλοφορήσουν.

και εάν μπορείς πάνε σε monitor με πολλά hz

δεν το παίζω ξερόλας τι γνώμη μου λέω φιλικά πάντα φιλε:whip:

Γιατί 4770; Θα περιμένω τις custom 290x με καλύτερη ψύξη και εγώ αυτής της γνώμης είμαι...

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,δεν ξερω για σενα αλλα αυτην την περιοδο δεν ειναι και το καλυτερο να ξοδεψεις 2700 ευρω για ενα pc

μπορεις να φτιαξεις μια αξιολογη συνθεση με 1200 ευρω που θα σε καλυψει ανετα και σου μενουν και λεφτα στην τσεπη για αναγκη!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,δεν ξερω για σενα αλλα αυτην την περιοδο δεν ειναι και το καλυτερο να ξοδεψεις 2700 ευρω για ενα pc

μπορεις να φτιαξεις μια αξιολογη συνθεση με 1200 ευρω που θα σε καλυψει ανετα και σου μενουν και λεφτα στην τσεπη για αναγκη!

Kαλα ναι αυτο εννοειται!Για αυτο ρωτησε αν ειναι κατι τραβηγμενο στην συνθεση αλλιως θεωρω πως θα πηγαινε να τα επερνε και ασε εμας να κλαιμε:sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Tι θα ελεγες για αυτη την mobo-cpu

MSI Z87-G45 Gaming | Skroutz.gr

Intel Core i5-4670K Box | Skroutz.gr

Επειδή θελω καλυτερες επιδοσεις απο το τωρινό μου σύστημα της υπογραφης, σκέφτομαι για 6πυρηνο. Εντάξει δεν θα είναι μόνο για gaming. Θα το χρησιμοποιω και επαγγελματικα. AutoCAD, Civil 3d, office,encoding, benching, media server,γενικά τα πάντα.

Επισης σημαντικό θα είναι κατά πόσο μπορω να κανω overclock την cpu. Διάβασα οτι αυτή που έβαλα ανεβαίνει άνετα στα 4.2Ghz...

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θελω καλυτερες επιδοσεις απο το τωρινο μου συστημα της υπογραφης, σκέφτομαι για 6πυρηνο. Ενταξει δεν θα ειναι μονο για gaming. Θα το χρησιμοποιω και επαγγελματικα. AutoCAD, Civil 3d, office,encoding, media server,γενικά τα πάντα.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Α οκ παω πασο τοτε.Να σε ρωτησω,αφου το υπαρχον συστηματακι σου ειναι πολυ καλο γτ δεν πας σε μια αναβαθμιση cpu-mobo και cf στην 7970?Με εναν k παντως θα δεις διαφορες με το oc σχετικα με αυτον που εχεις τωρα

Link to comment
Share on other sites

Α οκ παω πασο τοτε.Να σε ρωτησω,αφου το υπαρχον συστηματακι σου ειναι πολυ καλο γτ δεν πας σε μια αναβαθμιση cpu-mobo και cf στην 7970?

Επειδή πλέον λόγω δουλειάς είμαι μια Θεσσαλονίκη μια Αθήνα. Και για να γλυτωσω το ζόρι της μεταφοράς το συστήματος. Την Δευτέρα θα δοκιμάσω να ανεβάσω το συστημα θεσσ να δω πως θα πάει...

Μπορεί να περιμένω μέχρι τα Χριστούγεννα αν δεν είναι πολύ άβολο έτσι και να χρησιμοποιήσω το δώρο για την αγορά, μήπως έχουν βγει και custom 290X μέχρι τότε...

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εφόσον δίνεις αρκετά χρήματα, σε τροφοδοτικό θα κοιτούσα σίγουρα τα Seasonic και κάποια μοντέλα από 2-3 άλλες μάρκες (π.χ κάποια της Antec κατασκευασμένα από Delta), τις μνήμες θα τις προτιμούσα σε κιτ των 2Χ8, ίσως και πιο γρήγορες και κουτιά θα έβλεπα επίσης τα Lian-Li και τα Silverstone (εκτός αν για κάποιο λόγο δε θέλεις Silverstone μιας και ήδη έχεις).

Αποφάσισε αν θα πας σε υδροψύξεις ή όχι ώστε να πάρεις αναλόγως κουτί. Με τις νέες κάρτες σκέψου λίγο το θέμα θόρυβος.

Πάντως συνολικά θα σκεφτόμουν μήπως συνέφερε καλύτερα να μειώσω το κόστος του υπολογιστή (ουσιαστικά περνώντας σε Ζ87) και να τα σκάσω χοντρά σε οθόνη ή άλλα «δευτερεύοντα» αλλά πολύ σημαντικά (καρέκλες κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Παντως καλυτερο και δυνατοτερο 1000αρι απο αυτο δεν υπαρχει CoolerMaster V-series V1000 | Skroutz.gr

Καλυτερα να περιμενεις οπως ειπες και εσυ μεχρι Χριστουγεννα για να βγουν και αλλες εκδοσεις της 290x.Απο οτι ακουσα μεσο καινουργιων drivers που εβγαλαν ελυσαν το προβλημα με τον θορυβο και τις θερμοκρασιες που ειχε η καρτα.Yπαρχουν περιπτωσεις K επεξεργαστων που ανεβαινουν και στα 4,5 με καλη ταση και φθηνοτεροι απο αυτον που εβαλες.Ειναι αναλογα με το κομματι του επεξεργαστη που θα πετυχεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως μια χαρα βλεπω να τα πηγαινει και η R9 290 με πολυ λιγοτερα χρηματα Κάρτα Γραφικών (VGA) Gigabyte AMD Radeon R9 290 (4GB, DDR5, 512bit) | www.you.gr. Οσο για 6πυρηνο που λες αν οντως θες πολλους πυρηνες περιμενε μεχρι του χρονου που θα βγει ο 8πυρηνος απο Intel,και μπορεις να βολευτεις τωρα με ενα φθηνοτερο i5 ή να μεινεις με αυτον που εισαι.Οι haswell δυστηχως εχουν προβλημα στο Oc και επειδη ειναι θεμα τυχης κυριως στο τι κομματι θα σου κατσει καλυτερα δωσε λιγοτερα χρηματα για μητρικη.Τροφοδοτικο παραπανω απο corsair tx 850 - Τροφοδοτικά | Skroutz.gr δεν πιστευω οτι θα χρειαστεις(εκτως ισως απο corsair ax - Τροφοδοτικά | Skroutz.gr για τα 7 χρονια εγγυησης ή αν δινεις μεγαλη βαση στο να ειναι ησυχο).

Αρα ναι θα ελεγα να μην δωσεις τοσα πολλα λεφτα απο τωρα,ειδικα μιας και παιχνιδια ουτως ή αλλως θα αργησουν να βγουν(κυριως λογω των νεων κονσολων)

Link to comment
Share on other sites

Απο την -ελαχιστη ευτυχως- εμπειρια μου σε τετοιες ερωτησεις θα σου εδινα αρχικα μια συμβουλη (αν και εδω δειχνει πολυ πιο σοβαρη κοινοτητα απο τις γυρω γυρω): Μην ακουσεις κανεναν εξυπνακια που θα προσπαθησει να σου κανει οικονομια, στο τελος θα βρεθεις με μεταχειρισμενο 486 απο παλιατζιδικο :hehe: απλα ακου και κρατα τεχνικες αποψεις, και απο κει και περα τραβηγμενο δεν ειναι τιποτα, απλα κρατας προτασεις που δεν υποβαθμιζουν το συστημα αλλα το βελτιωνουν, και αν για καποιο κοματι εχεις αμφιβολιες παρακολουθα διαξιφισμους, ειδικα απο οσους το εχουν δοκιμασει.

In topic τωρα, κι εγω προσφατα εστησα συστημα και με ετρωγε να παρω τη cpu που επελεξες, ομως αναθεωρησα στο οτι οπως και να χει ειναι παλαιοτερης γενιας (χωρις αυτο να σημαινει απαραιτητα κατι κακο, πιο πολυ λιγο βιτσιο ειναι) και τελικα κατεληξα στη 4770Κ με την προυποθεση στο μελλον που θα βγουν οι haswel e να προχωρησω σε αναβαθμιση της. (αν και τελικα με εχει ικανοποιησει απολυτα μεχρι τωρα αυτος ο επεξεργαστης, και παρολο που υποτειθεται οτι η Intel μειωσε καπως τους Κ απο την εικονικοποιηση δε βλεπω ουτε εκει να εχει κανενα απολυτως θεμα, τουλαχιστο στον τροπο που χρησιμοποιω εγω τις εικονικες μηχανες και τα 4.7 τα εχει για πλακα αλλα εχουν ακουστει διαφορα οι δεν ειναι ολα τα τσιπ ιδια και αλλοι δεν καταφερνουν ουτε το 4.2 χωρις να 90ριζουν) Βεβαια απο την αλλη τιθεται και το θεμα αν αξιζει μια τετοια αναβαθμιση

Η ραμ που επελεξες επισεις κατα τη γνωμη μου ειναι αριστη λογο χαμηλου cas latency

Οι περισσοτεροι δυστυχως κολανε μονο στα MHz και υποτιμουν την εννοια του cl, ομως το ενα νουμερο δε λεει τιποτα αν δεν το δουμε ταυτοχρονα με το αλλο

Επισεις παρολο που τα σημερινα συστηματα κανουν πολυ καλυτερη διαχειρηση ενεργειας το "overkill" τροφοδοτικο δεν ειναι καθολου λαθος, ειδικα αν κανεις rendering + encoding οπου cpu & gpu μπορει να ζοριζονται ταυτοχρονα αναλογα με τις εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.