Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

δε με τρελλανε το αποτελεσμα μου...αλλα οκ.

Το wb(για foreground) επιτηδες δε κυνηγησα πιο "σωστο" ή πιο σκουρο.Δε μου καθοταν καλα στο ματι..

(απο raw του doc μια σελιδα πισω...για τους μη φανατικους του thread)

attachment.php?attachmentid=61999&stc=1&d=1399462538

[attach]61999[/attach]

post-699-1416078397,0636_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα το ιδιαίτερο, άλλα περίμενα να συναντήσω στο σημείο, άλλα συνάντησα.

Τουλάχιστον πέρασε το απογευματόβραδο ευχάριστα.

Πού θα πάει, θα το βρω αυτό που ψάχνω κάποια στιγμή, τι στο καλό.

4.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

Πλησιάζεις σε πολύ καλό αποτέλεσμα!

Κόβει την ανάσα λίγο χεχε η φώτο

Πάντως προτείνω κάτι λιγότερο

ευρυγώνιο (από το ίδιο σημείο) για

να χαθεί και ο κοντινός στύλος.

Φυσικά κρατώντας πάλι τις

ράγες στην άκρη για να "οδηγούν"

το μάτι.

Link to comment
Share on other sites

14126944221_635b20f231_s.jpg

για Θεσσαλονίκη Αθήνα τόσα τρένα πες μου που πήγαν by John Maganaris, on Flickr

13943623620_0a46072c50_s.jpg

light&dust by John Maganaris, on Flickr

απο το ιδιο σημειο με τον [MENTION=324]billpeppas[/MENTION].Aφου δεν μας εφαγε κανα τρενο ή δεν μας μπαγλαρωσανε μην παραπονιεσαι :p

Επισης ναι,στην πρωτη φωτογραφια εχει κουνηθει η μηχανη γιατι το τριποδο μου δυστυχως δεν ειναι της προκοπης και ηταν μονο μερικα εκατοστα μακρια απο το τρενο αλλα προσωπικα δεν με χαλαει το εφε που χει δημιουργηθει λογω της κινησης της μηχανης.Το ιδιο και τα flares στην 2η.

Έγινε επεξεργασία από johnymag
Link to comment
Share on other sites

14126944221_635b20f231_s.jpg

για Θεσσαλονίκη Αθήνα τόσα τρένα πες μου που πήγαν by John Maganaris, on Flickr

13943623620_0a46072c50_s.jpg

light&dust by John Maganaris, on Flickr

απο το ιδιο σημειο με τον @billpeppas.Aφου δεν μας εφαγε κανα τρενο ή δεν μας μπαγλαρωσανε μην παραπονιεσαι :p

Επισης ναι,στην πρωτη φωτογραφια εχει κουνηθει η μηχανη γιατι το τριποδο μου δυστυχως δεν ειναι της προκοπης και ηταν μονο μερικα εκατοστα μακρια απο το τρενο αλλα προσωπικα δεν με χαλαει το εφε που χει δημιουργηθει λογω της κινησης της μηχανης.Το ιδιο και τα flares στην 2η.

Στην αρχή νόμιζα ότι είχες ζουμάρει (ή το αντίστροφο)

κατά τη διάρκεια της λήψης :o

Είχες κάποιο φίλτρο και έγινε το flare, ή είναι απο το φακό απλά;

Μου αρέσει η 1η περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Από τον φακό απλά έγινε το flare.Όσο για την ασπρόμαυρη,θα παιξω λιγο μαζι της και ελπιζω να βγει αυτό που θέλω.Επίσης όποιος θελει να πειράξει κάποια,μπορεί ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

.Επίσης όποιος θελει να πειράξει κάποια,μπορεί ελεύθερα.

Aν εχεις καποιο αντιστοιχο καδρο χωρις το τρενο (αν ειχες βρει καδρο πχ και εψαχνες ρυθμισεις) τοτε κανε ενα κοπο να ανεβασεις και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

οστοσο το κεντρικο θεμα που ειναι το καστρο εδω για παραδειγμα θα πρεπει να βρισκοταν στο κεντρο της φωτογραφιας κ οχι στην ακρη οπως το διχνει εδω κ στις δυο περιπτωσεις

Dead center??

Η αλήθεια είναι οτι η οριζόντια φωτογραφία δεν λέει κάτι ... στην κάθετη όμως (ακολουθόντας τον κανόνα των τρίτων) σκοπός ήταν να δώσει περισσότερο έμφαση στα βράχια (πρώτο θέμα) και όχι τόσο στο κάστρο (δευτερεύον θέμα). Γενικώς στις περισσότερες περιπτώσεις 2-3 βασικοι κανόνες σύνθεσης κάνουν θαύματα, (κανόνας τρίτων, σημεία φυγής, κτλ). Υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις που καταρίπτοντας όλους τους κανόνες .. βγάζεις εκπληκτικές φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

οστοσο το κεντρικο θεμα που ειναι το καστρο εδω για παραδειγμα θα πρεπει να βρισκοταν στο κεντρο της φωτογραφιας κ οχι στην ακρη οπως το διχνει εδω κ στις δυο περιπτωσεις

με κατι τετοια που διαβαζω μου εχουν πεσει τα μαλλια...

Link to comment
Share on other sites

οστοσο το κεντρικο θεμα που ειναι το καστρο εδω για παραδειγμα θα πρεπει να βρισκοταν στο κεντρο της φωτογραφιας κ οχι στην ακρη οπως το διχνει εδω κ στις δυο περιπτωσεις

Τρία πουλάκια κάθονταν... :whistling

:suicide:

Link to comment
Share on other sites

Τρία πουλάκια κάθονταν... :whistling

:suicide:

Κανόνας των τρίτων ... τρία πουλάκια κάθονταν.... απόλυτα σχετικά μεταξύ τους :whistling

Και για όσους δεν γνωρίζουν και πολλά περί σύνθεσης μία βοήθεια ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

μία βοήθεια ΕΔΩ
καλα εκανες κ το εβαλες αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα συμφωνισω κ εγω σε αυτο εγω πιστευω το ακριβως αντιθετο.

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] εχω ενα γνωστο μου καραφλο που δεν εχει πουθενα τριχα :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.