Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Aν εχεις καποιο αντιστοιχο καδρο χωρις το τρενο (αν ειχες βρει καδρο πχ και εψαχνες ρυθμισεις) τοτε κανε ενα κοπο να ανεβασεις και αυτο.

Η μονη που εχω και βλεπεται ειναι αυτη.Βεβαια ειναι πιο σκοτεινη απο την κανονικη φωτογραφια (20"vs30" shutterspeed) αλλα ειναι το ιδιο καδρο και επισης εψαχνα τις ρυθμισεις εκεινη την ωρα και ειναι η τελευταια δοκιμαστικη που τραβηξα πριν περασει το τρενο.

http://rapidshare.com/share/74FE11241FFFB36D601C0FF394AA4F84

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες και οι 2 NTG!Και η δουλεία που έκανα στην 2η φωτογραφία προς το ασπρόμαυρο.Βέβαια δεν είναι ακριβώς ασπρόμαυρη,απλά έχω ρίξει πάρα πολύ το vibrance και έχω πειράξει και κάποια άλλα πραγματάκια.Είναι το καλύτερο για μένα αποτέλεσμα που έχω καταφέρει

post-12577-1416078411,9124_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θέλει ασπρόμαυρη αυτή [MENTION=9964]snik[/MENTION]

Και μάλλον και ένα ξούρισμα ( crop ) το μπαλκόνι επάνω μαζί με την πινακίδα, και λίγο στένεμα και από τα δεξιά.

Ίσως και να της ταιριάζει περισσότερο και το τετράγωνο frame aspect τώρα που το κοιτάω λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θέλει ασπρόμαυρη αυτή [MENTION=9964]snik[/MENTION]

Και μάλλον και ένα ξούρισμα ( crop ) το μπαλκόνι επάνω μαζί με την πινακίδα, και λίγο στένεμα και από τα δεξιά.

Ίσως και να της ταιριάζει περισσότερο και το τετράγωνο frame aspect τώρα που το κοιτάω λίγο.

Ειναι απο τις φορες που θα διαφωνησω για τους εξης λογους

1) Το να την γυρισω σε ασπρομαυρο δεν νομζιω οτι θα δωσει κατι παραπανω μιας και δεν υπαρχει λογος κατα την γνωμη μου να γινει πιο δραματικη η φωτογραφια, επισης στο στενακι αυτο ειχε υπεροχα χρωματα οποτε ξανα δεν βρισκω τον λογο να τα αφαιρεσω μιας και το φως εκεινη την στιγμη ηταν ιδανικο.

2) Παμε στο κροπ τωρα, αν κοψω αριστερα και δεξια θα χασω 2 πραγματα. Για αρχη θα χασω το σημειο αναφορας που ολα οδηγουν στο μεσαιο καρε και επισης το παιχνιδι που γινεται με τις ταμπελες-γλαστρες (αν παρατηρησεις θα δεις οτι εχουν μια αναλογια στο υψος τους και στο μεγεθος τους).

Οταν ειδα αυτο το στενο με το συγκεκριμενο φως ηταν σαν να μου φωναζει "περιμενε να γινει κατι", ειχα περιπου ενα 5 λεπτο να βρω το καδρο που ηθελα και περιμενα να εμφανιστει καποιος στο συγκεκριμενο σημειο με την συγκεκριμενη σταση σωματος. Θεωρω οτι στην συγκεκριμενη ημουν τυχερος μιας και ετυχε να περασει αυτη η ενδιαφερουσα φιγουρα (φυσικα περασαν και αλλοι απο εκει αλλα αυτος ηταν ο καλυτερος).

Link to comment
Share on other sites

η φωτογραφια δρομου πρεπει να σου περναει και ενα μηνυμα..εδω προσπαθω να καταλαβω ποιο ειναι το μηνυμα της φωτογραφιας και δε μπορω..και εδωσα χρονο στην φωτογραφια αλλα δεν.

προσωπικα στελιο πιστευω οτι εχεις βγαλει ΠΟΛΥ καλυτερες φωτογραφιες δρομου και αυτη δε σου πετυχε..

Το ασπρομαυρο η οχι σε μια φωτογραφια δρομου ειναι το λιγοτερο...απλα η ασπρομαυρη την εντασσει αυτοματα σε πιο καλλιτεχνικη

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Ειναι απο τις φορες που θα διαφωνησω για τους εξης λογους

1) Το να την γυρισω σε ασπρομαυρο δεν νομζιω οτι θα δωσει κατι παραπανω μιας και δεν υπαρχει λογος κατα την γνωμη μου να γινει πιο δραματικη η φωτογραφια, επισης στο στενακι αυτο ειχε υπεροχα χρωματα οποτε ξανα δεν βρισκω τον λογο να τα αφαιρεσω μιας και το φως εκεινη την στιγμη ηταν ιδανικο.

2) Παμε στο κροπ τωρα, αν κοψω αριστερα και δεξια θα χασω 2 πραγματα. Για αρχη θα χασω το σημειο αναφορας που ολα οδηγουν στο μεσαιο καρε και επισης το παιχνιδι που γινεται με τις ταμπελες-γλαστρες (αν παρατηρησεις θα δεις οτι εχουν μια αναλογια στο υψος τους και στο μεγεθος τους).

Οταν ειδα αυτο το στενο με το συγκεκριμενο φως ηταν σαν να μου φωναζει "περιμενε να γινει κατι", ειχα περιπου ενα 5 λεπτο να βρω το καδρο που ηθελα και περιμενα να εμφανιστει καποιος στο συγκεκριμενο σημειο με την συγκεκριμενη σταση σωματος. Θεωρω οτι στην συγκεκριμενη ημουν τυχερος μιας και ετυχε να περασει αυτη η ενδιαφερουσα φιγουρα (φυσικα περασαν και αλλοι απο εκει αλλα αυτος ηταν ο καλυτερος).

Κάτι τέτοιο έλεγα σαν crop ( δεν ασχολήθηκα με το b&w conversion, αλλά μου φαίνεται πως είτε ασπρόμαυρο είτε έγχρωμο νομίζω και τα 2 ok είναι αν κόψεις λίγο τα χρώματα ώστε να επικεντρώνεται το μάτι στον περαστικό παρά να παίζει τριγύρω στα έντονα χρώματα των graffiti )

snikswbrn.jpg

Link to comment
Share on other sites

η φωτογραφια δρομου πρεπει να σου περναει και ενα μηνυμα..εδω προσπαθω να καταλαβω ποιο ειναι το μηνυμα της φωτογραφιας και δε μπορω..και εδωσα χρονο στην φωτογραφια αλλα δεν.

προσωπικα στελιο πιστευω οτι εχεις βγαλει ΠΟΛΥ καλυτερες φωτογραφιες δρομου και αυτη δε σου πετυχε..

Το ασπρομαυρο η οχι σε μια φωτογραφια δρομου ειναι το λιγοτερο...απλα η ασπρομαυρη την εντασσει αυτοματα σε πιο καλλιτεχνικη

Ισως φταιει οτι την συγκεκριμενη δεν την εβγαλα σαν φωτογραφια δρομου, δεν την βαζω σε καμια περιπτωση σε αυτην την κατηγορια γιατι δεν ηθελα να εστιασω στον ανθρωπο αλλα στο σημειο περισσοτερο. Για αυτο κιολας αν δεις στο καδρο η ανθρωπινη φιγουρα δεν υπερισχυει αλλα συμπληρωνει το καρε (τουλαχιστον στα δικα μου ματια).

Οσον αφορα την φωτογραφια δρομου τωρα, σε οσους ορισμους εχω δει οι περισσοτεροι την αναφερουν σαν φωτογραφια που συμβαινει καποιο δρωμενο. Δεν ειναι απαραιτητο να περναει καποιο μηνυμα και για να πω την αληθεια νομιζω οτι απεχω παρα πολυ ακομα απο το να βγαλω μια καλη φωτογραφια δρομου μιας και ειμαι στην φαση που ειμαι μαγκωμενος να σηκωσω την μηχανη και να βγαλω καποιον αγνωστο με ευκολια.

Η συγκεκριμενη θα μπει σε ενα σετ που ετοιμαζω για την Αθηνα, σκοπος μου ηταν να την βγαλω και να μην βγει απλα σαν καταγραφη του μερους αλλα να το παω ενα βημα παραπερα, για αυτο ειπα και πριν οτι περιμενα να γινει κατι για να ισορροπησει το καρε γιατι ετσι οπως ηταν πριν δεν μου καθοταν καλα στο ματι. Δεν ξερω αν το πετυχα μιας και ποτε δεν ειμαι αμεροληπτος οταν εχω μολις τραβηξει μια φωτογραφια, συνηθως οταν τις ξαναβλεπω μετα απο 3-4 μηνες βλεπω τα πραγματα πιο ξεκαθαρα.

[MENTION=45]PGM[/MENTION] με γειες η nx300, για τα χρηματα της ειναι καλη μηχανη και λογικα θα την χαρεις.

Έγινε επεξεργασία από snik
Link to comment
Share on other sites

Στέλιο , προσπάθησες όντως Αλλά δεν πήρες το αποτέλεσμα που ήθελες και δεν κατάφερες να μεταφέρεις την μάτια σου και στους άλλους..Για αυτό σου λέω έχεις βγάλει πολύ καλύτερες.το δρώμενο μπορεί να συνδυαστεί και με μήνυμα.Όχι αποκλειστικά μονο σα κατάσταση.οκ, όλοι περπατάνε.η σύνθεση; σκιες; φορα; αντίθεση φιγουρων; τι; θελεις πχ να δείξεις εδώ; απλά έβαλες πιστεύω το στολίδι για σένα στη φωτογραφία σου για την καλύτερη ισορροπία..Αλλά χωρίς Όλα τα άλλα. Χωρίς Όλα αυτά, στην φωτογραφία δρόμου απλά θα σηκώναμε την μηχανή και θα τραβαγαμε ότι βρίσκαμε..η ροή το κάδρο ,η ανθρώπινη φιγούρα το πλάνο και το action είναι συνδυασμός για ενα καλο κλικ.δες το αρθρο(φωτογραφίες) του ιασονα με τα πρεζονια "μακρια απο τα παιδια"

Δεστην πάλι αργότερα και θα καταλάβεις τι εννοώ

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το jpeg σου βγήκε σε εμετικη ποιοτητα

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] ,Δεν μπορω να καταλαβω γιατι 'ανεβηκε' ετσι χαλια :( . Την μετεφερα απο την μηχανη στο κινητο και ισως μειωνει λογω μεγεθους την ποιοτητα

yut45.jpg

[MENTION=5110]qbiefox[/MENTION] , Θενκς - 399 απο Κατερελο :)

Έγινε επεξεργασία από PGM
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=45]PGM[/MENTION] κυριως..αλλα και αλλους.

Οταν ανεβαζετε εικονες σαν attachments μη περνατε το οριο των 500kb που προτεινει το φορουμ γιατι μετα θα πεσει τρελλη συμπιεση.

Η πρωτη εχει πεσει στα 61κβ για παραδειγμα.

Επισης..σαν δευτερο ..ξεχαστε φ16...δεν υπαρχει φ16 στη μηχανη σας (εκτος αν εχετε φφ και μεγαλυτερο φορμα)

Μεχρι φ11 που και για cropp παλι πολυ ειναι αλλα οκ.

[MENTION=9964]snik[/MENTION]

Στο ολο συνολο θεωρω οτι την χαλαει η ταμπελα "το καφε του γιωργου".

ΠΑραδοξως δεν συμβαινει και κατι ιδιαιτερο απο το υψος αυτο και πανω, οποτε ειμαι υπερ του croparismatos.

Σε παιρνει -για τη δικη μου αποψη- να κοψεις ελαχιστα πιχελς απο αριστερα και καμποσα απο αριστερα ωστε να εχεις αναλογια 2-3 στο καδρο..-αν αυτο σε ενδιαφερει βεβαια.

Θεωρητικα μπορεις να σβησεις και την ταμπελα αν ντε και καλα θες να κρατησεις το πρωτο μπαλκονι μεσα στο καδρο.

Τελος θα την ηθελα λιιιγο πιο σκληρη απο πλευρας microcontrast και χρωματων(ακομα και σε bw δειχνει αν το κυνηγησεις λιγο).

Ξερω οτι δε τρελλαινεσαι να σου πειραζουν εικονες οποτε και δεν ανεβαζω τα pp (color+bw).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.