Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

[MENTION=8745]Jason[/MENTION] Να ξαναπας να ισιωσεις τις δεξιες και να βγαλεις 2-3 με το χερουλι να'χουμε να συγκρινουμε :bigsmile:

Παντως εμενα μου αρεσει πιο πολυ η 1η, λιγο πολυ αυτην με το χερουλι την εχω ξαναδει και αλλου αλλα η 1η ειναι πιο ατμοσφαιρικη.

Link to comment
Share on other sites

εμενα το μονο που δε μου παει καλα ειναι οι μαυρες σκιες διπλα απο τον ηλιο δε ξερω αυτο καπως με χαλαει

την επομενη φορα [MENTION=8745]Jason[/MENTION] βαλε φλας για να φωτισεις τον ηλιο

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε κάμμια άποψη.

Επειδή με τις δικές μου φώτο δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός και αυστηρός πρίν περάσει κανάς μήνας και βάλε αφού την έβγαλα, αξίζει τίποτα το shot ? τι crop θα κάνατε ?

crop_dsc04372yd0q.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη , δε πρέπει να έχεις πολλές ανά είδος.κουράζει και δείχνει μη αποφασιστικότητα.οπότε πιασε τις 5 καλύτερες σου και διάλεξε ΜΙΑ..Έτσι θα βγάλεις και προσωπικότητα στις φωτογραφίες σου

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη , δε πρέπει να έχεις πολλές ανά είδος.κουράζει και δείχνει μη αποφασιστικότητα.οπότε πιασε τις 5 καλύτερες σου και διάλεξε ΜΙΑ..Έτσι θα βγάλεις και προσωπικότητα στις φωτογραφίες σου

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Από διαφορετικές μέρες είναι αυτές ρε.

Κάποιες φορές όταν έχω ελεύθερο χρόνο και βαριέμαι βγαίνω για καμμιά φώτο κοντά μου, ε, εδώ κοντά που μένω δεν έχει και πολλά πράγματα.

Οπότε λίγο πολύ κάτι τέτοιο θα βγάλω.

Βασικά αυτό το καιρό αν δεν πάω κάπου εκδρομή ψάχνω το θέμα τραίνου-γραμμών μπας και βρώ ένα σημείο που να φέρνει σε κάτι συγκεκριμένο που ψάχνω.

Δεν πάνε σε portfolio ούτως ή άλλως οι συγκεκριμένες ρε.

Link to comment
Share on other sites

Από διαφορετικές μέρες είναι αυτές ρε.

και απο διαφορετικο χρονο να ειναι..εχουν ιδιο θεμα.αυτο σου λεω.σου εξηγησα τι ειναι σωστο , αν δε θες μη το κανεις προβλημα σου :p

Υ.Γ οπως για παραδειγμα το παιχνιδι των "trails" που εβγαζες με τις σπιθες

Link to comment
Share on other sites

και απο διαφορετικο χρονο να ειναι..εχουν ιδιο θεμα.αυτο σου λεω.σου εξηγησα τι ειναι σωστο , αν δε θες μη το κανεις προβλημα σου :p

Υ.Γ οπως για παραδειγμα το παιχνιδι των "trails" που εβγαζες με τις σπιθες

Χαίρω πολύ χαιρόπουλος ρε.

Εγω γουστάρω landscape.

Αλλά το καλό landscape δεν είναι στα πόδια σου.

Πρέπει να ταξιδέψεις 300φεύγα χιλιόμετρα κλπ κλπ.

Επειδή δεν γίνεται όμως να κάνεις τέτοια ταξίδια κάθε μέρα, κάποιες φορές "αναγκαστικά" βαράς παρόμοια πράγματα.

Βαριέσαι και βγαίνεις για περπάτημα με την φωτογραφική στο λαιμό.

Ε, δεν έχει και πολλά εδώ να κάνεις.

Και ξαναλέω, δεν πάνε για gallery ούτε portfolio.

Practice makes perfect λέμε.

Δοκιμάζεις, ψάχνεις, tweakάρεις ώστε όταν βρεθεί το κατάλληλο μέρος και shot να το βγάλεις.

Έτσι όπως το βλέπεις, ο street photographer έχει να βγάλει 6 φωτογραφίες και μετά πάπαλα.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη , δε πρέπει να έχεις πολλές ανά είδος.κουράζει και δείχνει μη αποφασιστικότητα.οπότε πιασε τις 5 καλύτερες σου και διάλεξε ΜΙΑ..Έτσι θα βγάλεις και προσωπικότητα στις φωτογραφίες σου

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

αν υπαρξει εστω κ ενα θεμα που να συμφωνισουμε θα ξυρισω το κεφαλι μου κ θα βαλω αβαρταρ τη καραφλα :neo::hehe:
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε κάμμια άποψη.

Αποψη γενικοτερη εχω..οχι επι της φωτο.

Την επομενη φορα και ενω κανεις το αντιστοιχο long exposure τραβα μια φλασια (με το κουμπακι..κρατα το στο χερι) την ωρα που περναει διπλα σου.τωρα θες τη μηχανη ..θες τα βαγονια..διαλεξε.

Προσωπικα θα διαλεγα τη μηχανη λιγο πριν φτασει.

Βαλε κανα φιλο πρωτα στις ιδιες ρυθμισεις να δεις ποσο φως βγαζει για να μη "καψεις" το τρενο με full power πχ..

ΔΕ ξερω και κατο ποσο συχνα περναει κιολας.

Θεωρητικα θα εχεις απο αχνα εως εντονα τη μηχανη που θα ακολουθειται απο light trail.

Πρακτικα οτι σου κατσει με το φλας που θα ριξεις απο οποιο σημειο βρισκεσαι.

Να δουμε και κατι διαφορετικο τουλαχιστον περα απο light trail στο μισοσκοταδο..

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Χαίρω πολύ χαιρόπουλος ρε.

Εγω γουστάρω landscape.

Αλλά το καλό landscape δεν είναι στα πόδια σου.

Πρέπει να ταξιδέψεις 300φεύγα χιλιόμετρα κλπ κλπ.

Επειδή δεν γίνεται όμως να κάνεις τέτοια ταξίδια κάθε μέρα, κάποιες φορές "αναγκαστικά" βαράς παρόμοια πράγματα.

Βαριέσαι και βγαίνεις για περπάτημα με την φωτογραφική στο λαιμό.

Ε, δεν έχει και πολλά εδώ να κάνεις.

Και ξαναλέω, δεν πάνε για gallery ούτε portfolio.

Practice makes perfect λέμε.

Δοκιμάζεις, ψάχνεις, tweakάρεις ώστε όταν βρεθεί το κατάλληλο μέρος και shot να το βγάλεις.

Έτσι όπως το βλέπεις, ο street photographer έχει να βγάλει 6 φωτογραφίες και μετά πάπαλα.

δε μπροω να καταλαβω γιατι δυσκολευεσαι σε αυτο που λεω.

συμφωνεις απο την μια και διαφωνεις στο τελος.

επειδη μιλας για landscape και μιλας για κατι που με αυτο ασχολουμαι , σου εξηγω τι και πως.

ειναι πολυ απλο.Θες να πειραματιστεις ; μαζι σου.Τραβα 5-10 -20 - 1000 φωτος και απλα διαλεξε μια.

ανεβαζεις μια φωτογραφια για να την δουμε , οταν εχουμε δει 12342523423 ιδιες φωτογραφιες , τι περιμενεις να σου πουμε ; η περιμενεις να εχει την ιδια απηχηση σαν φωτογραφια ;

αληθεια το πορτφολιο σου δεν ειναι και στο φβ ; Επειδη την ανεβασες και εκει αναφερομαι.

μη βγαζεις φωτογραφιες γιατι πρεπει να βγαλεις κατι..

Link to comment
Share on other sites

Αποψη γενικοτερη εχω..οχι επι της φωτο.

Την επομενη φορα και ενω κανεις το αντιστοιχο long exposure τραβα μια φλασια (με το κουμπακι..κρατα το στο χερι) την ωρα που περναει διπλα σου.τωρα θες τη μηχανη ..θες τα βαγονια..διαλεξε.

Προσωπικα θα διαλεγα τη μηχανη λιγο πριν φτασει.

Βαλε κανα φιλο πρωτα στις ιδιες ρυθμισεις να δεις ποσο φως βγαζει για να μη "καψεις" το τρενο με full power πχ..

ΔΕ ξερω και κατο ποσο συχνα περναει κιολας.

Θεωρητικα θα εχεις απο αχνα εως εντονα τη μηχανη που θα ακολουθειται απο light trail.

Πρακτικα οτι σου κατσει με το φλας που θα ριξεις απο οποιο σημειο βρισκεσαι.

Να δουμε και κατι διαφορετικο τουλαχιστον περα απο light trail στο μισοσκοταδο..

Interesting :)

Η μηχανή λογικά λέει, αλλά θα πρέπει φαντάζομαι να την βγάλω δεξιά στο κάδρο ώστε να ακολουθούν τα trails και να μην περνάνε από πάνω της.

Κάθε 1 ώρα περνάει από εκεί αμαξοστοιχεία, οπότε παλεύεται.

Link to comment
Share on other sites

δε μπροω να καταλαβω γιατι δυσκολευεσαι σε αυτο που λεω.

συμφωνεις απο την μια και διαφωνεις στο τελος.

επειδη μιλας για landscape και μιλας για κατι που με αυτο ασχολουμαι , σου εξηγω τι και πως.

ειναι πολυ απλο.Θες να πειραματιστεις ; μαζι σου.Τραβα 5-10 -20 - 1000 φωτος και απλα διαλεξε μια.

ανεβαζεις μια φωτογραφια για να την δουμε , οταν εχουμε δει 12342523423 ιδιες φωτογραφιες , τι περιμενεις να σου πουμε ; η περιμενεις να εχει την ιδια απηχηση σαν φωτογραφια ;

αληθεια το πορτφολιο σου δεν ειναι και στο φβ ; Επειδη την ανεβασες και εκει αναφερομαι.

μη βγαζεις φωτογραφιες γιατι πρεπει να βγαλεις κατι..

Ε όχι και portfolio το FB :D

Ειδικά αν λες για το προσωπικό μου profile με album titled "Whatever wherever whenever" :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου βγάλω μια με τις πενήντα αποχρώσεις του γκρι :p

Κάποιο βιβλίο με ποιήματα θα ταίριαζε περισσότερο. Κι από το 50 shades of grey, και από το βιβλίο με τα κομάντα :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.