Jump to content



7870tahiti le vs. 7950 vs. 7970 vs. 770gtx...Τελικά ποια είναι καλύτερη και ποια vfm?


venom7

Recommended Posts

Nα τις φερει και να το δοκιμασετε μονο στον 3820.

Τα αλλα επρεπε να εχουν eist κλπ off για να ειναι ακομη πιο συγκρισιμα.

Το "συνηθες" με το HT ..αφηστε το για το παρελθον.Bοηθανε και οι τερατο-αναλυσεις που προοριζεται η καθε μια καρτα οποτε το 1920χ1080 (σε xfir/sli κιολας) ειναι οπως πριν 5-6 χρονια το 1024χ768.

Οι πιθανοτητες για καλυτερο scaling με HT ειναι παραπανω.Και δεν εννοω απο 20% να παει 99%.(μην ακουσω περι bottleneck)

Μικρες μεν..αλλα στις διαφορες που παιξατε οπως παιξατε μαλλον συγκρισιμες.

Σε 3-4 καρτες η διαφορα του HT θα ειναι πιο εμφανης..(παλι ..καμμια σχεση με bottleneck...αν και πιθανως να εχει στις 4)

Βασικα εστω και αθελα σας "ριξατε" τις 2χ770..

Για μενα ειναι αντιστοιχες των 7950 και αναλογα το παιχνιδι προηγειται καποια εταιρια.

Σε απολυτα θεωρητικη βαση μιας και δεν απεχουν και πολυ σε frames..τις τοποτεθετω αναμεσα 7950 με 7970 και οι οποιοι χρονισμοι της εκαστοτε καρτας απο μαμα θα κανει την οποια διαφορα ειτε προς τα πανω ειτε προς τα κατω.

Με τις 7950 να εχουν αργες μνημες ως επι τω πλειστον ..σε oc μαλλον θα παιχτει η διαφορα σε 770 και 7970(ακα r9-280x)

Mε 5ghz οι 7950 δεν εχουν ιδιαιτερη τυχη..περα του οτι ειναι φθηνοτερες:p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Το eist τι σχέση έχει με τα αποτελέσματα? Δεν επηρεάζει καθόλου μα καθόλου. Δε "ρίξαμε" τίποτα. Το να δοκιμαστούν στον 3820 είναι λίγο πιο δύσκολο απ'ότι στον 3770 λόγω διάταξης του setup. Στην τελική ο 3770 υπερέχει ξεκάθαρα σε απόδοση, οπότε εκεί θα υπάρχει και η μέγιστη διαφορά θεωρητικά. Και αν κάποιος ισχυριστεί ότι το x16 του Χ79 παίζει κάποιο ρόλο, αυτό είναι μύθος. To Pci Express 3.0 έχει υπεραρκετό bandwidth για να καλύψει 2 770 σε Ζ77 χωρίς καμμία απώλεια επιδόσεων.

Όσο για τους χρονισμούς της μαμάς, η 770 θα είναι πάντα μπροστά γιατί είναι πολύ ψηλότερα χρονισμένη από τα αστεία default ρολόγια των 7970 (925-1375) και των 7950(800-1250 ή σε boost 950-1250). Ο λόγος που οι 79χχ ήταν διάσημες ήταν γιατί ανέβαιναν 30% σε σχέση με τα στοκ ρολόγια, αφού ήταν πολύ συντηρητικά χρονισμένες. Ο λόγος φυσικά ήταν απλός. Για να κυκλοφορήσει κάτι καλύτερο από την πράσινη και με μια μικρή αύξηση (GHz Edition) να είναι πάλι μέσα στο παιχνίδι των επιδόσεων.

Θα τρέξω επιτόπου μερικά με ΗΤ off για να δω διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Σαν χρηστης επιθυμω να βλεπω screenshots απο τις οποιεσδηποτε ρυθμισεις τοσο σε επεξεργαστη οσο και μνημες και τις ρυθμισεις των εκαστοτε παιχνιδιων.(βιτσιο)

Ουσιαστικο αποτρεπει το οποιοδηποτε σχολιο περι λαθους ή ξεχασμενης ρυθμισης για δυο διαφορετικα setup/run whatevah.

Το pci-express χ16 κλπ μου ειναι αδιαφορο για τους λογους που ανεφερες...

Απλα θα αισθανομουν πιο ανετα στον 3820 εφοσον δεν σε αφηνει να παιξεις με ειστ κλπ.

(τα παλια τα χρονια τα κλειναμε για extra ποντους..Αν κρινω απο το ποσο αλλαζουν τα νουμερα σε ssd ..μαλλον θα επηρεαζουν και τα frames σε ανεβοκατεβασμα συχνοτητας)

Ποτε δε θα μαθω αν απλα βαζεις ενα pi σε low priority για να κρατας ψηλα συχνοτητα και την ωρα της μετρησης.Δε λεω οτι αυτο εκανες και δε με ενδιαφερει να μου πεις οτι δε το εκανες.

Δε σε κρινω..απλα οταν παιρνεις μια μετρηση ξεκαθαριζεις τις συνθηκες.

Και σε θεμα μετρησης καρτας καλο θα ηταν να ηταν σταθερα τα υπολοιπα..που οκ δεν γινεται απο πλευρας διαφορετικων χρηστων, αλλα χυμα μετρησεις με συμπερασμα "αυτη ειναι η καλυτερη" ειναι καπως.. σαν διαδικασια.

Δεν λεω οτι εχετε λαθος αποτελεσματα.Απλα δε βγαινει συμπερασμα για το ποια καρτα ειναι καλυτερη.Moνο ποιο "setup" ειναι καλυτερο.

Τα ρολογια (για τριτους) δεν ειναι αμεσα συγκρισιμα..

Ναι ο πυρηνας της tahiti παιζει να παει 1200 (και παραπανω) αλλα με 5ghz οι 7950 δυσκολα θα φτασουν καν τα 6γηζ.

Σε αντιθεση νομιζω με τις 7970(και σιγουρα πλεον στις ρ9-280 αν αποφυγεις elpida) που θα δεις και 7ghz..

Oτι συμβαινει στις 7970(29-280χ) απο θεμα oc ..συμβαινει στις 770 και πλεον το εκαστοτε παιχνιδι/driver θα κρινει τη διαφορα.

Απλα θα πρεπει να φθυνηνουν και οι 4αρες στις 770 για οσους εξαντλουνε τα 2γβ.

(Στα 1920χ1080..οριακα τα φτανεις νομιζω σε μερικα παιχνιδια -τα 2γβ )

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα benches τα τρέχω χωρίς να τρέχει απολύτως τίποτα από πίσω. Το λειτουργικό μου είναι ένα μαύρο χάλι, αφού έχουν αλλαχτεί 7 μητρικές και 50 κάρτες γραφικών χωρίς να γίνει format. Πιθανώς τα νούμερα να ήταν καλύτερα ελαφρώς αν ήταν καθαρό το σύστημα.

Οι 7950 του τεστ είναι boost που σημαίνει ότι έχουν elpida. Πάνε όμως 1650 όπως βλέπεις. Όλες οι 7970 πλέον έχουν επίσης elpida και πάνε το πολύ 1600 γι'αυτό άλλωστε επιλέχθηκε και αυτή η συχνότητα. Στην τελική και 1500 να μένανε οι 7950 δεν άλλαζε και πάρα πολύ τα αποτελέσματα. Αρχίζει να έχει διαφορά η μνήμη στα νούμερα από 1700 και πάνω. Έτρεξα όλο το σετ των μετρήσεων με ΗΤ off και δεν υπάρχε απολύτως καμμία διαφορά όπως αναμενόταν. Θα βάλω screenshots ευθύς αμέσως. Από την εποχή των πρώτων Χ58 gigabyte που ήταν οι μόνες μητρικές με dynamic voltage δουλεύω eist και dynamic voltage και ένα εκατομμύριο benches μετά, σου λέω ότι ούτε τώρα έχει καμμία διαφορά ούτε ουδέποτε είχε, το να δούλευες το σύστημα έτσι σε σχέση με το να είναι full συνέχεια. Στο κάτω κάτω, εμείς βάλαμε ρυθμίσεις που θα έχει κάποιος κάθε μέρα στο σύστημα του. Αν έχει 3820 θα είναι συνέχεια full, αν έχει sb ή ivy θα τρέχει με eist και dynamic voltage.

Για να τελειώνουμε λοιπόν με τα σχόλια, επειδή σωστό είναι να μιλάμε μόνο με screenshots, θα ποστάρω όλα τα τεστ με ΗΤ off και με τις 770 στο ίδιο ακριβώς σύστημα είτε με τον 3820 είτε με τον 3770, θα βάλω και μερικές μετρήσεις με 3770 στα 5 που ισοδυναμεί με 3820 στα 5,2-5,3 και δε θα μείνει καμμία αμφιβολία πλέον.

Το oc στην 7970 και στην 770 δεν έχει απολύτως καμμία σχέση από την άποψη ότι όλες λίγο έως πολύ οι 770 συμπεριφέρονται πανομοιότυπα. Οι 7970 έχουν χαοτικές διαφορές που εξαρτώνται κυρίως από asic quality και δευτερευόντως από μνήμες αλλά ακόμα και από bios. Κλασικό παράδειγμα η asus 7970 direct cuii top που είχα πριν λίγο καιρό και με είχε κάνει έξω φρενών. Απέδιδε παντού περίπου 5-6% αργότερα από τη lightning στα ίδια ρολόγια. Έχω κρατήσει και screenshots. Και ήταν το bios. Δούλευε σωστά μόνο με το κλειδωμένο bios των 1000-1400. Με το ξεκλείδωτο, με της matrix, με 5-6 άλλα bioses που δοκίμαζα, ήταν πάντα στο -5%.

Οι 770 είτε είναι asus, είτε gigabyte, είτε palit είτε οτιδήποτε, θα πάνε από 1306-1320 με στοκ τάση και χωρίς πειράγματα. Επίσης θα πανε 1950-2000 στις μνήμες πάντα. Οι 7970 μπορεί να πάνε από 1050 μέχρι 1300 στον πυρήνα και από 1500 μέχρι 1950 στις μνήμες. Ανάλογα που θα πέσεις. Επομένως φυσικά και δεν ισχύει αυτό που λες. Επίσης δεν καταλαβαίνω το σχόλιο για τις 7950 και τα 5GHz. Τι σχέση έχουν τα 5GHz με το πόσο θα πάνε οι μνήμες της 7950?

Μνήμη. Πουθενά δε φτάνεις τα 2gb μνήμης με τις 770. Έχω και πάλι screnshots με μία 770 σε 5760χ1080 και σε κανένα παιχνίδι δεν έφτασε ούτε καν κοντά στα 2gb η χρήση της μνήμης πόσω μάλλον στα 1080p. Δοκιμές με farcry 3, crysis 3, tomb raider, bioshock infinite.

Link to comment
Share on other sites

Κατι εχασα..ή κατι εχασες..

Αυτο που λεω περι oc ειναι αυτο που λες και συ.

Οτι σε oc 7970/770 θα επωφεληθουν μιας και καλες μνημες 6ghz rated θα φτασουν στις συχνοτητες που αναφερεις.

Mε τις 7950 δε παιζει να φτασεις τοσο ψηλα γιατι ολες ειναι με 5ghz.

(χωρια το οτι ειναι (ψιλο)κομμενη 7970 ...θα δυσκολευτει να φερει τα νουμερα των αλλων)

Σαν να παιρνεις μνημες 1333 και να περιμενεις να παιξουν 2133..

(Αν "πετυχεις" αναλογα chipakia παιζει ,αλλα τυχαρπαστο dimmaki βαρια μεχρι 1800-1900..

Τυχαιο παραδειγμα..ψιλοτυχαια νουμερα.)

Περι ποσο χρειαζεται απο μνημη μερικες "λαθος" επιλογες σε φιλτρα και το εχεις φτασει το 2αρι.Αρκετα παιχνιδια το πλησιαζουν.

Μην περιμενεις να δεις 3gb usage σε 2γβ καρτα.:p (παντα κατω απο 2 θα ειναι).

Για μενα καλο θα ηταν σε 100-200mb περιθωριο να βγει κατι απο φιλτρο just in case.

Link to comment
Share on other sites

Κατι εχασα..ή κατι εχασες..

Αυτο που λεω περι oc ειναι αυτο που λες και συ.

Οτι σε oc 7970/770 θα επωφεληθουν μιας και καλες μνημες 6ghz rated θα φτασουν στις συχνοτητες που αναφερεις.

Mε τις 7950 δε παιζει να φτασεις τοσο ψηλα γιατι ολες ειναι με 5ghz.

(χωρια το οτι ειναι (ψιλο)κομμενη 7970 ...θα δυσκολευτει να φερει τα νουμερα των αλλων)

Σαν να παιρνεις μνημες 1333 και να περιμενεις να παιξουν 2133..

(Αν "πετυχεις" αναλογα chipakia παιζει ,αλλα τυχαρπαστο dimmaki βαρια μεχρι 1800-1900..

Τυχαιο παραδειγμα..ψιλοτυχαια νουμερα.)

Περι ποσο χρειαζεται απο μνημη μερικες "λαθος" επιλογες σε φιλτρα και το εχεις φτασει το 2αρι.Αρκετα παιχνιδια το πλησιαζουν.

Μην περιμενεις να δεις 3gb usage σε 2γβ καρτα.:p (παντα κατω απο 2 θα ειναι).

Για μενα καλο θα ηταν σε 100-200mb περιθωριο να βγει κατι απο φιλτρο just in case.

Σωστά για τις 7950 τις τωρινές. Οι δύο πρώτες που είχα όμως, κάτι τραγικές sapphire με μαύρη αλουμινένια ψύκτρα, είχαν hynix και έφτασαν τα μεγαλύτερα νούμερα που έχω δει ποτέ. 1890 και κάτι ψιλά. Απλά η μία είχε 86% asic και ανέβαινε σαν τρελή και η άλλη είχε 55% και πήγαινε 1050 με 1,3ν. Οι 7970 με τις 7950 δεν είχαν καμμία διαφορά στις μνήμες αρχικά. Ακριβώς τα ίδια τσιπς φορούσαν. Μετά τις χάλασαν όλες βάζοντας elpida. Γι'αυτό οι reference κάρτες ανέβαιναν πολύ. Γιατί είχαν πάντα hynix μνήμες και πάνω από 75% asic.

Οι δοκιμές που έκανα εγώ με την 770 και surround ήταν όλες σε full λεπτομέρεια, όπως ακριβώς έπαιζα σε 1080p. Το crysis σε very high με 2x SMAA, κυμαινόταν από 20 έως 30 fps, το farcry με 4xAA στα 25-35, το tomb raider σε ultimate με normal shadows από 67 σε 1080p έβγαζε 35 και το bioshock και πάλι κυμαινόταν στα 35 fps σε Ultra+DDoF. Και όλα αυτά χωρίς να φτάνουν σε καμμία περίπτωση τα 2gb χρήσης μνήμης. Φυσικά όταν έβαζες 8xAA στο farcry για παράδειγμα φαινόταν η έλλειψη μνήμης αλλά ούτως ή άλλως εκεί ήταν unplayable ακόμα και σε 1080p. Και αν κάποιος βάλει Skyrim με 16x Sparse Grid Supersampling και ultra high definition textures, εννοείται ότι θα έχει πρόβλημα ακόμα και 3gb μνήμη να έχει. Το θέμα είναι ότι σε γενικές γραμμές τα 1080p δε χρειάζεται πουθενά πάνω από 2gb μνήμη.

Ας ξεκινήσω τώρα τα screenshots. Το μόνο που δεν κατάφερα να τρέξω είναι vantage διότι δεν έτρεχε με κανένα τρόπο. Για να μην ψάχνεστε θα γράφω και τα σκορ με ΗΤ πάνω από το screenshot και να παρατηρήσω ότι μόνο το metro παρουσίασε μια διαφορά άξια λόγου που είναι 2,5%. Όλα τα υπόλοιπα ήταν λίγο καλύτερα με ΗΤ off αλλά στα όρια του στατιστικού λάθους.

24151

y7fn.jpg

18188

rk75.jpg

175.6

73x1.jpg

86.9

uttf.jpg

66.62

sne0.jpg

99.9

yp8e.jpg

Link to comment
Share on other sites

86.9

uttf.jpg

[MENTION=1961]wacko_gr[/MENTION] , επειδή και εγώ κοντεύω να τρελαθώ με αυτό που λέγαμε περί "αργού" bios της Matrix, αυτό το ss μάλλον ήταν για να με σώσει. Μήπως τις δοκιμές στο Unigine τις κάνατε με High Details και όχι Ultra;

@1200/1750

Ultra βγάζω 41,6

High βγάζω 44,6

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είπες κάτι εκπληκτικό και δεν το είχα παρατηρήσει. Παρόλο που όταν πρωτοέτρεξα το heaven τα είχα όλα στο full, τώρα παρατηρώ ότι όταν το ανοίγω για κάποιο λόγο είναι ρυθμισμένο σε 1600x900 ανάλυση, χωρίς full screen και quality στο high, αλλά παρόλα αυτά τρέχει full screen και με ανάλυση 1920, οπότε δεν το είχα πάρει και χαμπάρι. Πραγματικά δεν ξέρω τι συμβαίνει. Κάτι δε δουλεύει σωστά. Τα αποτελέσματα του heaven για 7970 μάλλον δεν είναι σωστά. Δυστυχώς δεν έχω τις κάρτες πλέον για να το εξακριβώσω. Άρα μάλλον έχεις δίκιο. Το "αργό" bios όμως ισχύει γιατί παρατήρησα την πτώση σε όλες τις μετρήσεις. Έχω και screenshots με αυτό. Σε valley παρατηρείς διαφορά σε σχέση με το run μου?

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους το ποιο αντικειμενικο benchmark επειδη εχει 3D MARK VANTAGE. Και καιρος να παρω νεα καρτα εφοσον πιανει 40κ η 7970 παω για 280x

Επισης ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια για τον χρονο που αφιερωσαν !!

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους το ποιο αντικειμενικο benchmark επειδη εχει 3D MARK VANTAGE. Και καιρος να παρω νεα καρτα εφοσον πιανει 40κ η 7970 παω για 280x

Επισης ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια για τον χρονο που αφιερωσαν !!

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

Ολες πλην της 7870 βγαζουμ 40k+ ρε συ..και 7950 να ειχες τοσο θα εβγαζε.

Σε 280x θα πηγαινα και εγω παντως αν ηταν να αγορασω καρτα αυτη την περιοδο :-)

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είπες κάτι εκπληκτικό και δεν το είχα παρατηρήσει. Παρόλο που όταν πρωτοέτρεξα το heaven τα είχα όλα στο full, τώρα παρατηρώ ότι όταν το ανοίγω για κάποιο λόγο είναι ρυθμισμένο σε 1600x900 ανάλυση, χωρίς full screen και quality στο high, αλλά παρόλα αυτά τρέχει full screen και με ανάλυση 1920, οπότε δεν το είχα πάρει και χαμπάρι. Πραγματικά δεν ξέρω τι συμβαίνει. Κάτι δε δουλεύει σωστά. Τα αποτελέσματα του heaven για 7970 μάλλον δεν είναι σωστά. Δυστυχώς δεν έχω τις κάρτες πλέον για να το εξακριβώσω. Άρα μάλλον έχεις δίκιο. Το "αργό" bios όμως ισχύει γιατί παρατήρησα την πτώση σε όλες τις μετρήσεις. Έχω και screenshots με αυτό. Σε valley παρατηρείς διαφορά σε σχέση με το run μου?

Στο Valley @ 1200/1750 έβγαλα 50.6 fps, αλλά με 3770Κ στοκ. Νομίζω ότι μετράει και το cpu σε αυτό το bench, οπότε αν τον είχα π.χ στα 4.5 θα έφτανα τα 51+. Χρησιμοποιώ το 280X matrix bios, που τουλάχιστον στο Heaven με ίδια clocks μου έδωσε 1fps παραπάνω.

Το όλο θέμα το πήρα πρέφα μιας που στο Firestrike βγάζαμε ίδιο αποτέλεσμα με τα δικά σου,

δλδ 1200/1750 -> 9505 GPU score , 1250/1750 -> 9832 GPU score

Πάντως τώρα τον χειμώνα νομίζω ότι μπορώ να παίξω και κοντά στα 1275 για κάθε μέρα, γιατί το σύστημα ψύξης της Matrix είναι φανταστικό (αν και 3slot) απλά ψάχνω να δω με πόση τάση παίζει και το vdroop.

[MENTION=14318]ARMAGEDDON[/MENTION], το δικό μου ψυχολογικό όριο είναι πλέον η κάρτα να βγάζει 60fps average σε Heaven (και Valley οκ πιο εύκολο), οπότε έχουμε ακόμα :) ! Μόνο 290, 780 και άνω!

Link to comment
Share on other sites

Ολες πλην της 7870 βγαζουμ 40k+ ρε συ..και 7950 να ειχες τοσο θα εβγαζε.

Σε 280x θα πηγαινα και εγω παντως αν ηταν να αγορασω καρτα αυτη την περιοδο :-)

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Ελα μου ντε απλα μολις βγηκαν τα νεα benchmarks το παρατησαν το καλο παλιο bench και ξεκινησαν να μετρανε με τα νεα για να δουν ποσο την εχουν :p

Εγω ειχα πει οτι οταν φτασουμε τα 40κ αλλαζω καρτα αλλα ελα μου που δεν υπηρχε αρκετο data στο νετ και ο καθενας ελεγε το κοντο του και το μακρι του ....

Edit

Max 300 κατοσταρικα μετα ειναι κοροϊδία;):beer:

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

Link to comment
Share on other sites

Για μενα δεν υπαρχει συγκριτικο απο τη στιγμη που δοκιμαστηκαν 3 vga,σε διαφορετικα συστηματα,με διαφορετικες πλατφορμες,διαφορικες ταχυτητες ρολογιων,διαφορετικες ταχυτητες μνημων,διαφορετκκα λειτουργικα,απορω ποιος το εκανε sticky,μπακαλοδουλεια σε ολο της το μεγαλειο,αυτα απο μενα,που ειμαι αντικειμενοτικατος σε οτιδηποτε και οταν κατι δεν παει παρολο που το κατεχω θα πω οτι δεν αξιζει,αυτα απο μενα,δεν θα απαντησω πιο περα,μονο σε ατομα που εγω θεωρω σοβαρα οτι αξιζουν της απαντησης μου.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα δεν υπαρχει συγκριτικο απο τη στιγμη που δοκιμαστηκαν 3 vga,σε διαφορετικα συστηματα,με διαφορετικες πλατφορμες,διαφορικες ταχυτητες ρολογιων,διαφορετικες ταχυτητες μνημων,διαφορετκκα λειτουργικα,απορω ποιος το εκανε sticky,μπακαλοδουλεια σε ολο της το μεγαλειο,αυτα απο μενα,που ειμαι αντικειμενοτικατος σε οτιδηποτε και οταν κατι δεν παει παρολο που το κατεχω θα πω οτι δεν αξιζει,αυτα απο μενα,δεν θα απαντησω πιο περα,μονο σε ατομα που εγω θεωρω σοβαρα οτι αξιζουν της απαντησης μου.

Κάποια στιγμή όταν αρχίσεις και κατέχεις το άθλημα, πας ένα βήμα παραπέρα. Το βήμα αυτό ήταν να δούμε, πριν γίνει το συγκριτικό και όλο το review, αν και που είχαν διαφορές οι πλατφόρμες στις οποίες έγιναν τα τεστς, τουτέστιν σε ποιες συχνότητες έχουμε τα ίδια αποτελέσματα στη μία και στην άλλη πλατφόρμα με την ίδια κάρτα. Αφού καταλήξαμε ότι ο 3770 είναι ίσος με 3820 +/-200MHz, προχωρήσαμε στις μετρήσεις. Δεν έγινε μπέστε σκύλοι αλέστε αλλά πρώτα δοκιμάστηκαν είτε μία είτε δύο κάρτες και στα δύο συστήματα για δυο τρεις πρώτες μετρήσεις. Στην τελική όπως έχουμε ξαναγράψει νωρίτερα, διαφορές δεν υπάρχουν στις μετρήσεις όσο οι επεξεργαστές βρίσκονται από 4,5GHz και πάνω.

Τουλάχιστον, έγινε μια προσπάθεια με θέληση και μεράκι και δεν την κρατήσαμε για την πάρτη μας αλλά τη μοιραστήκαμε στην παρέα του thelab. Αν εσένα δε σε καλύπτει και δε μας θεωρείς σοβαρά άτομα απάντησης περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μεσα στη βδομαδα αν μπορεσεις να φερω τις καρτες να τις δοκιμασουμε στο δικο σου συστημα ή στου Κωστα..

Ετσι να μου φυγει αυτη η σιγουρια που εχω οτι θα παιξουν καλυτερα απο οτι στο δικο μου..και ας εχω και αδικο :-)

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Οταν εγω παιρνω 25000+ στο 3dmark 2011 και εδω ειναι στα 22000,αν μη τι αλλο ωφειλω να ενημερωσω μερικα ατομα που μας διαβαζουν,δεν θα το συνεχισω το συγκριτικο για μενα ειναι μπακαλοδουλεια και παντελως ακυρο,αν ειχατε κανει σωστο θα παιρνατε και τα like,με τις υγειες σας.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα δεν υπαρχει συγκριτικο απο τη στιγμη που δοκιμαστηκαν 3 vga,σε διαφορετικα συστηματα,με διαφορετικες πλατφορμες,διαφορικες ταχυτητες ρολογιων,διαφορετικες ταχυτητες μνημων,διαφορετκκα λειτουργικα,απορω ποιος το εκανε sticky,μπακαλοδουλεια σε ολο της το μεγαλειο,αυτα απο μενα,που ειμαι αντικειμενοτικατος σε οτιδηποτε και οταν κατι δεν παει παρολο που το κατεχω θα πω οτι δεν αξιζει,αυτα απο μενα,δεν θα απαντησω πιο περα,μονο σε ατομα που εγω θεωρω σοβαρα οτι αξιζουν της απαντησης μου.

Κατ'αρχήν, μάθε να γράφεις ελληνικά και μετά ίσως λάβουμε υπόψη μας τα λεγόμενα σου. Εσύ που τα κατέχεις λοιπόν όλα, θα έπρεπε να ξέρεις ότι αυτά που λες είναι τρίχες. Αν τα κατείχες θα ήξερες ότι σε όσα συστήματα και να κάνεις τις μετρήσεις, σε ό,τι συχνότητα κι αν δουλεύουν οι μνήμες (το άκουσα κι αυτό, ότι η συχνότητα της ram παίζει ρόλο και δη σε μετρήσεις 3D και gpu score), ακόμα και σε εξαπύρηνο επεξεργαστή, τα αποτελέσματα δεν αλλάζουν. Όταν ακούω κάτι τέτοια νευριάζω. Όλοι γίνανε ξερόλες και αντικειμενικοί.

Αφού λοιπόν εσύ είσαι αντικειμενικότατος πήγαινε βρες όλες τις κάρτες αυτές, βάλτες στο σύστημα σου και δοκίμασε τες και μετά πόσταρε τα αποτελέσματα. Σε κανα εξάμηνο που θα τελειώσεις πες μας.

Αυτά από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εγω παιρνω 25000+ στο 3dmark 2011 και εδω ειναι στα 22000,αν μη τι αλλο ωφειλω να ενημερωσω μερικα ατομα που μας διαβαζουν,δεν θα το συνεχισω το συγκριτικο για μενα ειναι μπακαλοδουλεια και παντελως ακυρο,αν ειχατε κανει σωστο θα παιρνατε και τα like,με τις υγειες σας.

Το 25000+ στο 3D Mark 11 είναι όπως τα 110 στο valley? Έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.