Jump to content



Αγορές από ταξίδι στην Taiwan


tragikos

Recommended Posts

Όχι, δυστυχώς δεν πηγαίνω εγώ στην Taiwan.

Γνωστός μου όμως θα πάει για επαγγελματικό ταξίδι μιας εβδομάδας στην Taiwan και συγκεκριμένα στην Taipei. Οπότε κλασικά σκέφτεσαι τι μπορεί να σου φέρει από εκεί που να αξίζει να έρθει.

- Τι θα αγοράζατε εσείς; Tablet, smartphone, laptop;

- Θα αξίζει η αγορά σε διαφορά τιμής;

- Παίζουν τίποτα τελωνεία στην επιστροφή;

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Για το τελωνειο, υπαρχει περιπτωση να τον σταματησουν αν δουν με προιοντα με κουτια/ζελατινες κλπ

Παντως ειναι πιο φτηνα εκει. Οχι πολυ ομως. Οτι παρεις να σιγουρευτεις οτι εχει παγκοσμια εγγυηση, η εστω να σε καλυπτει εντος Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Για το τελωνειο, υπαρχει περιπτωση να τον σταματησουν αν δουν με προιοντα με κουτια/ζελατινες κλπ

Παντως ειναι πιο φτηνα εκει. Οχι πολυ ομως. Οτι παρεις να σιγουρευτεις οτι εχει παγκοσμια εγγυηση, η εστω να σε καλυπτει εντος Ε.Ε.

Μιας και εσαι ο μόνος που απάντησε σοβαρά (:p) να ρωτήσω κάτι ακόμα.

- Το τελωνείο το συναντάς αφού μπεις στην Ελλάδα ή πριν φύγεις από την άλλη χώρα;

- Γενικά κάνουν ελέγχους τέτοιους ή θεωρούν δεδομένο ότι θα πάρεις δώρα σε άλλους όταν πας έξω;

- Στο τελωνείο τι καπέλα χτυπάνε συνήθως;

Link to comment
Share on other sites

Απλοί καθημερινοί θνητοί χρήστες...Τι περιμένεις... :hehe:

- Όταν μπαίνεις, περνάς Passport Control και παραλαμβάνεις βαλίτσα/ες. Μετά έχεις 3 "κανάλια" εξόδου..

- Μπλε Για ταξιδιωτες εντος Ε.Ε. (οχι Σεγκεν) οπου δεν υπαρχουν ελεγχοι κλπ

- Πράσινο , οπου ερχεσαι απο χωρες οπου ισχυουν κανονες του τι μπορεις να φερεις αφορολογητα (πχ τσιγαρα ποτα κλπ, αλλα παντα με ορια)

- Κοκκινα, ιδια με πρασινα, αλλα δηλωνεις οτι κατεχεις προιον/τα κτος των οριων.. Θεωρητικα αν εχεις κατι καινουργιο, πρεπει να πας απο το κοκκινο και να το δηλωσεις.

Σε ταξιδια μου απο χωρες εκτος Ε.Ε. (καμια 30αρια συνολο), με εχουν σταματησει μια φορα οταν γυρνουσα απο μεγαλη παραμονη σε Κινα και ειχα 4 βαλιτσες. Φως φαναρι βεβαια, αλλα ειχα βγαλει ταμπελες και ζελατινες απο προιοντα που ειχα αγορασει μιας τα χρησιμοποιουσα εκει και δεν φαινοταν καινουργια. Δεν με χρεωσαν κατι.

Απο 'καπελα' ισχυει ακριβως οτι και με τα δεματα.

Link to comment
Share on other sites

Ελέγχεσαι όταν μπαίνεις στην ΕΕ. Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει απ' ευθείας πτήση από Αθήνα στην Ταϊπέι, άρα αν ο ενδιάμεσος σταθμός του είναι μέσα στην ΕΕ, θα τον ελέγξουν εκεί, αλλά μόνο τη χειραποσκευή (η βαλίτσα μεταφέρεται αυτόματα). Μόλις φτάσει στην Ελλάδα από πτήση εντός ΕΕ θα τη γλυτώσει μάλλον, αφού οι τελωνειακοί στο αεροδρόμιο είναι αραχτοί όταν δεν περιμένουν πτήσεις εκτός ΕΕ. Όμως το καρτελάκι στη βαλίτσα έχει διαφορετικό χρώμα όταν είναι εκτός ΕΕ, οπότε είναι εύκολο να το προσέξει κάποιος και να τον πάρει για έλεγχο. Αν ο ενδιάμεσος σταθμός είναι εκτός ΕΕ ρωτάνε αν δουν πολλά πράγματα συνήθως. Οπότε μπορείς να βάλεις ηλεκτρονικές συσκευές μέσα στην τσάντα του λάπτοπ, ώστε να μη φαίνεται καθαρά στο μηχάνημα τι υπάρχει μέσα. Αλλιώς αν είναι κάτι μικρό μπορεί να το κρύψει στο μπουφάν.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μπορείς να βάλεις ηλεκτρονικές συσκευές μέσα στην τσάντα του λάπτοπ, ώστε να μη φαίνεται καθαρά στο μηχάνημα τι υπάρχει μέσα. Αλλιώς αν είναι κάτι μικρό μπορεί να το κρύψει στο μπουφάν.

Τις τσάντες laptop όποτε έχω ταξιδέψει τις ανοίγουν πριν μπει καν στο μηχάνημα.

Γενικά παίζει να πρέπει να κοιτάξει πχ τι δίκτυα υποστηρίζει ένα smartphone μπας και δεν παίζει στην Ελλάδα; Το πιο τρανταχτό παράδειγμα αγοράς από εκεί υποθέτω θα πρέπει να είναι HTC smartphone...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ποτέ δεν άνοιξαν την τσάντα του λαπτοπ, την περνάγανε μέσα όπως ήταν.

Για Ταϊβάν δεν ξέρω συγκεκριμένα, αλλά φίλος που είχε πάει Ν.Κορέα δεν πήρε κινητό από εκεί λόγω ασυμβατότητας με την Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.