Jump to content



Αγορά CPU+MOBO !!!


ARMAGEDDON

Recommended Posts

καλησπέρες παίδες επειδή βλέπω να βογκάει ο q6600 με αυτά που κάνει ο πατέρας μου στο pc είπα για εξοικονόμηση χρόνου και ποιο γρήγορων ταχυτήτων να τον αναβαθμίσω και τον q6600 να τον πάω στην sister μου όπου είναι web dev και δεν είναι αρκετά απαιτητική .

επειδή όλα υπάρχουν σχεδόν πάμε για cpu και mobo μόνο το θέμα μου είναι το εξής να πάω σε amd+3 ή σε κάποιον intel

για am3+ είδη είμαι εδώ πιστεύω

AMD FX-8350 4.0GHZ 8-CORE BOX 182.50 €

ASROCK 970 PRO3 R2.0 RETAIL 69.21 €

Αξία προϊόντων συμπερ. ΦΠΑ: 251.71 €

αξίζει τίποτα προς intel

video editing είναι πιο πολύ το μηχάνημα

Link to comment
Share on other sites

asrock H87 pro4 90e/asrock Β85 pro4 77e

i5 4570 INTEL CORE I5-4570 3.20GHZ LGA1150 - BOX - - CPU - 179e

με ASROCK H87 PRO4 RETAIL - - Η87 270e

με ASROCK B85 PRO4 RETAIL - - Β85 256e

*και απο skroutz

Asrock B85 Pro4 | Skroutz.gr

Asrock H87 Pro4 | Skroutz.gr

άμα σου έλεγα γενικά να τους συγκρίνεις ποιος είναι καλύτερος ?

επίσης την gpu που έχει αδιάφορη μου είναι

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρες παίδες επειδή βλέπω να βογκάει ο q6600 με αυτά που κάνει ο πατέρας μου στο pc είπα για εξοικονόμηση χρόνου και ποιο γρήγορων ταχυτήτων να τον αναβαθμίσω και τον q6600 να τον πάω στην sister μου όπου είναι web dev και δεν είναι αρκετά απαιτητική .

επειδή όλα υπάρχουν σχεδόν πάμε για cpu και mobo μόνο το θέμα μου είναι το εξής να πάω σε amd+3 ή σε κάποιον intel

για am3+ είδη είμαι εδώ πιστεύω

αξίζει τίποτα προς intel

video editing είναι πιο πολύ το μηχάνημα

Σε AMD θα πας σε FX8320 + GIGABYTE 970A- UD3P που είναι νέα.

Μην πας σε MSI ουτε Asrock .

Link to comment
Share on other sites

Σε AMD θα πας σε FX8320 + GIGABYTE 970A- UD3P που είναι νέα.

Μην πας σε MSI ουτε Asrock .

1. Για max o/c ο 8350 έχει περισσότερο headroom, αλλά ο 8320 είναι πιο vfm όπως και να το κάνουμε.

2. Ποια η διαφορά της UD3P από την UD3; To μόνο που βρήκα είναι διαφορετικός usb3 controller (κλάιν μάιν). VIA� VL805 η νέα, 2 x Etron EJ168 η παλιά.

Εγώ πάντως θα προτιμούσα για +10 ευρώ από την UD3P να πάρω την Asus M5A97 EVO R2.0 που έχει + 2 esata και firewire. Προσωπικά τα χρησιμοποιώ, ο τόπικ στάρτερ δεν ξέρω..

3. Εμένα μού φαίνεται συμπαθητικότατη και η πρόταση Intel 4570 + B85. Είναι βέβαια τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας (no o/c) χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κατώτερη ή ανώτερη.

Link to comment
Share on other sites

Σε AMD θα πας σε FX8320 + GIGABYTE 970A- UD3P που είναι νέα.

Μην πας σε MSI ουτε Asrock .

το ψυχολογικό όριο των 4 - 4,2 -4,4 τα πιάνει ο 8320 ?

να τις βάλω και τούτην εδώ

ARCTIC COOLING FREEZER 13 - -

Link to comment
Share on other sites

άμα σου έλεγα γενικά να τους συγκρίνεις ποιος είναι καλύτερος ?

επίσης την gpu που έχει αδιάφορη μου είναι

Και με τους δύο θα κάνεις άνετα την δουλειά σου και με το παραπάνω. Σε κάποιες εφαρμογές θα είναι μπροστά ο 8350 σε άλλες ο 4570 που δεν χρειάζονται τόσο οι πυρήνες. Με τον ι5 θα έχεις πάει

σε καινούργια αρχιτεκτονική και μικρότερη κατανάλωση (μην φανταστείς κάτι τρελό) αλλά σε OC δεν θα μπορείς να κάνεις κάτι, εκτός και αν πας σε 4670Κ και Ζ87(ή κάποιες Η87 που μπορούν να κλοκάρουν)

αλλά ανεβαίνεις στην τιμή . Με τον amd θα έχεις τα + συν του OC και συμφωνώ με τον 8320 που σου πρότειναν ότι είναι η πιο vfm λύση.

*για την ψήκτρα καλύτερα αυτή εδώ και πιο αθόρυβη με 12αρι fan COOLERMASTER RR-212E-16PK-R1 HYPER 212 EVO - - ,

αλλιώς σε πιο φθηνή, πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα πιστεύω μ'αυτήν που έβαλες ARCTIC COOLING FREEZER 7 PRO REV.2 - -

Τα 4,2Ghz τα έχει, θα σου πούνε και τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

ή πας σε 8320 με μια καλη μητρικη(αν εχεις ηδη ψυκτρα)οπως ειπε ο Adtakis,εμ εννοω Adpanos :p πχ

Gigabyte GA-970A-UD3P | Skroutz.gr Gigabyte GA-990XA-UD3 | Skroutz.gr Asus M5A97 EVO R2.0 | Skroutz.gr

ή σε i5 αλλα κλειδωμενο http://www.skroutz.gr/s/3404747/Intel-Core-i5-4570-Box.html.Αλλα μιας και σε βλεπω οτι θελεις να ασχοληθεις με Oc 8320 με τα 1000:hehe:

Link to comment
Share on other sites

ή πας σε 8320 με μια καλη μητρικη(αν εχεις ηδη ψυκτρα)οπως ειπε ο Adtakis,εμ εννοω Adpanos :p πχ

Gigabyte GA-970A-UD3P | Skroutz.gr Gigabyte GA-990XA-UD3 | Skroutz.gr Asus M5A97 EVO R2.0 | Skroutz.gr

ή σε i5 αλλα κλειδωμενο http://www.skroutz.gr/s/3404747/Intel-Core-i5-4570-Box.html.Αλλα μιας και σε βλεπω οτι θελεις να ασχοληθεις με Oc 8320 με τα 1000:hehe:

μα τι να το κάνεις το μηχανάκι αν δεν μπορείς να το πειράξεις :hehe: (πάρε ποδήλατο)

είναι ψυχολογικό το 4 και τον 920 στα 4 των πάω :jester:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρες παίδες επειδή βλέπω να βογκάει ο q6600 με αυτά που κάνει ο πατέρας μου στο pc είπα για εξοικονόμηση χρόνου και ποιο γρήγορων ταχυτήτων να τον αναβαθμίσω και τον q6600 να τον πάω στην sister μου όπου είναι web dev και δεν είναι αρκετά απαιτητική .

τι ακριβως κανει ο πατερας σου στο πισι? δλδ, ποια προγραμματα χρησιμοποιει?

αναλογα με το τι κανει, θα μπορεσεις να αποφασισεις ποιο σωστα..!!!

αν πας σε ΑΜ3+ πλατφορμα, συμφωνω με adpano(or adtakh....whateva..........!!!)....!!!

πρεπει να προσεξεις λιγο τις μητρικες, γιατι (ειδικα) αν ασχοληθεις και με (εστω και λιγο) overclock στον FX832/50, χρειαζεσαι μητρικη με σωστη τροφοδοσια...!!! αυτο μονο..!!!

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως κανει ο πατερας σου στο πισι? δλδ, ποια προγραμματα χρησιμοποιει?

αναλογα με το τι κανει, θα μπορεσεις να αποφασισεις ποιο σωστα..!!!

αν πας σε ΑΜ3+ πλατφορμα, συμφωνω με adpano(or adtakh....whateva..........!!!)....!!!

πρεπει να προσεξεις λιγο τις μητρικες, γιατι (ειδικα) αν ασχοληθεις και με (εστω και λιγο) overclock στον FX832/50, χρειαζεσαι μητρικη με σωστη τροφοδοσια...!!! αυτο μονο..!!!

αν διάβαζες όλο το post θα έβλεπες ότι λέω κάτω κάτω video editing

για αυτό κλείνω ποιο πολύ σε amd

Link to comment
Share on other sites

το ψυχολογικό όριο των 4 - 4,2 -4,4 τα πιάνει ο 8320 ?

να τις βάλω και τούτην εδώ

ARCTIC COOLING FREEZER 13 - -

Να σου περασει το ψυχολογικο.....:man_in_love::man_in_love: οριστε ενα ακρος σταθερο!

post-7941-1416077925,4834_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν διάβαζες όλο το post θα έβλεπες ότι λέω κάτω κάτω video editing

για αυτό κλείνω ποιο πολύ σε amd

Μη μας βαρεσεις κιόλας...! Μόνο βίντεο επεξεργασία ειναι η ασχολία του; Δεν κάνει τπτ άλλο;

Αν ναι, τότε ψηφίζω FX 8320

Sent from my ST25i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.