Jump to content



Sony mh1c-mh1


Recommended Posts

Μετα την προσφορα του eshop τα πραγματα μπερδευτικαν λιγο και ειπα να ανοιξω ενα τοπικ για να ξεκαθαρισουμε λιγο την κατασταση...Η προσφορα ειναι τα mh1c αλλα καποιος ελαβε τα mh1 με αποτελεσμα να εχει προβλημα..

Απο οτι καταλαβα υπαρχουν δυο τύποι βυσματος CTIA και OMTP..Μπορει καποιος να μας ποιοι το mh1c τι τυπο βυσματος εχει??

Εγω εχω το nexus 4 που απο οτι ειδα εχει CTIA ποιο πρεπει να αγορασω??

[MENTION=2033]suboy[/MENTION] [MENTION=21223]ponaei8anasi[/MENTION] [MENTION=10518]panos444[/MENTION]

Edit : απο οτι ειδα τα MH1C ειναι CTIA ενω τα MH1 ειναι OMTP

Έγινε επεξεργασία από Andrewk
Link to comment
Share on other sites

εδω στην φωτο ειναι η διαδικασια recabling.

ψαχνω και τις φωτο με την μικρο-μοντα για να ειναι μονιμα βραχυκυκλωμενο το μικροφωνο χωρις να πατιεται.

ολα οσα βαζω δεν ειναι δικη μου δουλεια. διαβασμα στα δυο λινκς που εβαλα στην προσφορα εκανα μονο.

για μενα αξιζουν και τα σκετα. και μαλιστα καπου διαβαζω οτι ειναι λιγο καλυτερα ηχητικα. δεν γνωριζω κατα ποσον ισχυει. τα mh1c ειναι πολυ ακριβα σε σχεση με την τιμη της προσφορας. θα κανω εντιτ εντος ολιγου.

post-10518-1416077930,6144_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν μπορω να συγχρονιστω με τους hi-end αδες θα προσπαθησω εδω.

Αγορασα και εγω τα μαυρα που ειχε λιγες ημερες πριν. Τιμη 8,90€. Η συσκευασια εχει μεσα 4 ζευγαρια για τα αυτια σε διαφορα μεγεθη χρωματος πρασινου και 3 ζευγαρια σε μαυρο, ενω αλλο ενα ζευγαρι μαυρο ειναι ηδη φορεμενο.

Συνολικα 8 ζευγαρια.

Δεν θα εδινα σε καμια περιπτωση 33€ που υποτιθεται οτι εχουν τωρα αλλα για 8,9€ ειναι παρα πολυ καλη τιμη. Η συσκευασια ειναι χυμα, σε ενα σακουλακι χωρις καμια οδηγια η καποιο χαρτι.

Το βυσμα ειναι 3,4 χιλ με 4 επαφες. Στο Lenovo android μου λειτουργει σαν ακουστικα, για ραδιοφωνο ενω με ενα κουμπι (δεν θυμαμαι ποιο) απανταει στις κλησεις. Τα αλλα κουμπια δεν κανουν τιποτα καθως δεν εχω Xperia.

Αφου ξεκαθαρισα τι ειναι το CTIA και το OMTP πως μπορει καποιος να ξεχωρισει το ενα απο το αλλο χωρις να ανοιξει το σακουλακι;

TRRS_OMTP_CTIA.jpg

Έγινε επεξεργασία από orck
Link to comment
Share on other sites

και για όσους την πατήσανε και έχουν λάθος έκδοση...(ctia vs omtp) και δεν έχουν όρεξη ή ικανότητες να

1) αλλάξουν βύσμα(για να κάνουν νέο που να συμφωνεί με τα πρότυπα του κινητού τους)

2) να ανοίξουν την πλακέτα και να κάνουν αλλαγή με καλάι στα καλώδια εκεί

3) να χάσουν εγγύηση

ένας αντάπτορας που βρήκα στο ebay....(η αλήθεια είναι ότι περιμένω από τα υποτιθέμενα mh1c μιας και τα θέλω και ως handsfree..αλλά κρατάω το link μπας και χρειαστεί...)

Ctia to Omtp 3 5mm Adapter Converter for Sony HTC Headphones Handsfree Earphones | eBay

disclaimer(δεν ξέρω τον seller,δεν έχω αγοράσει το παραπάνω πράγμα,αν δεν συμφωνεί με κάποιον κανόνα του forum που μου ξέφυγε fell free to delete it)

Link to comment
Share on other sites

o ClieOS προτεινει αυτο εδω στο νημα στο headfi και λεει πως λειτουργει σαν hands free κανονικα. (ποστ 522 στο avclub το λεει, δεν ψαχνω 180 σελιδες στο αμερικανικο τωρα!:p)

η μοντα που λεγαμε: Hand to Key Blog: Converting an OMTP/CTIA headphone to a standard TRS audio connection

και μπονους 2 λινκ:

1)M.R.O.: Sony LiveSound™ MH1 & MH1C

2)M.R.O.: On the modification of Sony MH1 [uPDATED]

(στο δευτερο λινκ το τερματισε!!!:p)

εδιτ: για οσους ακουνε απο το κινητο και εχουν cwm ενα must have ειναι αυτο: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2293589

Features

- Clear sound

- No more track noise

- Beats™ Audio by Dr.Dre

- Audio Pure™ Control not to damage your hearing

- Also compatible with the headphones that don't support audio render of 60kHz

- Where possible, arrange for the conversion of the songs (in background) below 256 kbps to 320kbps

- During playback of songs / sounds make a soft frequency scaling to reduce noise and highlight the track

- It offers more powerful and closed bass

- Efficient even with stock headphones

- Improves a lot the audio call

- Enhance the speakers for playing music without headphones in high quality

Έγινε επεξεργασία από panos444
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, την έχω κάνει κι εγώ τη μετατροπή. Δεν είναι δα και πυρηνική φυσική...

Αντιμετάθεση δύο καλωδίων, της πλάκας ιστορία.

Για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι για να το κάνεις στιβαρό, εμφανίσιμο και λειτουργικό αλλά χωρίς να χοντρύνει ή να σκληρύνει ,

...

:wall::wall::wall:

Προσωπικά χρησιμοποίησα καλάι, σολντερίνη, και μερικές στρώσεις θερμοσυστελλόμενου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τη μετατροπή την έκανα σε ακουστικά σόνυ έρικσον που είχαν αγοραστεί με γνώμονα το κόστος. Οπότε το να δώσω άλλα 3-4 ευρώ για hands free των 7-8 ευρώ δεν είχε νόημα. Αλλιώς θα αγόραζα τα άλλα που είχα πετύχει με 15 ευρώ και θα τελείωνε η υπόθεση.

Αν αυτό μάλιστα το σκεφτείς Χ2 (2 σετ, για μένα κι ένα φίλο).

Επιπλέον, ο επιπλέον μετατροπέας καθιστά τη χρήση του κινητού λίγο πιο άβολη (ήδη με το απλό βύσμα το κινητό συχνά πυκνά... "βρίσκει"...)

PS παίζει βέβαια και το θέμα του χρόνου. Με μισή ωρίτσα κάνεις τη δουλειά σου, ενώ τον αντάπτορα πρέπει να τον περιμένεις μέρες

Έγινε επεξεργασία από schumifer
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το eshop μου ακύρωσε την παραγγελία και μου δίνει κάτι άλλα στην ίδια τιμή. Ήρθε σε κάποιον άλλο το μήνυμα? Λέει ότι δουλεύουν μόνο σε xperia

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για δώσε link από αυτά που σου δίνει

μάλλον σου δίνει αυτά : SONY ERICSSON MH1WO LIVESOUND HI-FI HEADSET WHITE/ORANGE - HANDSFREE - που είναι τα mh1c (και καλά) που πουλάει.

δεν ειναι τα c αυτά...

Τα πρώτα mh1 είναι που έδωσε στην πράξη σε οσους παράγγειλαν τα mh1c.

wo stands for white/orange.Τα απλά λευκά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα κι εγω τα mh1 τα δοκιμασα στο lenovo a660 και παιζουν μια χαρα και ως handsfree.. αλλα πιανει μονο το κεντρικο κουμπι για κλησεις.κουμπι για Ενταση κλπ γιοκ αλλα γνκ ευχαριστημενος απο ηχο...

Sent from my Lenovo A660 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι χθες ειχε και αυτα με 8,9ευρω, SONY ERICSSON MH1C SMART HEADSET WHITE/ORANGE - HANDSFREE -

η προηγουμενη προσφορα ηταν τα μαυρα παλι με το ιδιο ποσο SONY ERICSSON MH1BL LIVESOUND HI-FI HEADSET BLACK/LIME - HANDSFREE -

Δεν εχω καταλαβει τις διαφορες τους, εαν εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι χθες ειχε και αυτα με 8,9ευρω, SONY ERICSSON MH1C SMART HEADSET WHITE/ORANGE - HANDSFREE -

η προηγουμενη προσφορα ηταν τα μαυρα παλι με το ιδιο ποσο SONY ERICSSON MH1BL LIVESOUND HI-FI HEADSET BLACK/LIME - HANDSFREE -

Δεν εχω καταλαβει τις διαφορες τους, εαν εχουν.

Σαν hands free δεν εχουν ουσιαστικά.

Η διαφορα εχει να κάνει με το πρότυπο συνδεσης το οποίο άλλαξε το 2011 με αποτέλεσμα να εχουν αναστραφει 2 απο τους 4 πόλους του jack.

Αρα σε συγχρονα κινητά (μετά του 2011) απαιτείται ή αντάπτορας , ή καποιο modification απο τον ίδιο τον χρήστη.

Ασχέτως αυτού , τα ακουστικά αυτά , θεωρουνται οχι μονο σαν value for money, αλλα και σαν top performance στην κατηγορία των in ear.

Ο ήχος για τα χρήματα τους (ποσο μάλλον της προσφοράς) ειναι συγκλονιστικός.

Στα χρήματα αυτά (9€) αξίζει να τα αποκτήσει κάποιος ,εστω και σαν ακουστικά,με η χωρίς modification ή αντάπτορα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.