Jump to content



Format XP - Διαμερισμα μη συμβατο με XP


bjdgp7

Recommended Posts

Kαλησπέρα παιδιά,

Εχω 2 σκληρους. Ο ενας είναι χωρισμένος σε 2 διαμερισματα εκ των οποιων το 1 εχει τα XP και το αλλο για αποθηκευτικη χρηση.

Πριν λίγες μέρες έβαλα και έναν άλλον επίσης για αποθηκευτικη χρηση. Λειτουργει μια χαρά.

Πάω λοιπόν να κάνω fomat στο διαμερισμα που τρέχει τα XP. Και παίρνω το εξής μηνυμα

"Για την εγκατάσταση των Windows xp στο διαμέρισμα που επιλέξατεε το πρόγραμμα εγκατάστασης θα πρέπει να πραγματοποιήσει εγγραφή μερικών αρχείων εκκίνησης στον παρακάτω δίσκο (τον δίσκο μου)

Ομως ο δίσκος αυτός δεν περιέχει διαμέρισμα συμβατό με τα Windows Xp.

Για να συνεχίσετε, επιστρέψτε στην οθόνη επιλογής διαμερισμάτων και δημιουργήστε διαμέρισμα συμβατό με τα Xp στον παραπάνω δίσκο."

Πατάω enter λοιπόν, επιλέγω πάλι το διαμέρισμα, πατάω το D=διαγραφή διαμερίσματος και στη συνέχεια το L= διαγραφή.

Επιστρέφω πάλι στην προηγούμενη οθόνη και βλέπω το διαμέρισμα -> "Μη κατανεμημένος χώρος"

πατάω C=δημιουργία διαμερίσματος μου βγάζει τις λεπτομέρεις του διαμερίσματο και πατάω Enter=Δημιουργία.

Πάω στην προηγούμενη οθόνη, έχει ήδη δημιουργηθεί το διαμέρισμα, πατάω λοιπόν Enter=ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ και μου βγάζει πάλι το ιδιο! Οτι δεν είναι συμβατο με XP!

Τι μπορεί να συμβαίνει? Πως θα εγκαταστήσω τα XP ώστε να μπορέσω να επανεκιννήσω τον υπολογιστή πάλι μιας και μετά απο αυτο βγάζει DISK FAILURE κατα την εκκίνηση?

Σημειώνω ότι οταν μου εβγαλε οτι δν ειναι συμβατο, δοκιμασα να περασω τα XP είτε στο 2ο διαμέρισμα του 1ου δισκου, είτε στον καινουριο δισκο που εβαλα, αλλά και πάλι έπαιρνα το ιδιο μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.