Jump to content



TP-LINK load balance router vs Mikrotik


minast

Recommended Posts

Τρώγομαι να δοκιμάσω ένα τέτοιο:

TL-ER5120 - Welcome to TP-LINK

Για να συνδυάσω 2 γραμμές ADSL και access control. Δεν έχω σοβαρό κίνητρο να το επιλέξω (είναι και ακριβούτσικο), και υπάρχει πάντα και η δοκιμασμένη λύση ενός Mikrotik, αλλά είμαι περίεργος να δω τι δουλειά έχουν κάνει.

Έχει κανείς εμπειρία ή γνώμες?

Link to comment
Share on other sites

To TP-Link, το εχω βαλει στο πατρικο μου, με 3 χ aDSL. Η καθε μια συγχρονιζει στα 6Mbps. Ο καθε υπολογιστης ΔΕΝ κατεβαζει πανω απο 6, γιατι μοιραζει το bandwidth ανα ΙΡ.

Σκεφτομαι να το σπρωξω, να παρω ενα καλο μικροτικι και να παιξω με αυτο...Per-Traffic Load Balancing - MikroTik Wiki

Link to comment
Share on other sites

Σε απλές συνδέσεις δεν πρόκειται να πετύχετε παραπάνω από τη μέγιστη ταχύτητα μόνο μίας σύνδεσης. Για παραπάνω χρειάζονται πολλαπλές συνδέσεις (πχ. torrent) ή να γίνει vpn πάνω από τις γραμμές που έχετε και να ενωθούν με ένα vpn bond ( προϋποθέτει ύπαρξη server κάπου στο internet που θα τερματίζουν τα vpn και με πολλαπλάσιο internet bandwidth από τις υπάρχουσες γραμμές).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε απλές συνδέσεις δεν πρόκειται να πετύχετε παραπάνω από τη μέγιστη ταχύτητα μόνο μίας σύνδεσης. Για παραπάνω χρειάζονται πολλαπλές συνδέσεις (πχ. torrent) ή να γίνει vpn πάνω από τις γραμμές που έχετε και να ενωθούν με ένα vpn bond ( προϋποθέτει ύπαρξη server κάπου στο internet που θα τερματίζουν τα vpn και με πολλαπλάσιο internet bandwidth από τις υπάρχουσες γραμμές).

Δεν θέλω να αθροίσω την ταχύτητα, περισσότερο για load balancing / failsafe το θέλω. Η ερώτησή μου είναι για το συγκεκριμένο TP-LINK ή άλλα της ίδιας οικογένειας και πώς συγκρίνονται με άλλες λύσεις χαμηλού κόστους.

Δεν ξέρω καν τι λειτουργικό τρέχουν και τι δυνατότητες δίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Σε απλές συνδέσεις δεν πρόκειται να πετύχετε παραπάνω από τη μέγιστη ταχύτητα μόνο μίας σύνδεσης. Για παραπάνω χρειάζονται πολλαπλές συνδέσεις (πχ. torrent) ή να γίνει vpn πάνω από τις γραμμές που έχετε και να ενωθούν με ένα vpn bond ( προϋποθέτει ύπαρξη server κάπου στο internet που θα τερματίζουν τα vpn και με πολλαπλάσιο internet bandwidth από τις υπάρχουσες γραμμές).

Πολύ ενημερωτικό ποστ . Πάντα την είχα αυτή την απορία , το πως δηλαδή να ενώσεις γραμμές για όλες τις χρήσεις . Like!

Link to comment
Share on other sites

Το TP-Link εχει failover. Βασικα εχει 3 WAN, τις οποιες ρυθμιζουμε εμεις ποιες θα ειναι Primary και ποιες backup.

Επισης μπορεις να χωρισεις Groups ανα IP's και να μοιρασεις καπως το balancing.

Για τα λεφτα του, αξιζει νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Το TP-Link εχει failover. Βασικα εχει 3 WAN, τις οποιες ρυθμιζουμε εμεις ποιες θα ειναι Primary και ποιες backup.

Επισης μπορεις να χωρισεις Groups ανα IP's και να μοιρασεις καπως το balancing.

Για τα λεφτα του, αξιζει νομιζω.

Τα έχω δει τα χαρακτηριστικά του, γι' αυτό το σκεφτόμουν. Τώρα όμως γλυκοκοιτάζω και το Cisco που έχει και VPN στα ίδια λεφτά... Έχω απορρίψει μάλλον το Mikrotik, όχι επειδή δεν μου κάνει, απλά επειδή έχω ήδη παίξει μαζί του και είναι καλή ευκαιρία να δούμε και τα άλλα τι καπνό φουμάρουν :).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα συμφωνήσω. Έχω διπλά μηχανάκια με pfsense να τρέχουν redundantly σαν firewall για ένα μεγάλο δίκτυο, αλλά για την εφαρμογή που συζητάμε θέλω κάτι πιο απλό και με μικρές ανάγκες συντήρησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Είπα με το νέο Λάμπη να αναστήσω και το θέμα. Το TP-Link το έχω χρησιμοποιήσει κάμποσο καιρό με ανάμικτα συναισθήματα. Έχω μια απορία όμως:

Έχει επιλογή Remote Management ώστε να ορίζεις IP φίλτρα για επιτρεπόμενες εισερχόμενες συνδέσεις στο web interface και telnet/ftp κλπ. Ότι φίλτρα και να βάλω (ακόμα και single IP ή καμία) επιτρέπει συνδέσεις σε όλον τον κόσμο πάνω από WAN.

@YDinopoulos το έχεις ακόμα? Το access control σε remote management σου δουλεύει?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.