Jump to content



Ποιά κάρτα γραφικών για παλιό η/υ


scrolllock

Recommended Posts

Συμφορουμίτες γεια σας.

Θα ήθελα την βοήθειά σας.

Το σύστημά μου είναι το εξής: core 2 duo 8400@ 3870 Mhz, asus P5Q Deluxe, 4 GB DDR 2 και μέχρι πρόσφατα μια ati 4870x2 που της είχα βάλει ψήκτρα accelero για ησυχία. Δυστυχώς η κάρτα γραφικών χάλασε και άρα πρέπει να αγοραστεί μια καινούργια. Δεν έχω σκοπό να αλλάξω η/υ προς το παρόν. Θέλω μία κάρτα ίσης ισχύος -γενικά δεν είχα πρόβλημα με τα παιχνίδια άντεχε ακόμα- και καλύτερη αν γίνεται μέχρι εκεί που έχει νόημα για τον επεξεργαστή που έχω. Θέλω να είναι και ήσυχη οπότε αν προτείνετε και συγκεκριμένες μάρκες με καλές ψήκτρες τόσο το καλύτερο. nvidia ή amd δεν έχω πρόβλημα. Για όσους δεν θυμούνται την 4870χ2 μπορούν να την δουν στο παρακάτω site Graphics Card Performance Hierarchy Chart - Best Graphics Cards For The Money: December 2013 . Άρα ψάχνω για κάτι ισοδύναμο ή ανώτερο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ψαξα και λίγο παραπέρα το πράγμα. Μια 270χ βγαίνει γύρω στα 170e. Αν ανέβω όμως μπορώ να πάω και σε 280χ ή 770 στα +300e. Σύμφωνα με το tomshardware για να έχει νόημα η αναβάθμιση πρέπει να ανέβεις 3 σκάλες άρα πας εκει. Βέβαια εγώ έχω και παλιό cpu αλλά πιστεύω ότι θα δω διαφορά. Τι λέτε? Φυσικά θα μπορούσα με τα επιπλέον λεφτά να αλλάξω μητρική επεξεργαστή μνήμες αλλά δεν έχω τώρα τέτοια διάθεση οπότε μένω σε 270χ αν μου πείτε ότι δεν θα δω διαφορά με την 280χ ή 770. Επίσης φαίνεται ότι η 770 είναι κάπως καλύτερη, είναι και το physx στην μέση, φαντάζομαι ότι θα είναι καλό να έχω κάρτα που το υποστηρίζει για να μη επιβαρύνεται ο επεξεργαστής. To mantle βλέπω ακόμα δεν έχει φανεί. Άρα:

1. Να τα δώσω τα 300?

2. Να πάω σε 770 ή 280χ?

3. Καμμιά προτίμηση σε μάρκα?, βλέπω MSI, Gigabyte, ASUS έχουν λύσεις με καλές ψύκτρες

4. Υπάρχει λόγος να περιμένω, παιζει να πέσουν οι τιμές - περιμένουμε κάτι νέο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μην βάλεις κάτι πιο δυνατό από 7950 γιατί θα είναι σχεδόν πεταμένα λεφτά...

Πάρε μία φτηνή 6970 -7870 για να παίζεις..

Η δώσε κάτι παραπάνω να πάρεις μία 270Χ που λένε τα παιδιά αν και δεν νομίζω ότι με το pc που έχεις θα αξιοποιήσεις κάρτα ''μεγαλύτερου κυβισμού'' από την 7870...

Αν βρείς πιο φτηνά από 7870 καμία 5970 μπορείς να τις δώσεις μία ευκαιρία...

Είναι ο ''διαδόχος'' της 4870χ2 η 5970 ..Και αυτή 2πύρινη στα ίδια νανόμετρα νομίζω απλά καλύτερη σε επιδόσεις...

Πάντως όπως και να έχει μην δώσεις πάνω από 100-150€ για κάρτα γιατί απλά δεν θα την αξιοποιήσεις με τέτοιο μηχάνημα...

*σου πρότεινα μόνο amd κάρτες γιατί amd είχες και πρίν και γιατί με αυτές ψάχτηκα πρόσφατα και έμαθα τι παίζουν...Για nvidia δεν ξέρω τι γίνεται...Αντίστοιχη με την 4870χ2 και της ίδια εποχής είναι η 295GTX ... Άμα βρείς 4870χ2 ή 295gtx στο 50αρικο πάρε μία τέτοια για οικονομική λύση...

Αλλιώς δίνεις 100-150€ και παίρνεις κάτι της σειράς 6χχ πχ 660 ή 760 ίσως....Αν και με την 660 πάλι θα είσαι καλυμμένος...

Όσο για το physx που λές καλή σκέψη η nvidia κάρτα για να το πάρει αυτή το ''φορτίο''...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.